Qara Qəhvə

·
Okunma
·
Beğeni
·
7140
Gösterim
Adı:
Qara Qəhvə
Baskı tarihi:
2018
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
2000030177961
Kitabın türü:
Dil:
Azerice
Ülke:
Azerbaijan
Yayınevi:
Qanun Nəşriyyatı
Baskılar:
Acı Kahve
Black Coffee
Qara Qəhvə
“Qara qəhvə” məşhur detektiv yazar Aqata Kristinin məşhur əsərlərindən biridir. Yazıçı burada artıq təqaüdə çıxmış detektiv Erkül Puaronun iti zəkasının ortaya çıxardığı cinayət işindən bəhs edir. Əsərdə görkəmli fizikin zəhərlənərək öldürülməsindən danışılır. Onun qətlində şübhəli şəxslər çoxdur – oğlundan gəlininədək. Ancaq Erkül Puaro tələsik nəticələr çıxarmır və cinayətin üstünü isti izlərlə aça bilir. Bu zaman o, bir sıra maraqlı fəndlərə əl atır. Yəqin ki, Aqata Kristinin digər əsərləri kimi “Qara ­qəhvə” əsəri də detektivsevərlərin rəğbətini qazanacaq.
155 syf.
·3 günde
Tahayyül edin ki, bilime gönül vermiş bir bilim insanısınız ve gelecek bütün insanlığın kaderini değiştirecek bir formüle imza atmak üzerinesiniz. Bu öyle bir formül ki, atomun parçalanmasını sağlayarak, gelecek savaşlarda insanlığın kaderinin şekillenmesinde etkin bir rol sergileyecek. Hal böyle olunca da, bol sıfırlı rakamların havada uçuşması kaçınılmaz.
Ne yazık ki ortada büyük meblağlar söz konusu olunca, hiç kimseye itimat edilmemesi de cabası.

Üstüne üstlük bir de en yakınlarınız olan aile bireylerine dahi, güvenmemenizi salık veren isimsiz bir ihbar mektubu almışsanız.Vaziyet böyle olunca yapacağınız ilk eylem ne olacaktır? Koşulsuz aile bireylerine güvenmeye devam etmek mi, ya da kendinize bilim dünyasının dışından bir hami tayin etmek mi?

Eser de Claud Amory varlığını bilime adamış, ünlü bir fizikçidir. Geliştirdiği bir formül sayesinde, Savunma Bakanlı'ğının en gözde bilim adamıdır. Geliştirdiği formülü yetkili kişilere teslim etme arifesinde gelişen olaylar, aile bireylerine karşı olan güvenini temelden sarsacak ve bilim dünyasından olmayan Dedektif Hercule Poriot'a müracaat etmesine gereksinim duyacaktır. Maksadı formülün çalınmasına engel olmak ve güvenli yoldan ilgili makamlara teslim edilmesini sağlamak.

Lâkin bu iş öyle göründüğü gibi, kolay hallolacak bir mesele değildir. Çünkü bir tarafta aymazlıklarla boğuşan çaresiz oğul Richard ve sırlarla dolu bir maziye sahip genç ve güzel eşi Lucia. Diğer tarafta Viktorya Dönemi'nin terbiyesiyle eğitilmiş Caroline Hala ve hayatın baharında olan, uçarı yeğen Barbara. Bu arada Claud Amory'nin sekreteri, hizmetkârları ve davetsiz konuğu da unutmamalı!

Hercule Poriot yazarın deyimiyle, " Ufak, tefek, mağrur edalı, tıpkı yumurtaya benzeyen ve hafifçe yana eğik bir kafa yapısına sahip ama son derece düzen hastası ve şık giysiler giymekten hoşlanan, hayalperest bir şahıs. " Hercule Poriot, Claud Amory'nin çağrısına kulak vermekle birlikte, işin işinden çıkılmakta zorlanacağı bir yola koyulacağının farkında değildir. Çünkü Claud Amory'nin evine adımını attığı anda, soğuk bedeniyle karşılaşacaktır. Kendisini hami olarak tutan Claud Amory bir cinayete kurban gitmiştir.

Hercule Poriot'un işi zordur ama imkânsız değil! Orta zekâlı insanların işleyeceği cinayetlerin de basit olacağını savunan dedektif, mutlaka bu cinayette de bir açık nokta bulacağına inanmaktadır. Kendine güvendiği için de üstün zekası sayesinde aile üyeleri gibi varsayımlarda bulunmak yerine, olaya karışmış aile bireylerini gözlem altında tutarak katili bulmaya çalışmaktadır. Acaba sevimli dedektifimiz, emelleri uğruna Claud Amory'nin hayatına son veren katili bulabilecek midir?

Son derece sürükleyici ve akıcı bir üslupla yazılmış bir Agatha klasiği.
Agatha " Herkes istediği şeyleri düşünmekte özgürdür. " der ve ben de, " Mutlaka Agatha okumalısınız! " demekteyim.
152 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Acı kahve.

Uzun zamandır Agatha Christie okumadığımı ve kitaplarını özlediğimi farkettim. Bir Acı kahveyle özlemimi giderdim :)

Ünlü bir Fizikçi olan Sir Amory, bir atom bombası formülü bulmuştur. Bu değerli formülün aile üyeleri tarafından çalındığını anlayıp Dedektifimiz Poirot’u acilen evine çağırır. Fakat Poirot gelince çalınan bir formül artı birde fizikçinin cesediyle karşılaşır. Ve başlarız Poirot 'la katili aramaya.

Yine katili tahmin edemediğimi üzüntüyle söylüyorum :( herkesten şüphelendim ama ondan şüphelenmedim.
Agathanin kitaplarını kısa, akıcı, ve katili çoğunlukla tahmin edemediğim için seviyorum. Acı kahve de güzel bir kitaptı .
155 syf.
Agatha christie'nin okuduğum ikinci romanı yazar'ın kitapları oldukça ğüzel elinize alıp tek oturuş da okunacak türlerden bence herkes bu yazarın romanlarıyla tanışmalı.
155 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
İlk defa bir Agatha Christie kitabı okudum... Hikaye güzeldi, önünüzde katil olma potansiyelinde 6-7 kişi var ve siz katilin kim olduğunu bulmaya çalışıyordunuz. Ben katili bulmaya çalışırken oldukça keyif aldım ve aslında daha kitabın en başlarında katilin kim olduğunu hissettim... Keyifli zaman geçirmek için okunabilecek bir kitap...
152 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Kitap çok güzel hiç unmadığın biri işliyor cinayeti sadece katil seçimi biraz klişe ye kaçmış...
Barbaranında dediği gibi "ben hep en az kuşku duyulan kişiden şüphelenirim. En karmaşık cinayet davalarında her zaman böyle olur..."
152 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Merhaba 1k ailesi ‍️

Agatha Christie kitapları okumayı çok istiyordum,çok fazla ilgimi çekiyorlardı ve bu kitap yazarın okuduğum ilk kitabı.Kitap çok akıcıydı.Bir solukta okunabilecek bir kitap bence.

Biraz kitabın konusundan bahsedecek olursam:

Hercule Pairot’ya bir gün bir telefon gelir ve Sir Claud Avory onu malikanesine davet eder.
Ortada önemli bir formül vardır ve Sir Claud aile bireylerinin bu formülü çalmak istediğinden şüphelenir.
Ancak dedektif eve geldiğinde her şey için çok geçtir.Çünkü hem formül çalınmış hem de Sir Claud öldürülmüştür.

Katil kim hırsız kim?

Kendimizi cinayetin içinde hissettiğimiz ve katil kim sorusuna defalarca tahmin yürüterek bulmaya çalıştığım ve şüphelilerin yaptığı her şeyden şüphelendiğim bir kitaptı.

Mutlaka okuyun derim, bence çok güzeldi. 🦋
152 syf.
·1 günde·7/10
Bir süredir Agatha Christie ile tanışmak istiyordum. Vaktimin kısıtlı olduğu bir dönemde okumak istedim ve bu yüzden ince bir kitabını seçtim. Acı kahve kısa sürede okunabilecek çerezlik bir kitap. Dikkat ve gözlem basit bir şekilde işlenmiş ve birazcık merak uyandıran bir kurgusu var. İnce olduğu için olaylar çok çabuk çözüme kavuşuyor. Bu nedenle ben biraz daha fazlasını istedim okurken. Bayılarak okumadım ama yine de fena değildi. Belki de polisiye-gerilim türünde Agatha’nın kalemine alışık olmadığım için bana öyle gelmiştir.
İyi okumalar...
155 syf.
·49 günde
Klasik Agatha Christie romanlarından... Yazarın henüz üç kitabını okuyabildim, üçü de çok benzer geldi. Olayı çözme şekli vs... Katilin kim olduğunu tahmin etmeye çalışmak keyif vericiydi yine tabi ki. Ama katil tahminlerimin dışında biri çıktı bu kez. :) Kitap gayet keyifliydi her şeye rağmen. Tavsiye ederim.
152 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Katil ve hırsız kim? Kitap boyunca Hercule Poirot’un bu soruyu cevaplandırma sürecini okuyoruz. Kendimizi cinayetin içinde hissettiğimiz ve katil kim sorusuna defalarca tahminler yürüterek işin içinden çıkmaya çalıştığımız bir Agatha Christie klasiği daha. Kitabında ismi olan Acı Kahve cinayet için bir ipucu olabilir mi? Sir Claudy neden öldürüldü? para için mi? intikam için mi? özgürlük için mi? Sevgisiz kalmamız, ilgiye muhtaç olmamız, çıkarlarımız ve sırlarımız cinayet işlememize neden olabilir mi? Kitapta çokça katili bulduğumuzu sanarak ters köşe yaşadığımız anlar oluyor ve bu da bizi ‘’ee o zaman katil kim?’’ sorusuyla baş başa bırakıyor. Kitabın sonunda da katili öğrenip muradımıza eriyoruz :)
152 syf.
·7/10
Sonunda Agatha Cristie'nin bir kitabını okumak nasip oldu. Yine okuduğum bütün polisiye kitaplarında katili çözemediğim gibi ''Acı Kahve''de de gelenek bozulmadı.

Çerezlik, toplu taşımada rahatlıkla okunabilecek bir kitap. Daha önce okuduğum polisiye romanları Ahmet Ümit'e ait olduğundan, biraz bunun kurgusu yalın geldi açıkçası. Katil çıkmayan kişilerin Sir Claude Avory'i öldürmek için daha gerçekçi nedenleri vardı, öldüren kişininse nedeni fazlasıyla yalındı.
152 syf.
Kitap öncelikle fena değil Agatha Chrıstıe'nin okuduğum ikinci kitabıydı (ilki on küçük zenci) bu kitap ilkine göre kurgu olarak sade kalmış.Olay ise bir fizikçinin bulduğu bir patlayıcı formülünü aile üyelerinin çalmaya çalışmasıyla başlıyor.Sonra fizkçi ölüyor ve dedektif devreye giriyor... Kitap ilk 60 sf. kadar fazla akıcı gitmiyor ama sonra baya akıcı bir hal alıyor.Okunabilecek bir kitap
"Simetri çok önemlidir. Her yerde, özellikle beynin gri hücrelerinde düzen ve tertip olmalı."
Agatha Christie
Sayfa 67 - Altın Kitaplar

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Qara Qəhvə
Baskı tarihi:
2018
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
2000030177961
Kitabın türü:
Dil:
Azerice
Ülke:
Azerbaijan
Yayınevi:
Qanun Nəşriyyatı
Baskılar:
Acı Kahve
Black Coffee
Qara Qəhvə
“Qara qəhvə” məşhur detektiv yazar Aqata Kristinin məşhur əsərlərindən biridir. Yazıçı burada artıq təqaüdə çıxmış detektiv Erkül Puaronun iti zəkasının ortaya çıxardığı cinayət işindən bəhs edir. Əsərdə görkəmli fizikin zəhərlənərək öldürülməsindən danışılır. Onun qətlində şübhəli şəxslər çoxdur – oğlundan gəlininədək. Ancaq Erkül Puaro tələsik nəticələr çıxarmır və cinayətin üstünü isti izlərlə aça bilir. Bu zaman o, bir sıra maraqlı fəndlərə əl atır. Yəqin ki, Aqata Kristinin digər əsərləri kimi “Qara ­qəhvə” əsəri də detektivsevərlərin rəğbətini qazanacaq.

Kitabı okuyanlar 1.300 okur

  • Nargiz
  • Sabina Abbasova
  • Aytac İsazadə
  • Mirsamil Azadoğlu
  • Alish Niftaliyev

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0.2 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları