Qara Qəhvə

·
Okunma
·
Beğeni
·
11,7bin
Gösterim
Adı:
Qara Qəhvə
Baskı tarihi:
2018
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
2000030177961
Kitabın türü:
Dil:
Azerice
Ülke:
Azerbaijan
Yayınevi:
Qanun Nəşriyyatı
Baskılar:
Acı Kahve
Acı Kahve
Qara Qəhvə
Black Coffee
“Qara qəhvə” məşhur detektiv yazar Aqata Kristinin məşhur əsərlərindən biridir. Yazıçı burada artıq təqaüdə çıxmış detektiv Erkül Puaronun iti zəkasının ortaya çıxardığı cinayət işindən bəhs edir. Əsərdə görkəmli fizikin zəhərlənərək öldürülməsindən danışılır. Onun qətlində şübhəli şəxslər çoxdur – oğlundan gəlininədək. Ancaq Erkül Puaro tələsik nəticələr çıxarmır və cinayətin üstünü isti izlərlə aça bilir. Bu zaman o, bir sıra maraqlı fəndlərə əl atır. Yəqin ki, Aqata Kristinin digər əsərləri kimi “Qara ­qəhvə” əsəri də detektivsevərlərin rəğbətini qazanacaq.
152 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10 puan
Acı Kahve

Hercule Poirot, Agatha Christie'nin romanlarında kullandığı Belçikalı dedektif.

Polisiye romanlar okumak, eğlenceli olmasının yanı sıra beyni de çalıştırır. Bulmaca çözer gibi hoşça vakit geçirmenizi sağlar. İp uçlarını takip eder ve olayı çözmeye çalışırız. Bir çok zanlı vardır. Hepsinin de sebepleri. Kimin bir insanı cinayete kadar götüren nedenleri olduğunu tahmin etmek, tam buldum katil bu olmalı dediğiniz anda bir başka şüphelinin daha fazla sebebi olması polisiye kitaplarının en zevkli yanı.

Polisiye okuyanların bir gün mutlaka yolu Agatha Christie ile kesişir. Christie okuyanlar da bilirler ki pek çok şüpheli vardır ve genelde en tahmin edilmeyen kişi suçlu çıkar. Bu kez kandıramadın beni sevgili Christie tahminim doğru çıktı.

"Acı Kahve" severek okuyacağınız bir eser. benim tahminimin tutmasına bakmayın, pek çok kişi aa ters köşe oldum filan gibi sözlerini duyabilirsiniz. Kahvenizi alın, (ben çay alıyorum) kitabınızı açın, keyifle okuyun.


Keyifli Okumalar...
150 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Acı Kahve | Agahta Christie

Herkese selam selam selamm❤ Bugün bir polisiye roman incelemesi ile karşınızdayım.Ünlü bir fizik profesörü olan Sir Amory üzerinde çalıştığı, dünyanın seyrini değiştirecek bir formül hazırlar. Sir Cloud Amory, ev içinde yaşayan aile üyelerinden birinin bu formülün peşine düştüğünü anlar ve Belçikalı dedektifimiz Periot'u bu olayı çözmesi için çağırır.Ancak işler sarpa sarar.Ve bu kördüğümün nasıl çözüleceğini okuyacağız.Başlıktanda anlayacağınız gibi tam bir SHARLOCK HOLMES tadında çok güzel bir polisiye romanıydı.Suçluyu tahmin edemeyeceğiniz ters köşelerle dolu güzel bir kitap.Polisiye roman severlerin kesinlikle okuması gerektiğini ayrıca  belirtmeliyim(!) Bugünlük benden bu kadar.Okur kalın 1K❤
152 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Acı kahve.

Uzun zamandır Agatha Christie okumadığımı ve kitaplarını özlediğimi farkettim. Bir Acı kahveyle özlemimi giderdim :)

Ünlü bir Fizikçi olan Sir Amory, bir atom bombası formülü bulmuştur. Bu değerli formülün aile üyeleri tarafından çalındığını anlayıp Dedektifimiz Poirot’u acilen evine çağırır. Fakat Poirot gelince çalınan bir formül artı birde fizikçinin cesediyle karşılaşır. Ve başlarız Poirot 'la katili aramaya.

Yine katili tahmin edemediğimi üzüntüyle söylüyorum :( herkesten şüphelendim ama ondan şüphelenmedim.
Agathanin kitaplarını kısa, akıcı, ve katili çoğunlukla tahmin edemediğim için seviyorum. Acı kahve de güzel bir kitaptı .
155 syf.
·3 günde
Tahayyül edin ki, bilime gönül vermiş bir bilim insanısınız ve gelecek bütün insanlığın kaderini değiştirecek bir formüle imza atmak üzerinesiniz. Bu öyle bir formül ki, atomun parçalanmasını sağlayarak, gelecek savaşlarda insanlığın kaderinin şekillenmesinde etkin bir rol sergileyecek. Hal böyle olunca da, bol sıfırlı rakamların havada uçuşması kaçınılmaz.
Ne yazık ki ortada büyük meblağlar söz konusu olunca, hiç kimseye itimat edilmemesi de cabası.

Üstüne üstlük bir de en yakınlarınız olan aile bireylerine dahi, güvenmemenizi salık veren isimsiz bir ihbar mektubu almışsanız.Vaziyet böyle olunca yapacağınız ilk eylem ne olacaktır? Koşulsuz aile bireylerine güvenmeye devam etmek mi, ya da kendinize bilim dünyasının dışından bir hami tayin etmek mi?

Eser de Claud Amory varlığını bilime adamış, ünlü bir fizikçidir. Geliştirdiği bir formül sayesinde, Savunma Bakanlı'ğının en gözde bilim adamıdır. Geliştirdiği formülü yetkili kişilere teslim etme arifesinde gelişen olaylar, aile bireylerine karşı olan güvenini temelden sarsacak ve bilim dünyasından olmayan Dedektif Hercule Poriot'a müracaat etmesine gereksinim duyacaktır. Maksadı formülün çalınmasına engel olmak ve güvenli yoldan ilgili makamlara teslim edilmesini sağlamak.

Lâkin bu iş öyle göründüğü gibi, kolay hallolacak bir mesele değildir. Çünkü bir tarafta aymazlıklarla boğuşan çaresiz oğul Richard ve sırlarla dolu bir maziye sahip genç ve güzel eşi Lucia. Diğer tarafta Viktorya Dönemi'nin terbiyesiyle eğitilmiş Caroline Hala ve hayatın baharında olan, uçarı yeğen Barbara. Bu arada Claud Amory'nin sekreteri, hizmetkârları ve davetsiz konuğu da unutmamalı!

Hercule Poriot yazarın deyimiyle, " Ufak, tefek, mağrur edalı, tıpkı yumurtaya benzeyen ve hafifçe yana eğik bir kafa yapısına sahip ama son derece düzen hastası ve şık giysiler giymekten hoşlanan, hayalperest bir şahıs. " Hercule Poriot, Claud Amory'nin çağrısına kulak vermekle birlikte, işin işinden çıkılmakta zorlanacağı bir yola koyulacağının farkında değildir. Çünkü Claud Amory'nin evine adımını attığı anda, soğuk bedeniyle karşılaşacaktır. Kendisini hami olarak tutan Claud Amory bir cinayete kurban gitmiştir.

Hercule Poriot'un işi zordur ama imkânsız değil! Orta zekâlı insanların işleyeceği cinayetlerin de basit olacağını savunan dedektif, mutlaka bu cinayette de bir açık nokta bulacağına inanmaktadır. Kendine güvendiği için de üstün zekası sayesinde aile üyeleri gibi varsayımlarda bulunmak yerine, olaya karışmış aile bireylerini gözlem altında tutarak katili bulmaya çalışmaktadır. Acaba sevimli dedektifimiz, emelleri uğruna Claud Amory'nin hayatına son veren katili bulabilecek midir?

Son derece sürükleyici ve akıcı bir üslupla yazılmış bir Agatha klasiği.
Agatha " Herkes istediği şeyleri düşünmekte özgürdür. " der ve ben de, " Mutlaka Agatha okumalısınız! " demekteyim.
155 syf.
Agatha christie'nin okuduğum ikinci romanı yazar'ın kitapları oldukça ğüzel elinize alıp tek oturuş da okunacak türlerden bence herkes bu yazarın romanlarıyla tanışmalı.
155 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10 puan
İlk defa bir Agatha Christie kitabı okudum... Hikaye güzeldi, önünüzde katil olma potansiyelinde 6-7 kişi var ve siz katilin kim olduğunu bulmaya çalışıyordunuz. Ben katili bulmaya çalışırken oldukça keyif aldım ve aslında daha kitabın en başlarında katilin kim olduğunu hissettim... Keyifli zaman geçirmek için okunabilecek bir kitap...
152 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10 puan
Kitap çok güzel hiç unmadığın biri işliyor cinayeti sadece katil seçimi biraz klişe ye kaçmış...
Barbaranında dediği gibi "ben hep en az kuşku duyulan kişiden şüphelenirim. En karmaşık cinayet davalarında her zaman böyle olur..."
152 syf.
·9 günde·10/10 puan
"Polisiye - Gizem - Macera"

Eğer bu türden kitapları seviyorsanız kesinlikle Agatha Christie okumanız gereken yazarların başında geliyor. Kitabın konusuna spoiler vermeden kısaca değinecek olursam; milyarlar değerinde önemli bir formül keşfeden bir bilim adamının ölümü ve çok değerli buluşunun çalınışı işleniyor. Bu ölümün cinayet mi tesadüf mü olduğu araştırılırken, bilim adamının ailesiyle ilgili tuhaf gerçekler açığa çıkıyor.

Peki bilim adamı öldü mü öldürüldü mü? Formül nerede? Tüm bu sorular tek solukta okuyacağınızı tahmin ettiğim bu kitapta cevaplanmayı bekliyor.

Okuyacak olanlara şimdiden keyifli okumalar. :)
152 syf.
·1 günde·10/10 puan
Merhaba 1k ailesi ‍️

Agatha Christie kitapları okumayı çok istiyordum,çok fazla ilgimi çekiyorlardı ve bu kitap yazarın okuduğum ilk kitabı.Kitap çok akıcıydı.Bir solukta okunabilecek bir kitap bence.

Biraz kitabın konusundan bahsedecek olursam:

Hercule Pairot’ya bir gün bir telefon gelir ve Sir Claud Avory onu malikanesine davet eder.
Ortada önemli bir formül vardır ve Sir Claud aile bireylerinin bu formülü çalmak istediğinden şüphelenir.
Ancak dedektif eve geldiğinde her şey için çok geçtir.Çünkü hem formül çalınmış hem de Sir Claud öldürülmüştür.

Katil kim hırsız kim?

Kendimizi cinayetin içinde hissettiğimiz ve katil kim sorusuna defalarca tahmin yürüterek bulmaya çalıştığım ve şüphelilerin yaptığı her şeyden şüphelendiğim bir kitaptı.

Mutlaka okuyun derim, bence çok güzeldi. 🦋
152 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
AGATHA CHRİSTİE – ACI KAHVE 09.09.2019

Yıllardır özellikle kitap cafelerde ön sıralarda görüp de hiç okumadığım yazardı Agatha Christie. Üstelik kendisini erkek zannederdim. Meğerse kadınmış. Kitapları ise hep polisiye. Ortada bir cinayet var ve bunu çözmeye çalışan dedektif.
İlk okuduğum ise bu Acı Kahve kitabı oldu. Çok eğlenceliydi. Gün içerisinde 3 oturumla bitirmiştim. Zehirli acı bir kahve ile öldürülen mucit profesörümüz, nükleer bir karışım elde etmiştir. Bunun çalınması ülke güvenliğini sıkıntıya sokacaktır. Dedektiften yardım ister fakat dedektif gelene kadar acı bir kahveyle öldürülür. Dedektifimiz ise yer yer blöfler yaparak katili bulur.
Sıkılmadan okuyacaksınız :)
152 syf.
·Puan vermedi
Çok merak ederek başladığım hatta bir hevesle bir çok kitabını aldığım bir yazardı. Daha önce hiç bir kitabını okumamıştım. Çok fazla övgüleri duyunca büyük bir merakla başladım okumaya. Polisiye tarzda cinayet romanı. Çoğu kitabında konuları benzer buldum. Severek okuduğum bir yazar olmadı maalesef. Pek keyif aldığımı söyleyemem. Bu tarz kitaplarda genelde aradığım olmasını istediğim şey okurken her sayfada merak edip inanılmaz bir merakla çevirmektir sayfaları.ama bende hiç merak uyandırmamakla beraber sıkıldım da okurken.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Qara Qəhvə
Baskı tarihi:
2018
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
2000030177961
Kitabın türü:
Dil:
Azerice
Ülke:
Azerbaijan
Yayınevi:
Qanun Nəşriyyatı
Baskılar:
Acı Kahve
Acı Kahve
Qara Qəhvə
Black Coffee
“Qara qəhvə” məşhur detektiv yazar Aqata Kristinin məşhur əsərlərindən biridir. Yazıçı burada artıq təqaüdə çıxmış detektiv Erkül Puaronun iti zəkasının ortaya çıxardığı cinayət işindən bəhs edir. Əsərdə görkəmli fizikin zəhərlənərək öldürülməsindən danışılır. Onun qətlində şübhəli şəxslər çoxdur – oğlundan gəlininədək. Ancaq Erkül Puaro tələsik nəticələr çıxarmır və cinayətin üstünü isti izlərlə aça bilir. Bu zaman o, bir sıra maraqlı fəndlərə əl atır. Yəqin ki, Aqata Kristinin digər əsərləri kimi “Qara ­qəhvə” əsəri də detektivsevərlərin rəğbətini qazanacaq.

Kitabı okuyanlar 2.512 okur

  • Gülər Məmmədova
  • Lale Haciyeva
  • Bright Memory✓
  • ceferov elcan
  • Abdullayev Səftər
  • Ceyran Əliyeva
  • Hop
  • ÌMemmedli
  • Fərmayıl İsayev
  • Gun

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.5 (4)
9
%0.4 (3)
8
%0.6 (5)
7
%0.5 (4)
6
%0.3 (2)
5
%0.3 (2)
4
%0.1 (1)
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları