Rabbani İlhamlar - Mebde ve Mead İmam Rabbani Kitaplığı

10,0/10  (10 Oy) · 
14 okunma  · 
11 beğeni  · 
541 gösterim
Ülkemizde daha ziyade Mektûbât'ı ile tanınan büyük alim İmâm-ı Rabbâni'nin eserlerinden biri de Rabbani İlhamlar adıyla çevirdiğimiz Mebde ve Mead Risalesi'dir.

Dört asırdan beri İslam dünyasında ilgiyle okunana, Arapça, Urduca ve İtalyanca'ya da çevrilen eser, günümüz Türkçe'si ile Türk okuyucusuna ilk defa sunuluyor.

İmam-ı Rabbâni'nin irfani öğretiye dair düşünceleri, tasavvufî haller, Allah'ın zât ve sıfatları hakkında ince bilgiler ve bazı kelâmî konuların ana hatlarıyla ele alındığı Rabbânî İlhamlar, bir dervişin seyr ü sulûkü için yol azığı mahiyetindeki bilgilerle dolu....
(Tanıtım Yazısı'ndan)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2005
 • Sayfa Sayısı:
  142
 • ISBN:
  9789759161057
 • Yayınevi:
  Sufi Kitap
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 8 Alıntı

TİRAJE 
12 Şub 11:23 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Rızası için tevazu göstereni Allah yükseltir.

Rabbani İlhamlar - Mebde ve Mead, İmam-ı Rabbânî (Sayfa 62 - Yasin Yayınevi - Hazırlayan : Mustafa Özgen)Rabbani İlhamlar - Mebde ve Mead, İmam-ı Rabbânî (Sayfa 62 - Yasin Yayınevi - Hazırlayan : Mustafa Özgen)
TİRAJE 
13 Şub 22:16 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kalbimin bakırı, aşkın kimyasıyla altına döndü.

Rabbani İlhamlar - Mebde ve Mead, İmam-ı Rabbânî (Sayfa 109 - Yasin Yayınevi - Hazırlayan: Mustafa Özgen)Rabbani İlhamlar - Mebde ve Mead, İmam-ı Rabbânî (Sayfa 109 - Yasin Yayınevi - Hazırlayan: Mustafa Özgen)
TİRAJE 
12 Şub 21:33 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hedefi yüksek olanlar, kendinden bir şeyi elde edemediği ve bir isim ve resim göremediği hedefi ararken, bazıları kendi nefsleri olarak buldukları ve yakınlık peyda edip beraber olacakları şeyleri arar. Herkesin kendine ait bir hali vardır.

Rabbani İlhamlar - Mebde ve Mead, İmam-ı Rabbânî (Sayfa 77 - Yasin Yayınevi - Hazırlayan: Mustafa Özgen)Rabbani İlhamlar - Mebde ve Mead, İmam-ı Rabbânî (Sayfa 77 - Yasin Yayınevi - Hazırlayan: Mustafa Özgen)
TİRAJE 
13 Şub 23:34 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Az çoğa delil, damlalar birikince deniz olur.

Rabbani İlhamlar - Mebde ve Mead, İmam-ı Rabbânî (Sayfa 116 - Yasin Yayınevi - Hazırlayan: Mustafa Özgen)Rabbani İlhamlar - Mebde ve Mead, İmam-ı Rabbânî (Sayfa 116 - Yasin Yayınevi - Hazırlayan: Mustafa Özgen)
TİRAJE 
10 Şub 19:28 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sultan tarafından gelen bu engeli düşününce durumu aziz ve şan sahibi Mevla’ nın rızasına açılan pencere olarak görüyorum. Bilhassa böyle çekişmeli günlerdeki bu muameleler acayiptir. Bu ayrılık günlerinde, bunlar nazdır, hoş şeylerdir.

Mektubat
Cilt : 3 Mektup : 78 Sayfa: 100

Rabbani İlhamlar - Mebde ve Mead, İmam-ı Rabbânî (Sayfa 27 - Yasin Yayınevi - Hazırlayan Mustafa Özgen)Rabbani İlhamlar - Mebde ve Mead, İmam-ı Rabbânî (Sayfa 27 - Yasin Yayınevi - Hazırlayan Mustafa Özgen)
TİRAJE 
10 Şub 19:00 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Biz 17 yaşında ? ...
17 yaşından itibaren İslamî ilimlerde uzmanlaşıp zahirî ilim tahsilini tamamladı.
17 yaşından itibaren İslamî ilimlerde eser vermeye... ( başladı ).

Rabbani İlhamlar - Mebde ve Mead, İmam-ı Rabbânî (Sayfa 19 - Yasin Yayınevi - Hazırlayan Mustafa Özgen)Rabbani İlhamlar - Mebde ve Mead, İmam-ı Rabbânî (Sayfa 19 - Yasin Yayınevi - Hazırlayan Mustafa Özgen)
TİRAJE 
13 Şub 23:43 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İnsanların üstünlükleri, Allah Celle Sultanuhü’ya yakınlıklarına göredir. Onun dışında her fazilet geride kalır.

Rabbani İlhamlar - Mebde ve Mead, İmam-ı Rabbânî (Sayfa 117 - Yasin Yayınevi - Hazırlayan: Mustafa Özgen)Rabbani İlhamlar - Mebde ve Mead, İmam-ı Rabbânî (Sayfa 117 - Yasin Yayınevi - Hazırlayan: Mustafa Özgen)

Allah Teala'nın başarı ihsan etmesiyle derim ki: Alem-i kebir olan kainatta detaylı olarak bulunan her şey, özet halde alem-sagirde (küçük evren) de bulunmaktadır. Alem-i sagir ile insanı kastediyoruz.

Rabbani İlhamlar - Mebde ve Mead, İmam-ı Rabbânî (Sufi Kitap)Rabbani İlhamlar - Mebde ve Mead, İmam-ı Rabbânî (Sufi Kitap)