Rabbânî Nasihatler

·
Okunma
·
Beğeni
·
125
Gösterim
Adı:
Rabbânî Nasihatler
Baskı tarihi:
2016
Sayfa sayısı:
263
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Semerkand Yayınları
Evvela şunu belirteyim, Semerkand yayınlarının çıkardığı kitaplar her zaman mükemmel olmuş, ve bir çok konuda kendimi geliştirmeme vesile olmuştur. Emeği geçen herkesten Rabbim gani gani razı ve hoşnut olsun...

Kitap İmam-ı Rabbani hazretlerinin hayatı hakkında kafi derecede bilgi vererek başlıyor. Ve daha sonra İmam-ı Rabbani hazretlerinin hayatı boyunca temel olarak savunduğu 3 ana başlık altında devam ediyor. Bunlar iman, amel ve ahlak yani tasavvuftur. Bu başlıklar meşhur Cibril hadisine işaret ediyor. Merak edenler Cibril hadisini araştırabilir.

Mektubat-ı Rabbani okumak isteyenlerin, kitaba hazırlık mahiyetinde bu kitabı okuyarak ön bilgi sahibi olmaları ve Mektubat-ı daha iyi anlayabilme açısından önemli bir çalışma/eser olmuş. Kitap her kesimin anlayacağı dilden tertip edilmiş..

Tekrardan emeği geçen herkesten Allah razı olsun diyor, okumak isteyenlerin de okuyup amel etmelerini Rabbim'den niyaz ediyorum..
"Her müslümanın önce akaid, sonra fıkıh ve sonra da ahlâk ilimlerini öğrenmesi ve bu ilimlere uygun hareket etmesi bütün Ehl-i Sünnet âlimlerince şart kabul edilmiştir. "
"Sözlerimle Muhammed'i övmedim
Bilakis onunla sözlerimi övdüm... "

Allahümme Salli âlâ Seyyidina Muhammedin ve âlâ Âli seyyidina Muhammed
Ebedi cehennem azabı kâfirligin cezasıdir. Şayet bir kimse mümin olmasına rağmen küfür adetlerini yaşatıyor ve kâfirlerin geleneklerini yüceltiyorsa âlimler onun kafir olduğuna hüküm verip, bu davranışı ile onu mürted (dinden çıkmış) sayıyorlar.
Ben O'nu (İbn Arabi k.s) makbul kimselerden sayıyorum. Fakat Ehl-i Sünnete aykırı bilgilerini hatalı ve zararlı kabul ediyorum.

Sufilerden bir kısmı, Şeyhi (İbn Arabi k.s) acımasız bir biçimde tenkit ediyor ve ona ait tüm marifetleri reddediyor. Diğer bir kesimde onu körü körüne taklit ediyor ve bütün marifetlerini doğru sayarak onları bir takım delillerle ispatlamaya çalışıyor. Kuşkusuz her iki grup da aşırılığın iki ucunu ;ifrat ve tefrit taraflarını seçmiş ve orta yoldan uzaklaşmıștır. Makbul evliyadan olan bir şeyh nasıl olur da kökten reddedilebilir! Yine nasıl olur da kuru taklit uğruna onun Ehl-i sünnete muhalif olan görüşleri kabul edilebilir!
Bir Müslüman öncelikle inanç esaslarını düzgün bir biçimde öğrenmeli. Bunu yerine getirdikten sonra mutlaka gündelik hayatla alakalı olan dinin emirlerine uygun hareket etmeli ve Allah'ın haram kıldığı şeylerden sakınmalıdır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Rabbânî Nasihatler
Baskı tarihi:
2016
Sayfa sayısı:
263
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Semerkand Yayınları

Kitabı okuyanlar 9 okur

  • Zeynep Gokmen
  • Buzmavisi️
  • Necva Nur Taşcı
  • Selmanur
  • Alper Koç
  • Halim Gençer
  • RÜZGARIN KIZI
  • sevilay
  • Tahallî

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%66.7 (2)
9
%33.3 (1)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0