Rahel Tanrı’yla Hesaplaşıyor (Modern Klasikler Dizisi 120)

·
Okunma
·
Beğeni
·
18,8bin
Gösterim
Adı:
Rahel Tanrı’yla Hesaplaşıyor
Alt başlık:
Modern Klasikler Dizisi 120
Baskı tarihi:
Eylül 2018
Sayfa sayısı:
80
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052955840
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Rahel Rechtet mit Gott
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Baskılar:
Rahel Tanrı’yla Hesaplaşıyor
Rahel Tanrı
Rahel Tanrı
Rahel Tanrı
Rahel Tanrı
Rahel Tanrı
Zweig’ın menkıbelerinde hikâye edilen kişiler Tanrı’yı ve kendilerini ararken hayatlarının anlamını bulacaklarına dair umutlarını her daim korurlar. Yazar Rahel Tanrı’yla Hesaplaşıyor’da Rahel ile Yakup’un Eski Ahit ’teki hikâyelerini Kutsal Kitap’taki anlatım biçimini anıştıran bir üslupla ve elbette kendi yorumunu katarak aktarır. Üçüncü Güvercinin Hikâyesi’ni de Nuh Tufanı’ndan esinlenerek kaleme almıştır. Nuh’un tufandan sonra suların çekilip çekilmediğini anlamak için gönderdiği üçüncü güvercin geri dönmez. Ancak Zweig’ın öyküsünde güvercinin dönmeyişinin nedeni Eski Ahit ’teki gibi toprağın kuruması değil, her yerde ölüm ve felaket görmesidir. Esin kaynağı Bhagavad Gita olan Ölümsüz Kardeşin Gözleri ise Virata adlı bir savaşçıyla ilgilidir. Bir savaşta bilmeden öldürdüğü ağabeyinin gözleri Virata’yı her yerde izler. İnsanlardan uzakta, günahtan arınmış olarak yaşamını sürdürmeye çalışsa da, eylemlerinin başka insanların yaşamlarını etkilemesine engel olmayacaktır.
80 syf.
·Puan vermedi
Merhabalar Rahel Tanrı’yla Hesaplaşıyor kitabında üç adet öykü yer almaktadır ; Rahel Tanrı’yla Hesaplaşıyor,Ölümsüz Kardeşin Gözleri,Üçüncü Güvercinin Hikayesi.Kitapta dini ve olağanüstü motifler içermektedir.Kitapta dinden daha çok kişilerin dine karşı eylemlerine odaklanırmıştır.Kitapta yeralan üç öyküde çok akıcı ve etkileyici bir şekilde yazılmış.Öyküler arasında en beğendiğim Ölümsüz Kardeşin Gözleri ; Virata’nın kardeşini öldürmesi sonucunda vicdanıyla hesaplaşması anlatılmaktadır.
Stefan Zweig severlerin okunması gereken bir kitap.
80 syf.
·2 günde
Hak ve hukuk özellikle adalet dağıtanların Stefan zweig okumak için artık bir nedeni var. İçerik olarak gayet akıcı anlaşılır 3 hikayenin bulunduğu eserde daha önce farklı çeviri ve yayınevlerine ait şekilde okumuş olabilirsiniz bu çevirinin kalitesine bağlı olarak hikâyenin daha anlaşılır kılması için yinede iş bankası kültür yayınlarını okumanizda fayda var bunu kitabı okuduktan sonra daha iyi anlayacaksınız.
80 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Merhaba;
Kesinlikle okuduğum en iyi Zweig kitabıydı. Hepinizin bildigi gibi incecik kitaplarına dünyaları sığdıran bir yazar fakat Rahel Tanrı'yla hesaplaşıyor bambaşkaydı.
İçerisinde toplamda üç tane menkıbe var. Birincisi kitaba da adını veren Rahel Tanrı'yla hesaplaşıyor enfes bir cesaret ve tatlı dil karşısında her şeyi kazanabileceğimizi gözler önüne seriyor.
Ikincisi Üçüncü Güvercinin Hikayesi hepimizin bildiği Nuh tufanını ele alarak Zweig'ın kişisel düşünceleri ile birleserek sonlanan anlam dolu bir bölümdü.
Ilk iki bölüm oldukca kısaydı fakat üçüncü menkıbe Ölümsüz kardeşlerin gözleri diğerlerinden daha uzundu. Ve burada da aslında bir arayış yolculuğunu okuyoruz. İnanılmaz keyif alarak ve şaşırarak ve sonunu merak ederek okudum.
Ben de bir çoğunuz gibi neredeyse bütün eserlerini severek okurum yazarın ama Rahel Tanrı'yla hesaplaşıyor şu andan sonra en sevdiğim kitabı oldu.
Herkese tavsiye eder, şimdiden keyifli okumalar dilerim.
Youtube kanalım için;

https://www.youtube.com/...YAdpca9gSpXaa33F04Cw
80 syf.
İtiraf etmek gerekirse, kitabı almaya karar verdiğimde beni bu kadar etkileyeceğini düşünmemiştim.
Üç küçük hikayeden oluşan kitabın ilk hikayesinde Rahel'le özdeşleştirdim kendimi, ikinci hikayede kimi zaman Nuh oldum, kimi zaman bıraktıkları güvercinler, üçüncü hikayeye geldiğimdeyse Virata'nın pişmanlıklarını yaşadım özümde...
Kâh eylemsizliğin getirdiği eylemi öğrendim Virata'dan...
Kâh üçüncü güvercinin şahit olduğu felaketlere ve dönemeyişine üzüldüm.
Kâh Rahel'in kardeşi Lea ve babası Lavan'la sınanışına içerledim...
Ama en çok da kitaptaki şiirsel üsluptan, akıcılıktan ve özgünlükten etkilendim.
Israrla tavsiye edeceğim tek Modern Klasik olabilir ve vereceği birkaç saatlik hazla, bitirmekte zorlandığınız kitapların yanında, küçük bir mola etkisi yaratabilir.
Ve hatta şiirselliğiyle başucu kitabı yapabilir, sıkıldıkça vereceği hazzı tadabilirsiniz.
Keyifli okumalar.
80 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Kitap tür bakımından aynı üç öyküden oluşuyor. Dini kıssa şeklinde ve kısa olan bu öykülerden ilki; Yakup peygamberin eşi Rahel'in, Tanrı'nın bir öfkesi anında karşısına çıkıp, ona çocukları için af dilemesini konu alıyor. İkincisi Nuh peygamberin yeryüzüne kontrol için saldığı kuşların hikayesini anlatıyor. Üçüncüsü ise adaletli olmak isteyen bir adamın, gittiği yolları ve uyguladığı yöntemleri, huzur ve adaleti bulma çabasını anlatıyor.
Şimdiye kadar bir çok Zweig eseri okudum ve tarzını, kalemini tanıyorum. Ama bu kitabı kimin olduğunu bilmeden okusam, kesinlikle Zweig olduğunu tahmin etmezdim. Tam tersine karşı çıkardım. Klasik Zweig tarzının çok dışında. Sanki Halil Cibran kalemi ve tarzının benzeri gibi. Doğru söylemek gerekirse Cibran taklidi gibi ama kesinlikle Zweig değil.
Her ne ise artık kolay okunan, kısa ve akıcı bir eser. Öykülerin vermek istediği mesajlar derin ve düşündürücü ama zor bir kitap değil.
Zweig ile hiç tanışmamış iseniz önce diğer kitaplarını okuyup, bunu sonra okuyabilirsiniz. Yazardan farklı bir tarz okumak isterseniz de hemen tavsiyemdir, okuyunuz.
80 syf.
·2 günde·10/10
Kitap 3 kısa öyküden oluşuyor
1.öykü esere ismini veren Rahel Tanrıyla Hesaplaşıyor’da Yakup peygamberin eşi Rahel tanrının karşısına çıkıp insanlara merhamet etmesi için kendi yaşadığı zorlukları sabrını, merhametini anlatıyor.
2.öykü olan Üçüncü Güvercinin Hikayesi’nde Nuh peygamberin yeryüzüne kontrol amaçlı saldığı üçüncü güvercinin geri dönememesi ve bunun sebebi acı bir biçimde anlatılıyor.
3.öykü Ölümsüz Kardeşin Gözleri’nde Virata adlı savaşçının yaşadığı bir olaydan sonra günahsız ve adaletli bir insan olarak hayatını devam ettirmeye çalışması anlatılıyor. Bu öykü “Eylemsizliği seçmek de bir eylemdir” diyerek bizi evrendeki her şeyden sorumlu tutuyor. Günah kavramının bu öyküde kilit nokta olmasının yanı sıra sadece kendimizi düşünerek yaptığımız eylemin başkasının hayatını bu kadar değiştirdiğini görmek çok şaşırtıcı.
80 syf.
·Puan vermedi
bir oturuşta okuduğum ve sonuna kadar heyecanla ve merakla olacakları karakterler gibi yaşadığım muhteşem bir kitap.insanların duygu patlamaları,olaylar arasındaki geçişler ve karşı çıkışlar,kendimi ve hayatı bir kez daha sorgulamaya itiyor.kitaptaki günah kavramı en güzel şekilde açığa konmuş,kendini düşünürek yaptığın bir şeyin bile başkalarını nasıl etkilediğini görmek hayret verici...
80 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Kitap okuyamadan geçen (bana 2 yıl gibi gelen) 2 haftalık bir finaller dönemi sonunda tekrar kitaplarıma kavuşmanın verdiği mutlulukla açılışı en sevdiğim yazarlardan biri olan Zweig ile yapmak istedim :) Stefan Zweig'ın novellalarını, kısa öykülerini okumak bana ilaç gibi gelmiştir hep. Yazarın genelde yazdığı türlerden farklı olarak 5 tane de menkıbesi mevcut ve elimdeki bu eser bunlardan üçünü içinde barındırıyor.
Bunlardan ilki kitabın başlığına da ismini veren Rahel Tanrıyla Hesaplaşıyor. Bu menkıbede Hz. Yakup'un karısı, Hz. Yusuf'un annesi Rahel'in hayatından yola çıkılmış, gerçekten ilgimi çeken ve beni şaşırtan bölümleri oldu diyebilirim.
Diğer bir öykü de Üçüncü Güvercinin Hikayesi. Burda ise Hz. Nuh'un tufandan sonra suların çekilip çekilmediğini anlamak için gönderdiği üç güvercinin kıssasından yola çıkılmış, tabiki Zweig savaşı ve insanlığın yozlaşmasını bu öyküye sihirli parmaklarıyla bir güzel işlemiş.
Ve son olarak Ölümsüz Kardeşin Gözleri. Aralarında açık ara farkla favorim buydu. Diğerlerinden farklı olarak bu eser Hint felsefesine dayanıyor. Seneca'nın 4 ana erdeminden (1.Ölçülülük, 2.Cesaret, 3.Basiret, 4.Adalet) temel alan öykü eylemlerimizden ve bunlardan doğan sorumluluklarımızdan epey dem vuruyor. Öykünün baş kahramanı Virata şiddete, güce, iktidara ve mülke ahlaki açıdan nasıl doğru yaklaşılacağını sorguluyor. İdealist kahramanımız doğru olanı yapmak için elinden geleni yapıyor ama eserin en güzel yanı da burda aslında. Herkes için tek bir doğru tanımı yapmak mümkün değil. Bir insanın mutluluğu, diğer bir insanın en büyük acısına, üzüntüsüne sebep olabilir. İnsanoğlunun karmaşık doğası 'ideal' bir sonuç elde etmeye imkan vermemektedir. Çünkü her insanın ideali farklıdır. Virata soruları sorar ancak yanıt veremez, bizim payımıza düşen ise kendi yanıtlarımızı bulmaktan başka bir şey değildir...
80 syf.
·10/10
Incelememi biraz geciktirdim..‍️
Zweig okumayı sevenler onu tanıyanlar iyi bilir ki merhamet ve hoşgörü onun için çok önemlidir.Bu kitapta Zweig'in hassasiyetini çok fazla hissettim.Çünkü o <sınıfların ve ırkların katı ayrımını> görmüştür ki,bu durumda kendisini tek başına hümanizmi haykıran birisi gibi çaresiz ve bohemli hisseder...Onu en çok sarsan ise Ikinci Dünya Savaşı'nın patlak vermesidir.Ne kadar çabalarsa çabalasın kendi düşüncelerinin barış ve halkların kardeşliği konusundaki düşüncelerinin boşa çıktığını görür.Zaten sonrasında biliyoruz ki kendisini derin bir uykuya hapseder..
Kitapta yer alan ilk menkıbemizin karakteri Rahel'in insanlığı barışa,hoşgörülü ve merhametli olmaya çağırması bana Zweig'i anımsattı.Çünkü o da bunu istiyordu.Rahel yoldan çıkan çocuklarını affetmesi için Tanrıya yalvarır.O haykırışları Tanrının nefretini dindirir..Ve insanlar üzerinde ki zulmünü alır.
Üçüncü Güvercinin Hikayesi'nde ise Nuh Tufanı'ndan esinlenerek kaleme almıştır.Zweig'in bu öyküde ki değişikliği, güvercinin dönmeyişini Eski Ahit'te ki gibi toprağın kuruması değil, her yerde felaket,karamsarlık,ölüm görmesine bağlamıştır.Tabii ki kendi yorumu ile çok daha güzel olmuş.
Ölümsüz Kardeşin Gözleri adlı menkıbe de ise Virata adlı bir savaşçı söz konusudur.Savaşta bilmeyerek öldürdüğü ağabeyinin gözleri Virata’yı her yerde izler.Nereye baksa abisiyle beraberdir.Verdiği her kararda bu yapmış olduğu suçu hatırlar.Bundan böyle vicdanı her görevinin önüne geçer..
Kitapta yer alan üç menkıbe de beni çok etkiledi.Tadı damağımda kalan kitaplardan oldu benim için..Tabii ki tavsiye ederim

Stefan Zweig
70 syf.
Şu ana kadar okuduğum en güzel Stefan Zweig kitabı desem haksız sayılmam bence.Kitap üç farklı hikayeden oluşmakta ve üçü de birbirinden güzel. Stefan Zweig okuyucularına okumadıkları takdirde bu kitaba öncelik vermelerini tavsiye ediyorum.
80 syf.
·9/10
Klasik 70 sayfalık kitaplardan olmasına rağmen içinde 3 tane kısa hikaye barındıran bu eserde ilk hikaye kitabın adını da verdiği Rahel .Ben çok beğendim zevkle okudum,en uzunu olan son hikayeye ise bayıldım ,sonunda da baya güldüm o kısım ayrı bir kitap olarak da yayımlanabilirmiş aslında.Çok çok güzel iyi okumalar.
70 syf.
·2 günde·6/10
Kitabın ilk hikayesi gerçekten güzel bir şekilde yazılmış. İçinde 3 farklı hikaye bulunan Zweıg'ın güzel bir eseri. İlk hikaye okumaya değerli, harika bir sorgulama ürünü. İnsan ve tanrının hesaplaşması diyebiliriz ama bu kitabın tek eleştirebileceğim noktası Türkiye İş Bankası yayınlarının şu modern klasikler dizisinin tamamen sanattan, edebiyattan kopuk bir şekilde kitapları çıkarması olacak çünkü bu seri artık maddiyat üzerine çıkarılan bir seri olmaya başlandı ve dikkat ederseniz kitap kapakları kitap içeriğinden daha çok alıcı buluyor. İnsanların zihinlerinden veya güzellik anlayışlarından faydalanıp pazarlama stratejisi uygulanmaktadır. Buna dikkat etmemiz gerekiyor aksi takdirde yakında sadece içi boş ama güzel bir resim veya fotoğrafla süslenmiş kitaplara sahip olacağız.
"Bildiğim her şeyi mutsuz insanlardan öğrendim, gördüğüm her şeyi acı çeken, içkence edilen insanların gözlerinde gördüm..."
Stefan Zweig
Sayfa 66 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 2. basım
İnsanların önlerinde o kadar uzun ve tatlı bir hayat varken böyle ufak kaskançlıklar ve menfaatler nedeniyle çatışmalarını bir türlü anlamıyordu.
Stefan Zweig
Sayfa 51 - TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI
Cezalandırmak ancak Tanrı'nın yapabileceği bir iş, insanların değil, çünkü bir insanın yazgısına müdahale eden bulaşır günaha.
Stefan Zweig
Sayfa 48 - İş Bankası Kültür Yayınları
Çünkü sevdiğimiz birinin acı çektiğini gördüğümüzde, yüreğinin alev alev yandığını hissettiğimizde, onlara karşı ördüğümüz duvar yıkılır.
Stefan Zweig
Sayfa 11 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 2. basım

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Rahel Tanrı’yla Hesaplaşıyor
Alt başlık:
Modern Klasikler Dizisi 120
Baskı tarihi:
Eylül 2018
Sayfa sayısı:
80
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052955840
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Rahel Rechtet mit Gott
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Baskılar:
Rahel Tanrı’yla Hesaplaşıyor
Rahel Tanrı
Rahel Tanrı
Rahel Tanrı
Rahel Tanrı
Rahel Tanrı
Zweig’ın menkıbelerinde hikâye edilen kişiler Tanrı’yı ve kendilerini ararken hayatlarının anlamını bulacaklarına dair umutlarını her daim korurlar. Yazar Rahel Tanrı’yla Hesaplaşıyor’da Rahel ile Yakup’un Eski Ahit ’teki hikâyelerini Kutsal Kitap’taki anlatım biçimini anıştıran bir üslupla ve elbette kendi yorumunu katarak aktarır. Üçüncü Güvercinin Hikâyesi’ni de Nuh Tufanı’ndan esinlenerek kaleme almıştır. Nuh’un tufandan sonra suların çekilip çekilmediğini anlamak için gönderdiği üçüncü güvercin geri dönmez. Ancak Zweig’ın öyküsünde güvercinin dönmeyişinin nedeni Eski Ahit ’teki gibi toprağın kuruması değil, her yerde ölüm ve felaket görmesidir. Esin kaynağı Bhagavad Gita olan Ölümsüz Kardeşin Gözleri ise Virata adlı bir savaşçıyla ilgilidir. Bir savaşta bilmeden öldürdüğü ağabeyinin gözleri Virata’yı her yerde izler. İnsanlardan uzakta, günahtan arınmış olarak yaşamını sürdürmeye çalışsa da, eylemlerinin başka insanların yaşamlarını etkilemesine engel olmayacaktır.

Kitabı okuyanlar 4.453 okur

  • Adeviye Alcıl
  • Ceren Sezgin
  • Mücahit Gürtekin
  • Narcissa
  • Mehmet Zeki Soydemir
  • Hayat Bu
  • Ali Çınar
  • Yasemin Çeliker
  • Filiz Cansız
  • Elif

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%26.9 (419)
9
%20.8 (323)
8
%24 (373)
7
%10.5 (164)
6
%4.4 (68)
5
%1.8 (28)
4
%1 (16)
3
%0.4 (6)
2
%0.1 (2)
1
%0.1 (2)

Kitabın sıralamaları