Kitap
Rahip Mouret'nin Günahı

Rahip Mouret'nin Günahı

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.8
16 Kişi
35
Okunma
11
Beğeni
1.031
Gösterim
417 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 11 sa. 49 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Kırmızı Yayınları · 1 Mart 2011 · Karton kapak · 9789758855933
Diğer baskılar
Rahip Mouret'nin Günahı
Rahip Mouret'nin Günahı
Rahip Mure’nin Günahı
Rahip Mure'nin Günahı
Zola, Rahip Mouret'nin Günahı'nda yeniyetmeliğin, doğmakta olan aşkların, yeni başlayan cinselliğin en büyük şairlerinden biri olarak karşımıza çıkar. Albine ve Serge'in öyküsü aracılığıyla sürekli aynı temel soruları sorar: Yaşam, aşk, ölüm, insanların birbirlerini anlamaları, mutluluk, din, eğitim, doğanın gizemleri bu bereketli romanda el attığı konulardır. Yanıtlarını büyük Kutsal Kitap miti ve büyük pagan mitler aracılığıyla verir. Zola, Rahip Mouret'nin Günahı'yla ilgili olarak şöyle diyor: "Âşıklar için bir Tanrı olduğunu göstereceğim, saf ve temiz bir aşkı cehennemin de, insanların da, papazların da öldüremeyeceklerini göstereceğim."
4 mağazanın 3 ürününün ortalama fiyatı: ₺17,11

Puan ve İncelemeler

7.8
10 üzerinden
16 Puan · 5 İnceleme
Lina
Rahip Mouret'nin Günahı'ı inceledi.
417 syf.
·
15 günde
·
7/10 puan
Saçma sapan inançlar ve inançların getirdiği yasaklar . Bir rahibin aşık olmasını ve inancına karşı geldiği için vicdan azabını konu alan bir eser .Çünkü inancı papaz olduğu için bu gibi duyguları ona yasakliyor. Elin din adamları bir kadına karşı hissettikleri aşk yüzünden vicdan muhasebi yaparlar bizim din adamları ortada 4 taneye kadar serbest diye ortalıkta gezerler :))) Zola'nin din adamının yapması gereken tek şey aslında çok eşlilige musade eden bir dine geçip bu azaptan kurtulmakmış :D
Rahip Mouret'nin Günahı
OKUYACAKLARIMA EKLE
41
mehmet temiz
Rahip Mouret'nin Günahı'ı inceledi.
447 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
·
7/10 puan
Emile Zola'nın yazdığı Rougon-Macquart adlı serinin beş no'lu kitabı. Serinin okuduğum ilk dört kitabından çok farklı bir şekilde yazılmış bir eser. Kitapta, dört no'lu kitabın (Plassans Papazı) ana karakterlerini oluşturan Mouret çiftinin çocuklarından biri olan Serge'nin hayatının bir dönemi anlatılıyor. Serge, bir köy kilisesinde , kız kardeşi Desiree ile birlikte kendini tanrıya adamış bir rahip olarak hayatını sürdürmektedir. Ne var ki her şeyin aşırısının insana zarar verdiği gibi, Serge'nin aşırı derecedeki dindarlığı da kendi sağlığının bozulmasına sebep olacaktır. Bu olaydan sonra gelişen duygusal ve dramatik olaylar kitabın ana konusunu oluşturmaktadır. Kitapta olayların gelişimine etkili olan diğer önemli karakterler ise amca Doktor Pascal ile Albine isimli bir genç kızdır. Kitap sade ve akıcı olarak yazılmasına rağmen çok aşırı yapılan tasvirler ve betimlemeler okuyucunun sıkılmasına sebep olmaktadır. Neredeyse kitabın üçte ikisinden fazlası tasvir ve betimlemelerden oluşmaktadır. Bitkilerin, çiçeklerin, ağaçların, hayvanların dünyasının kısaca doğanın bu kadar ayrıntılı ve basit şekilde anlatıldığı başka bir kitap olacağını sanmıyorum. Burada Zola adeta bize botanik, zooloji ve insan psikolojisi dersleri vermektedir ama bunu da sadece kendine has bir şekilde basit ve sade bir anlatımla yapmaktadır. Felsefi olarak ise doğa ile din, özgür duygular ile dini yasaklar arasındaki çatışmayı dramatize edip, bunu da geniş bir şekilde bizlere aktarmaktadır. Uzun ama muhteşem denecek düzeydeki tasvir ve betimlemeler dolayısıyla okurken biraz sıkılsam da yine de beğenerek okuduğum bir kitap oldu. Ben, serinin diğer kitaplarını okumaya devam edeceğim.
Rahip Mouret'nin Günahı
OKUYACAKLARIMA EKLE
23
melih gökdemir
Rahip Mouret'nin Günahı'ı inceledi.
447 syf.
·
5 günde
·
Puan vermedi
Derin bir sessizlik ve anlam arayışı ... Zola sayfalara sığan hayatı bir kaç satırla tüketiyor. Acıyı ise okuyucunun içine bırakıyor. Yaşam ne kadar sürerse sürsün bir kaç satırlık sona sığıyor ve tüm sevgimiz, duygularımız bir boşlukta yok oluyor... Merhaba sonsuzluk.
Rahip Mouret'nin Günahı
OKUYACAKLARIMA EKLE
3