1000Kitap Logosu
Rahip Mouret'nin Günahı
Rahip Mouret'nin Günahı
Rahip Mouret'nin Günahı

Rahip Mouret'nin Günahı

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.7
19 Kişi
41
Okunma
13
Beğeni
1.385
Gösterim
447 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 12 sa. 40 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Oğlak Yayıncılık · Temmuz 2003 · Karton kapak · 9753294220
Diğer baskılar
Rahip Mouret'nin Günahı
Rahip Mouret'nin Günahı
Rahip Mure’nin Günahı
Rahip Mure'nin Günahı
Kucağına al beni' Birbirlerine dokunur dokunmaz, dudak dudağa geldiler ve hiç konuşmadan yere yuvarlandılar. Altlarındaki kaya yere batmıştı sanki, ebedi bir sessizlik içinde düşmeye devam ediyorlardı sanki. Hareket halindeki elleri, yüzlerinde, enselerinde geziniyor, giysilerinin üstünde dolaşıyordu. Ama bu öylesine tutku dolu bir yakınlaşmaydı ki, arzularını tatmin bağlamında daha ileri gidemeden, heyecanlı ve kızgın bir halde, neredeyse düşer düşmez tekrar kalktılar.  Emile Zola'nın bir rahibin içgüdülerine yenilerek bir genç kızla yaşadığı büyük aşkı (ya da günahı) anlattığı romanı, aynı zamanda, rahibi tekrar esir alan dine ve din kurallarına sert bir eleştiri de taşır. Emile Zola da ülkemizde az bilinen Rahip Mouret'nin Günahı'yla hak ettiği yerde... "Oğlak Klasikleri" arasında.
1 mağazanın 1 ürününün ortalama fiyatı: ₺23,32
7.7
10 üzerinden
19 Puan · 6 İnceleme
Lina
Rahip Mouret'nin Günahı'ı inceledi.
417 syf.
·
15 günde
·
7/10 puan
Saçma sapan inançlar ve inançların getirdiği yasaklar . Bir rahibin aşık olmasını ve inancına karşı geldiği için vicdan azabını konu alan bir eser .Çünkü inancı papaz olduğu için bu gibi duyguları ona yasakliyor. Elin din adamları bir kadına karşı hissettikleri aşk yüzünden vicdan muhasebi yaparlar bizim din adamları ortada 4 taneye kadar serbest diye ortalıkta gezerler :))) Zola'nin din adamının yapması gereken tek şey aslında çok eşlilige musade eden bir dine geçip bu azaptan kurtulmakmış :D
Rahip Mouret'nin Günahı
OKUYACAKLARIMA EKLE
42
mehmet temiz
Rahip Mouret'nin Günahı'ı inceledi.
447 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
·
7/10 puan
Emile Zola'nın yazdığı Rougon-Macquart adlı serinin beş no'lu kitabı. Serinin okuduğum ilk dört kitabından çok farklı bir şekilde yazılmış bir eser. Kitapta, dört no'lu kitabın (Plassans Papazı) ana karakterlerini oluşturan Mouret çiftinin çocuklarından biri olan Serge'nin hayatının bir dönemi anlatılıyor. Serge, bir köy kilisesinde , kız kardeşi Desiree ile birlikte kendini tanrıya adamış bir rahip olarak hayatını sürdürmektedir. Ne var ki her şeyin aşırısının insana zarar verdiği gibi, Serge'nin aşırı derecedeki dindarlığı da kendi sağlığının bozulmasına sebep olacaktır. Bu olaydan sonra gelişen duygusal ve dramatik olaylar kitabın ana konusunu oluşturmaktadır. Kitapta olayların gelişimine etkili olan diğer önemli karakterler ise amca Doktor Pascal ile Albine isimli bir genç kızdır. Kitap sade ve akıcı olarak yazılmasına rağmen çok aşırı yapılan tasvirler ve betimlemeler okuyucunun sıkılmasına sebep olmaktadır. Neredeyse kitabın üçte ikisinden fazlası tasvir ve betimlemelerden oluşmaktadır. Bitkilerin, çiçeklerin, ağaçların, hayvanların dünyasının kısaca doğanın bu kadar ayrıntılı ve basit şekilde anlatıldığı başka bir kitap olacağını sanmıyorum. Burada Zola adeta bize botanik, zooloji ve insan psikolojisi dersleri vermektedir ama bunu da sadece kendine has bir şekilde basit ve sade bir anlatımla yapmaktadır. Felsefi olarak ise doğa ile din, özgür duygular ile dini yasaklar arasındaki çatışmayı dramatize edip, bunu da geniş bir şekilde bizlere aktarmaktadır. Uzun ama muhteşem denecek düzeydeki tasvir ve betimlemeler dolayısıyla okurken biraz sıkılsam da yine de beğenerek okuduğum bir kitap oldu. Ben, serinin diğer kitaplarını okumaya devam edeceğim.
Rahip Mouret'nin Günahı
OKUYACAKLARIMA EKLE
24
Hüseyin Emiral
Rahip Mouret'nin Günahı'ı inceledi.
447 syf.
·
5 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Naturalist yazar Emile Zola'nın Rougon&Macquart serisinden bir roman olan bu kitapta naturalizmin bütün koşullarını görebilirsiniz. Konu basit, kurgu akıcı. Adından da biraz anlaşılabileceği gibi " Yasak Aşk" . Ancak su gibi akıyor, betimlemeler müthiş, metaforlar var. Kitap üç bölüme ayrılmış; ikinci bölümü sindire sindire okumanızı öneririm. Keyifli okumalar dilerim.
Rahip Mouret'nin Günahı
OKUYACAKLARIMA EKLE
2