1000Kitap Logosu
Rahip Mure'nin Günahı
Rahip Mure'nin Günahı
Rahip Mure'nin Günahı

Rahip Mure'nin Günahı

Rougon-Macquert 5

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.7
19 Kişi
40
Okunma
13
Beğeni
1.282
Gösterim
302 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 8 sa. 33 dk.
Adı
Rahip Mure'nin Günahı (Rougon-Macquert 5)
Basım
Türkçe · Türkiye · Ak Kitabevi · 1959 · Karton kapak
Orijinal adı
Rougon-Macquart 5. La Faute de l’Abbe Mouret
Diğer baskılar
Rahip Mouret'nin Günahı
Rahip Mouret'nin Günahı
Rahip Mure’nin Günahı
Rahip Mure'nin Günahı
4 mağazanın 3 ürününün ortalama fiyatı: ₺19,82
7.7
10 üzerinden
19 Puan · 6 İnceleme
LinaAyhan
Rahip Mouret'nin Günahı'ı inceledi.
417 syf.
·
15 günde
·
7/10 puan
Saçma sapan inançlar ve inançların getirdiği yasaklar . Bir rahibin aşık olmasını ve inancına karşı geldiği için vicdan azabını konu alan bir eser .Çünkü inancı papaz olduğu için bu gibi duyguları ona yasakliyor. Elin din adamları bir kadına karşı hissettikleri aşk yüzünden vicdan muhasebi yaparlar bizim din adamları ortada 4 taneye kadar serbest diye ortalıkta gezerler :))) Zola'nin din adamının yapması gereken tek şey aslında çok eşlilige musade eden bir dine geçip bu azaptan kurtulmakmış :D
Rahip Mouret'nin Günahı
OKUYACAKLARIMA EKLE
42
mehmet temiz
Rahip Mouret'nin Günahı'ı inceledi.
447 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
·
7/10 puan
Emile Zola'nın yazdığı Rougon-Macquart adlı serinin beş no'lu kitabı. Serinin okuduğum ilk dört kitabından çok farklı bir şekilde yazılmış bir eser. Kitapta, dört no'lu kitabın (Plassans Papazı) ana karakterlerini oluşturan Mouret çiftinin çocuklarından biri olan Serge'nin hayatının bir dönemi anlatılıyor. Serge, bir köy kilisesinde , kız kardeşi Desiree ile birlikte kendini tanrıya adamış bir rahip olarak hayatını sürdürmektedir. Ne var ki her şeyin aşırısının insana zarar verdiği gibi, Serge'nin aşırı derecedeki dindarlığı da kendi sağlığının bozulmasına sebep olacaktır. Bu olaydan sonra gelişen duygusal ve dramatik olaylar kitabın ana konusunu oluşturmaktadır. Kitapta olayların gelişimine etkili olan diğer önemli karakterler ise amca Doktor Pascal ile Albine isimli bir genç kızdır. Kitap sade ve akıcı olarak yazılmasına rağmen çok aşırı yapılan tasvirler ve betimlemeler okuyucunun sıkılmasına sebep olmaktadır. Neredeyse kitabın üçte ikisinden fazlası tasvir ve betimlemelerden oluşmaktadır. Bitkilerin, çiçeklerin, ağaçların, hayvanların dünyasının kısaca doğanın bu kadar ayrıntılı ve basit şekilde anlatıldığı başka bir kitap olacağını sanmıyorum. Burada Zola adeta bize botanik, zooloji ve insan psikolojisi dersleri vermektedir ama bunu da sadece kendine has bir şekilde basit ve sade bir anlatımla yapmaktadır. Felsefi olarak ise doğa ile din, özgür duygular ile dini yasaklar arasındaki çatışmayı dramatize edip, bunu da geniş bir şekilde bizlere aktarmaktadır. Uzun ama muhteşem denecek düzeydeki tasvir ve betimlemeler dolayısıyla okurken biraz sıkılsam da yine de beğenerek okuduğum bir kitap oldu. Ben, serinin diğer kitaplarını okumaya devam edeceğim.
Rahip Mouret'nin Günahı
OKUYACAKLARIMA EKLE
24
Hüseyin Emiral
Rahip Mouret'nin Günahı'ı inceledi.
447 syf.
·
5 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Naturalist yazar Emile Zola'nın Rougon&Macquart serisinden bir roman olan bu kitapta naturalizmin bütün koşullarını görebilirsiniz. Konu basit, kurgu akıcı. Adından da biraz anlaşılabileceği gibi " Yasak Aşk" . Ancak su gibi akıyor, betimlemeler müthiş, metaforlar var. Kitap üç bölüme ayrılmış; ikinci bölümü sindire sindire okumanızı öneririm. Keyifli okumalar dilerim.
Rahip Mouret'nin Günahı
OKUYACAKLARIMA EKLE
2