Rahmet Kapısı

0,0/10  (0 Oy) · 
4 okunma  · 
0 beğeni  · 
381 gösterim
Altmış yedi makaleden meydana gelen bu eser, daha çok yazarın hocası Kenan Rifâî'nin çevresindeki hâtıralara yer vererek; âdeta Türk irfan hayâtına Rahmet Kapısı'nın kanatlarını ardına kadar açmıştır.

Kitaptan 4 Alıntı

"Her şeyin düzelmesi, insanın kendi düzelmesine bağlıdır..."

Rahmet Kapısı, Samiha Ayverdi (Sayfa 17 - Kubbealtı Neşriyat)Rahmet Kapısı, Samiha Ayverdi (Sayfa 17 - Kubbealtı Neşriyat)

Kükremesi, dünyayı dize getirmiş arslanın, avcı eline düşmesi eli zincirli ve ayağı bukağılı hâle gelmesi ne yürekler yarası ne hazin.

Rahmet Kapısı, Samiha Ayverdi (Sayfa 11 - Kubbealtı Neşriyat)Rahmet Kapısı, Samiha Ayverdi (Sayfa 11 - Kubbealtı Neşriyat)

Müslüman Türk'ün asırları ayağa kaldıran cenkleri ve dünyayı uyandıran uğraşları altında yatan itici kuvvet, dört elle sarıldığı ve uğruna can alıp can verdiği ulvi gayesi idi; Îlâ-yı kelimetullah.

Rahmet Kapısı, Samiha Ayverdi (Sayfa 10 - Kubbealtı Neşriyat)Rahmet Kapısı, Samiha Ayverdi (Sayfa 10 - Kubbealtı Neşriyat)

Zira vatan güç isterdi, yürek isterdi, vazife isterdi. Ne ki toprağına da imanına da yararlı olabilmek için, güç kadar, yüreklilik kadar, ihlas, adalet ve insafla yumuşamış tevhitçi bir ruh gerekti.

Rahmet Kapısı, Samiha Ayverdi (Sayfa 19 - Kubbealtı Neşriyat)Rahmet Kapısı, Samiha Ayverdi (Sayfa 19 - Kubbealtı Neşriyat)