Ramazan İktisad Şükür Risaleleri (Cep Boy)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.158
Gösterim
Adı:
Ramazan İktisad Şükür Risaleleri (Cep Boy)
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
133
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756382790
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Zehra Yayıncılık
Evet, iktisat etmeyen zillete ve manen dilenciliğe ve sefalete düşmeye namzettir. Bu zamanda israfata medar olacak para çok pahalıdır. Mukabilinde bazen haysiyet, namus rüşvet alınıyor. Bazen mukaddesat-ı diniye mukabil alınıyor, sonra menhus bir para veriliyor. Şükrün mikyası kanaattır ve iktisattır ve rızadır ve memnuniyettir.

Şükürsüzlüğün mizanı hırstır ve israftır, hürmetsizliktir. Haram helal demeyip rastgeleni yemektir.
-Said Nursi-
128 syf.
·6 günde
Guncellenmis 2019 incelemem...

Ramazan ayında olumlu bir dönüşümden etkilenmeye açık olan en önemli alışkanlıklarımızdan biri yeme içme alışkanlığımız.Normal şartlarda vucudumuzun ve ruhumuzun ihtiyacını gidererek bizi manen ve maddeten olgunlaştırması gereken bu alışkanlığımız bir çok sui istimale uğrayarak körü körüne nefsani bir lezzetlenme ve keyiflenme haline dönüşebiliyor.

Peki bu olumsuz döngüye girmemek için nasıl bir tutum içerisinde olmalıyız ki yeme içme halimiz de bir ibadet ve sünneti seniye şeklini alsın.

Ramazan İktisat Şükür Risalesi ile Bediüzzaman bu meselenin en ince noktalarını nazara vererek bizleri eşsiz bir tefekkür dünyasına davet ediyor.

Bir kaç örnekle kendi nefsime çıkardığım nasihatleri paylaşmak istiyorum.
Çoğumuz tarafından malum olan acıkmadan yemek yememek ve mümkün mertebe hazmedebileceğimiz kadar yani az yemek, yedikten sonrada üç dört saat ara verebilmek, o boşlukta abur cubur yememek en önemli noktalardan ve başlangıçlardan birisi.

Bir diğeriyse, bizi beslenmeye sürükleyen tek neden açlık olmamalı.Yani eğer tek neden buysa tek sonuçta kaçınılmaz olarak fiziksel bir doyum, lezzetlenme hali olacak.
Ama acıktığımızda şöyle bir an durup, şimdi Rabbimin bana sunduğu en önemli anahtar bir nimet olan dilimdeki tat alma duyusuyla, onun rahmetinin iltifatını, kereminin zerafetini deneyimlemeye gidiyorum.O nimetlerdeki lezzetlerin çeşitliliğini tadarak mideme ve ruhuma bu zevk ve keyifleri iletip daha samimi ve içten bir şükran duygusuna sahip olabilirim diyebilirsek...
Sanırım bu ruh haline erişebilmek için en önemli bir fırsat ramazan ayı.
Ve tabi bu risaledeki buna benzer tefekkürlere ortak olup onları anlayıp anlanlandırma zamanları.
Hayırlı ve bereketli bir Ramazan ayı diliyorum.


2018 incelemesi...
İsmindende anlaşılacağı üzere toplam üç bölümden oluşan bu mucizevi eseri ilk olarak bundan beş yıl önce okumuştum.
Sonrasında her Ramazan ve Ramazan dışında da şükür duygusundan uzaklaştığımı hissettiğim her dönemde tekrar okuma ihtiyacı hissettiğim, dolayısıyla da her okuduğumda bana bir eksikliğimi hissettiren, derinden bir Elhamdülillah dedirten bu esere mucizevi deyişimin sebebi bu olsa gerek.

Eserde beni en çok etkileyen kısım Şükür risalesi bölümü. Bu eserin girişinde Bediüzzaman’ın: “Netice-i hilkat-i âlemin en mühimmi, şükürdür.” diyerek konuya girişi ne kadar ciddi bir meseleyle karşı karşıya olduğumuzu anlamamıza yetiyor.
Ardından benim için kitabın en etkileyici sözü olan, yaptığı bir benzetmeyle şükürün ehemmiyetini tekrar zihinlerimize nakşeden...
“Güya şu şecere-i hilkatin en mühim meyvesi, şükürdür. Ve şu kâinat fabrikasının çıkardığı mahsulâtın en a'lâsı, şükürdür.” dediği veciz sözü geliyor.
Anladığım kadarıyla Şecere-i hilkat demekle Allah’ın yaratma fiilini bir ağaca benzetiyor Üstad. Onsekizbin alemin yaradılışı, her bir alemin yaradılışı ağacın resminden bir parça, yaradılış ağacı. Ve bu ağaçta yer alan canlı, cansız tüm yaratılanlar şükür meyvesinin oluşumunda hizmetkarlar. Dolayısıyla bu hizmetkarların oluşturduğu fabrikanın verdiği en önemli mahsulatı yine şükür..

Aslında uzun uzadıya bu eserle ilgili yazmak isterim ama sanırım en güzeli bu eserdeki azevel bahsettiğim tarzdaki orjinal cümlelerin meyvesini kişinin kendi okuyuş ve tefekkürüyle kazanmasıdır. Dolayısıyla anlayarak, hissederek okumak şartıyla bu eserin, hele ki böyle güzel bir ayda sizi eşsiz bir iç huzura gark edeceğini umarak mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum.
Şükrettiğimizi derinden hissedebildiğimiz bir ay olması umuduyla hayırlı Ramazanlar, bol feyizli okumalar diliyorum.
133 syf.
·10/10 puan
Üstadın bu eserini okuduktan sonra diyeceksiniz ki ben Ramazan'ı hiç böyle tanımamıştım...
Hem ruhunuza hem hayatınıza hem de kalbinize bu mübarek ay ile ince bir ayar çekecek olan bu risaleyi okumanızı kesinlikle tavsiye ediyorum .
Allah Bediüzzaman Said Nursi hazretlerinden razı olsun
128 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Ramazan ayına başlarken mutlaka okunmalı, okutulmalı..
Ramazan’ın önemini, orucun beden ve maneviyat üzerindeki etkisini, Üstad hazretleri o kadar güzel anlatıyor ki..

Yine İktisad risalesi ile kanaat etmeyi ve bereketli bir ömür kazanmamızı sağlıyor...
Sefine
Sefine Ramazan, İktisat, Şükür Risaleleri'ni inceledi.
128 syf.
·4 günde·9/10 puan
Selamun Aleyküm...
Risale üç kısımdan oluşuyor malum;
Ramazan Risalesi'nde orucun mahiyeti ve insanın elinde olduğunu sandığı nimetleri hatırlatıyor. Dikkat edin sandığını dedim çünkü bizde var olan nimetlerin aslında hiçbiri bile bizim değil. En basitinden bu beden benim olsaydı şu karantina günlerinde saçımın ve sakalımın uzamamasını isterdim ki gerçekten baya uzadılar.
Velhasıl üstad Ramazan Risalesi'nde nimeti açıklıyor, nimet vereni görmemizi istiyor. Hekeza iktisad Risalesi'nde de verilen bu nimetleri doğru ve yerinde kullanmamız için bize bir 'önerme' sunuyor ve son olarak da Şükür Risalesin'de en başta hayat nimetinden başlayarak bütün nimete niye ve nasıl şükretmemiz gerektiğine değiniyor. Bence tam da bu ayda okunası bir 'Risalecik'.
Şu alıntıyla da sözlerime son vererek bitirmek istiyorum;
[Mühim bir netice için birisini hırs ile beklersin; "Aman gelmedi, aman gelmedi" deyip en nihayet hırs senin sabrını tüketip kalkar gidersin; bir dakika sonra o adam gelir; fakat beklediğin o mühim netice bozulur.]
Hayatta da böyle değil mi? Ortaokula giderken bir deney okumuştum: Anasınıfına giden çoçuklara çikolata veriliyor. Ama şöyle de bir şart koşuluyor, çikolatayı yemeyip bir saat sabrederse ikinci bir çikolata verilecek. Dayanamayıp yiyen çoçukların hayatlarının geriye kalan kısımlarında da aynı davranışı sergiledikleri ve başaralı olamadıkları gözlemleniyor. Yine çikolatayı yemeyip 1 saat bekleyen çoçukların hayatta daha başarılı oldukları gözlemleniyor. Yani olumsuz bir durumla karşılaştıklarında sabırlı, yine aynı şekilde hoşlarına giden şeylere hemen sahip olma konusunda sabır gösteren kişilerin 'liderlik' ve 'hayata yön veren' insanlar olduğu sonucuna ulaşıyorlar. Şükret, sabret ve tevekkül et hayatının nasıl değiştiğini gör...
111 syf.
·7075 günde·Beğendi·8/10 puan
Ramazan ayı için ideal kısa bir kitap. Kağıt şamua olduğu için kalitesi oldukça iyi. Kitapta Osmanlıca kelimeler oldukça fazla olduğu için kitabın alt tarafına mini bir sözlük dahil edilebilirdi böylelikle daha anlaşılır olabilirdi yazılanlar diye düşünüyorum.
111 syf.
·2 günde·10/10 puan
Daha fazla Risale-i Nur okuyup bu yazım dilini geliştirmek gerek. Anlayabilmek lazım bunun için daha çok okumak lazım. Kitaplara yorum vermek bizim haddimize değil biz sadece idrak edebildiğimiz kararını dile getirmek istiyoruz.
111 syf.
·Beğendi
Üç ayrı risale bir arada.
Ramazan ayına dair ayetin bir sırrını, Ramazan orucunun yetmiş hikmetlerinden dokuz hikmetinin beyanıyla tefsir ediyor. O dokuz hikmet, o kadar hakiki ve kuvvetli ve cazibedardırlar ki, müslüman olmayan da onları görse, oruç tutmak için büyük bir iştiyak ve bir hevese gelir.
İktisadı emredip israftan nehyeden ayetin, bu zamandaki insanlara gayet lüzumlu bir dersi
Kainat bir nimet hazinesi olup, şükür ise anahtarı olduğunu ve rızık onun neticesi ve sukrun mukaddimesi bulunduğunu, insan bir şükür fabrikası olduğunu gayet güzel isbat ediyor.
111 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Ramazan, İktisat ve Şükür Risaleleri; Risale-i Nur külliyatında, muhtelif yerlerde geçen bahislerin bir araya getirildiği, hacmi küçük ancak her sayfasında ve belki de her satırında pek büyük manaları barındıran bir eser. Art arda zikredilen meselelerin her biri, birbirini tamamlayıcı ve zenginleştirici bir özellikte. Bu eserde ramazan ayındaki orucun hikmetleri; Cenab-ı Hakkın terbiye ediciliği noktasından, insanın kişisel ve toplumsal hayatına bakan hikmetleri yönüyle ele alınıyor.
Ramazan ayında Müslümanlar olarak, bir ordu gibi aynı yerden emir(ezan) beklemek, aynı ibadete iştirak etmek, birlik olmanın verdiği kuvveti hissettiriyor. Normal zamanlarda helal olan şeyleri oruçta terk etmek, bu emri verenin emirlerine uymakta daha hassas hale getiriyor bizleri. Adeta bir sergi gibi çok karlı bir ticaret elde edeceğimiz bu ayda sadece midemize değil, el, göz, dil, kalp, fikir ve hayal gibi tüm duygularımıza da oruç tutturmamız ve onları kendilerine mahsus ibadetler ile meşgul etmemiz gerektiği üzerinde duruyor Bediüzzaman Said Nursi. Ve devamındaki iktisat meselesinde, iktisat etmenin de bir çeşit şükür ve nimete hürmet etmek olduğu, israfın ise hem şükürsüzlük hem zulüm hem de nimeti hafif görmek olduğu, iktisadın kişiyi nasıl aziz kıldığı, iktisat ile cimrilik arasındaki farklar, israf edenin uğrayacağı tehlikeli hasaretler ve kayıplar çeşitli örneklerle izah ediliyor.
Son bölümde, tüm yaratılış ağacının en önemli meyvesini elde ediyor ve yaratılışın en mühim gayesini buluyoruz: Şükür. Üstattan iktibas ile: ''Güya şu şecere-i hilkatin en mühim meyvesi, şükürdür. Ve şu kâinat fabrikasının çıkardığı mahsûlâtın en a'lası, şükürdür."
Ramazandaki oruca, İktisada ve Şükre dair daha pek çok mizan ve mikyasları öğrenerek maddi ve ruhi bakımımıza katkı sağladığımız bu eser; kendimize karşı daha âdil, hikmete daha uygun yaşamanın yöntemine dair ve ramazan ayı dışındaki zamanlarda, maddi ve manevi açıdan bozduğumuz fabrika ayarlarımıza geri dönebilmemiz noktasında kılavuzluk ediyor bizlere. Sadece ramazan aylarında değil gaflete düştüğümüz her anda bizi uyandıracak bir kılavuz...
Bu eser bizlere orucun hikmetini en ince şekliyle ifade etmektedir. Oruçtan maksat sadece beden açlığı değildir. Anlamak isteyenler defaatle okusunlar....
128 syf.
·15 günde·Beğendi·10/10 puan
Ramazan ayının ve oruç ibadetinin ne olduğunu güzel bir üslup ve harika bir mantık ağı ile anlamak ve Ramazan'ı hakkıyla yaşayıp idrak etmek için muhteşem bir eser.
Ramazan-ı şerifteki oruç, doğrudan doğruya nefsin firavunluk cephesine darbe vurur kırar; aczini, zaafını, fakrını gösterir, abd olduğunu bildirir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ramazan İktisad Şükür Risaleleri (Cep Boy)
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
133
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756382790
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Zehra Yayıncılık
Evet, iktisat etmeyen zillete ve manen dilenciliğe ve sefalete düşmeye namzettir. Bu zamanda israfata medar olacak para çok pahalıdır. Mukabilinde bazen haysiyet, namus rüşvet alınıyor. Bazen mukaddesat-ı diniye mukabil alınıyor, sonra menhus bir para veriliyor. Şükrün mikyası kanaattır ve iktisattır ve rızadır ve memnuniyettir.

Şükürsüzlüğün mizanı hırstır ve israftır, hürmetsizliktir. Haram helal demeyip rastgeleni yemektir.
-Said Nursi-

Kitabı okuyanlar 343 okur

  • Pesimists
  • Seval
  • Muhammed Ali Güzel
  • Nida
  • Sâye ❀
  • Siyah Zeytin
  • RNK OKUMA PROGRAMI
  • Hafsa Acar
  • Ömer
  • Seher Yıldız Kurt

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%3.4 (4)
9
%0.9 (1)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0