Rameau'nun Yeğeni

8,5/10  (4 Oy) · 
10 okunma  · 
4 beğeni  · 
536 gösterim
Denis Diderot (1713-1784): Aydınlanma döneminin en önemli yazar ve düşünürlerindendir. Encyclopédie'nin yayın yönetmenliğini üstlendi, yazdığı edebi ve felsefi eserlerin yanı sıra geçinmek için çeviriler yaptı. En önemli ve en kalıcı eserleri arasında yer alan Rameau'nun Yeğeni ölümünden sonra 1821 yılında yayımlandı. Yazar bu eserinde ahlak ve eğitim konularını ele alırken, döneminin ilişkilerini ve sanat anlayışını da eleştirmiştir. Diderot kuramları kadar bunları karşılıklı konuşma biçiminde sunuşuyla da ilgi çekmiştir.
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2013
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9786053608721
 • Çeviri:
  Adnan Cemgil
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Serpil Ağ 
 19 Tem 23:49 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Hani bazı insanlar vardır. Varlıkları ile bulundukları ortama renk katar. Yokluklarında da eksikliklerini hissetmeyiz de, bazen var olsalar da olur, var olmasalar da olur dediklerimiz vardır ya, işte Rameau'da o insanlardan biridir.

Eserde, Denis Diderot bu tip insanlardan hoşlanmadığına atıfta bulunsa da, yaşamın olağan seyrine renk kattıkları için, yılda en fazla bir kere olmak üzere karşılaşmaktan keyif aldığını vurgular. Hatta daha da ileri giderek, eserinde bu insanların çılgınlıklarına gülen diğer insanların, günümüz üç maymunu oynayan insanların aksine, " Sağduyu sahibi insan görür, duyar, düşünür ve çevresinde olup bitenlerin iç yüzünü kavrar. " diye de, vurgulamaktan geri durmaz.

Günümüz yaşam koşullarında bile, budalaca ve ahmakça davranışlar sergileyenler, faziletli ve erdemli davranışlar sergileyenlerden daha çok sevilmiyor mu? Vakur bir tavırla hakikatlere değinenler, toplum tarafından nedense sevilmez ve dışlanır. Ama aynı meseleyi soytarılık ve dalkavukluk ederek ele alıp, topluma mal edenler hep el üstünde tutulur. İlginç bir tezahür fakat doğruluğu kanıtlanmış bir hakikat. Kim aksini iddia edebilir ki!

Bazı insanlar soytarılık anlarında öyle tumturaklı bir nükte dile getirirler ki, ortamda bulunan diğer insanlar, anlatıcıya gülmekten konunun vehametini kavrayamazlar bile! Anlatıcı çevresindeki insanları aşağılamış mı, yoksa göğe mi çıkarmış, kimin umurunda. Herkes anı yaşamak derdinde.

Denis Diderot'u " Rahibe " isimli eseriyle tanıdım ve hayran kaldım. Ben ki, o kadar çok eser okumuş olmama rağmen, böyle coşkun bir anlatım diline çok nadir rastladım. Benim bakış açıma göre de, bir elin beş parmağını geçmez, eserlerinde coşkun bir anlatım dili kullanan yazarlar. Denis Diderot eser de, filozofça tavırlar sergilerken, Rameau'nun dilinden de aşağılanan ve horlanan insanları sorgular. İyilik yapan insanların büyük bir saygıyı hak ettiklerini lâkin, iyilik adı altında lütufta bulunanların karşısındaki insanı ezme ya da hor görme yetisinin tekelinde olmadığına dem vurur.

İnsanın fıtratı gereği, " Biz er geç yapılan iyiliğe, kötülükle karşılık vereceğiz. " der, Denis Diderot. İstisnalar olsa da, topluma mal olmuş genel yargıdır bu. Bir kimseye hayrın dokunmaya görsün! Sonrasın da senden kötüsü olmaz.

Ah! İnsanoğlu...
Beşeri mahlûkat içinde yaratılanlardan en şerefli varlık sen olduğun halde, nasıl da alçaltırsın değerini. Sen ki, cûz-i de olsa bir akla sahipsindir ama aklını hep kötüye kullanmaktan da kendini alamazsın. Hani bazı insanlar kötülükle beslenir derler ya, doğrudur.

Değerli okurlar, Denis Diderot muhteşem bir yazar. Eğer yazar ile daha tanışmadıysanız, bir an önce tanışmanızı isterim. Okumuş olduğum ikinci eseri olsa da nazarımdan kaçmayan, insana verilen değer!
" İyi bir insanı alaylarla hırpalamak çok yaygın bir alçaklıktır. " diyen, Denis Diderot'a kulak vermenizi ve okumanızı tavsiye ederim...

Kitaptan 12 Alıntı

Serpil Ağ 
09 Tem 20:55 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Mükemmeliyetle ilgili fikirler diğerleri gibi görelidir. Yeryüzünde her şey mükemmel olsaydı, hiçbir şey mükemmel olamazdı ve daha da kötüsü var olan hiçbir şey var olamazdı.

Rameau'nun Yeğeni, Denis Diderot (Sayfa 12 - Türkiye İş Bankası)Rameau'nun Yeğeni, Denis Diderot (Sayfa 12 - Türkiye İş Bankası)
Serpil Ağ 
12 Tem 12:36 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İnsanın dostu olur mu? Böyle kimseler varsa, onları zorla nankörleştirmek neye yarar? Etrafınıza bir bakın, her yardımın daima bir nankörlükle karşılandığını görürsünüz. Minnet ağır bir yüktür ve kimse bu yükü taşımak istemez.

Rameau'nun Yeğeni, Denis Diderot (Sayfa 35 - Türkiye İş Bankası)Rameau'nun Yeğeni, Denis Diderot (Sayfa 35 - Türkiye İş Bankası)
Serpil Ağ 
12 Tem 12:47 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Hoşumuza giden yalanları avuç avuç yutarız, ama acı gerçekleri yudum yudum içeriz. Üstelik kendimize çok güvenen, kavrayışlı bir tavır takınırız.

Rameau'nun Yeğeni, Denis Diderot (Sayfa 49 - Türkiye İş Bankası)Rameau'nun Yeğeni, Denis Diderot (Sayfa 49 - Türkiye İş Bankası)
Serpil Ağ 
14 Tem 15:26 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ne lanet bir ekonomik sistem! Bir yanda tıka basa karnını doyuranlar, öte yanda mideleri de kendileri gibi bahtsız olan ve yiyecek bir lokma ekmek bulamayanlar. Daha da kötüsü yoksulluğun bizi içine sürüklediği konumdur.

Rameau'nun Yeğeni, Denis Diderot (Sayfa 89 - Türkiye İş Bankası)Rameau'nun Yeğeni, Denis Diderot (Sayfa 89 - Türkiye İş Bankası)
Serpil Ağ 
11 Tem 12:52 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Her şeyi bilmek mümkün olmadığına göre, bir şeyi iyi bilmekte mümkün değildir. Bir şeyin nereye gittiği, bir başkasının nereden geldiği; şunun bunun nereye yerleşmek istedikleri, hangisinin öne geçmesi, hangisinin geride kalması gerektiği bilinemez. Yöntem olmaksızın bir şey öğrenilebilir mi? Peki ama yöntem nereden doğar? Sevgili filozof dostum, ben fiziğin uçsuz bucaksız okyanustan iğnenin ucuyla alınacak bir su damlası, Alplerden koparılan bir kum tanesi kadar zavallı bir bilim olarak kalacağına inanırım. Olguların sebeplerini bilmeye gelince...
Doğrusunu isterseniz bir şeyi az ve kötü bileceğine hiç bilmemek daha iyi.

Rameau'nun Yeğeni, Denis Diderot (Sayfa 28 - Türkiye İş Bankası)Rameau'nun Yeğeni, Denis Diderot (Sayfa 28 - Türkiye İş Bankası)
Serpil Ağ 
06 Tem 04:40 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bundan şu sonuca varmak istiyorum ki, genel bir yargıyı yok eden, yahut büyük bir gerçeğin ortaya çıkmasını sağlayan dâhi bizim saygımıza daima layıktır. Bu insanların peşin hükümlerin veya yasaların kurbanı olması mümkündür. Fakat iki türlü yasa var: Bazıları sınırsız, adil, değişmez, evrensel, bazıları ise tesadüfi, yerel, geçicidir ve güçlerini istisnalardan veya dönemin koşullarından alırlar. Bu çeşit yasalar onları çiğneyen suçluyu geçici olarak lekelese de, zaman bu lekeyi silip yargıçların ve içinde yaşadıkları milletlerin üstüne, hem de hiç silinmemek üzere atar. Sizce Sokrates mi, yoksa ona baldıran zehrini içiren mahkeme heyeti mi daha onursuzdur?

Rameau'nun Yeğeni, Denis Diderot (Sayfa 9 - Türkiye İş Bankası)Rameau'nun Yeğeni, Denis Diderot (Sayfa 9 - Türkiye İş Bankası)
Serpil Ağ 
14 Tem 15:22 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Her şey her an değişiyor; bugün zirvedeyken, yarın bir bakarsın uçurumun dibine yuvarlanmışsın. Bu lanet olası koşullar bizi diledikleri yere sürüklüyorlar...

Rameau'nun Yeğeni, Denis Diderot (Sayfa 88 - Türkiye İş Bankası)Rameau'nun Yeğeni, Denis Diderot (Sayfa 88 - Türkiye İş Bankası)
Serpil Ağ 
12 Tem 12:44 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sadece zengin olmak için mevki sahibi olmak istendiğine göre, insan bir kere zengin olduktan sonra mevki sahibi olmuş, olmamış ne önemi var. Görevini yerine getirmek insanı nereye sürükler? Kıskançlıklara, kafa karışıklığına, zalimliğe... İltifatlar etmek, Tanrı aşkına! Yüksek mevkide bulunanlara görünmek, onların beğenilerini bilmek, keyiflerine göre hareket etmek, sefahatlerinde yardımcı olmak, haksızlıklarını alkışlamak: İşte iyi yaşamanın sırrı!

Rameau'nun Yeğeni, Denis Diderot (Sayfa 36 - Türkiye İş Bankası)Rameau'nun Yeğeni, Denis Diderot (Sayfa 36 - Türkiye İş Bankası)
Baran Şen 
08 May 14:43 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hoşumuza giden yalanları avuç avuç yutarız, ama acı gerçekleri yudum yudum içeriz.

Rameau'nun Yeğeni, Denis Diderot (Sayfa 49)Rameau'nun Yeğeni, Denis Diderot (Sayfa 49)
2 /