Ramses - Batı Akasyası'nın Altında

8,0/10  (32 Oy) · 
184 okunma  · 
34 beğeni  · 
1.088 gösterim
Artık elli yaşına gelmiş olan Ramses'in hükümdarlığı altında, Mısır refah içinde yaşamaktadır. Ancak Hükümdar'ın destansı kaderi, yaşlılık yıllarını huzur içinde geçirmesine fırsat tanımamaktadır. Ramses, Hititlerle olan barışı korumak, isyancı Libyalıları bastırmak ve Mısır'ı yıkmak isteyen karanlık güçlerle sürekli olarak savaşmak zorundadır.
Zaman, Ramses'in hep yanında olan arkadaşlarını teker teker çekip almakta ve her ölümle birlikte, Hükümdar düşmanlara karşı yaptığı savaşta giderek yalnızlaşmaktadır. Ve nihayet en son düşman ile karşılaşma anı geldiğinde, Ramses, Batı Akasyası'nın altında oturup onu bekleyen yolculuğuna hazırlanacaktır.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2011
 • Sayfa Sayısı:
  327
 • ISBN:
  9789751406842
 • Orijinal Adı:
  Ramses: Sous L'acacia D' Occident
 • Çeviri:
  Ali Rıza Yalt
 • Yayınevi:
  Remzi Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Damla Köseoğlu 
05 Ara 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 7/10 puan

• Ramses: Batı Akasyası'nın Altında ile birlikte Christian Jacq'ın Ramses Serisi'ni noktalamış bulunuyorum. Antik Mısır'ın gizem dolu dünyasına yaptığım yolculuğun son aşaması olan bu kitapta Ramses'in hayatının son 15 yılı anlatılıyor. Hititler, Nubyeli isyancı kabileler, ağabeyi Şenar gibi çok çeşitli düşmanlarla karşı karşıya gelen Ramses bu olumsuzlukların neredeyse tamamının üstesinden gelirken, bu kez kimsenin üstünlük sağlayamayacağı bir güçle karşı karşıya kalıyor: Ölüm. Ramses, bu kitapta bir taraftan süregelen güç oyunlarıyla mücadele etmeye devam ederken bir taraftan da ölüm Firavun'un yol arkadaşlarını birer birer yanına alıyor. Ramses: Batı Akasyası'nın Altında ile Büyük Ramses'e veda ederken, kitap aynı zamanda Ramses'in firavunluğu döneminde yaşanan olayların bir nevi toplamını ortaya koyuyor. Firavun'un yaşlılık dönemi ve ölümünü anlatması açısından diğer kitaplarda ağırlıklı olan aksiyon içeren bölümler bu kitapta daha kısıtlı. Ancak bana göre Christian Jacq seriyi başarılı bir şekilde sonlandırmış. Kitabın özelikle son kısmının beni fazlasıyla etkilediğini söyleyebilirim.

• Ramses Serisi genel itibariyle beğendiğim bir seri oldu. Peki zaman zaman sıkan bölümler olmadı mı, tabii ki oldu. Ancak seri genelde Eski Mısır hakkında birçok bilgi edinmemi sağlarken bir yandan da yazarın kurgu yeteneğini başarılı bir şekilde ortaya koyması itibariyle belki de bu alanda yazılan en iyi serilerden biri. Birçok tarihçiye göre Mısır'ın en büyük firavunu olan Ramses'in hayatını bu seri aracılığıyla derinlemesine inceleme fırsatı buldum ve Antik Mısır'da var olan dini inançlar, kültürel öğeler, dönemin siyasi anlayışı konularında da çeşitli bilgiler edindim.

• Christian Jacq, seriyi yazarken Mısır kaynaklarına bağlı kaldığı için bazı kısımlarda fantastik öğelerin yoğunluğu abartılı gelse de aklımdan çıkarmadığım ve seriyi okumayı düşünenlere hatırlatmak istediğim nokta şu: "Ramses Serisi büyük ölçüde tarihi olay ve olguların kurguyla, yazarın hayal gücüyle harmanlandığı bir seri." Sonuç olarak seri öncesinde de Antik Mısır'ın büyülü dünyasına ilgi duyan biri olan ben bu seriyi zevk alarak okudum. Zaman zaman düşündüren zaman zaman bu kadar da olmaz dedirten Ramses Serisi sizi tarihin tozlu sayfalarına, milattan önceki yılların ihtişamına, hâlâ kesinliği bilinmeyen ve tarihçilerin kafasında bile soru işareti olarak kalan olayların yaşandığı gizemli bir coğrafyaya götürüyor.

*** Ramses'in henüz firavun olmayı aklından bile geçirmediği çocukluk yıllarından başlayıp bir akasya ağacının altında son bulan 67 yıllık saltanatının anlatıldığı bu seriyi, tarihe ilgi duyan okurlar başta olmak üzere sizlere de tavsiye ediyor ve keyifli okumalar diliyorum.***

Osman Doğan 
03 May 20:36 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 8/10 puan

Mısır tarihi okumak ve anlamak isteyen, Mısır'ın tanrı ve tanrıçalarla dolu dünyasını merak eden herkese tavsiye ettiğim okunası bi tarihi roman:) (Ayrıca içinde Hititlerden ve Musa peygamberden bahseden kitap)

Mert G. 
28 Tem 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kesinlikle güzel bir seri ama benim beklentilerimi karşıyalamadı.Özellikle katılmaya çalışılan fantastik ögeler benim gerçeklere dayanan bir Mısır tarihi öğrenme umutlarımı boşa çıkardı.Tabii efsanelere de yer verilmesi en azından Mısır mitini anlayabilmek için gerçekten çok önemli ama böyle gerçekçilik ve fantastiklik arasında gidip gelmiş kitap.Aynı zamanda bazı şeylerin tarihle uyuşmaması da bunun tuzu biberi.Örnek vermek gerekirse Homeros'un Ramses ile aynı dönemde yaşamaması,Musa'nın Ramses'in dönemine denk geldiğinin kesin olmaması;Helen'in de aynı şekilde.

Dila Manga 
30 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

tam 5kitaptan oluşan ramses serisini bir an bile sıkılmadan okudum ve mısır tarihinde kayboldum. herkese bu seriyi tavsiye ederim christian jacq gerçekten de harikalar yaratmış ve çevirinin kalitesi de mükemmel.

Sultan SALGIN 
20 Eyl 13:52 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 8/10 puan

artık elli yaşına gelmiş olan Ramsesin hükümdarlığı altında,Mısır refah içinde yaşamaktadır.Ancak hükümdarın destansı kaderi......................................

Kitaptan 13 Alıntı

Damla Köseoğlu 
04 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Gençlik çabuk geçer, düşünemeyeceğin kadar çabuk...

Ramses - Batı Akasyası'nın Altında, Christian Jacq (Sayfa 208 - Remzi Kitabevi)Ramses - Batı Akasyası'nın Altında, Christian Jacq (Sayfa 208 - Remzi Kitabevi)
Damla Köseoğlu 
05 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Hiç kimse, bir başkasına ruhsuz bir nesne veya mal gibi davranma hakkına sahip değildir.

Ramses - Batı Akasyası'nın Altında, Christian Jacq (Sayfa 270 - Remzi Kitabevi)Ramses - Batı Akasyası'nın Altında, Christian Jacq (Sayfa 270 - Remzi Kitabevi)
Damla Köseoğlu 
02 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Dünya giderek artan bir ölçüde zorbalık yönetimine, açgözlülüğe ve bencilliğe yöneliyordu.

Ramses - Batı Akasyası'nın Altında, Christian Jacq (Sayfa 46 - Remzi Kitabevi)Ramses - Batı Akasyası'nın Altında, Christian Jacq (Sayfa 46 - Remzi Kitabevi)
Damla Köseoğlu 
05 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Korkuyla yönetilmeyen bir halk... Ne kadar garip!

Ramses - Batı Akasyası'nın Altında, Christian Jacq (Sayfa 283 - Remzi Kitabevi)Ramses - Batı Akasyası'nın Altında, Christian Jacq (Sayfa 283 - Remzi Kitabevi)
Damla Köseoğlu 
04 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

İnsanoğlu, yalanın ve kötülüğün cazibesinden hiçbir zaman kurtulamayacaktı.

Ramses - Batı Akasyası'nın Altında, Christian Jacq (Sayfa 151 - Remzi Kitabevi)Ramses - Batı Akasyası'nın Altında, Christian Jacq (Sayfa 151 - Remzi Kitabevi)
Damla Köseoğlu 
02 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Uygarlığımızın temel değerleri söz konusu olduğu zaman geri adım atmamak gerekir.

Ramses - Batı Akasyası'nın Altında, Christian Jacq (Sayfa 100 - Remzi Kitabevi)Ramses - Batı Akasyası'nın Altında, Christian Jacq (Sayfa 100 - Remzi Kitabevi)
Damla Köseoğlu 
03 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

İnsanları, kendi yarattıkları ve sonra da içine sıkışıp kaldıkları bir yıkım sürecinden çekip çıkarmak imkansız. Kendilerini yok etmek için sürdürdükleri bu inat neden?

Ramses - Batı Akasyası'nın Altında, Christian Jacq (Sayfa 90 - Remzi Kitabevi)Ramses - Batı Akasyası'nın Altında, Christian Jacq (Sayfa 90 - Remzi Kitabevi)
Damla Köseoğlu 
05 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Açgözlülüğün, insanı kör ve sağır eden çaresiz bir hastalık olduğunu bilmiyor musun?

Ramses - Batı Akasyası'nın Altında, Christian Jacq (Sayfa 315 - Remzi Kitabevi)Ramses - Batı Akasyası'nın Altında, Christian Jacq (Sayfa 315 - Remzi Kitabevi)
Damla Köseoğlu 
03 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Geçmişin sırlarını kavramadan geleceği nasıl hazırlayacağız?

Ramses - Batı Akasyası'nın Altında, Christian Jacq (Sayfa 204 - Remzi Kitabevi)Ramses - Batı Akasyası'nın Altında, Christian Jacq (Sayfa 204 - Remzi Kitabevi)
Damla Köseoğlu 
04 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Aralarındaki her türlü bağ koptuğu zaman, insanlar karınca sürülerinden farksız olacak ve başlarına geçen zorba hükümdarların kukla gibi kullandıkları birer fanatiğe dönüşecekler.

Ramses - Batı Akasyası'nın Altında, Christian Jacq (Sayfa 90 - Remzi Kitabevi)Ramses - Batı Akasyası'nın Altında, Christian Jacq (Sayfa 90 - Remzi Kitabevi)
2 /