Ramses - Ebu Simbel'in Kraliçesi

8,2/10  (32 Oy) · 
178 okunma  · 
35 beğeni  · 
895 gösterim
Savaş alanlarında kazandığı başarıya rağmen, güçlü Hitit İmparatorluğu'nu dize getiremeyen Ramses, savaşmayı sürdürmektense, karşılıklı görüşmelerle aralarındaki anlaşmazlığı çözmeyi seçer; çünkü onun için, Kraliçe Nefertari'ye karşı duyduğu sevgi, savaş alanlarının heyecanından ve kazanılan zaferlerin görkeminden çok daha üstündür.
Ramses, Nefertari'ye karşı duyduğu bu sevgiyi tüm dünyaya kanıtlamak için, ona, olabilecek en müthiş hediyeyi sunmaya karar verir. Sonsuza kadar sürecek aşklarını simgelemek üzere, Ebu Simbel'e bir tapınak yaptıracaktır. Bu arada, uzun süredir kayıp olan arkadaşı Musa'nın Pi-Ramses'e geri dönmesi, olayları yeni bir yön verecektir.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2011
 • Sayfa Sayısı:
  350
 • ISBN:
  9789751406811
 • Orijinal Adı:
  Ramses: La Dame D' Abou Simbel
 • Çeviri:
  Ali Rıza Yalt
 • Yayınevi:
  Remzi Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Damla Köseoğlu 
 30 Kas 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 7/10 puan

- Ramses Serisi'nin dördüncü kitabı olan Ebu Simbel'in Kraliçesi'nde serinin diğer kitaplarında bulduğum tadı bulamadığımı söyleyebilirim. Üçüncü kitapta Hititler ile yapılan Kadeş Savaşı anlatılmış, savaşın ardından imzalanan Kadeş Anlaşması süreci ise serinin dördüncü kitabına bırakılmıştı. Ebu Simbel'in Kraliçesi genel itibariyle Hititlerle yapılacak barış anlaşmasının detaylarını, Ramses'in eşi Nefertari'yi ve ilk üç kitapta olduğu gibi kralı tahtından etmek için düzenlenen komploları içeriyor.

- Ebu Simbel'in Kraliçesi olarak anılan kişi, Nefertari. Ramses'in eşi ve Mısır Kraliçesi Nefertari. Ramses Serisi için yaptığım diğer incelemelerde de Ramses'in Ebu Simbel Tapınağı'nı eşi Nefertari'ye adadığı bilgisini vermiştim. Serinin dördüncü kitabı genel hatlarıyla Ramses'in eşine duyduğu aşk, kraliçenin yönetimdeki etkisi ve tapınağın inşası ekseninde dönüyor.

- Peki kitapta kafamı kurcalayan ve beğenmediğim nokta neydi? Christian Jacq Ramses Serisi'ni yazarken büyük ölçüde Mısır kaynaklarına sadık kalarak, Ramses'i tamamen kusursuz bir biçimde anlatıyor.
*** İlk kitapta Ramses'in henüz firavun olmadan çevresinde yer alan arkadaşlarından birinin adı Musa idi. İlk kitabı bitirdiğimde Musa'nın Hz. Musa olup olmadığı ve yine aynı şekilde Ramses'in de Kuran-ı Kerim'de adı geçen firavun olup olmadığı konusu bende çeşitli soru işaretleri yaratmıştı. Bunun üzerine İstanbul Üniversitesi'nde Tarih alanında ders veren profesör ve doçent bazı hocalara e-posta gönderdim. Mısır tarihi dersini veren Sayın Konyar bana bazı tarihçilerin benimsediği bu ilişkinin fantaziye kaçtığını, ancak okuduğum yazarın serisi gibi Hz. Musa ve II. Ramses'i ilişkilendiren birçok yayın olduğunu söyledi. Kitabın Mısır tarihi ve kültürünü iyi yansıttığını ancak adı üstünde "tarihi roman" olduğunu ve sonuç olarak eldeki verilerin Hz. Musa ve II. Ramses'in aynı dönemde hele romandaki gibi bir bağlantısının olmasının olası görünmediğini sözlerine ekledi. Yazarımız Christian Jacq ise romanda Musa'yı peygamber olarak niteliyor ve Firavun eksenli bir anlatım izlediği için Hz. Musa'dan "bozguncu, hain, kaçak..." olarak bahsediyor. Ayrıca Firavun'un Musa'ya inanmaması üzerine Mısır'ın başına gelen felaketler çok kolay bir şekilde püskürtülüyor. Bu anlamda serinin bu kitabının benden eksi not aldığını belirtmek isterim. ***

- Şunu da söylemeden geçemeyeceğim. Kitapta Kadeş Anlaşması'nın imzalanması aşamasında, Hitit ve Mısır Kraliçeleri'nin söz sahibi olması, anlaşmanın imzalanmasında büyük etkilerinin olması ve Ramses Serisi'nin genelinde kadınların sözünün ülke yönetiminde sıkça geçmesi ve bu alandaki önemleri hoşuma giden noktalardan biriydi.

- Sonuç olarak serinin dördüncü kitabı ilk üç kitap kadar beğenimi kazanamasa da, bazı noktalarda düşünmenizi sağlaması, tarihi bilgiler edinmenize yardımcı olması ve seride bütünlüğün oluşabilmesi açısından okunması gereken bir kitap. Sırada serinin beşinci ve son kitabı Ramses: Batı Akasyası'nın Altında var. Ardından bu özel seriyi noktalayacağım. Hepinize keyifli okumalar.

Sev!L YeL 
19 May 12:07 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ramses kitaplarının tüm serisini iyi ki okumuşum diyorum. Yıllar öncesinde üniversiteye hazırlanırken hızlı hızlı test sorularını çözerdim ki bu kitapları okumaya vaktim olsun :) şevkle ve istekle okudum. Antik mısır tarihi kitapları okumak ve araştırmak ve filmlerini izlemek en büyük favorim diyebilirim. Ramses i okumak bana o tarihlerde yaşıyor hissine kapılmama ve farklı dünyanın kapılarını aralamama neden oldu.

arzu amaç 
10 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yazarın tüm eserleri - en azından benim okuduklarım- Eski Mısır'da geçiyor. Bazı tarihi karakterler, dönem olaylarını canlandırıyorlar. Farklı bir tarih deneyimi için öğretici olabilecek eserler. Kitapları okuduğum dönemde edindiğim bir bilgiye göre, yazar, Mısır'da turizmin canlandırılması için Fransız Hükümeti tarafından görevlendirilmiş.

Sultan SALGIN 
20 Eyl 13:50 · Kitabı okudu · 19 günde · Beğendi · 10/10 puan

Savaş alanlarında kazandığı başarıya rağmen güçlü Hitit imparatorluğunu dize getiremeyen Ramses,savaşmayı sürdürmektense,karşılıklı görüşmelerle..

Sezer 
10 Tem 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hz. Musa, Hitit ve Nefertari üçgeni arasında gelip giden Ramses'in hikayesi baş döndürücü. Dördüncü kitabı olmasına rağmen merak unsurunun hep zirvede tutulduğu bu kitabı da diğerleri gibi bir çırpıda okuyacaksınız.

Kitaptan 10 Alıntı

Damla Köseoğlu 
27 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Bir kitap, en sağlam duvardan daha yararlıdır.

Ramses - Ebu Simbel'in Kraliçesi, Christian Jacq (Sayfa 65 - Remzi Kitabevi)Ramses - Ebu Simbel'in Kraliçesi, Christian Jacq (Sayfa 65 - Remzi Kitabevi)
Damla Köseoğlu 
29 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Ne yazık ki, insanlar zaaflarından sıyrılamıyor.

Ramses - Ebu Simbel'in Kraliçesi, Christian Jacq (Sayfa 232 - Remzi Kitabevi)Ramses - Ebu Simbel'in Kraliçesi, Christian Jacq (Sayfa 232 - Remzi Kitabevi)
Damla Köseoğlu 
30 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Ölüm, dünyadaki düzenin bir parçası değil mi?

Ramses - Ebu Simbel'in Kraliçesi, Christian Jacq (Sayfa 264 - Remzi Kitabevi)Ramses - Ebu Simbel'in Kraliçesi, Christian Jacq (Sayfa 264 - Remzi Kitabevi)
Damla Köseoğlu 
27 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

"Yine mi çalışıyorsunuz prens?"
"İnsanın kendini geliştirmesinin en iyi yolu bu değil midir?"

Ramses - Ebu Simbel'in Kraliçesi, Christian Jacq (Sayfa 66 - Remzi Kitabevi)Ramses - Ebu Simbel'in Kraliçesi, Christian Jacq (Sayfa 66 - Remzi Kitabevi)
Damla Köseoğlu 
29 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Karnı aç olan birine balık vermektense ona balık tutmasını öğretmek daha yararlıdır.

Ramses - Ebu Simbel'in Kraliçesi, Christian Jacq (Sayfa 187 - Remzi Kitabevi)Ramses - Ebu Simbel'in Kraliçesi, Christian Jacq (Sayfa 187 - Remzi Kitabevi)
Damla Köseoğlu 
 28 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Sevgi bir halkın üzerinde ışıldadığı zaman, bütün zenginliklerden daha değerli bir mutluluk verir.

Ramses - Ebu Simbel'in Kraliçesi, Christian Jacq (Sayfa 123 - Remzi Kitabevi)Ramses - Ebu Simbel'in Kraliçesi, Christian Jacq (Sayfa 123 - Remzi Kitabevi)