Adı:
Ramses - Işığın Oğlu
Baskı tarihi:
Mayıs 1998
Sayfa sayısı:
350
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751406323
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Ramses: Le Fils De La Lumiere
Çeviri:
Ali Rıza Yalt
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
I. Seti, güçlü ve sevilen bir hükümdardır. Akıllı yönetimi sayesinde, ülkesini dünyanın en güçlü imparatorluğu yapar. Ancak tahtı devretme zamanı yaklaştığı için iki oğlu arasında bir seçim yapmak zorundadır.

Henüz on dört yaşında olan Ramses, azimli, dürüst ve akıllıdır; ancak gençliğinin verdiği heyecan zaman zaman hata yapmasına yol açmaktadır. Genç Ramses'in rakibi olan, kurnaz ve hain ağabeyi Şenar ise, taht yolunda küçük kardeşini engellemek için her türlü komploya girişmeye hazırdır.
(Arka Kapak)
350 syf.
·4 günde·Beğendi·7/10
II. Ramses...

Kimilerine göre Işığın Oğlu, kimilerine göre Büyük Ramses, kimilerine göre ise Işığın Seçtiği Kişi...

Christian Jacq tarafından yazılan ve 5 kitaptan oluşan Ramses Serisi'nin ilk kitabı: Ramses - Işığın Oğlu. Hükümdar I. Seti halkı tarafından sevilen, adil ve güçlü bir kraldır. Bir taraftan ülke yönetimini idare ederken bir taraftan da kendisinden sonra tahta geçecek kişiyi yani kral naibini belirlemek durumundadır. 14 yaşındaki cesur, azimli, dürüst Ramses ve ağabeyi, sadece kendi çıkarlarını düşünen, devlet yönetimi yetisinden son derece uzak, hain Şenar, kral naipliğinin en önemli iki adayıdır. Ramses kendini askeri ve idari alanlarda geliştirmeye çalışırken; Şenar'ın kendine görev edindiği nokta, Ramses'i taht yolunda engellemek ve onu alçakça komplolarla iktidardan uzak tutmaktır.

Antik Mısır'a ilgi duyan bir kişi olarak romanda ismi geçen kişilerin ve mekanların gerçekten var olması, mitolojik öğeler, Mısır tanrıları ile ilgili bilgiler kitabın en beğendiğim yönlerinden biri oldu. Ayrıca I. Seti'nin Ramses'e devlet yönetimi konusunda verdiği nasihatler son derece ilgi çekici. Kitabı okurken altını çizdiğim cümlelerin çoğunu da bu nasihatler oluşturuyor. Halkın refahının sağlanması, kölelik kavramına bakış açısı, savaş hakkındaki düşünceler, iktidar mücadeleleri ile ilgili cümleler dikkate değer.
Örneğin, Kral ölmeden önce, tahtı devredeceği kişiyi kendisi seçiyor ve o kişiyi bu doğrultuda eğitiyor bunda amaç taht kavgalarının önüne geçebilmek. Ayrıca kral olmak için hükümdarın oğlu olmak gerekmiyor. Kral damadını, eşinin kardeşini vb kral naibi ilan edebiliyor. En dikkat çekici noktalardan biri ise Ramses'in sarayda görev alabilmesi için kralın oğlu olmasına rağmen sınava girmiş ve sınavda başarılı olmuş olması gerekiyor. Mevcut hükümdarın oğlu olması idari ya da askeri kademelerde yer alabilmesi için ona ayrıcalık sağlamıyor.


Ramses, Mısır'ı tam 66 yıl yönetmiştir. Hititlerle yapılan Kadeş Savaşı gibi önemli olayların yanında yaptırdığı tapınak ve diğer mimari eserlerle de Eski Mısır'ın en çok bilinen firavunlarından biridir. Kadeş Savaşı demişken II. Ramses ve Hitit Kralı III. Hattuşili'nin imzaladığı Kadeş Antlaşması'nın bir örneği de İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde sergilenmektedir. Ramses ayrıca eşi Nefertari için Ebu Simbel Tapınağı'nı yaptırmış ve Per-Ramses şehrini kurmuştur ki Per-Ramses "Ramses'in Kenti" anlamına gelmektedir.

İlk kitap itibariyle Ramses Serisi'ne güzel bir başlangıç yapmış bulunuyorum. Mısır Medeniyeti ve tarihe ilgi duyan okurlara da seriyi tavsiye ediyorum.
350 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
Merhaba :) Nasıl olmuşsa inceleme yazmayı atlamışım. Ramses serisinin ilk kitabı. Anlatım dili güzel ve akıcı. Babaları Seth , henüz 14 yaşındaki Ramses veya abisini taht için seçecektir. İbre hep ağabey tarafına gözükse de zaman içinde Ramses dürüstlüğü, iyi niyeti, çalışkanlığı ile öne geçer. Masal tadında çabucak okudum :))) Sevgiyle kalın
350 syf.
·Beğendi·9/10
Mısır tarihi ile ilgili kitaplar hep ilgimi çekmiştir. Işığın Oğlu, Büyük Ramses'in yaşam hikayesi. Çok güzel bir kitap. Tarihi roman seviyorsanız bu kitabı da seveceksiniz.
350 syf.
·Puan vermedi
Mısır toplumunun bilinmezlerine ışık tutan bir yapıt. Eğer siz de benim gibi meraklıysanız bilinmeyenlerı öğrenmeye, yeni bilgiler almaya bence okuyun ama seri beş kitap sanırım onu tamamlayın
350 syf.
·Beğendi·8/10
Hem tarihi hem kurgusal olarak doyurucu bir eser.Musa ve Ramses in dostluğu ve sonrasında Hititlilerle olanlar için okunmaya değer.
Akıcı ...
Ah güzel Nefertari..
350 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
II. Ramses'in çocukluktan başlayan serüvenini anlatan bu 5 kitaplık setin ilk kitabı olan 'Işığın Oğlu' merak etmeme değdiğini gösterdi.

Seti'nin iki oğlu vardır büyük oğlu Şenar kurnaz kisiliktedir; küçük oğlu Ramses ise dürüst,ciddi fakat hareketlidir. İki kardeş babalarından sonra tahta oturmak isterler ve bunun mücadelesini verirler. Herkesin kararı Şenar'dan yanadır Firavun'un görüşlerinin de o yönde olduğu düşünülür fakat kader Ramses'i naib olarak atamıştır.

Küçük Ramses'in naiblik yolunda geçtiği eğitimler, babası Seti'nin onu gizlice imtihan etmesi bana etkileyici geldi. Kitapta betimlemelere bakılırsa Ramses'i fazlasıyla merak ettim :)

Masal gibi akıcı bir dille yazılmış bir eser. Diğer kitaplarını okumak için sabırsızlanıyorum. Ramses'in serüveni beni içine çekti. Tavsiye edeceklerim arasında ön sıralarda yer almıştır. :)
350 syf.
·Beğendi·8/10
Seri incelemesi. Seri gerçekten güzel, ama bir kurgu olarak. Serinin yazılış amacının Mısır'ın popülaritesini artırmak olduğuna yönelik "komplo teorilerini" de dikkate alırsak tarih bilimi açısından kitap zayıf kalmaktadır. Hititler de en Mısır medeniyeti kadar gelişmiş bir medeniyettir. Serideki tek taraflılık okuru tarihi gerçekler açısından yanlış yönlendirebilmektedir.
350 syf.
·371 günde·8/10
Mistik ve akıcı bir romanı. Mısır tarihine ilgi uyandıran sürekleyici bir çırpıda okunabilecek bir roman. ..........................................................................
350 syf.
Eski Mısır medeniyetine veya tarihe meraklıysanız kesinlikle okumalısınız. Yıllar önce bir bilgisayar oyununa oldukça merak salmıştım (Pharaoh) o yıllardan beri en büyük isteklerimden biri Mısır'ı karış karış gezmektir. Şu anki durumda bunu yapabilir miyim? Bu bir muamma fakat, kitap sayesinde gezmiş kadar oldum. Mısırın en büyük hükümdarlarından I.Ramses'in dünyasına adım atıyorsunuz. Gerçekten de kitap sizi hiç bıktırmadan su gibi akıp gidiyor. Şimdi sıra 5 kitaplık bu serinin 2. kitabında. Fakat kitap temininde bazı güçlükler var. Basımı durdurulmuş bilginize. Umarım bulabilirim... :/
350 syf.
·Beğendi·10/10
Bu meşhur serinin ilk kitabını maalesef popüler olduğu zamanlar değil yeni okuma şansım oldu. Bunda antik Mısır'a olan ilgimin payı çok büyük oldu. Kitap yer yer tarihi abartılara kaçsada sonuçta bir roman olduğu için kabul edilebilir bir durum ve daha ilginci kitabın ısmarlama olduğu yönündeki iddaalar. Son derece sürükleyici ve adeta kaymak gibi akan bir kitap. İlk sayfalardan itibaren kitap bende etki bırakmaya başladı. Antik Mısır'a ilgi duyanların daha büyük bir ilgiyle okuyacağını düşünüyorum.
350 syf.
·Puan vermedi
Mısır medeniyeti hakkında çok sayıda roman yapmış olan Christian Jacq, beş kitaplık Ramses serisinde, henüz tahta çıkmamış olan Ramses’e dair sürükleyici bir hikâye anlatıyor..
350 syf.
·75 günde·Beğendi·Puan vermedi
Gerçeği yansıtmamasını bi tarafa koyarsak,
Kitap gerçekten iyi kurgulanmış. Yazılış tarihine bakacak olursak, 'iyi iş' demek gelir içimizden. Ramses'in çocukluğunu alan serinin bu kitabı gerçekten ilgi çekiyor.
Hiçbir temele dayanmadan bir düşünce ileri sürmeye kalkışmak aptallığın ta kendisidir.
Christian Jacq
Sayfa 145 - Remzi Kitabevi

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ramses - Işığın Oğlu
Baskı tarihi:
Mayıs 1998
Sayfa sayısı:
350
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751406323
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Ramses: Le Fils De La Lumiere
Çeviri:
Ali Rıza Yalt
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
I. Seti, güçlü ve sevilen bir hükümdardır. Akıllı yönetimi sayesinde, ülkesini dünyanın en güçlü imparatorluğu yapar. Ancak tahtı devretme zamanı yaklaştığı için iki oğlu arasında bir seçim yapmak zorundadır.

Henüz on dört yaşında olan Ramses, azimli, dürüst ve akıllıdır; ancak gençliğinin verdiği heyecan zaman zaman hata yapmasına yol açmaktadır. Genç Ramses'in rakibi olan, kurnaz ve hain ağabeyi Şenar ise, taht yolunda küçük kardeşini engellemek için her türlü komploya girişmeye hazırdır.
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 672 okur

  • Pınar bayülgen
  • Lala Paşa
  • Gökhan Şenses
  • Enis MUTLU
  • Murat akd
  • Yağmur Göktepe
  • Esma Koçer
  • EYLEM ANA KÜÇÜK
  • Çiğdem Çelik
  • Burak Of Siwa

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.5
14-17 Yaş
%0.3
18-24 Yaş
%9.8
25-34 Yaş
%24.1
35-44 Yaş
%46.7
45-54 Yaş
%13.3
55-64 Yaş
%2.2
65+ Yaş
%1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%70.6
Erkek
%29.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%27.5 (44)
9
%15.6 (25)
8
%34.4 (55)
7
%15.6 (25)
6
%4.4 (7)
5
%1.3 (2)
4
%0.6 (1)
3
%0.6 (1)
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları