Ramses - Işığın Oğlu

8,1/10  (80 Oy) · 
395 okunma  · 
72 beğeni  · 
1.677 gösterim
I. Seti, güçlü ve sevilen bir hükümdardır. Akıllı yönetimi sayesinde, ülkesini dünyanın en güçlü imparatorluğu yapar. Ancak tahtı devretme zamanı yaklaştığı için iki oğlu arasında bir seçim yapmak zorundadır.

Henüz on dört yaşında olan Ramses, azimli, dürüst ve akıllıdır; ancak gençliğinin verdiği heyecan zaman zaman hata yapmasına yol açmaktadır. Genç Ramses'in rakibi olan, kurnaz ve hain ağabeyi Şenar ise, taht yolunda küçük kardeşini engellemek için her türlü komploya girişmeye hazırdır.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 1998
 • Sayfa Sayısı:
  350
 • ISBN:
  9789751406323
 • Orijinal Adı:
  Ramses: Le Fils De La Lumiere
 • Çeviri:
  Ali Rıza Yalt
 • Yayınevi:
  Remzi Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Damla Köseoğlu 
 23 Eki 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 7/10 puan

II. Ramses...

Kimilerine göre Işığın Oğlu, kimilerine göre Büyük Ramses, kimilerine göre ise Işığın Seçtiği Kişi...

Christian Jacq tarafından yazılan ve 5 kitaptan oluşan Ramses Serisi'nin ilk kitabı: Ramses - Işığın Oğlu. Hükümdar I. Seti halkı tarafından sevilen, adil ve güçlü bir kraldır. Bir taraftan ülke yönetimini idare ederken bir taraftan da kendisinden sonra tahta geçecek kişiyi yani kral naibini belirlemek durumundadır. 14 yaşındaki cesur, azimli, dürüst Ramses ve ağabeyi, sadece kendi çıkarlarını düşünen, devlet yönetimi yetisinden son derece uzak, hain Şenar, kral naipliğinin en önemli iki adayıdır. Ramses kendini askeri ve idari alanlarda geliştirmeye çalışırken; Şenar'ın kendine görev edindiği nokta, Ramses'i taht yolunda engellemek ve onu alçakça komplolarla iktidardan uzak tutmaktır.

Antik Mısır'a ilgi duyan bir kişi olarak romanda ismi geçen kişilerin ve mekanların gerçekten var olması, mitolojik öğeler, Mısır tanrıları ile ilgili bilgiler kitabın en beğendiğim yönlerinden biri oldu. Ayrıca I. Seti'nin Ramses'e devlet yönetimi konusunda verdiği nasihatler son derece ilgi çekici. Kitabı okurken altını çizdiğim cümlelerin çoğunu da bu nasihatler oluşturuyor. Halkın refahının sağlanması, kölelik kavramına bakış açısı, savaş hakkındaki düşünceler, iktidar mücadeleleri ile ilgili cümleler dikkate değer.
Örneğin, Kral ölmeden önce, tahtı devredeceği kişiyi kendisi seçiyor ve o kişiyi bu doğrultuda eğitiyor bunda amaç taht kavgalarının önüne geçebilmek. Ayrıca kral olmak için hükümdarın oğlu olmak gerekmiyor. Kral damadını, eşinin kardeşini vb kral naibi ilan edebiliyor. En dikkat çekici noktalardan biri ise Ramses'in sarayda görev alabilmesi için kralın oğlu olmasına rağmen sınava girmiş ve sınavda başarılı olmuş olması gerekiyor. Mevcut hükümdarın oğlu olması idari ya da askeri kademelerde yer alabilmesi için ona ayrıcalık sağlamıyor.


Ramses, Mısır'ı tam 66 yıl yönetmiştir. Hititlerle yapılan Kadeş Savaşı gibi önemli olayların yanında yaptırdığı tapınak ve diğer mimari eserlerle de Eski Mısır'ın en çok bilinen firavunlarından biridir. Kadeş Savaşı demişken II. Ramses ve Hitit Kralı III. Hattuşili'nin imzaladığı Kadeş Antlaşması'nın bir örneği de İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde sergilenmektedir. Ramses ayrıca eşi Nefertari için Ebu Simbel Tapınağı'nı yaptırmış ve Per-Ramses şehrini kurmuştur ki Per-Ramses "Ramses'in Kenti" anlamına gelmektedir.

İlk kitap itibariyle Ramses Serisi'ne güzel bir başlangıç yapmış bulunuyorum. Mısır Medeniyeti ve tarihe ilgi duyan okurlara da seriyi tavsiye ediyorum. Son olarak baskısı tükenmiş ve hiçbir yerde bulamadığım bu seriyi benim için bulan ve Ankara'dan İstanbul'a gönderen Murat Sezgin'e çok teşekkür ediyorum. O olmasaydı Büyük Ramses ve Christian Jacq'ın Ramses'e bu farklı bakış açısı ile tanışamayacaktım. Düşünceli insanlar iyi ki var. :) Keyifli okumalar...

ESRA KADIOGLU 
 21 Kas 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

Merhaba :) Nasıl olmuşsa inceleme yazmayı atlamışım. Ramses serisinin ilk kitabı. Anlatım dili güzel ve akıcı. Babaları Seth , henüz 14 yaşındaki Ramses veya abisini taht için seçecektir. İbre hep ağabey tarafına gözükse de zaman içinde Ramses dürüstlüğü, iyi niyeti, çalışkanlığı ile öne geçer. Masal tadında çabucak okudum :))) Sevgiyle kalın

Güler Bilkay Aygün 
19 Haz 19:29 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Mısır tarihi ile ilgili kitaplar hep ilgimi çekmiştir. Işığın Oğlu, Büyük Ramses'in yaşam hikayesi. Çok güzel bir kitap. Tarihi roman seviyorsanız bu kitabı da seveceksiniz.

Tigin Özmen 
30 Tem 02:19 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Seri incelemesi. Seri gerçekten güzel, ama bir kurgu olarak. Serinin yazılış amacının Mısır'ın popülaritesini artırmak olduğuna yönelik "komplo teorilerini" de dikkate alırsak tarih bilimi açısından kitap zayıf kalmaktadır. Hititler de en Mısır medeniyeti kadar gelişmiş bir medeniyettir. Serideki tek taraflılık okuru tarihi gerçekler açısından yanlış yönlendirebilmektedir.

Murat 
06 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu meşhur serinin ilk kitabını maalesef popüler olduğu zamanlar değil yeni okuma şansım oldu. Bunda antik Mısır'a olan ilgimin payı çok büyük oldu. Kitap yer yer tarihi abartılara kaçsada sonuçta bir roman olduğu için kabul edilebilir bir durum ve daha ilginci kitabın ısmarlama olduğu yönündeki iddaalar. Son derece sürükleyici ve adeta kaymak gibi akan bir kitap. İlk sayfalardan itibaren kitap bende etki bırakmaya başladı. Antik Mısır'a ilgi duyanların daha büyük bir ilgiyle okuyacağını düşünüyorum.

Dursun Yener 
03 Eyl 22:25 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Mısır medeniyeti hakkında çok sayıda roman yapmış olan Christian Jacq, beş kitaplık Ramses serisinde, henüz tahta çıkmamış olan Ramses’e dair sürükleyici bir hikâye anlatıyor..

Hakan Uzun 
18 Haz 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Işığın oğlu Ramses'in hayat hikayesinin kurgulanarak anlatıldığı güzel bir serinin ilk kitabı. Zaten büyük bir Mısır hayranı olan Jacq'ın kaleminden çıkan bu eser, bize dönemin Mısır'ı hakkında bilgiler de sunuyor. İlk kitap genel olarak Ramses'in babası ile olan ilişkisini ve abisi Şenar ile olan çekişmesini konu alıyor. Kitabın dili çok sade ve anlaşılır. Hızla bitiyor. Mısır hakkında enteresan bilgiler edinmek için okuyabilirsiniz. Şahsen oldukça beğendiğim bir ilk kitap oldu.

BAŞAK TOKER 
01 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Christian Jacq ile beni tanıştıran ilk seri.Mısır bilimcisinin yazdığı bir kitap size hem firavunlarla ilgili hem de yüzlerce yıl öncesinde bir toplumun nasıl geliştiğini anlatıyor.Beş kitaptan oluşması sizi korkutmasın; eve gitsem de kitabımı okusam dedirtti.Yazarın çoğu kitabının basılmaması gerçekten üzücü.Alıp kesinlikle okuyun.

Tuncay YILDIRIM 
30 Mar 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Mısır tarihinin en büyük firavunu Ramses.
Kitap çok güzel ve akıcı. Taht savaşı entrika, aşk , inanç ve sadakat çok güzel anlatılmış. Serinin diğer kitaplarıda böyledir inşallah.

Dila Manga 
11 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Mısır tarihini konu alan bu kkitaba bayıldım ve cok etkilendim harika bir seri ttüm kitap severleretavsiye iolunur şimdi ben setin geri kalan kitaplarına devam etmek iiçin sabirsizlaniyorum

2 /

Kitaptan 29 Alıntı

Damla Köseoğlu 
20 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

İnsanları yönetmek için cesaretin yeterli olduğunu mu sanıyorsun?

Ramses - Işığın Oğlu, Christian Jacq (Sayfa 13 - Remzi Kitabevi)Ramses - Işığın Oğlu, Christian Jacq (Sayfa 13 - Remzi Kitabevi)
Damla Köseoğlu 
21 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Hiçbir temele dayanmadan bir düşünce ileri sürmeye kalkışmak aptallığın ta kendisidir.

Ramses - Işığın Oğlu, Christian Jacq (Sayfa 145 - Remzi Kitabevi)Ramses - Işığın Oğlu, Christian Jacq (Sayfa 145 - Remzi Kitabevi)
Damla Köseoğlu 
22 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Açgözlülük ölümcül bir kusurdur.

Ramses - Işığın Oğlu, Christian Jacq (Sayfa 253 - Remzi Kitabevi)Ramses - Işığın Oğlu, Christian Jacq (Sayfa 253 - Remzi Kitabevi)
Damla Köseoğlu 
22 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Korkaklar başarısız olmaya mahkûmdur.

Ramses - Işığın Oğlu, Christian Jacq (Sayfa 242 - Remzi Kitabevi)Ramses - Işığın Oğlu, Christian Jacq (Sayfa 242 - Remzi Kitabevi)
Damla Köseoğlu 
22 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Sorunları yalnızca ortaya koymak yeterli değil, onları düzeltmek de gerekir.

Ramses - Işığın Oğlu, Christian Jacq (Sayfa 255 - Remzi Kitabevi)Ramses - Işığın Oğlu, Christian Jacq (Sayfa 255 - Remzi Kitabevi)
Damla Köseoğlu 
20 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

İktidar oyunları sandığından çok daha acımasızdır. Bu oyunların içinden galip çıkabilmek için yiğitlik yeterli olmaz.

Ramses - Işığın Oğlu, Christian Jacq (Sayfa 18 - Remzi Kitabevi)Ramses - Işığın Oğlu, Christian Jacq (Sayfa 18 - Remzi Kitabevi)

-Öğrenmeye hiç ara verme.bir gün saygın bir kişi olacaksın -Bu kendi gerçeğine ulaşmaktan daha mı önemli?

Ramses - Işığın Oğlu, Christian JacqRamses - Işığın Oğlu, Christian Jacq
3 /