Ramses - Kadeş Savaşı

8,0/10  (43 Oy) · 
260 okunma  · 
40 beğeni  · 
1.218 gösterim
Silah gücü çok üstün olan Hitit ordusu tarafından tehdit edilen Mısır'ın, büyük bir savaşa girişmesi kaçınılmaz görünmektedir.

Kötü bir büyüye kurban olan Kraliçe Nefertari'nin sağlığı giderek bozulurken ve Mısır topraklarına sızan Hitit casus şebekesi ortalığı kasıp kavururken, Ramses bu savaşa nasıl hazırlanacaktır?

Ramses, Kraliçe'yi kurtarabilecek tek ilacı bulmak için Güney'e gitmek, sonra da Kuzey'de Hititlerle savaşmak zorundadır.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2011
 • Sayfa Sayısı:
  342
 • ISBN:
  9789751406569
 • Orijinal Adı:
  Ramses: La Bataille De Kadesh
 • Çeviri:
  Ali Rıza Yalt
 • Yayınevi:
  Remzi Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Damla Köseoğlu 
16 Kas 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 7/10 puan

II. Ramses, hükümdarlığında 5. seneye girmiştir. Bir yandan imar çalışmalarıyla ülke bayındır hale getirilirken bir yandan da iç ve dış tehditlerle mücadeleler devam etmektedir. Ağabeyi Şenar, ülke içindeki casusluk şebekeleri, ilginç ölümler ve eşi Nefertari'nin yakalandığı hastalıkla uğraşan Ramses'i çok daha ciddi bir tehlike beklemektedir: Hititler.

Dönemin en güçlü ordularından birine sahip Hititler savaş konusundaki becerileriyle nam salmışken, Firavun Ramses ve ordusu bu tehdit karşısında ne yapacaktır? O dönemin güç dengeleri içinde II. Ramses'in ilerleyişini durdurabilecek belki de tek güç olan Hititler savaş sanatındaki üstünlükleriyle Güneş'in Oğlu'nu mağlup edip, Mısır'ı kendilerine bağlı bir eyalet haline getirebilecekler midir? Mısır'ın en büyük 4 tanrısının isimlerini taşıyan -Amon, Ra, Seth ve Ptah- Firavun'un ordusu Kadeş'i alıp bölgede mutlak hakimiyetini sağlayabilecek midir? Ramses Serisi'nin üçüncü kitabı Ramses: Kadeş Savaşı tarihe, savaşlara, ülke yönetimine farklı bir boyut getiriyor.

Günümüzde bakıldığında savaşı kazanan taraf Hititler mi yoksa Mısırlılar mı bu birçok tarihçi tarafından henüz cevabı kesin olarak verilememiş bir sorudur. Mısır yazıtlarında Kadeş Savaşı, Ramses'in kahramanlıklarıyla anlatılırken, serinin yazarı Christian Jacq da serisini bu kaynaklardan yararlanarak yazdığı için Ramses'in kahramanlıklarını, üstün savaş yeteneğini ve zaferini anlatıyor. Hitit kaynaklarına göre ise farklı bir senaryo mevcut. Bugün bilinen ise her iki ulus da bu savaştan kesin olarak galibiyet elde edememiştir. Bir görüşe göre savaştan sonra, savaşa sebep olan Amurru Krallığı'nın Hititler'de kalması savaşı Hititler'in kazandığını ortaya koymaktadır.

Keyifli okumalar...

elif suna ayaz 
05 Nis 18:03 · Kitabı okudu · 17 günde · Puan vermedi

Bir yanda Hatti imparatorlugu ile yapilacak olan savas, diger yandan guzel kralice Nefertarinin giderek artan hastaligi...Ramses tine bu kitapta Set'in oğlum oldugunu; ne kadar guclu,sabirli ve de keskin zekali oldugunu gosterdi... Kitap yine okuru merakta birakarak bitti ,serinin bir sonraki kitabina sabirsizlaniyorum.

Çok güzel fantastik mısır Firavun dönemini anlatıyor serinin tamamı sıkılmadan okunuyor etkileyici bir eser olmus yazın okunabilir güzel bir seri

Düşüngeç 
28 Mar 13:27 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Küçük amcam çocukken bize uyduruk masallar anlatırdı. Efendim; işte panterlerle savaşırmış vs vs vs. İşte bizim Ramses amcada aynen öyle. Güneşin oğlu, katıyor önüne aslanını, Hitit ordusunu neredeyse tek başına yeniyor. Bildiğin Cüneyt Arkın. Yani akıldan izole, bol fantazi isteyen için ....

Sultan SALGIN 
20 Eyl 13:55 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 9/10 puan

Silah gücü çok üstün olan Hitit ordusu tarafından tehdit edilen Mısırın büyük bir savaşa girmesi kaçınılmaz görünmektedir..........................

Kitaptan 11 Alıntı

Damla Köseoğlu 
16 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Bir hata işlersen, kabahati kendinden başka kimsede arama ve hatanı düzelt.

Ramses - Kadeş Savaşı, Christian Jacq (Sayfa 303 - Remzi Kitabevi)Ramses - Kadeş Savaşı, Christian Jacq (Sayfa 303 - Remzi Kitabevi)
Damla Köseoğlu 
14 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Bazen, artık savaşların olmadığı bir dünya düşlüyor musunuz?

Ramses - Kadeş Savaşı, Christian Jacq (Sayfa 131 - Remzi Kitabevi)Ramses - Kadeş Savaşı, Christian Jacq (Sayfa 131 - Remzi Kitabevi)
Damla Köseoğlu 
 13 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Kafanın içinde başarısızlık fikri ile yola çıkarsan, peşinen başarısızlığa uğramışsın demektir.

Ramses - Kadeş Savaşı, Christian Jacq (Sayfa 106 - Remzi Kitabevi)Ramses - Kadeş Savaşı, Christian Jacq (Sayfa 106 - Remzi Kitabevi)
Damla Köseoğlu 
15 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Ölçülü davranmak ve ihtiyatlı olmak insana en iyi yol gösterici değil midir?

Ramses - Kadeş Savaşı, Christian Jacq (Sayfa 270 - Remzi Kitabevi)Ramses - Kadeş Savaşı, Christian Jacq (Sayfa 270 - Remzi Kitabevi)
Damla Köseoğlu 
13 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

İnsanların yaşadığı her yerde yalan gelişip büyür.

Ramses - Kadeş Savaşı, Christian Jacq (Sayfa 77 - Remzi Kitabevi)Ramses - Kadeş Savaşı, Christian Jacq (Sayfa 77 - Remzi Kitabevi)
Damla Köseoğlu 
15 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Savaş, insanın kanında saklı olan bir kötülük ve bütün uygarlığı yıkabilecek bir felakettir.

Ramses - Kadeş Savaşı, Christian Jacq (Sayfa 190 - Remzi Kitabevi)Ramses - Kadeş Savaşı, Christian Jacq (Sayfa 190 - Remzi Kitabevi)
Damla Köseoğlu 
11 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

İnsanları kılıçtan geçirip onları mezarsız bırakacak kadar zalim olunabilir miydi?

Ramses - Kadeş Savaşı, Christian Jacq (Sayfa 10 - Remzi Kitabevi)Ramses - Kadeş Savaşı, Christian Jacq (Sayfa 10 - Remzi Kitabevi)
2 /