Ramses - Milyonlarca Yılın Tapınağı

7,6/10  (30 Oy) · 
220 okunma  · 
21 beğeni  · 
1.364 gösterim
Dünyada satış rekorları kıran tarihi roman.

Işığın Oğlu Ramses, yakında Mısır tahtına oturacaktır. Güçlü bir firavun olması için gereken her şeye sahiptir: Onu koşulsuzca seven karısı Nefertari ile annesi Tuya ve çocukluğunda edindiği güçlü arkadaşlıklar...

Yine de genç firavun tahtını korumak için büyük bir mücadele vermek zorundadır. Çünkü düşmanları Ramses'i tahttan düşürmek için yeni planlar yapmıştır. Ramses, ağabeyi Şenar'ın tuzaklarından, gizemli bir büyücünün kara büyüsünden ve Hititlerin entrikalarından kurtulmayı başarabilecek midir?
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2011
 • Sayfa Sayısı:
  328
 • ISBN:
  9789751406538
 • Orijinal Adı:
  Ramses Le Temple Des Millions D'annees
 • Çeviri:
  Ali Rıza Yalt
 • Yayınevi:
  Remzi Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Damla Köseoğlu 
07 Kas 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Ramses: Işığın Oğlu kitabıyla başlayan ve toplamda 5 kitaptan oluşan Ramses Serisi'nin ikinci kitabı Ramses: Milyonlarca Yılın Tapınağı. Milyonlarca Yılın Tapınağı'nda babası Seti'nin ölümünün ardından yaşanan yas döneminin bitişiyle Ramses'in tahta çıkışı ve 66 yıllık iktidarının ilk yılları anlatılıyor. Ramses ağabeyi Şenar ile olan taht mücadelesini kazanmış ve tahta oturmuştur. Artık yapması gereken başlıca şey şudur: Kendisini tahttan indirmek isteyenlere karşı mücadele etmek. Düşmanlarının gözü Mısır'ın yıkılmasını isteyen Hititlerle iş birliği yapacak kadar dönmüşken Ramses tüm bu olaylar karşısında ne yapacaktır?

Milyonlarca Yılın Tapınağı'nda genel olarak Ramses'in, firavunluğunun ilk yıllarında ülke için yürüttüğü çalışmalar özellikle imar çalışmaları anlatılmakta. Tarihte Mısır'ı yönetmiş birçok firavunun aksine II. Ramses'in yapıtları günümüze kadar korunmuştur. Ramses, kitapta ülke başkentini değiştirmek için yeni bir şehir kurduruyor. Per-Ramses adının verildiği bu şehir "Ramses'in Kenti" anlamına geliyor ve Mısır'ın yeni başkenti oluyor. Kitapta adı bolca geçen ve Tanrı Amon-Ra'ya adanmış olup, Ramses'in de eklemeler yaptırdığı Luksor Tapınağı ve Şehri ise "dünyanın en büyük açık hava müzesi" olarak kabul edilmektedir.

Ramses Serisi başta Firavun Ramses ve Eski Mısır hakkında ilginç şeyler öğrenebileceğiniz, tarihi eğlenceli hale getiren bir seri. Milyonlarca Yılın Tapınağı, iktidar için nelerin yapılabileceğini, bu uğurda gözlerin ne kadar kör olabileceğini, devlet yönetiminde ne tür düşüncelerin önemli olduğunu gözler önüne seriyor. Kitabın sonunda ise serinin üçüncü kitabı olan Kadeş Savaşı için bir ön hazırlık yapılıyor ve Hititlerle girişilecek mücadelenin sinyalleri veriliyor.

Dila Manga 
21 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ramses serisi benim için artık ayrı bir yere sahip bir türlü elimden bırakıyorum ayrıca kitabın anlatımı harika tarihî roman severlere tavsiyemdir

Kitaptan 13 Alıntı

Damla Köseoğlu 
05 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Ülkenin bütünlüğünü korumak gerektiği zaman, ılımlı davranış geçerliliğini yitirir.

Ramses - Milyonlarca Yılın Tapınağı, Christian Jacq (Sayfa 127 - Remzi Kitabevi)Ramses - Milyonlarca Yılın Tapınağı, Christian Jacq (Sayfa 127 - Remzi Kitabevi)
Damla Köseoğlu 
04 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Ağaç büyük bir armağandır. Canlıyken gölge verir, çiçek verir; öldüğünde de kerestesini.

Ramses - Milyonlarca Yılın Tapınağı, Christian Jacq (Sayfa 80 - Remzi Kitabevi)Ramses - Milyonlarca Yılın Tapınağı, Christian Jacq (Sayfa 80 - Remzi Kitabevi)
Damla Köseoğlu 
06 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Kıskançlık hiçbir doktorun tedavi edemeyeceği bir hastalıktır.

Ramses - Milyonlarca Yılın Tapınağı, Christian Jacq (Sayfa 264 - Remzi Kitabevi)Ramses - Milyonlarca Yılın Tapınağı, Christian Jacq (Sayfa 264 - Remzi Kitabevi)
Damla Köseoğlu 
04 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

İnsanoğlu, yılanlardan da korkunç bir mahlûktur.

Ramses - Milyonlarca Yılın Tapınağı, Christian Jacq (Sayfa 102 - Remzi Kitabevi)Ramses - Milyonlarca Yılın Tapınağı, Christian Jacq (Sayfa 102 - Remzi Kitabevi)
Damla Köseoğlu 
05 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Ölüm her an bize arkadaşlık eden bir olgudur.

Ramses - Milyonlarca Yılın Tapınağı, Christian Jacq (Sayfa 165 - Remzi Kitabevi)Ramses - Milyonlarca Yılın Tapınağı, Christian Jacq (Sayfa 165 - Remzi Kitabevi)
Damla Köseoğlu 
03 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

En basiretli insanlar bile bazen hata yapabiliyorlardı.

Ramses - Milyonlarca Yılın Tapınağı, Christian Jacq (Sayfa 18 - Remzi Kitabevi)Ramses - Milyonlarca Yılın Tapınağı, Christian Jacq (Sayfa 18 - Remzi Kitabevi)
Damla Köseoğlu 
03 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Oysa yaşam çok sadedir: bir yanda iyilik, bir yanda kötülük.

Ramses - Milyonlarca Yılın Tapınağı, Christian Jacq (Sayfa 61 - Remzi Kitabevi)Ramses - Milyonlarca Yılın Tapınağı, Christian Jacq (Sayfa 61 - Remzi Kitabevi)
2 /