Rastlantı ve Kaos

7,8/10  (5 Oy) · 
15 okunma  · 
3 beğeni  · 
577 gösterim
"Rastlantı, bilinmezlik, talih… Bunlar biraz olumsuz kavramlar değil mi? Bu gibi sözcükler bilim insanlarından çok falcıların ilgi alanına girmiyor mu? Böyle düşünüyorsanız yanılıyorsunuz, zira rastlantı konusunda bilimsel araştırmalar yapılması hiç de olanaksız değildir."

İstatistiksel fizik ve dinamik sistemler üzerine çalışan matematikçi ve fizikçi David Ruelle okuru yirminci yüzyılın bilimsel kavramları arasında yolculuğa çıkarıyor. Bir bozuk parayı havaya attığınızda, ön yüzünün yazı ya da tura gelme olasılığının ne olduğunu hiç düşündünüz mü? Peki, bir piyango bileti alırken ya da şans oyunu oynarken, o numaraya ikramiye çıkma şansı sizce nedir?

Ruelle, bu noktadan hareketle olasılık hesaplarından kaos kavramına geliyor ve bir adım daha atarak Gödel teoremi, bilgi teorisi, algoritmik karmaşa, kara delikler, "garip çekerler" ve türbülans üzerine açıklamalarda bulunuyor.

Rastlantı ve Kaos, her kesimden okuyucuya hitap edebilmek adına anlaşılır bir dille kaleme alınmış, formül ve hesaplamalardan mümkün olduğunca uzak durularak okuması keyifli hale getirilmiş bir kitap.

"Derin ve itinalı bir kitap; basit bir dille yazılmış ve keyifli bir okuma sunuyor."

-Ian Stewart, Doğanın Sayıları kitabının yazarı-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2014
 • Sayfa Sayısı:
  250
 • ISBN:
  9786050203226
 • Çeviri:
  Deniz Yurtören
 • Yayınevi:
  Say Yayınları
 • Kitabın Türü:
Gülten Bilicen 
24 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Raslantı ve Kaos okuduğunuzda;o sürekli matematikte karşılaştığımız olasılık'tan ya da günlük hayatta raslantı diye adlandırdığımız şeylerin aslında hesaplanabilir olduğundan ya da ''Kelebek Etkisi'' filminden aşina olduğunuz türbülans kavramını daha iyi kavrayacaksınız.Mükemmel bir düzenin sade anlatımı.
İyi okumalar.

Eugene de Rastignac 
 12 Mar 21:54 · Kitabı yarım bıraktı · Beğendi · 7/10 puan

Kitap bilimin sınırlarını olasılıkları ve rastlantıları da içine alabilecek bir şekilde genişletmeyi dert edinmiş bir kitap. Çünkü bilim kestirilebillir, ölçülebilir, hesaplanabilir ilkelerle çalışan bir disiplin.

Yalnız sürekli fazla teknik anlatmayacağım derken çoğu yerde tekniğe kaçması okunmayı zorlaştırıyor. Yine de kitabın fraklı bölümlerden oluşması, isteğe bağlı olarak istenilen ve merak edilen yerden tekrar tekrar okunma olanağı sağlıyor. Bu kitabı sevenlere Alan yayıncılıktan çıkan Cramer'in Kaos ve Düzen adlı kitabı öneririm.