Reçine Kokuyordu Helin

9,0/10  (2 Oy) · 
6 okunma  · 
2 beğeni  · 
406 gösterim
“…Böğürtlen dikeniyle çevrili bahçelere gizlice girdiğimizde her yanımız çizilirdi; alasulu kayısıları, korukları ceplerimize doldurup kuytu köşelerde yerken, çoğu kez Bekir Amca’ya yakalanırdık. O gün yine suçüstü yakalanmıştık. Korkuyla eve döndüğümde herkes eyvandaydı. Köy muhtarı kekeleyerek babamın gönderdiği mektubu okuyor, bir yandan da Kürtçe’ye çeviriyordu...
Annemle oturup ağladık. Babam, bana çıkışarak, ‘Bak gelecek yıl okula gideceksin. Sana Türkçe öğreteceğim. İstersen başlayalım.’
‘Babam evde yok,’ cümlesini ezberletirken katıla katıla gülmeye başladık... Kadınların arasında ürkekti annem. Herkes, hatta çirkin cüce kadın bile, anneme Türkçe öğretme çabası içindeydi.
Bu koca kent, muhtarın radyosundaki Ankara mıydı? Atları, inekleri ‘Makaram sarı bağları’ söyleyen kadın yoktu.”

Çeşitli dillere çevrilen kitaplarıyla yalnız Türkiye’ye değil, Avrupa’ya da öykücülüğünü sevdiren Suzan Samancı, Reçine Kokuyor Hêlîn’de yer alan on beş hikâye ile yaşadığı coğrafyanın kokularını, tatlarını, insanlarını anlatmaya devam ediyor. Nicedir “Orası” diye kodladığımız bu topraklarda yaşanan acı ve hüzün dolu gerçekler, Suzan Samancı’nın kendine has sıcak, insancıl, sloganlaşma tuzağına düşmeyen anlatımıyla öykülerde hayat buluyor.
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2002
 • Sayfa Sayısı:
  111
 • ISBN:
  9789750500732
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınları
 • Kitabın Türü:
Üç Renk 
08 Oca 17:42 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Suzan Samancı'ın özlemlerinden, gerçeklerinden, tatları ve rengiyle kalemine dökülen sımsıcak öyküler. Samancı'nın kendi deyimiyle "oralardan yayılan hayatı sesleriyle, gündelik olanın sıcaklığında" okuyucularına ulaştırıyor.
15 öykünün yer aldığı bu kitabı herkesin okuması temennimdir.