Redife'ye Güzelleme

10,0/10  (1 Oy) · 
6 okunma  · 
2 beğeni  · 
443 gösterim
İstanbul gurbetinde umudun çocukları, geleceği kuracak olanlar. Redife bunlardan biri yalnızca. Güzellenen bir başına Redife değildir; yitip giden, ellerimizin arasından kaçan, unutmaya başladığımız İstanbul'dur; bu şehrin mozaiğidir. İstanbul'u yüce kılan insanların, işçilerin, ekalliyetin, göçmenlerin hikayeleri yürekte yerini bulur. Önde Redife, gerisinde İstanbul, ötesinde biz, yok ettiklerimizin utancıyla. Yazının ustasından tiyatroya bir göz kırpma.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 1997
 • Sayfa Sayısı:
  188
 • ISBN:
  9789753636735
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Özgür Şafak 
01 Tem 13:02 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · Puan vermedi

Savaşlardan kaçarak veya başka çok çeşitli nedenlerle doğup yaşadıkları yerlerden göç etmek zorunda kalanların yaşadığı büyük sıkıntılara, dramlara günümüzde çokça şahit oluyoruz. Göç ettiği yerlere uyum sorunları, kültürel farklılıklar, ırkçılık, yeme, içme, barınma, eğitim gibi sayısız devasa sorunlarla başa çıkmaya çalışırlar. Çoğunun sonu milyarlarca insanın TV ekranlarına takılmış ilgisiz bakışları altında devrilen, batan derme çatma tekneler ve karanlık sular oluyor.
Buna karşılık özellikle Balkanlardan göç etmek zorunda kalan Türklerin Anayurda geldikleri için mutlu olduklarını, yukarıda saydığım sıkıntıları yaşamadıklarını sanırdım, öyle değilmiş. Doğdukları yerlere ve oradaki yaşam düzenlerine olan özlemleri her gün büyüyen birer tümör gibi içlerinde taşırlarmış.
Kitaba dönecek olursak, Balkanlardan İstanbul'a göç etmiş bir ailenin küçük kızı Redife'nin çevresinde gelişen olayları konu edinmiş bir tiyatro oyunudur.
Arka planda esnafın, ustaların, çırakların, göçmenlerin, gayrimüslim azınlıkların, bıçkın delikanlıların, güzel kızların, özlemlerin, yoksullukların, sefaletin, çaresizliğin, sevginin, aşkın, düğünün, cenazenin, doğumların, ölümlerin yani insana dair neredeyse her şeyin olduğu bir renk cümbüşü, bir karnaval...
Ayrıca Füruzan'ın şiirsel dili, bölüm aralarındaki şarkıları ve sahne planlarından karakter ruh hallerine, ışık oyunlarına kadar detaylı kurgusu da cabası...

Kitaptan 1 Alıntı

Özgür Şafak 
18 Haz 14:31 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

İstanbul kentlerin şahıdır. Minareleri yoksul dualarla süslü, sokakları yaz sıcaklarının alın teriyle, kış soğuklarının öfkeli gözyaşlarıyla döşenmiş, Tanrı altı günde dünyayı yaratıp, yedinci gün sırtını şöyle Sarayburnu'na dayamış. Ne sandınız, bunca tepenin sayısı yediyse nasıl rastlantı dersiniz buna?

Redife'ye Güzelleme, Füruzan (Sayfa 171 - Yapı Kredi Yayınları)Redife'ye Güzelleme, Füruzan (Sayfa 171 - Yapı Kredi Yayınları)