Rengahenk

·
Okunma
·
Beğeni
·
6,8bin
Gösterim
Adı:
Rengahenk
Baskı tarihi:
1 Ocak 2000
Sayfa sayısı:
116
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759915728
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Baskılar:
Rengahenk
Rengahenk
Rengâhenk
Rengahenk
Rengâhenk
Gelincik Şurubu

Şu ölen çocuklar var ya
Sana bana dünyaya...

İlikleriniz donduğunda kışın
Bir kaşık umut gerektiğinde
O şişe gelecek aklınıza
Pencerenin önünde duran
Güneşte
Gelincik...
112 syf.
Can Yücel. Acaba bu ismi duymayanınız kalmış mıdır? Sanmam. Hatta bir kitabını görecek olsanız içinden bir şiir okumadan geçemeyenleriniz de vardır. Evet, eminim ki böyleleriniz de vardır. Ki, ben de onlardan birisiyim. Mükemmel dediğim birçok şiirini okudum, yine de bir kitabını görüp de içinden bir şiir okumadan geçmedim. Satıcının gizlice bana baktığını farketsem de o şiiri yarım bırakmadan okudum hem de.

Ama gelgelelim ki şu kitaba... Ne diyeceğimi bilemiyorum. Bir Can Yücel göremedim bu kitapta. Belki de hayatımda okuduğum en kötü şiir kitaplarından biriydi. Çoğu şiirinde ne anlatmak istediğini anlamadım ve dolayısıyla hissedemedim de. Bir yerden tutmak istedim ama başaramadım. Ya benim şiir bilgim çok sınırlı ya da... Bilemiyorum. Neden böyle olduğunu ben de anlayamadım. Belki de yanlış zamanda okumuşumdur ve bir dahaki sefere okuyacak olursam beğendiğim şiir sayısı bir elin parmaklarını geçebilir. Fakat bu ilk okuyuşumda kitabın beni boğduğunu söylemek durumundayım. İyi okumalar...


Akşamdan kalma İstanbul
Öyle güzel bir akşamdan kalma ki
Sen de orada kal diyor şeytan
Bitmesin diye bitmiş olan bu akşam
140 syf.
Can Yücel, 21 Ağustos 1926'da İstanbul'da doğdu. Eski Millî Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel'in oğludur. Ankara ve Cambridge üniversitelerinde Latince ve Yunanca okudu. Çeşitli elçiliklerde çevirmenlik, Londra'da BBC'nin Türkçe bölümünde spikerlik yaptı. Askerliğini Kore'de yaptı. 1958'de Türkiye'ye döndükten sonra bir süre Bodrum ve Marmaris'te turist rehberi olarak çalıştı. Ardından bağımsız çevirmen ve şair olarak yaşamını İstanbul'da sürdürdü.
◇◇◇◇
İlk baskısı 1982’de, yani 12 Eylül darbesinden iki yıl sonra yapılan “Rengâhenk”i Can Yücel, Türkiye’nin sonradan keşfedeceği, yakın arkadaşı, Ece Ayhan’ı da ameliyat eden, dünyaca ünlü beyin cerrahı Gazi Yaşargil’e ithaf etmiştir: “Beynin Pirî Reis’i Gazi Yaşargil’e.” Yaşargil de Can Yücel’in ölümünden sonra kitaba yazdığı bir yazıda, dostluklarının tarihsel temelinden çok, onları besleyen kültürel iklim ve dünya görüşünün derinleştirici etkilerinden söz eder.
Bu kitapta yer alan “Gidip Gelme” başlıklı şiirindeki bazı dizeler yüzünden”müstehcenlik” suçlamasıyla 12 Eylül mahkemelerinde çok yargılanmıştır Can Yücel.
◇◇◇◇

RENGAHENK

Bir yelkenli bayrağı al
-Mor da olabilir-
Almış yaprağına rüzgarı
Rumca bir şarkı patlatıyor
denizin gözüne gözüne
Mubalağa laz oldu vre sevgilim
Aramızda bu yaz
Pontuslarını zaptetmeye birbirimizin
Selvi yeşili serenlerimizle
Beğenmediysen o yeşili
-Nefti mi? Değil-
Camgöbeği olabilir mesela
Suların postekisinde sevişmek için
Mubalağa yaz oldu bu yaz
İkimiz de ömrümüzün güzünde
Fuzuli'nin dediği Geday-ı Muhteşemler
Bitkiniz tatlı-işlemeden
Böyle böyle deryadil oluyor derya
Derunumuzdaki..
Uyuyalım mı dedin vre sevgilim?
Gaflet ki, o bayrağı al yelkenliden....
◇◇◇◇
Baktım seyyarelerinize, taksilerinize, cep defterlerinize/ sizde beş paralık aşk yokmuş/ sıçmışım ortalık yerinize/kıçımın fosforuyla aydınlanın siz/ hoşçakalın boş çakallar.
(Tuhaf Dergisi, Ağustos 2018, Can Yücel On Binlerce Yıl Yaşayacak)

Can’ca Şiir
116 syf.
·2 günde
~Rengahenk~
Can Yücel sevdiğim bir şair fakat bu kitaptaki şiirlerini okumaktan keyif alamadım. Dili o kadar ağır geldi ki çoğu zaman tekrar tekrar okumama rağmen ne anlatmak istediğini hissedemedim. Ama buna rağmen içinde hoşuma giden bir kaç cümlede oldu diyebilirim.
152 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10 puan
İnceleme yapan herkes olumsuz şeyler yazmış bunun için bir kaç şey söylemek gerek. Can Yücel'in öteki kitaplarından farkı siyasi eleştirilerini daha kapalı yapması ve şiirlerinde dostlarına ve eşi Güler Hanım'a da yer vermiş olması. Ne anlattığı anlaşılmıyor denmiş ama bu sizin hayal ve duygu dünyanızla biraz da dönemin siyasi durumuna hakim olmanızla alakalı. Kısacası okunabilecek iyi bir kitap.
152 syf.
Şiir okumayı çok seven biriyim, can Yücel'in şiirleri bu kitapta çok zorladı beni, tekrar tekrar okudum yine de hissetmeyi bırakın anlayamadım desem daha dogru olur. Tabi bir yazarın bütün şiirleri veya kitapları beğenmek mümkün değildir.
152 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Can Yücel'in şu ana kadar birçok şiirini okuyup, dinlemişimdir ama herhangi bir şiir kitabını okumamıştım.Bu ilk şiir kitabım oldu.Can Yücel'i daha iyi tanımak için yaptığım seçimin yanlış olduğunu kitap bitince daha iyi anladım.Çünkü kitap bana bir hayli ağır geldi.Neden mi?Çünkü tekrar tekrar okuduğum yerler oldu, duyguyu hissetmekten çok kelimeleri anlamaya yoğunlaştığımdan dolayı içinden çıkamadım şiirlerin, o sebeple bir hayli ağır geldi.Şu zamana kadar okuduğum şiir kitaplarından farklıydı diyebilirim.

Okuduğum kitap bittikten sonra yazarını ve kitabı elimden geldiğince araştırmaya çalışırım.İşte o zaman okuduğum kitaptaki eksik parçalar tamamlanmış olur.Can Yücel hakkında da araştırma yaptım elbette.O zaman eserinde neden bu kadar zorlandığımı daha iyi anladım diyebilirim.

Can Yücel, Köy Enstitüleri döneminin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel'in oğluymuş.Çevirmenlik, spikerlik, turist rehberliği gibi birçok işte de çalışmıştır.Kendini her alanda geliştiren Yücel, Milletvekili adaylığında da kendini göstermiştir.Ayrıca Yücel, dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e hakaretten de yargılanmıştır.Hatta belli bir süre hapise düştüğüde olmuştur. 12 ağustos 1999'da da hayata gözlerini kapamış.

İzninizle okuduğum şiir kitabı Rengâhenk hakkında da birkaç bilgi aktarmak isterim.Öncelikle bu şiir kitabının ilk baskısı 1980 darbesinden iki yıl sonra basılmış.Daha sonra 'müstehcen' olduğu iddiasıyla bu kitap toplatılmış.Hatta belli bir zaman diliminde yasaklanmış bile.

Bu uzun araştırmalarımdan sonra aklımda kalan tek şey,
Müstehcen(!) kelimesi oldu.Açıkça söylemek gerekirse okuduğum şiir kitabının içine girememe sebebim bu değil.Aksine insanın ahlaki duygularını zedeleyecek rahatsız edecek bir kullanım pek göremedim.Evet Can Yücel çok usta bir taşlamacı.Bunu kabul ediyorum.Söylemek istediği duyguları çekinmeden kelimelere dökmüş.Pek siyasetten anlamam ama şunu söylemek isterim Can Yücel'in şiirinin yasaklanmasının altında yatan sebebin siyaset olduğunu düşünüyorum.Bu düşüncem ne kadar doğru bilemem.Dediğim gibi siyasetten hiç anlamam bu sadece bir varsayımdı.Ayrıca Can Yücel'in hangi siyasi görüşte olduğuyla değil bize bıraktığı eserlerle ilgileniyorum.Bazen o duygunun içine giremesemde Can Yücel şiirlerini severek okurum.Size de tavsiye ederim ama bu kitabından başlamayın.Şimdiden keyifli okumalar.
112 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10 puan
Can Yücel kendisi gibi şiirlerinin de zor oldu kitabıyla karşımızda.
Çok kişinin anlamakta zorluk çekiyorum dedigi bu kitap aslında sakince ve tane tane okunduğunda her kelimesi anlaşılacak bir kitap. Ayrıca her kelimesinde ayrı bir sır olan şiirlerle dolu bir kitap. Dedim ya hep zor olmuştur Can Yücel ama anlamayana.
Diğer tüm şiirlerinde olduğu gibi bu kitapta da anlamak isteyenlere anlatmıştır derdini.
152 syf.
·5 günde
Beğenmedim kitabı.
Can Yücel 'i çok seviyorum, yeri ayrıdır hep.
Bilmiyorum ama ilk defa şiir kitabını anlamadım. Aman aman şu laf benlikmiş dediğim yerler oldu ama, anlam veremedim çoğu yerine. Niye öyle oldu? Her zaman beğene beğene okuyorum, her şiirinde kendimi buluyorum, işte bu diyorum. Bilmeyen de yoktur, Can Yücel'i.

Çok kereviz şey şu televizyon!
Bütün boyalan boyamış da sanki haspa
Tek eksiği renkli bir don!
152 syf.
·8 günde
yine bir Can abimin kitabı ve yine ben... uzaklaştıramıyorum kendimi bu tür kitaplardan :) o kadar iyiler ki... beni kendilerine çekiyorlar ve ben Türk Dili ve Edebiyatı sınavımın olmasına rağmen bu kitabı bitirdim. biliyorum büyük bir beceri değil ama iyi bir deneme. annemin "çalış artık şu sınavına "diye fırlattığı terliğin denk gelmemesini bu kitaba borçluyum :) "sevgi duvarı" kitabına uzak bir kitap. anlamanızı zorlaştıran bir kitap.için de eski kelimeleri oldukça barındıran bir kitap.ne kadar çok "bir kitap" dediğimin farkındayım.ama bir kitaptan ibaret değil. okumanızı tavsiye ederim lâkin ilk önce "sevgi duvarı" adlı kitabını okuyun. çünkü bu kitap ile başlar iseniz büyük bir ihtimalle "çok sıkıcı" diye diğer kitaplarından vazgeçeceksiniz Can abimin :)

okuyanlara iyi okumalar diler, okumak isteyenlere ise kitaba başladıktan sonra sıkılıp bunaldıklarını düşünüp bir kenara atmasınlar! çünkü kenara atılacak değilde, en gizli en ücra köşelerden alınıp tozları üflenip kucaklanılacak bir kitap derim. size de iyi okumalar:)
152 syf.
·2 günde·6/10 puan
Bu kitap hakkında yorum yapsam ne olur yapmasam ne olur diye düşündüm ama en azından diğer arkadaşları bilgilendirmek için bunları yazmakta fayda var. Sitede 2 farklı yorum daha var. Benim yorumumda bu ikisiyle paralel....

O kadar şiir kitabı okudum; aralarında en beğenmediklerim arasında. Önceki Can Yücel kitabı çok daha güzeldi. Bu kitapta çok güzel duygular bulamadım ya da ben şiirden anlamıyorum.

Okumak isterseniz başka kitabından başlayın derim.
Bu gül bi şeyin anısı olacak ama neydi unuttum
Kim bilir belki de sabah sabah yeniden açan umudum
Can Yücel
Sayfa 48 - Türkiye İş Bankası Yayınları - 12. Basım 2019
...
Ah sen ölüm denen topal köfte
Buluştuk bak cenabette

İçim rakı dışım su
Bu mahmur cinayette

Çocuklar çocuklar çocuklar
Sizlen doğmamış mıydık biz birlikte
Can Yücel
Sayfa 30 - Türkiye İş Bankası Yayınları 12. Basım 2019

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Rengahenk
Baskı tarihi:
1 Ocak 2000
Sayfa sayısı:
116
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759915728
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Baskılar:
Rengahenk
Rengahenk
Rengâhenk
Rengahenk
Rengâhenk
Gelincik Şurubu

Şu ölen çocuklar var ya
Sana bana dünyaya...

İlikleriniz donduğunda kışın
Bir kaşık umut gerektiğinde
O şişe gelecek aklınıza
Pencerenin önünde duran
Güneşte
Gelincik...

Kitabı okuyanlar 928 okur

  • Abdurrahman ::
  • The Yiğit
  • elalim
  • Ayfer Ejder
  • e
  • Gülsüm Dk
  • Azem
  • Sevim Gerekli
  • Ayşenur Paça
  • Gamzeli Bela

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%1.3 (3)
9
%0.4 (1)
8
%0.9 (2)
7
%1.7 (4)
6
%2.1 (5)
5
%0
4
%0.4 (1)
3
%0.9 (2)
2
%0
1
%0