Resimde Görünmeyen

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.540
Gösterim
Adı:
Resimde Görünmeyen
Baskı tarihi:
23 Temmuz 2018
Sayfa sayısı:
143
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756446751
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Şule Yayınları
Hayatı boyunca gündüzü gece, geceyi gündüz sanmak ve ne kadar korkunç! Bir bahçede otururken otların arasından aniden hışırtıyla çıkıp dişlerini gösteren bir yılandan, uyandığomızda iğneli kuyruğunu kaldırmış bir şekilde dik dik yüzümüze doğru yürüyen bir akrepten, kafes kapısının açık olduğunu farkedip, bakıcısının üstüne atlamadan önce salyalı ağzını aralayıp tırnaklarını yuvalarından çıkaran bir kaplandan daha korkunçtur geceyi gündüz sanmak.
143 syf.
·Puan vermedi
Ali Ural’ın çay yanında okunmaya belki de izlenmeye değer bir denemesi daha. Günlük yaşantımızda karşılaştığımız hadiselerin, soyutlama yoluyla genişletilmesi yahut bir başka kıyafet içinde tasavvur ettirmek suretiyle kıyasa gidilmesidir bu deneme.

Yazımızın devamını okumak için : http://1cay1kitap.com/resimde-gorunmeyen/
143 syf.
·16 günde·Beğendi·10/10
Yazarın satranç oynayan Derviş kitabını okuduğumda herhalde baska bir kitabını okumam diye düşünmüştüm .Resimde görünmeyen adlı kitabı okuyunca ,hayata yazarla aynı pencereden baktığımızı hissettim. Zaman zaman hikayeler de kahramanlarla beraber güldüm;onlarla beraber hissettim acılarını ,zeytin gözlü Teslimenin gözlerini gördüm. Kaybettiğimiz güven duygusunun ardından bakakaldım. ..
143 syf.
·33 günde·Beğendi·8/10
Kırk denemenin bir arada toplandığı kitapta Ali Ural, anlatmak istediklerini öncelikle hikayeleştiriyor, denemelerin sonundaki gazete haberleriyle denemeyi tamamlıyor. Zaman zaman karşımıza çıkan şiirsellik kitaba daha zarif bir hava katıyor. Engin Turgut'un "evlerin içine bile yağan bir yağmurun şairi" olarak tanımladığı Ali Ural, "Zamanın makası, yerle göğü birleştiren milyonlarca ince ipi birden kesiverir ve yağmur diner." sözleriyle dinen yağmurları sadece evlerimizin içine değil gönlümüze bile tekrar yağdırmayı başarıyor.
Kitap içeriği o kadar zengin ki hepimizin bildiği çizgi film karakteri Micky Mouse'dan, Saniyenin Üç Milyonda Birinde, Kaybolan E'ye ve tabii ki ölüme kadar hayatta karşılaşılabilecek her türlü konuyu ele alan Ali Ural okurken çok şaşıracağınız konulara da yer veriyor. Okurken dinleneceğiniz bu kitabı tavsiye ederim.
143 syf.
·Beğendi·10/10
Makyaj yapan ölüler ile aynı formatta bir kitap yine yaşanmış olaylar ve o olaylara kurulan ufak kurgulardan oluşuyor siz bi öykü okuduğunuzu düşünüyorsunuz ama sonunda şaşırıyorsunuz
143 syf.
·Puan vermedi
Posta Kutusundaki Mızıka ile tanımıştım Ali Ural'ı. Sonra diğer kitaplarını da okumam gerektiğini düşündüm. Resimde görünmeyen kitabının ismi kadar içeriği de ilgi çekici geldi bana. Her bir bölüm günlük hayattan alınmış haberlerle ilgili birer deneme niteliğinde. Fakat kitabı okurken bu kadar basit olaylar nasıl böyle bir üslupla nasıl bu yönden bir bakış açısıyla değerlendirilebilir diye sormaktan kendimi alamadığımı farkettim. Ali Ural'ın diğer kitaplarında olduğu gibi bu kitabını da bakış açısının namütenahiliğine hayran kalarak okudum.
143 syf.
·Puan vermedi
Aynı resme baksak da farklı duygularla dokuruz kelimeleri ya da aynı cümlelere kapı aralasak da yüreğimize izdüşümü birbirinden farklı olur.. Ali Ural'I Posta Kutusunda Mızıka ile tanıştım. Kelimeleri öyle güzel işlemiş ki adeta yüreğimden kopup giden kelimelere  rastladım satırlatında.. Dostuma özlemimi, dostama susuzluğumu yine yazarın satırlarında dindirdim.. Aylar sonra yine yoluma yoldaş oldu.. Bu sefer de  karşıma Resimde Görünmeyen kitabıyla çıktı usta kalem.. Puslu resmin arkasında kalan resmi gösterdi bizlere.. Kelimeleri yağmur gibi aktı gönlüme.. Kaleme aldığı denemelerin hepsi bir haber metninden yola çıkılarak yazılmış.. Gözden kaçan haberleri istiridye içinde biriken toz taneleri gibi inciye dönüştüyor.. Öyle güzel harmanlanmış ki kelimeleri  farklı bir bakış açısıyla sunuyor okuyucularına ve sonra büyük bir ustalıkla yazısını haber metnine bağlıyor. Kalemine sağlık üstad.. Kitap kokusuyla kalın dostlar.. Bir ihtimal daha var! O da ölmek mi dersin!İyi bir insan olmayı özlediniz demek, neden olmasın!
Ama ben göremiyorum galiba
Yaklaşıyor, yaklaşmakta olan...Ulaşmak istediğim nirvanalardan biri.
Kibar bir hanımefendiye benziyordu. Kitapların süzgecinden geçmiş ince bir ruh taşıyor olmalıydı #aaliural #resimdegörünmeyen #kitapkurdu #kitspaşkı #okuyanbilir #okumaaşkı #kitapsever #kitapkokusu #kitaptavsiyesi #bookstagram #bookself #bookworm #bookish #bookworm #bookish #booked #booking
143 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Resimde Görünmeyen kitabı Ali Ural'ın, Posta Kutusundaki Mızıka kitabından sonra en beğendiğim kitabı oldu. Okuyana hem öğretiyor hemde ders veriyor. Resmin görünmeyen kısmını keşfediyor, yapbozun eksik parçasını buluyorsunuz. Okuduğunuz anda hayatımızın ne denli hızlı aktığını, ömrümüzün ne denli boş olduğunu anlıyorsunuz. İnsanın ne kadar kötü olduğunu ve aynı zamanda ne kadar da iyi olabildiğini görüyorsunuz. Her şey hissedebilmekten, anlayabilmekten ve görebilmekten geçiyor. Bu zamana kadar yapamadıklarımızı, bedenimizle hissedelim ruhumuzla anlayalım ve kalbimizle görelim...

Kısa denemelerden oluşan bu güzel eseri mutlaka okuyun ve okutun
166 syf.
"Deneme " türünü bana sevdiren yazar diyebilirim A. Ali Ural için. Yazarın usta kaleminden yine harika bir kitap daha. Denemelerin hepsi bir haber metninden yola çıkılarak yazılmış, haber metinlerini önce kelimeleri kullanma yeteneğiyle farklı bir bakış açısıyla sunuyor okuyucularına, sonra büyük bir ustalıkla yazısını haber metnine bağlıyor. Yazarın kelime dünyasına bakmak isterseniz bu kitaba göz atın derim :)
143 syf.
·8/10
Bu ay ilk okuduğum kitap, Ali Ural'dan ilk okuduğum eser olan Resimde Görünmeyen oldu. İçerisinde 40 tane farklı farklı konulardan denemeler mevcuttur. Ali Ural'ın kalemine en sevdiğim edebi tür olan deneme ile başlamak çok güzel oldu.
Çok beğendiğim denemelerde oldu, eh işte dediğim tarzda denemelerde oldu. Hatta her bir denemeyi beğenmeme göre derecelendirdim. Ben en çok beğendiklerimin ismini buraya yazacağım. Çünkü eğer sizde bir gün bu kitabı okumaya karar verirseniz, bakalım siz de benim beğendiklerimi beğenecek misiniz:) Benim en çok beğendiklerim:
-Zombi Olarak Yaşamak
-Son Kurban: Anne
-Şehrin Altın Anahtarları
Avcılar, hayvanların dilini anlasalardı acaba tetiğe dokunabilirler miydi? Vurdukları hayvanın son sözlerini hatırlayacak olsalar, onların kesik başlarını şöminelerinin üstüne asabilirler miydi? Av resimleri sipariş edebilirler miydi ressamlarına? Tıpkı Jean de La Fontaine'in anlattığı gibi "İnsan başka şey! " diye övünürler miydi, kabartıp göğüslerini!
Devlet adamları adlarını veriyorlardı caddelere, okullara, stadyumlara... Krallar taçlarını ve tahtlarını bağışlıyorlardı Kısacası kimin yolu dünyaya düşmüşse, giderken unutulmak istemiyordu.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Resimde Görünmeyen
Baskı tarihi:
23 Temmuz 2018
Sayfa sayısı:
143
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756446751
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Şule Yayınları
Hayatı boyunca gündüzü gece, geceyi gündüz sanmak ve ne kadar korkunç! Bir bahçede otururken otların arasından aniden hışırtıyla çıkıp dişlerini gösteren bir yılandan, uyandığomızda iğneli kuyruğunu kaldırmış bir şekilde dik dik yüzümüze doğru yürüyen bir akrepten, kafes kapısının açık olduğunu farkedip, bakıcısının üstüne atlamadan önce salyalı ağzını aralayıp tırnaklarını yuvalarından çıkaran bir kaplandan daha korkunçtur geceyi gündüz sanmak.

Kitabı okuyanlar 242 okur

  • Rümeysa
  • Rumeysa Yaşar
  • Kimsesiz Bir Kimse
  • TM
  • SEFA EMİN ÖZGÜLTEKİN
  • Vera'
  • SADYRBAI ZHUMADİLOV
  • Yusuf akyol
  • Melikee
  • Meryem

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%9.1
14-17 Yaş
%10.9
18-24 Yaş
%30.9
25-34 Yaş
%38.2
35-44 Yaş
%9.1
45-54 Yaş
%1.8
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%80.5
Erkek
%19.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%37.9 (25)
9
%18.2 (12)
8
%24.2 (16)
7
%13.6 (9)
6
%1.5 (1)
5
%0
4
%3 (2)
3
%0
2
%0
1
%1.5 (1)