Resimlerle Düşünmek Otizmin İçerden Anlatımı

9,2/10  (6 Oy) · 
11 okunma  · 
9 beğeni  · 
751 gösterim
Temple Grandin, Birleşik Devletler'deki tüm çiftlik hayvanları tesislerinin üçte birinin tasarımını yapmış yetenekli bir hayvan bilimci. Ayrıca otizm konusunda da sık sık konuşmalar yapıyor, çünkü Temple Grandin otistik. Dünyayı, biz diğerlerinin anlayamayacağı bir şekilde düşünüyor, hissediyor ve yaşıyor. Bu kitap; olağanüstü bir insanın otizm bilmecesini aydınlatan bir belgesel…

Sadece otizm değil, genel insan ve hayvan, düşünme ve duyma biçimlerine ilişkin benzersiz bir bakış açısı. Bilgelikle adlandırılabilecek içgörüler…
Deborah Tanen - Yazar

Çok şaşırtıcı ve olağanüstü bir kitap. Yazar, kendi yaşamını ve sözcüklerle düşünenlerin yaşamları arasındaki farkları şaşırtıcı bir dille anlatıyor.
Philadelphia Inquirer

Colorado Devlet Üniversitesi Hayvan Bilimleri Bölümü'nde doçent olan Temple Grandin; otizmli bir bireyin dünyasının kapılarını bizlere aralarken, otizmde birçok konunun da tekrar tartışılmasına yol açıyor. Otizm konusunda büyük bir boşluğu dolduracağına inandığımız bu kitabı sizlerle buluşturmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  232
 • ISBN:
  9786054463664
 • Orijinal Adı:
  Thinking in Pictures With Autism in My Life
 • Çeviri:
  Mehmet Celil İftar
 • Yayınevi:
  Sistem Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Şervan Berşan 
 07 May 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitabın kahramanı, Amerikalı hayvan bilimi uzmanı ve Colorado Devlet Üniversitesi'nde profesör, yazar, otizm aktivisti ve hayvancılık sektöründe hayvan davranışları alanında danışmanlık yapmış, hug box ("sarılma kutusu") ismi verilen, otistik çocukları sakinleştirmek için kullanılan bir cihaz geliştiren Temple Grandin’dir. Kitabın yazarı da yine kendisidir. Gerçek bir kişilikten esinlenilerek yazılan bu kitap; çevresiyle iletişim kurmakta güçlük çeken, dünyayı farklı bir biçimde, dille değil, görüntülerin diliyle algılayan otizmli Grandin’in yaşam karşısındaki başarısını anlatır. Kitap ön sözüyle birlikte zaten okuru etkisi altına almayı başarıyor. Temple Grandin, konuşulan ve yazılan sözcükleri beyninin içinde bir videokaset gibi döndüren, yani müthiş bir görsel zekâya sahiptir. Çocukluğundan itibaren yetişkinlik evresine kadar geçirdiği zorlukları ve bu zorlukları atlatmasında destekleyici olan insanları anlatan Grandin, aslında kendisine en büyük iyiliği otizmi kabullenmekle etmiştir. Grandin'in elde ettiği başarılar otizmli ve engelli bireylere sahip aileler için bir umut ve ilham verici olacaktır. Makale tarzında ele alınan kitap, otizmli bireylere sahip her ailenin ve her öğretmenin okuması gerekmektedir. Otizm hakkında -Grandin'in hayatı üzerinden somutlaştırarak- çok önemli ve yarar sağlayacak bilgiler vermektedir. Her sayfasından alacağınız notlar bulunmaktadır. Ayrıca kitap otizm üzerine şekillenmiş olabilir ama diğer özel gereksinime ihtiyaç duyan bireyler için de yarar sağlayacaktır. Özel çocuklara karşı olan bakış açınızı mutlaka değiştirecektir. Kitaptan çıkardığım en önemli sonuç ise şudur:
Özel eğitime gereksinim duyan çocuklara gerek eğitsel gerekse tıbbi olarak konulan tanılama, bizler için bir etiketlemeden öteye gidemiyor. Çocukları etiketliyoruz. Bu bireyin yetersizliğine, engeline ve sınırlılığı üzerinde durmasına ve bireyin yapamadıkları üzerine odaklanmasına, çocukla ilgili önyargıların ve düşük beklentilerin oluşmasına, arkadaşları ve akranları tarafından reddedilme ve damgalanıp alay konusu olmasına neden olmaktadır. Yani kısacası çocuğun yetersizliklerine odaklandırdığı için bizi, yapabileceklerini, yeterli olduğu durumları göz önünde bulundurmuyoruz.
Yetersizliklerine değil, yeterliliklerine yani yapabilecekleri becerilere odaklanmalı ve bu yönde programlar geliştirip yol kat etmeliyiz.