9,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
1 beğeni  · 
389 gösterim
Resimlerle Troya, çok sayıda resim ve bilimsel temellere dayanan anlatımıyla, nesiller boyunca araştırmacıları büyülemiş, efsanelere konu olmuş bir kentin değişken tarihine yapılan olağanüstü bir zaman yolculuğu.

En son bilimsel veriler yardımıyla, Troya'nın "yeniden canlandırılması" İlk kez başarıldı. Bilgisayar simülasyonu yardımıyla oluşturulmuş mükemmel kalitede resimler sayesinde, kenti her tarihsel yapı aşamasında ziyaret etmek artık olası. Manfred Korfmann ve beraberindeki arkeolog ekibinin kazılarına on yılı aşkın süreyle refakat etmiş olan yazarlar, harabelerin günümüze ait fotoğraflarını, bunlarla tam olarak örtüşen bilgisayar resimleriyle karşılaştırıyor ve aynı zamanda çeşitli dönemlerin tarihini anlatıyorlar: İlk yerleşimin başlangıcından Priamos Hazinesi Troya'sı ve Homeros dönemine ve oradan da Roma egemenliğine dek.

Resimlerle Troya, kentin büyüklüğü ve önemiyle ilgili bugüne dek süregelmiş tüm düşünce ayrılıklarının altına kalın bir çizgi çekiyor: Troya'nın bu en yeni resimlerini görenler, onun bir zamanlar ne kadar büyük ve güçlü bir kent olduğundan artık kuşku duymayacaklar...

Özel olarak hazırlanmış 70 fotoğraf ve 43 bilgisayar animasyonu
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2010
 • Sayfa Sayısı:
  176
 • ISBN:
  9789755093857
 • Orijinal Adı:
  Troia - Wie Es Wirklich Aussah
 • Çeviri:
  Akın Kanat
 • Yayınevi:
  Arkadaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Astra 
29 Nis 17:24 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 9/10 puan

Truva Savaşını hepimiz maalesef Hollywood filmlerinden biliyoruz, kendi ülkemizde yer alan bu muhteşem antik kent hakkındaki efsaneleri bile amerikan sinemasından öğreniyoruz. Hatta muhtemelen sokağa çıkıp insanlara sorsak çoğu bu muhteşem kentin Türkiye'de yer aldığını bile bilmiyordur. Aslında tarih okumak, arkeoloji okumak insana bir vizyon kazandırır, baktığınız o mermer taşlar bir anda tapınaklar, saraylar, megaron evler oluverir, 1 metre genişliğindeki 3 bin yıllık sokaklarda insanlar görmeye başlarsınız. Truva için yazılmış bu kitap da son derece bilimsel verileri hikaye gibi sunarak akıcı bir dille, bu 3 bin yıllık kenti adeta bu güne taşıyor, tarih araştırmayı seven ve antik çağlara ilgi duyan herkese tavsiye ederim.