1000Kitap Logosu
Resmi Tarih Yalanları
Resmi Tarih Yalanları
Resmi Tarih Yalanları

Resmi Tarih Yalanları

OKUYACAKLARIMA EKLE
6.2
48 Kişi
167
Okunma
35
Beğeni
1.735
Gösterim
224 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 6 sa. 21 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Profil Yayıncılık · Şubat 2015 · Karton kapak · 9789759962289
Tarihi ne kadar biliyoruz? Bu soruyu şöyle sormak daha doğru olur. Tarihimizi objektif olarak ne kadar biliyoruz? Ders kitaplarında bizlere öğretilen bazı bilgilerin ilerleyen yıllarda ne kadar saçma ve yüzeysel olduğunu öğrendiğimizde hayal kırıklığımız daha da arttı. Çünkü orada öğrendiklerimiz bize yüzde yüz gerçek gibi geliyordu. Ve gerçekleri çarpıtmadan kâğıda dökmek neredeyse imkânsız hale geldi. Herkes kendi ideolojisine uygun bir resmi ideoloji portresi çizmekte bir sakınca görmüyor.  Ülkemizde son yıllarda tartışılan ve bir türlü neticelendirilmeyen iki konu var: Birisi Kürt sorunu, diğeri Ermeni meselesi. Bu iki konuda herkesin kendine göre bir tarihi ve dolayısıyla ideolojisi var. Herkesin biraz kafa karışıklığı yaşadığı da bir gerçek.  Resmi Tarih Yalanları tam da bu kafa karışıklığını ortadan kaldırmak için hazırlandı. Resmi tarih nedir, nasıl yazılır? Devletler niçin kendi ideolojilerine uygun bir tarihe gereksinim duyarlar? Önde gelen tarihçi, gazeteci, aydın ve akademisyenin çalışmalarının bir araya getirildiği bu çalışma resmi tarih, gayri resmi tarih üzerine önemli açılımlar sağlıyor.
6 mağazanın 6 ürününün ortalama fiyatı: ₺19,81
6.2
10 üzerinden
48 Puan · 7 İnceleme
Ömer
Resmi Tarih Yalanları'ı inceledi.
224 syf.
·
Puan vermedi
Mustafa Armağan, Mehmet Şevket Eygi, Kadir Mısırlıoğlu, Necip Fazıl Kısakürek, Rıza Nur bu gibi adamların yazdığı kitaplar ve söylediği sözler malesef ki tarihe geçiyor ve 100 sene sonra Türkiyede gerçek tarih gibi okutulacak. Bu isimler ünvanları ne olursa olsun güdümlü ve yandaş tarih yazan ve doğrusunu biz yazıyoruz diyerek insanları kandırmaya çalışan kişilerdir. Ağızları ve kalemleri çok iyi iş yapıyor özellikle Mustafa Armağan tam bir Twitter tarihçisi, olayları çarpıtarak, yalan yanlış şeyler söyleyerek, resmi hiç bir kaynak göstermeden şundan duydum şundan gördüm diyerek tarih yazılmaz. Bir konunun birden fazla kaynağı olacak ki gerçek olduğuna şüphe olmasın uydurulan resmi belgeler ile olmaz bu işler. Bir de tarih yazmasa insan hatırlar kimden duydunuz benim dedemi istiklal mahkemesinde asmışlar diye yada dedeme şunu yapmışlar diye hepsi yalan unutmayın bir yalan ne kadar büyük olursa inananı o kadar çok olur. Bende bir tarihçi olarak diyorum ki tarih asla tek bir kaynaktan öğrenilmez olaylarının devlet arşivleri, dönemin hatıratları ve yazılı metinlerinin hepsini okuyup analiz etmeniz lazım ki hangisi yalan hangisi doğru ortaya çıksın. Kitle psikolojisinde bir sav vardır bir şeyin gerçek olması önemli değil dir önemli olan gerçek gibi algılanması dır.
Resmi Tarih Yalanları
OKUYACAKLARIMA EKLE
20
Ömer Faruk Türker
Resmi Tarih Yalanları'ı inceledi.
224 syf.
·
1 günde
·
5/10 puan
Suya Sabuna Dokunmayan Tarihçilik
Adına bakınca çok iddalı, cesur ezberbozan bir tarih kitabı okuyacağınızı düşündüren ancak oluduktan sonra tam bir hayal kırıklığı yaşatan bir kitap. Bir kaç bölümü dışında ilgi çekici değil. 1- İlber Ortaylı yine her zamanki gibi laf ebeliği yapmış. Çok konuşup hiç bir şey anlatmamış. 2-Mehmet Şevket Eygi ile Yavuz Bahadıroğlu’nun bölümleri iyi. 3- Mete Tuncay güzel başlayıp sonradan kendinini tenkit edenlere cevap verme kaygısına düşmüş. 4- Diğer bölümleri okumasanızda olur. Maalesef ülkemizde ezberbozan tarihçilik Kadir Mısıroğlu’nun vefatıyla bitti. Şimdi ki tarihçiler bedel öderim korkusuyla (Demek ki hala düşünce özgürlüğü konusunda çok fırın ekmek yememiz lazım) gerçekleri söyleyemiyorlar. Ne zaman ki ülkemizde gerçek fikir özgürlüğü sağlanır ancak o zaman tarih yazılabilir. Fikir özgürlüğü olmadan tarihçiliğimiz maalesef kumda oyun oynamadan öteye geçmemiş ve geçemez de.
Resmi Tarih Yalanları
OKUYACAKLARIMA EKLE
Eyüp Kahya
Resmi Tarih Yalanları'ı inceledi.
224 syf.
·
9 günde
·
Beğendi
·
7/10 puan
Ernest Renan : " Millet Olmanın Birinci Şartı Tarihi Çarpıtmaktır " diyor. Kesinlikle ufuk acıcı bir kitap... Beynimizde kurduğumuz tabuları bir bir yıkıyor. Dikkate Değer bir Çalışma okunmalı
Resmi Tarih Yalanları
OKUYACAKLARIMA EKLE
5