5,8/10  (9 Oy) · 
25 okunma  · 
4 beğeni  · 
771 gösterim
Tarihi ne kadar biliyoruz? Bu soruyu şöyle sormak daha doğru olur. Tarihimizi objektif olarak ne kadar biliyoruz?

Ders kitaplarında bizlere öğretilen bazı bilgilerin ilerleyen yıllarda ne kadar saçma ve yüzeysel olduğunu öğrendiğimizde hayal kırıklığımız daha da arttı. Çünkü orada öğrendiklerimiz bize yüzde yüz gerçek gibi geliyordu. Ve gerçekleri çarpıtmadan kâğıda dökmek neredeyse imkânsız hale geldi. Herkes kendi ideolojisine uygun bir resmi ideoloji portresi çizmekte bir sakınca görmüyor.

Ülkemizde son yıllarda tartışılan ve bir türlü neticelendirilmeyen iki konu var: Birisi Kürt sorunu, diğeri Ermeni meselesi. Bu iki konuda herkesin kendine göre bir tarihi ve dolayısıyla ideolojisi var. Herkesin biraz kafa karışıklığı yaşadığı da bir gerçek.

Resmi Tarih Yalanları tam da bu kafa karışıklığını ortadan kaldırmak için hazırlandı. Resmi tarih nedir, nasıl yazılır? Devletler niçin kendi ideolojilerine uygun bir tarihe gereksinim duyarlar? Önde gelen tarihçi, gazeteci, aydın ve akademisyenin çalışmalarının bir araya getirildiği bu çalışma resmi tarih, gayri resmi tarih üzerine önemli açılımlar sağlıyor.
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9759962289
 • Yayınevi:
  Profil Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Nurgül TUNÇBİLEK 
01 Oca 15:45 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Hep tarihi resmi tarih kitaplarında olduğu gibi(nasıl öğrenmemiz istendiği gibi anlatılan yani gerçek tarih değil üretilen tarih)bilirdik.oysa bu kitabı okuyunca tarihin öyle olmadığını anlıyor insan.doğru bildiklerim nekadar doğruymuş bu kitapla resmen sorguluyor insan!..

Kitaptan 1 Alıntı

Yukarıdaki satırları okuyunca , '' Nasıl yani? Erzurum kongresi kararları diye ilk okuldan beri okuya okuya neredeyse ezberledigimiz maddeler bile Nutuk'ta değiştirilerek aktarılmışsa biz neye inanacağız veya inanıyoruz?'' diye hayretle sormuştum kendi kendime.

Resmi Tarih Yalanları, İlber Ortaylı (Sayfa 38 - Profil yayıncılık)Resmi Tarih Yalanları, İlber Ortaylı (Sayfa 38 - Profil yayıncılık)