1000Kitap Logosu
Resulullah'ın Hutbeleri
Resulullah'ın Hutbeleri
Resulullah'ın Hutbeleri

Resulullah'ın Hutbeleri

2 Cilt Takım

OKUYACAKLARIMA EKLE
9.7
48 Kişi
103
Okunma
64
Beğeni
852
Gösterim
1280 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 36 sa. 16 dk.
Adı
Resulullah'ın Hutbeleri (2 Cilt Takım)
Basım
Türkçe · Türkiye · Siyer Yayınları · Mayıs 2016 · Karton kapak · 9786059283489
Derleyen Ahmed Badla I. Cildi Oluşturan Bölümler: 1. Kur'an, İlim ve Zikir: 2. Ubudiyet (ibadetler): 3. Muamelat (İnsani ilişkiler) II. Cildi Oluşturan Bölümler: 1. Mücadele Ahlakı (Cihad) 2. İmtihan Alanları (Fitneler) 3. Resûlullah (sas) , Ailesi ve Ahsâbı 4. Kıyamet Alametleri ve Ahiret Genel Özellikleri: Peygamber Efendimiz'in (sas), çeşitli zaman ve mekanlarda irad etmiş olduğu temel hadis ve siyer kayanlarından derlenmiş olan 522 adet hutbesini içeren bu eser, ülkemizde bu kapsamda Türkçe çevirisinin yanısıra Arapça orijinalinin de karşılıklı sayfalar içerisinde sayfa ve paragraf tutar bir sunumda hazırlanmış özgün bir çalışmadır. Çeviride metnin anlaşılır bir Türkçeye aktarılmasına özen gösterilmiş, bu bağlamda orijinal metne sadakat ile birlikte okuyucunun eseri daha rahat okumasına sağlamak adına oldukça titiz bir çalışma yürütülmüştür. Kitapta birçok isim geçmektedir. Bunların Türkçede doğru şekilde yazımı için gayret gösterilmiş ve bağlamda bir standartlık oluşması adına Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi imlası esas alınmıştır. Eserde tüm hutbelere bir sayı numarası ve konu başlığı belirlenmiştir. Arapça tasnifatında yer alan konu başlıkları büyük çoğunluğu birebir çevirisi olmak ile birlikte bazı yerlerde Türkçe ifade ediliş biçimi bakımından daha uygun olacağı düşünülerek yaklaşık anlam veya genel bir mana verilerek çevrilmiştir. Ancak bunun ile birlikte rivayetin senedinden başlayıp ana metinin bütünü tam çeviri olup, orada luzümlu görüldüğü yerlerde yaklaşık anlamlar sadece parentez içinde veya dipnotlarda izahlar ile ifade edilmiştir. Bu bağlamda tercümede metne azami ölçüde sadık kalınmıştır. Dipnot yazım usulünde ise kolaylık olması açısından, Kütüb-ü Sitte'de yalnızca kitap/bab isimleri ve hadis numaraları yazıldı, diğer ciltli eserlerde ise cilt numarası, sayfa numarası ve önemli bazı yerlerde ise kaynaktan hadisi kontrol etme imkanı vermesi açısından parantez içerisinde hadis noları da yazılmıştır. Arapça metinde ise tahriç usulleri açısından kamil bir gösterim yapılarak, ilgili rivayetin geçti kaynağın tüm bilgileri yer almaktadır. İkinci cildin sonunda bu kaynakların detaylı biyografik bilgileri yer almıştır. Bu çalışmanın en güzel yönlerinden bir tanesi de hiç şüphesiz, hutbelerin Türkçe tercümelerinin hemen karşı sayfasına Arapça metinlerine yer verilmiş olmasıdır. Karşılıklı okumayı kolaylaştırma için, sayfanın başı ve sonu ile ayrıca paragraf sayısı da bire bir örtüşmektedir. Bu şekli ile iki dil üzerinden bir karşılaştırma ve okuma yapmak isteyenler için böyle bir yöntem oldukça istifadeli olacaktır. Hutbeler kitabı, hem içeriği hem 5 renk baskısı ve hem de oldukça güzel/albenili hazırlanmış cildi ile göz dolduran, ülkemizde hadis ve siyer alanında bu konsepte hazırlanmış eserlere olan ihtiyacın karşılanmasında önemli bir katkıda sağlayacağı şimdiden belli olan bu çalışma ile Siyer yayınları bu alanda çıtayı bir seviye daha yukarı taşımıştır. (Tanıtım Bülteninden)
3 mağazanın 3 ürününün ortalama fiyatı: ₺150,08
9.7
10 üzerinden
48 Puan · 13 İnceleme
Rüveyda Güzel
Resulullah'ın Hutbeleri'ni inceledi.
1280 syf.
·
41 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Resulullahın Hutbeleri bitirdiğim ilk ciltli hadis kitabı oldu. Çok severek çok lezzet alarak okudum. Kitapta adından da anlaşıldığı üzere Efendimizin (ص) irad ettiği hutbeler yer alıyor. Büyük bir çoğunluğu kütübü sitte de geçen sahih hadisler. Sayfa düzeni ve içerik düzenlemesi ayrıca çok güzel ve okurken insana ayrı bir tat veriyor. Sayfalar karşılıklı arapça-türkçe olarak düzenlenmiş. Sağ tarafta Arapça metin varken sol tarafta satırları ve boşlukları dahi aynı denk gelecek şekilde türkçe metin yer alıyor. Özellikle arapçaya ilgisi olan, yada arapça üzerine eğitim alan kimseler için bulunmaz bir kitap. Ben arapça eğitimi görürken başlamıştım okumaya ve hadisleri önce arapçasından okuyup kendim çevirmeye çalışıyor, daha sonra türkçe metinle çevirimi karşılaştırıyordum. Hem O’nun telaffuz ettiği şekilde, O’nun dilinden kelimeleri okumuş oluyorsunuz -ki hadisleri arapçasından okumak bu anlamda çok kıymetlidir- hem de dil pratiği yapmış oluyorsunuz. Riyazdaki gibi yada o türdeki diğer hadis kitaplarındaki gibi açıklamalar, çıkarımlar vs. bu kitapta yok. Hadislerin senedine uzun uzun yer verilmemiş yalnız ilk ravinin adı zikredilmiş ve hadis metni verilmiş. Kaynaklar dipnot olarak sayfa sonunda yer alıyor. Eğer bir hadisin bir kaç farklı ağızdan benzer rivayeti varsa onlara da yer verilmiş. Sözün özü, herkesin okuyabileceği çok kıymetli bir eser. Tüm kardeşlerime tavsiyemdir alın okuyun, okutun, hediye edin.
Resulullah'ın Hutbeleri
9.7/10
· 103 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
22
Reyhan
Resulullah'ın Hutbeleri'ni inceledi.
1280 syf.
·
40 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Kitap ilk çıktığında adı beni cezbetmişti. Elime geçmesinin üzerinden çok geçmeden de bitti. Müthiş bir kitap. Okumaya doyamadım. Arapçasıdan tekrar okumaya başlayacağım inşaAllah. Bu arada sayfa tasarımı da çok güzel hazırlayanın eline sağlık. Bir sayfa Türkçe bir sayfa Arapça olarak tasarlanmış. Eseri Arapça olarak okumak isteyenler için de bir kolaylık olmuş.
Resulullah'ın Hutbeleri
9.7/10
· 103 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
25
H.
Resulullah'ın Hutbeleri'ni inceledi.
1280 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Elhamdulillah. Çok bereketli bir eser. Efendimizin Hutbelerinin her biri ayrı ayrı kıymetli bir elmas değerinde. Kitabın iç yapısını ve düzeni çok hoş. Bir yanda Türkçesi diğer yanda Arapça metin var.
Resulullah'ın Hutbeleri
9.7/10
· 103 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
11
Niyazi Aktaş
Resulullah'ın Hutbeleri'ni inceledi.
1280 syf.
·
10 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
"Sözlerin en güzeli Allah'ın kitabıdır. Yolların en doğrusu Muhammed'in (sav) yoludur." [Buhârî, Edep, 70] hadisinin hakkını vermek için Safvetü't Tefasir / Tefsirlerin Özü 'ünden sonra, Peygamber Efendimiz'in (sas) hadislerini okumak için sabırsızlandım. Bu güzel eseri edindim. Peygamber Efendimiz'in (sas), çeşitli zaman ve mekanlarda irad etmiş olduğu temel hadis ve siyer kayanlarından derlenmiş olan 522 adet hutbesini içeren bu eser, ülkemizde bu kapsamda Türkçe çevirisinin yanısıra Arapça orijinalinin de karşılıklı sayfalar içerisinde sayfa ve paragraf tutar bir sunumda hazırlanmış özgün bir çalışma olmuş.   Çeviride metnin anlaşılır bir Türkçeye aktarılmasına özen gösterilmiş, bu bağlamda orijinal metne sadakat ile birlikte okuyucunun eseri daha rahat okumasına sağlamak adına oldukça titiz bir çalışma yürütülmüştür. 2 cilt olarak ve 7 ana bölümde tasnif edilmiş bir eder ve ömür boyu ara ara açıp okunacak bir kitap olmuş.   Böylece, 1. cilt şu bölümlerden oluşuyor: Kur an, İlim ve Zikir: Ubudiyet (ibadetler): Muamelat (İnsani ilişkiler) 2. ciltte ise geriye kalan şu 4 bölüm yer aldı: Mücadele Ahlakı (Cihad) İmtihan Alanları Kıyamet Alametleri ve Ahiret Resûlullah [sas] ve Ailesi "Andolsun ki, Resûlullah, sizin için, Allah'a ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar ve Allah'ı çok zikredenler için güzel bir örnek­tir." [Ahzab, 33/ 21] diyen Yüce kitabımızın hikmetine mazhar olmayı gayret göstermek için bu güzel hadis kitabını tavsiye ederim. Rabbim hakkıyla istifade etmeyi nasip etsin.
Resulullah'ın Hutbeleri
9.7/10
· 103 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
12