Rıfat Bey Neden Kaşınıyor

·
Okunma
·
Beğeni
·
527
Gösterim
Adı:
Rıfat Bey Neden Kaşınıyor
Baskı tarihi:
1992
Sayfa sayısı:
156
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Adam Yayınları
Baskılar:
Rıfat Bey Neden Kaşınıyor
Rıfat Bey Neden Kaşınıyor
Aziz Nesin’in kitaplarına inceleme yazarken hep iki arada bir derede kalıyorum. Bir yandan yorumlarken aynı anlamların ve ifadelerin etrafında dolanıp duruyormuşum gibi hissedip hakkını verememekten çekiniyorum bir yandan da yorum yazmayınca da kaleminin ustalığına iki kelam etmeden geçip giderek haksızlık ettiğimi düşünüyorum. Yine bir öykü kitabı ve ben yine hikayelerindeki hiciv ustalığını övmekten öte kalem oynatamıyorum. Yazarın sevdiğim en güzel yönü çok basit bir olaydan sizi farklı düşüncelere sevk edebilmesi ve geçmişten günümüze hala ulaşabilmesi. Yıllanmış şaraba benzetiyorum öykülerini, her okuduğunuzda daha da değerleniyor, yaşadıklarımız ve insanlarla olan ilişkilerimiz, çevremiz genişledikçe öykülerine daha da yakınlaşıyorsunuz. Karakterleriyle karşılaşmanız ve onlara karşı yazdığı hisleri paylaşmanız kaçınılmaz oluyor. Her zaman olduğu gibi eleştirilerini harmanladığı güzel esprileriyle dolu yazılarını hem tebessüm ederek hem de üzülerek okudum.
1965 yılına ait Aziz Nesin kitabında bu kez 16 öykü bulunuyor. Bu öykülerde, hiciv sanatının ince örneklerini görmek mümkün. Yağmur Yağdı Böyle Oldu, Rıfat Bey Neden Kaşınıyor?, Sizin Memlekette Eşek Yok mu? ve Bu Eve Gazete Giremez öyküleri diğerlerinden daha fazla beğendiğim öyküler oldu. 1997 yapımı Şeytanın Avukatı filminde Avukat Kevin Lomax'ın Şeytan John Milton'a sorduğu "Neden hukuk?" sorusunun cevabını da kitaptaki Kayıp Çocuk öyküsünde buluyoruz. :)
Türkiye'de mizahçılıktan kolay ne var...Sabahtan akşama kadar alay edilecek yığınla konunun içindesin.Seç seç,beğendiğini yaz!Bütün politikacılar,yöneticiler,hatta herkes senin için çalışıyor.Olayları hiç değiştirmeden olduğu gibi yazsan yine mizah olur.
Muhterem beyefendi,bu bizim memleketimizde ahlaksızlık,iltimas,rüşvet,haset ve çekememezlik cari ve hükümferma olduktan sonra imkanı yok biz adam olamayız.
Hukukla siyasetin lâf ebeliğine, gevezeliğe dayandığından değil yalnız. Bırakalım avukatlığı da doktorları alalım. Doktorlar daha iyi yaşamak için daha çok kazanmaya, daha çok kazanmak için de daha çok hastaya muhtaç... Doktorların, müşterilerini arttırmak için, sevgili yurttaşlarının üstüne mikrop serpmeleri meslek şereflerine aykırıdır. Ama avukatlara gelince durum tersine... Bîzim kazanabilmemiz, yani müşterilerimizin artması, toplumun karmakarışık olmasına, anlaşmazlıkların, çatışmaların, kavgaların artmasına bağlı; yoksa açlıktan geberirdik. Avukatların çoğunun politikaya atılmaları, toplumu karmakarışık ederek bu kargaşalıkta dâva konularını arttırarak hem kendilerine, hem meslektaşlarına iş çıkarmak, yardım etmek için...
bu bit kısmı, temizlikten çok hazzeder. sonra insan kokusunu hemen alır, pis insandan kaçar, temiz insana koşar. herkes sanır ki, bit pislikten hoşlanır. hayır, temizlikten hoşlanır. bin kişinin ortasına bir tek bit at, gider, arar tarar, hangisi temizse onu bulur.

tıpkı kötü ruhlu birinin, dişine göre bir insanı bulup seçmesi gibi.
- Niçin politikacıların çoğunun avukat olduğunu, avukatların çoğunun da politikacı olduğunu hiç düşündün mü? Dünyadaki demokrasi parlamentolarının koltuklarından yarısından çoğunda avukatlar oturur. Dünyayı avukatlar yönetiyor da haberin yok... Neden?

- Neden olacak, ikisi de ağzı laf yapanların işi...
Aziz Nesin
Sayfa 45 - Tekin Yayınevi, 1977, 5.Basım
"'Politikada veresiye ve taksit muamelem yoktur, ben peşinciyim. Ben böyle dalgalara yatmam. Ya şimdi bakan olurum yada aramızda çıkan prensip anlaşmazlığından ötürü, demokrasiyi kurtarmak için yapacağımı ben bilirim.'"
Aziz Nesin
Sayfa 76 - Nesin Yayınevi

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Rıfat Bey Neden Kaşınıyor
Baskı tarihi:
1992
Sayfa sayısı:
156
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Adam Yayınları
Baskılar:
Rıfat Bey Neden Kaşınıyor
Rıfat Bey Neden Kaşınıyor

Kitabı okuyanlar 65 okur

  • Emre Murat Kaya

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0