·
Okunma
·
Beğeni
·
20,7bin
Gösterim
Adı:
Riyazü's-Salihin
Baskı tarihi:
Temmuz 2007
Sayfa sayısı:
879
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944233002
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Esra Yayınları
Dinimizin temel kaynağı Kur'an-ı Kerim'i anlamanın yanında Peygamberimiz (s.a.v)'in yaşama tarzı olan Sünnet'in de mutlaka öğrenilip anlaşılmaya çalışılması gerekmektedir. İslam toplumunun hayatı anlamlandırabilmesi, kitap ve sünnet kültürü dediğimiz bu iki kaynaktan beslenmesi ile mümkün olabilir.

Riyazü's-Salihin sünnetle ilgili önemli kaynaklardan biridir. Yıllarca dini eğitim ve öğretim kurumlarında vazgeçilmez ders kitabı olarak okunması, aynı zamanda geniş ve kapsamlı konuları içermesi itibariyle va'z ve irşad kitabı görevini üstlenmesi bunun açık bir göstergesidir.
759 syf.
İslam dünyasının hemen her bölgesinde, asırlardır âlimlerin ve ilim talebelerinin olduğu kadar, Râsullullah Efendimiz'in (s.a.v) hadislerini okuyup hayat düsturu edinmek isteyen her Müslümanın baş ucu kitabı olan Riyazü's-Salihin en önemli eserlerindendir.


" Bu eser, insanlara dünya ve ahiret saadetini kazanma yollarını gösterecek, zâhiri ve Bâtini edepleri elde etmelerini sağlayacak, iyiyi ve güzeli teşvik ederek, kötüden ve çirkinden uzaklaşmayı temin edecek sahih hadislerden oluşan muhtasar bir kitap olacaktır."

Önsözünde dile getirdiği yukarıdaki sözler ,eserin değerini artırmaktadır.


Güncel ve anlaşılır bir üslupla,sözün akıcılığını bozmamak için ara açıklamalara yer verilmiştir.


Kitabı Hediye olarak gönderenSlh hoca'ya Teşekkür Ediyorum.Müslüman ailenin evinde bulunması gereken güzel kaynak bir eser.
879 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Sahih hadisleri toplamış, Arapçaları ile birlikte, konularına göre ayırmış, size çok şey öğretecek olan eser. Müslüman olan, nüfus cüzdanında dini İslam yazan her bireyin okuması gerekir. Örnek olarak Batıyı değil de peygamberi almamızı sağlayacaktır. Okuyun okutturun...
Hayatımızı onun hayatı gibi yaşamak ve yaşatmak için gerçekten kuran-ı kerimden sonra yol gösterici tek kaynak peygamberimiz s.a.v. efendimizin hadisidir. Bütün bu hadisleri en ince ayrıntısına kadar hataya düşmeksizin büyük bir titizlikle ve güzelliklerle hazırlanmış okunmaya değer güzel bir eserdir. RABBİM yazandan yayinlayandan ve dahi basandan ve bizlere sunandan razı olsun.
879 syf.
·Puan vermedi
Kesinlikle bir Müslümanın başucu kitabi. Heleki hadis inkarciliginin ayyuka çıktığı bu donemde sarılacağımiz guzel kaynaklardan. Hemen hemen her konuda sahih hadisler nesretmis Imam. Peygamber Efendimizi anlamak degindigi konulari gormek guzel bir deneyim. Gönül isterki herkesin kütüphanesinde bulunsun.
552 syf.
·10 günde·Beğendi·10/10 puan
Dünya zor bir zaman ve zor bir yer.. sonu cennet yada cehennem olan. Bu yüzden yolumuzu kaybetmeden HAK’kın rızasına kavuşup, cennetle müjdelenmek istediğimiz dünya imtihanında Peygamber Efendimiz (sav) bizlere iki şeye sarılmamızı söylüyor “biri Kuran-ı Kerim diğeri Peygamber efendimizin (sav) hadisleri(sünnetleri)”
Bunlara sarılmadan o kadar zor ki dünyanın karanlıklarından çıkabilmek.
Peygamber Efendimizin (sav) sünnetlerini ve sahabilerden rivayetle hadislerini geniş kapsamlı öğrenebileceğimiz temel bi kaynak.. müslümanlığının içini doldurmak isteyenlerin mutlaka okuması gereken bir kitap.. bizlere kadar ulaşmasına vesile olanların hepsinden ALLAH razı olsun.. Riyazü's Salihin
616 syf.
·Puan vermedi
..ﷻ

بسم الله الرحمن الرحيم ⸙

• Hamd, en güzel isimlerin sahibi, kâinatın mutlak hakimi, her şeyi her an durmakta ve her şeyden her an haberdar olmakta olan Allah’a, salât ve selâm O'nun Alemlere rahmet olarak gönderdiği Resûlü Hz. Muhammed ص'e, tertemiz ailesine ve tüm arkadaşlarına olsun..

• Bu hazine dolu kitabı okuyup bizlere faydası dokunacağı kanaatindeyim..

•Her okuduğumda bir kapımın daha açıldığını ve dahi peygamberimizin söyledikleri ile yaptıkları ile bize örnek olduğunu, O' nun söylediği ile harek etmemiz gerektiğini, örnek bir rehber Peygamber efendimiz ﷺ..

RABBİM BİZİ RESÛLULLAH ﷺ'İN AHLÂKI İLE AHLAKLANMAYI, O'NUN SÖYLEDİKLERİNİ HAYATIMIZDA YAŞAMAYI bizlere nasip ve müeyyesser eylesin..

•Ritaz'us-Salih'in kitabı bizlere sahabilerden aktarılan peygamberimizin söyledikleri kelamları ele almaktadır.. Artı, Allah'ın Ayet-i Celilerinede mazhar oluyoruz ELHAMDÜLILLAH..

•Ve hamd sadece Alemlerin Rabbi olan Allah’a mahsustur.. "

...ﷺ
879 syf.
Imam-ı Nevevi, ümmeti Muhammed'in sahip olduğu müslümanca yaşmaya hadis, fıkıh alimi olarak ışık tutuyor.

42 yıllık ömrüne dolu dolu bir hayat ve hala hadis, fıkıh kitaplarının gözbebeği olan bir eser sığdırmıştır. Kitaba başlarken tevazu ile bir iki açıklama yapıp hemen hadisler ve ayetlerle devam etmistir.

Hayatı yasamayı değil, nasıl yasanması gerektiğini anlatmıştır. Binlerce hadis arasından yoğun bir araştırma ile elde ettiği güzel bir derlemedir.

Hayata dair her şeyi bulabilirsiniz. Kitap içeriğine kısa bir alıntı ile daha anlaşılır hale getirmek için;

Allah'ın kullarını kontrol ve denetimi

"Bu bölümdeki beş ayet ve dokuz hadisten Allah'ın kullarını devamlı görüp gözetmekte olduğunu, nerede olursak olalım Allah'ın bizlerle beraber olduğunu, nerede olursak olalım Allah'ın bizlerle beraber olduğunu, yerde ve gökte hiç bir şeyin Allah'a gizli kalmayacağını her an Rabbimizin bizleri denetlemekte olduğunu, gözlerin sinsi bakışlarını ve kalplerin gizlediğini Allah'ın bildiğini, iman, islam ve ishan kelimelerinin tariflerini ve kıyametin alametlerinin neler olduğunu, her an Allah'a karşı sorumluluk bilinci üzere olunması gerektiğini, bir kötülüğün arkasından hemen iyilik yapılırsa o iyiliğin o kötülüğü silip süpürmüş olacağını, Allah rızasının her işin önünde tutulması gerektiği, Allah dilerse insanların insanlara zararının dokunulabileceği, değilse hiç kimsenin zarar verme gücünün olmadığını, zaferin sabırla, sevincin üzüntüyle, kolaylığın zorlukla beraber olduğunu, Allah kullarının günah işlemesini istemediğini, her türlü nimetin Allah tarafından imtihan için verildiğini, Allah'ın kullarını denetiminin devamlı olduğunu, akıllı kişinin nefsine hakim olup ölüm sonrası için çalıştığını, aciz kişinin ise nefsine uyup kurtuluş için Allah'tan dileklerde bulunup hayal kurduğunu, kişinin iyi müslüman olabileceğini öğreneceğiz."

Seklinde başlık ve konunun açıklaması verilir; sonra hadis, kuran ayetleri ve sahabe hikayeleri ile konu açıklığa kavuşturulmuştur.

Ara sıra aynı olay, hadis ve ayetler kullanma gereği duymuştur. Bu da konun gereğindendir.

Bir defa okunup, okunanlar arasına alınmayacak ve her zaman her konuda başvurulacak bir eser. Okunması uzun zamanı alsada kattıkları ömürlük oluyor.

Islam ve hayat ile ilgili meraklarınız için eşsiz bir kaynak. Takva ile yaşayandan takvalı olmanın nedeni ve nasıl olunacağını öğrenmek için okunmalı.

Keyifli okumalar!
1200 syf.
·1058 günde·Beğendi·Puan vermedi
Öncelikle es selamu aleyküm :)
Okumakta olduğum Riyazus Salihin kitabi Ensar yayinevine ait olup 21. Bölümden oluşmaktadır. Kitabın sonuna kadar beklersem önceki konular hakkında yanlış bir şey yazmaktan Allaha siginirim. O yüzden her bölümden sonra o bölüm hakkında inceleme yapa yapa gitmek istedim.
1.BÖLÜM = Gerçek bir müslümanın dünya ve ahiret hayatında yapması gereken konuları ele alıyor. Ele aldığı konu ile ilgili öncelikle âyetleri veriyor. Ardından o konu hakkinda sahabelerden aktarılan hadisleri veriyor. Bazı hadisler var ki bir çok sahabe tarafından rivayet edilmiş. O hadislerde aynı şekilde aktarilarak bir nevi ben bu hadisi söyle duymuştum algısının önüne geçilmek istenmiş. Bu bölümden incelemeye alinti ekleme yapamadığım için daha onceden bir çok alıntı yaptım. Aslında hakka girmeyecegimi bilsem oturur tüm kitabı yazarım. İlk bölüm tamamen tevbe ,sabr,iman ,hayrli işler yapmak, nasihat vermek ve dinlemek , güzel ahlak , şefaat etmek , emanet ,Allah korkusu vb. Konular üzerinden gitmiş. Aslında ilk bölüm tamamen müslümanın karakterinin nasıl olması gerektiğinin ana hatlarını ayet ve hadislerle çizmiş diyebiliriz.
2. BÖLÜM ;EDEP= İnsanların karakterleri ve kişisel ihtiyaçlarını nasıl gidermeleri konusunda bilgi veriliyor
Sır saklama , yemin tutma , öğüt verme ve almak gibi karakter özelliklerinin yani sıra yemeğe sağ elle başlama ,temiz ve güzel işleri sağ elle yaparken ,pis ve necis işleri sol elle yapmak gibi kişisel bakım hükümlerini ele alan bir bölüm.
879 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Her evde mutlaka ama mutlaka el altında bulunması gereken birinci kitap. Çok muazzam bir kitap, hepiniz mutlaka bu kitabı bilirsiniz. Lakin bu kitap bir kütüphanede yoksa orası kütüphane olmaz.


\\\Dua eder dua bekleriz///
1200 syf.
·Beğendi·10/10 puan
İslam dünyasının en temel kaynak eserlerinden biri olan bu kitap iyi bir tercüme ile bizlere sunulmuştur. Bir çok ayet ve hadisi şerif konularına göre çok güzel bir şekilde tasnif edilmiştir.
702 syf.
·358 günde·Beğendi·10/10 puan
Üniversite sınavına çalıştığım yıllarda bir arkadaşımdan hediye edilmişti bu kitap. Ona çok teşekkür ediyorum.


Öncelikle kitap 18 ayrı kitap şeklinde yani bölümden toplanıyor. Her bölümde çok güzel yerler var altını çizip not aldığım.
İlk bölümde sabır, doğruluk, ibadetlerde ölçülü olmak, kadınlara iyi davranmayı tavsiye etmek gibi geniş bir yelpazesi vardı bu bölümün.


Edep ve utanma duygusu
Yeme içme adabı Giyim kuşam
Uyku ve meclis adabı
Selamlaşma Adabı
Hasta ziyareti ve cenazeye katılmak daha bir çok konulara değinilmiş.


Özellikle bunları Peygamber efendimiz (sav) çok naif bir şekilde dile getiriyor. Baş ucu kitabı niteliğindedir diyebilirim tekrar tekrar açıp bulamadığınız manalar bulabilirsiniz.
~
Allah'ım! Bizden yaşattığın kimseleri İslâm üzere yaşat.
Bizden öldürdüklerini de iman üzere öldür.
~
İmam Nevevi
Sayfa 537 - Rasulullah'ın(sav) bir cenazede yaptığı duadan bir bölüm. (Tirmizî, Cenâiz 38.)

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Riyazü's-Salihin
Baskı tarihi:
Temmuz 2007
Sayfa sayısı:
879
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944233002
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Esra Yayınları
Dinimizin temel kaynağı Kur'an-ı Kerim'i anlamanın yanında Peygamberimiz (s.a.v)'in yaşama tarzı olan Sünnet'in de mutlaka öğrenilip anlaşılmaya çalışılması gerekmektedir. İslam toplumunun hayatı anlamlandırabilmesi, kitap ve sünnet kültürü dediğimiz bu iki kaynaktan beslenmesi ile mümkün olabilir.

Riyazü's-Salihin sünnetle ilgili önemli kaynaklardan biridir. Yıllarca dini eğitim ve öğretim kurumlarında vazgeçilmez ders kitabı olarak okunması, aynı zamanda geniş ve kapsamlı konuları içermesi itibariyle va'z ve irşad kitabı görevini üstlenmesi bunun açık bir göstergesidir.

Kitabı okuyanlar 1.283 okur

 • Mustafa Eviz
 • Şeyma
 • İlknur
 • SeSe
 • merveteyn
 • Furkan Turangül
 • mutebâid
 • Timur Ünal
 • السَّابِقُونَۙ M الطريفي
 • Abdulkadir Turan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%6.1
13-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%18.2
25-34 Yaş
%43.9
35-44 Yaş
%18.2
45-54 Yaş
%12.1
55-64 Yaş
%1.5
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%52.5
Erkek
%47.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%38.1 (158)
9
%3.1 (13)
8
%3.1 (13)
7
%0.5 (2)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0.2 (1)

Kitabın sıralamaları