Riyazü's-Salihin

9,8/10  (25 Oy) · 
67 okunma  · 
30 beğeni  · 
2.195 gösterim
Dinimizin temel kaynağı Kur'an-ı Kerim'i anlamanın yanında Peygamberimiz (s.a.v)'in yaşama tarzı olan Sünnet'in de mutlaka öğrenilip anlaşılmaya çalışılması gerekmektedir. İslam toplumunun hayatı anlamlandırabilmesi, kitap ve sünnet kültürü dediğimiz bu iki kaynaktan beslenmesi ile mümkün olabilir.

Riyazü's-Salihin sünnetle ilgili önemli kaynaklardan biridir. Yıllarca dini eğitim ve öğretim kurumlarında vazgeçilmez ders kitabı olarak okunması, aynı zamanda geniş ve kapsamlı konuları içermesi itibariyle va'z ve irşad kitabı görevini üstlenmesi bunun açık bir göstergesidir.
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2007
 • Sayfa Sayısı:
  879
 • ISBN:
  9789944233002
 • Çeviri:
  Abdullah Feyzi Kocaer
 • Yayınevi:
  Esra Yayınları
 • Kitabın Türü:
Kafka Tamura 
05 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sahih hadisleri toplamış,Arapçaları ile birlikte,konularına göre ayırmış,size çok şey öğretecek olan eser.Müslüman olan,nüfus cüzdanında dini İslam yazan her bireyin okuması gereken ve örnek olarak Batıyı değilde peygamberi almamızı sağlayacak enfes kitap.Okuyun okutturun...

Seyda Ezer 
15 May 12:05 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kesinlikle bir Müslümanın başucu kitabi. Heleki hadis inkarciliginin ayyuka çıktığı bu donemde sarılacağımiz guzel kaynaklardan. Hemen hemen her konuda sahih hadisler nesretmis Imam. Peygamber Efendimizi anlamak degindigi konulari gormek guzel bir deneyim. Gönül isterki herkesin kütüphanesinde bulunsun.

Muhammed zeki altun 
20 May 19:55 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Peygamberimiz s.a.v. gunluk yasam , aile ,din sohbet v.s sozlerini iceren yol gosteren hadisleri iceren guzel bir kitap. Her kutuphanede bulunmasi gerek bir şaheser

Enes Malik Turhan 
02 Ağu 2015 · Kitabı okumadı · Beğendi · 10/10 puan

Imam Nevevi Hazretleri birçok konuda sahih hadisleri bir araya getirmiş.Kesinlikle bir müslümanın en az bir defa okuması gereken bir kitap.Çünkü içinde Efendimizin (sav) binlerce hadisini içeriyor.Hadislerin alt kısımlarında kaynakları da belirtilmiş.Kısacası enfes bir hadis kaynağı .

Suskun/ca 
29 Mar 2014 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Çok kıymetli bir Hadis kaynağı...Kesinlikle her müslümanın ömründe en az bir kez okuması ve kitaplığında bulundurması gerek diye düşünüyorum...

Kitaptan 7 Alıntı

1289. İbni Mes'ûd (r) şöyle dedi:
- Ya Resûlallah! Allah'ın en sevdiği amel hangisidir? dedim,
- "Vaktinde kılınan namaz" buyurdu.
- Sonra hangisidir? diye sordum,
- "Ana babaya iyi davranmak" diye cevap verdi.
- Ondan sonra hangisidir? dedim,
- "Allah yolunda cihat etmek" buyurdular.

Riyazü's-Salihin, İmam NeveviRiyazü's-Salihin, İmam Nevevi
Emre Dinç 
23 Tem 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Alimlerin mürekkebi ve şehitlerin kanı kıyamet günü birlikte tartılır ve alimlerin mürekkebi, şehitlerin kanından üstün gelir

Riyazü's-Salihin, İmam NeveviRiyazü's-Salihin, İmam Nevevi

Elçilerin Efendisi'nden Sözler
1003. Abdullah b. Amr b. As (r)'dan rivayet edildiğine göre, Nebi (s) şöyle buyurdu:
"Kur'an dostuna şöyle denecektir: 'Oku ve yüksel. Cennet'e de, dünyadaki gibi ağır ağır, üzerinde dura dura oku. Kuşkusuz senin Cennet'teki konaklama yerin, okuduğun ayetin son noktasıdır."

Riyazü's-Salihin, İmam NeveviRiyazü's-Salihin, İmam Nevevi
BÜNYAMİN YILDIZ 
27 Haz 2016 · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi · 10/10 puan

Harise İbni Vehb, Resulullah(SAV.) İ Şöyle buyururken işittim demiştir. ''size cehennemlilklerin kimler olduğunu haber vereyim mi? katı kalpli, kaba, malını hayırdan esirgeyen ve kibirli kimselerdir.

Riyazü's-Salihin, İmam Nevevi (Sayfa 294 - erkam yayınları)Riyazü's-Salihin, İmam Nevevi (Sayfa 294 - erkam yayınları)