Rızanın İmalatı Kitle Medyasının Ekonomi Politiği

8,3/10  (4 Oy) · 
8 okunma  · 
3 beğeni  · 
757 gösterim
"Rızanın İmalatı" medya analizinde çığır açmış bir başyapıttır. Kitle medyası ile gündelik ilişki içinde olan ve kurulu düzenin karmaşık, çok yönlü ve yoğun propaganda bombardımanına maruz kalanlar (herkes) için aydınlatıcı bir başucu kitabıdır. Aynı zamanda, iletişim akademisyenlerinin, mesleki olarak medya alanında konumlanma perspektifine sahip öğrencilerin ve medya çalışanlarının yüzleşmesi gereken temel bir başvuru kaynağı ve ders kitabıdır. Kitap, kitle medyası yoluyla halkın nasıl yönlendirildiği ve yönetildiğini gösterdiği için aynı zamanda sosyolojinin de alanına girer. Kuramsal içeriğiyle sosyoloji bölümleri için de temel bir kaynak işlevi görür.
(Tanıtım Bülteninden)
Cavanşir Gadimov 
21 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Medyaya ve özellikle ana-akım medyaya eleştirel ve alternatif bakış açısı sunan bir kitap. Herman ve Chomsky bu kitapta geliştirdikleri Propaganda Modeli'nin açıklarken, ampirik araştırma yöntemleri ile de bunun ispatını yapmaya çalışıyorlar.

Totaliter rejimlerde medya devletin propagandasını yapmakla eleştiriliyor. Halbuki ABD gibi "özgür basının" olduğu ülkelerde medya totaliter sistemlerden daha fazla devletin propagandasını yapıyor. Ancak bunu devletin baskısı ile değil gönüllü yapıyor. Ancak özgür olduğunu savunarak, bazen de bunu yaptığını bilemeden. İşte Propaganda Modeli ile Herman ve Chomsky bunun yapıl olduğunu ve nasıl işlediğini yaptığı araştırma ve örneklerle detaylı anlatıyor.