·
Okunma
·
Beğeni
·
1795
Gösterim
Adı:
Roanoke Kızları
Baskı tarihi:
Kasım 2017
Sayfa sayısı:
328
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059585828
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Roanoke Girls
Çeviri:
Pınar Polat
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yabancı Yayınları
15 yaşındaki Lane Roanoke annesi intihar edince büyükannesi, büyükbabası ve başına buyruk kuzeni Allegra’yla yaşamak üzere Kansas taşrasındaki büyük bir malikâneye taşınmıştı. Lane annesinin gizemli ailesi hakkında pek bir şey bilmiyordu ama kendisini çabucak Roanoke kızlarının zengin ve güzel hayatına kaptırmıştı. Ancak ailenin yüreğinde yatan karanlık gerçeği öğrendiğinde arkasına bakmadan kaçıp gitmişti.

On bir yıl sonra bir gece, Lane’i arayan büyükbabası ona kuzeni Allegra’nın kaybolduğunu söylemişti. Kaçmış mıydı yoksa başına daha kötü bir şey mi gelmişti? Lane aramaya yardım etmek ve Allegra’yı arkasında bırakması yüzünden duyduğu vicdan azabını dindirmek için geri dönmeye karar vermişti. Ancak bu, yıllar önce kaçmasına neden olan harap edici sırla da yüzleşmesi anlamına geliyordu. Peki Lane tekrar bu sırla başa çıkabilecek kadar güçlü müydü?

Lane’in ilk ve son Roanoke ziyareti arasında gidip gelen Roanoke Kızları bir yandan şoke ederken bir yandan da umut vadediyor, ardından da akıllara durgunluk veren bir keşifle aileleri birleştiren ve onları yıkıp parçalayan sırları irdeliyor.

“Ele geçirici… okurların hemen unutmayacağı keşiflerle bezenmiş heyecan verici gotik bir kitap.”

–Publishers Weekly

“Bir paket kıvrık krakerden daha fazla iniş çıkışları olan bu baş döndürücü aile efsanesi, akrabalarınızı tanıyıp tanımadığınızı size sorgulatabilir.”

–Cosmopolitan

“Kışkırtıcı bir gizem.”

—Telegraph UK

“İlk yetişkin kurgu denemesiyle Engel, unutulmaz bir dizi karakter ve okuru daha ilk sayfadan içine çeken çarpıcı bir konu yaratmayı başarıyor.”

—Library Journal

“Daphne du Maurier’in yazar üzerindeki etkisi açık… ayrıca Tenessee Williams’ın abartılı aile anlatılarını anımsatıyor.”

–Sunday Times

“Duygusal olarak büyüleyici bir hikâye.”

–Booklist

“Duygu yüklü, etkileyici bir kitap. Roanoke Kızları sizi çarpık bir ailenin karanlık dünyasına ve bir kadının, geçmişine sımsıkı bağlandığı zincirlerden kurtulma savaşına götürüyor. Bu, harika bir aile gizemi!”

–Wendy Walker, Her Şey Unutulmadı’nın yazarı.

“Geçmişle ağırlaşmış aileler içindeki güç ve çürümüşlüğü anlatan çarpıcı bir hikâye… doruk noktasına ulaşan bir öykücülük.”

–The Associated Press

“Bu akıcı gizem, aile sırlarıyla ve ünlü 0’nın yok oluşu, kayboluşu ve ölüm mirasıyla dolu başka bir dünyaya kaçmanıza izin verecek.”

–Bustle

“Kesinlikle okuması gereken bir gerilim… Roanoke ailesinin kadınları Kansas’ın taşrasındaki, bahsetmeye bile değmeyecek ufak bir kasabada yaşıyorlar, zenginler, güzeller ve genellikle kısa ömürlüler… Aynı oranda korkunç ve hayranlık uyandırıcı çiftlik evi, ufak kasaba sırlarıyla, yalanları ve vicdan azabıyla dolu bir gotik gizem için mükemmel bir yer.”

–Literary Hub

“Amy Engel’in yeni gerilim kitabı Roanoke Kızları, bu hünerli yazardan daha fazla büyüleyici hikâye istemenize neden olacak…”

–Mystery Tribune

“Engel bu, saygın ve epey mesafeli Roanoke ailesinin hikâyesini anlattığı ‘gotik gerilim romanı’ ile tam bir başarı yakalıyor. Ailenin karanlık ve yıkıcı sırrı bütünüyle bir hız treni.”

–Pulse Magazine

“Kendimi anında Roanoke Kızları’na kaptırdım, bir ailenin karmakarışık mirasına ürkütücü ve sürükleyici bir bakış. Roanoke’un şoke edici, en karanlık sırlarını çözene kadar okumayı bırakamayacaksınız.”

– Laura McHugh, Kanın Ağırlığı’nın ödül kazanan yazarı
328 syf.
·2 günde·9/10
Okuduğum kitapları detaylıca düşünerek seçtiğime seviniyorum. Rastgele kitap okumayı da yanlış buluyorum. Elbette her kitaba verilmiş bir emek var, bu şekilde nitelemek istemezdim fakat maalesef vakit kaybı diyebileceğim kitaplara da denk geldim. Kitap seçmeyi de bu şekilde öğrendim. Bu konuda kendime de güvenirim ve aldığım kitabın bana keyif vereceğine baştan emin olurum.

Amy Engel daha önce iki gen.-yetişkin romanı ile adını duyurmuştu. "Kurucunun Kızı" ve "Devrimin Kızı". Bu seri belli bir başarı yakaladıysa da konusunun beni çekmemesi sonucu pas geçmiştim. "Roanoke Kızları"nı ilk gördüğümde yine bu ayarda bir eser bekleyip yanılgıya düşmüştüm. Biraz inceledikten sonra diğer iki romandan çok daha farklı ve benlik bir yol izlediğini keşfettim.

Konu ve kurgu olarak değil, fakat gidişat ve atmosfer olarak eserde bir "Kurak" esintisi sezdim. Ki onu da bir solukta, bayıla bayıla okumuştum. Küçük karanlık kasaba olayları beni çekiyor. Dünyanın diğer kısmından izole edilmiş dikkat çekmeyen yerlerde dönen olayların şaşırtıcılığı yalnızca kitap sayfalarında ve beyaz perdede karşımıza çıkan bir durum değil. Duyulmamış ve duyulduğu vakit insanın kanını donduran olaylar hep yaşandı ve hala yaşanmakta. "Kurak"ta Jane Harper'ın, "Roanoke Kızları"nda da Amy Engel'in kaleminden bu karanlık kasabaların hikayelerini dinledim ve beni gayet tatmin ettiğini gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

Kitabın çoğu yeri rahatsız edici bir atmosfer dahilinde süregeliyor. Hatta anlatım o kadar kuvvetli ki, normal karşılanabilecek bazı olaylara bile şüpheli yaklaşabiliyorsunuz. Bilinmezliğin ortasında geçen ve geçmişin pençesinden kurtulamayan olayların masum bir sonuca bağlanmayacağı da zaten başından belli oluyor. Birinci kişi anlatımının tercih edilmiş olmasına rağmen kitaptaki tüm karakterleri ana karakterimiz Lane kadar iyi tanıyabiliyoruz. Karakterleri tanıdıkça da her birinin birbirinden karanlık dünyalarda yaşadığını öğreniyoruz, yalnızca kasabamız değil, insanları da pek masum değil. Geçmişin yükü ve acımasızlığı altında ezilen ve en kökünden yozlaşmış bir aile yapısına tanıklık etmek hiç de kolay değil. Kan donduran son vuruşla da Amy Engel zirve yolundan götürdüğü kurgusunu doruk noktasına ulaştırıyor.

"Roanoke Kızları" son zamanlardaki hatırı sayılır gerilim romanlarından. Aile içi gerilimin ne denli hasar verici ve ağır olduğuna birinci sıradan şahit olmak gerçekten sarsıcı. Özellikle son sayfalarda eser boyunca başarıyla tanıtılmış karakterlerin birbirlerine olan tavırları son derece gerçekçi ve gergin. Amy Engel, okuduğum ilk romanından kaleminin kuvvetini bana kanıtladı. Öyle de güzel kanıtladı ki önceki eserlerine de göz atmakta fayda var diye düşünüyorum. Gerçekçi ve rahatsız edici gotik bir gerilim romanı olan "Roanoke Kızları" karmaşık bir mirasa açtığı kapı ile sizleri ele geçirecek.
328 syf.
·Beğendi·9/10
Yoruma geçmeden önce kitabın tamamen yetişkin okurlara yönelik yazıldığını söylemek istiyorum.
Kitabın konusunu ilk okuduğum andan itibaren ilgimi çekmişti. Genç okurlara hitap eden Kurucunun Kızı serisinin yazarı olduğunu görünce listemden çıkartmıştım. Yabancı yayınlarının tanıtım yazısında yetiskinlere göre yazılmış bir kitap oldugunu okuyunca siparişi verdim...
Aslında kitap hakkında o kadar çok şeyler yazmak istiyorum ki, spoiler olmasından çekindiğim için yazamıyorum.
Kitabın ilk sayfasında bir şema var. Roanoke ailesinin soy ağacı. Bunda yazılı isimlere tek tek baktığımızda; kimi gizemli bir şekilde ortadan kaybolmuş, kimi genç yaşta kazaya kurban gitmiş, kimi de evi terk etmiş. Bu şema üzerinden gidince kitabı ilk sayfadan itibaren çözüp o kızların başına ne geldiğini anlıyorsunuz.
Kitabı çok sevdim. Geçmis ile günümüz arasında gidip gelerek aile sırlarına tanık oluyoruz. Kitapta dram da var, ahlâksızlık da var, gerilim de. Toplumda kabul edilmeyen aykırı yaşanmışlığı konu etse de yine de iyi ki alıp okudum dedim. Çünkü baştan sona gizem var kitapta ve ortadan kaybolan kızlarların akibetlerini merak ediyorsunuz. Tavsiyemdir
328 syf.
·2 günde·8/10
Bu düsündüklerim olamaz diyerek kitabın sonuna geldim. Başından itibaren sizi içine çeken harika bir gerilim romanı. Yetişkinlere uygun bir roman olduğunu belirtmekte fayda var.
328 syf.
Daha kitabın başlarında konunun sizi nereye götürdüğünü tahmin ediyorsunuz ve sonuna kadar sizi şaşırtan hiç bir şey olmuyor. Sonunda ise zaten her şeyi kendi kafanızda kurgulamış oluyorsunuz. Benim açımdan zaman kaybı oldu. Sonunu kolayca tahmin edebildiğim kitaplardan hoşlanmıyorum.

Kitapta ensest, dram ve ahlâksızlık var. Bu kadarı da çok fazla diyeceğiniz kötü bir senaryo gibi.

Neden kimse dur demiyor? Yoksa ensest toplumlarda artık normal mi algılanıyor? Kitabın gidişatı hoşuma gitmedi. Böyle olmamalıydı. Yazar ne yazık ki tıkanıp kalmış. Yaratıcılığını kaybetmiş. Bundan sonra yazacağı kitapları okumam için beni kandırabilecek mi bilmiyorum. Şimdilik ne yazık ki zor görünüyor.
328 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Yetişkinlerin okuması geren bir kitap.sorgulama,kızgınlık, günümüzde yaşanan buna benzer olaylar yakaladığınız durumları animsatıyor insana .yazarın eline ,emeğine sağlık
328 syf.
·Puan vermedi
Bu kitap hakkında söylenecek tek şeyin bu kadar iğrenç bir olayın nasıl böylesine normalleştirilmesidir. Sonu hariç kitabın elle tutulur bir özelliği yok. Hikaye kayıp gidiyor ama okudukça mideniz bulanıyor. Nasıl gerilim kitabı seçilmiş anlamadım kitapta gerilim olacak sadece tek sahne var prada da ne olacağı belliydi. Kurucunun kızını bayılarak okudum ama maalesef bu romanı için aynısını diyemem. Kesinlikle yetişkin okuyucular için uygun aksi sçz konusu olmamalı. Karakterin anlatımı, tasvirler başarılıydı konu elbette içine çekiyordu ki daha ne kadar iğrenç olabilir diye okudum sonuna değer miydi, bilmiyorum ama bu kitaba 30tl vermediğim için şükrediyorum.
328 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Kitabı beğendim akıcı bir kitaptı.Kitabı okumadan önce keske yorumlara bakmasaydım dedim çünkü spoiler oldu bana sonu tahmin edilebilirdi benim için.Eğer okuyacaksınız yorumlara bakmadan önce okuyun derim..
328 syf.
·Puan vermedi
Gerilim dense de, bence gerilimle alakası olmayan bu kitabın başında bütün kurguyu çözebiliyorsunuz. Fakat akıcı yazıldığı için, sonunu tahmin ettiğiniz halde elinizden bırakamıyorsunuz. Çevirmenin hakkını vermek lazım, çok akıcı bir çeviri olmuş ve hikayede geçen yerleri kafanızda kolaylıkla canlandırabiliyorsunuz. Zaman geçirmek adına iyi bir seçenek olabilir.
328 syf.
·5 günde·Beğendi·7/10
Zaman atlamalı kitapları her zaman zor bulmuşumdur. 10 yıl önce 10 yıl sonra git gel ara ara birilerinin kısa hayatlarından dipnotlar kurgu geneli toplamak zor oluyor benim için her neyse fazlasıyla sinir bozucu bir konuyu, ruhu acıtıp nefes alamayacak kadar etkili ele almış yazar. Okurken çok üzüldüm. Psikolojik gelirim tarzında okurken sizi ısırabilir zor bir konusu var kitaba puanım 7.
328 syf.
·Puan vermedi
Kısaca ensest sapkınlıkların konu edıldıgı hıcbır mana tasımayan sırf sonunu merak ettıgımden okudugum zaman kaybı kesınlıkle çöp bır kıtap tavsıye etmem

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Roanoke Kızları
Baskı tarihi:
Kasım 2017
Sayfa sayısı:
328
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059585828
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Roanoke Girls
Çeviri:
Pınar Polat
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yabancı Yayınları
15 yaşındaki Lane Roanoke annesi intihar edince büyükannesi, büyükbabası ve başına buyruk kuzeni Allegra’yla yaşamak üzere Kansas taşrasındaki büyük bir malikâneye taşınmıştı. Lane annesinin gizemli ailesi hakkında pek bir şey bilmiyordu ama kendisini çabucak Roanoke kızlarının zengin ve güzel hayatına kaptırmıştı. Ancak ailenin yüreğinde yatan karanlık gerçeği öğrendiğinde arkasına bakmadan kaçıp gitmişti.

On bir yıl sonra bir gece, Lane’i arayan büyükbabası ona kuzeni Allegra’nın kaybolduğunu söylemişti. Kaçmış mıydı yoksa başına daha kötü bir şey mi gelmişti? Lane aramaya yardım etmek ve Allegra’yı arkasında bırakması yüzünden duyduğu vicdan azabını dindirmek için geri dönmeye karar vermişti. Ancak bu, yıllar önce kaçmasına neden olan harap edici sırla da yüzleşmesi anlamına geliyordu. Peki Lane tekrar bu sırla başa çıkabilecek kadar güçlü müydü?

Lane’in ilk ve son Roanoke ziyareti arasında gidip gelen Roanoke Kızları bir yandan şoke ederken bir yandan da umut vadediyor, ardından da akıllara durgunluk veren bir keşifle aileleri birleştiren ve onları yıkıp parçalayan sırları irdeliyor.

“Ele geçirici… okurların hemen unutmayacağı keşiflerle bezenmiş heyecan verici gotik bir kitap.”

–Publishers Weekly

“Bir paket kıvrık krakerden daha fazla iniş çıkışları olan bu baş döndürücü aile efsanesi, akrabalarınızı tanıyıp tanımadığınızı size sorgulatabilir.”

–Cosmopolitan

“Kışkırtıcı bir gizem.”

—Telegraph UK

“İlk yetişkin kurgu denemesiyle Engel, unutulmaz bir dizi karakter ve okuru daha ilk sayfadan içine çeken çarpıcı bir konu yaratmayı başarıyor.”

—Library Journal

“Daphne du Maurier’in yazar üzerindeki etkisi açık… ayrıca Tenessee Williams’ın abartılı aile anlatılarını anımsatıyor.”

–Sunday Times

“Duygusal olarak büyüleyici bir hikâye.”

–Booklist

“Duygu yüklü, etkileyici bir kitap. Roanoke Kızları sizi çarpık bir ailenin karanlık dünyasına ve bir kadının, geçmişine sımsıkı bağlandığı zincirlerden kurtulma savaşına götürüyor. Bu, harika bir aile gizemi!”

–Wendy Walker, Her Şey Unutulmadı’nın yazarı.

“Geçmişle ağırlaşmış aileler içindeki güç ve çürümüşlüğü anlatan çarpıcı bir hikâye… doruk noktasına ulaşan bir öykücülük.”

–The Associated Press

“Bu akıcı gizem, aile sırlarıyla ve ünlü 0’nın yok oluşu, kayboluşu ve ölüm mirasıyla dolu başka bir dünyaya kaçmanıza izin verecek.”

–Bustle

“Kesinlikle okuması gereken bir gerilim… Roanoke ailesinin kadınları Kansas’ın taşrasındaki, bahsetmeye bile değmeyecek ufak bir kasabada yaşıyorlar, zenginler, güzeller ve genellikle kısa ömürlüler… Aynı oranda korkunç ve hayranlık uyandırıcı çiftlik evi, ufak kasaba sırlarıyla, yalanları ve vicdan azabıyla dolu bir gotik gizem için mükemmel bir yer.”

–Literary Hub

“Amy Engel’in yeni gerilim kitabı Roanoke Kızları, bu hünerli yazardan daha fazla büyüleyici hikâye istemenize neden olacak…”

–Mystery Tribune

“Engel bu, saygın ve epey mesafeli Roanoke ailesinin hikâyesini anlattığı ‘gotik gerilim romanı’ ile tam bir başarı yakalıyor. Ailenin karanlık ve yıkıcı sırrı bütünüyle bir hız treni.”

–Pulse Magazine

“Kendimi anında Roanoke Kızları’na kaptırdım, bir ailenin karmakarışık mirasına ürkütücü ve sürükleyici bir bakış. Roanoke’un şoke edici, en karanlık sırlarını çözene kadar okumayı bırakamayacaksınız.”

– Laura McHugh, Kanın Ağırlığı’nın ödül kazanan yazarı

Kitabı okuyanlar 140 okur

  • Hana
  • Sevde ARIK SEVEN
  • Özlem
  • Gizem ilkin
  • Burcu
  • Esma Yavuz
  • abigail
  • Selin
  • Arzu eyüboğlu
  • sariyeleklii

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%9.6 (7)
9
%12.3 (9)
8
%24.7 (18)
7
%28.8 (21)
6
%8.2 (6)
5
%8.2 (6)
4
%1.4 (1)
3
%4.1 (3)
2
%0
1
%2.7 (2)