1000Kitap Logosu
Robotların Yükselişi

Robotların Yükselişi

Yapay Zeka ve İşsiz Bir Gelecek Tehlikesi

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
Kitapyurdu.com
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!

Hakkında

336 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 9 sa. 31 dk.
Adı
Robotların Yükselişi
Alt başlık
Yapay Zeka ve İşsiz Bir Gelecek Tehlikesi
Orijinal adı
Rise Of The Robots, Technology and the Threat of a Jobless Future
Çevirmen
Basım
Türkçe · Türkiye · Kronik Kitap · Mayıs 2018 · Karton kapak · 9789752430525
“Martin Ford’un Robotların Yükselişi’nde belgelediği üzere, teknolojinin işleri birer birer mideye indiren koca ağzı artık en yüksek eğitimi ve mahareti gerektiren işleri bile tehdit eder hale geldi. İnsanlar robot teknolojisinin doğurmakta olduğu sonuçları şimdiden üzerlerinde hissetmeye başladılar. Kitapta bunlar çok ustaca anlatılmış.” — BARBARA EHRENREICH, New York Times Book Review “Duru, kapsamlı ve korkusuz... Robotların Yükselişi uzun zamandır tartışılan bir konuya paha biçilmez katkılar sağlıyor.” — LOS ANGELES TIMES “Çok iyi araştırılmış bir kitap. Ve insanın huzurunu kaçıracak derecede ikna edici.” — FINANCIAL TIMES Geleceğin meslekleri neler? Ne kadar sayıda iş olacak? Peki bu işlere kimler sahip olacak? Teknoloji hızlanıp da makineler kendi başlarının çaresine bakmayı öğrendikçe, daha az sayıda insana ihtiyaç olacak. Yapay zeka daha şimdiden pek çok “iyi iş”i gereksiz hale getirdi bile: Yardımcı avukatlar, gazeteciler, ofis çalışanları, hatta bilgisayar programcıları bile yerlerini yavaş yavaş robotlara ve zeki yazılımlara bırakıyorlar. İlerleme sürdükçe mavi ve beyaz yaka işler buharlaşıp uçacak; orta sınıf aileler sıkıştıkça sıkışacak. Gittikçe artan aile masrafları da cabası. Bilgi teknolojisi sayesinde bazı şeyler ucuzlasa da, özellikle eğitim ve sağlık sektörleri bu dönüşümden nasiplerini almadılar ve büyük masraf kapısı olmayı sürdürüyorlar. Bunun sonucunda muazzam bir işsizlik ve eşitsizlik dalgası yükselebilir, hatta bizzat tüketici ekonomisi çökebilir. İşçilere daha iyi eğitim vermek gibi eskiden teknolojik yıkıma deva olmuş çözümler de bundan böyle işe yaramayacak. Gelecek büyük çaplı refah mı, yoksa korkunç bir eşitsizlik ve ekonomik güvensizlik mi getirecek? Bu sorunun cevabını bugün verip rotamızı belirlemek zorundayız. Robotların Yükselişi teknolojinin hızlanmasının bizim ve çocuklarımız için doğuracağı ekonomik sonuçları anlamamız için zorunlu okuma kitabı niteliğinde.
Fiyatlar
Kitapyurdu.com
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!
İdefix
idefix.com

Okurlar

Kadın
% 35.8
Erkek
% 64.2
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş
8.3
10 üzerinden
149 Puan · 42 İnceleme
336 syf.
·
16 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
21.yy otomasyon sanayi devrimi ve yapay zekanın hayatımızdaki etkilerini konu almaktadir. 1900-2015 yılları arasindaki ekonomik gelişmeleri incelemektedir.Özellikle girişimcilerin ve genç mühendislerin okumasını tavsiye ederim.
Robotların Yükselişi
Okuyacaklarıma Ekle
336 syf.
·
Beğendi
·
9/10 puan
Tekrara ve rutine dayalı işlerin insansız olarak devam edeceğini bırakın günümüzde nitelikli olarak gördüğümüz işlerin bile tehlikede olduğunun sinyallerini vermektedir. Yeni dönemin şirketleri endüstri 5.0 birlikte daha az insana ihtiyaç duymaktadır. Otomasyon, yapay zeka, yazılımlar ve robotlar şirketlerin daha az insanla daha fazla paracık ihtiyacını karşılayacaktır. Kitapta aşcı robotlardan, duvar ören robotlara, depolarda çalışan robotlara, haber yazan, insansız araba, yapay zeka otelleri... gibi örneklerle doludur. Okuması oldukça eğlendiricidir ama iş arıyorsanız moral bozabilir!
Robotların Yükselişi
Okuyacaklarıma Ekle
336 syf.
·
3 günde
·
Puan vermedi
Kitap başlarda bütün 'işlerin' insanoğlunun elinden kayıp gideceği üzerine çarpıcı olay ve uygulama örnekleri üzerinde duruyor. Sonrasında, iktisadın, geçmişteki veri setlerini kullanarak kitabın özüne geçiş yapıyor. Kitabın devamında Martin Ford, ilk safhada bahsettiği gelişmelere yönelik olarak kendi çözüm önerilerini sunuyor. Dikkat çektiği ve düzeltilmesi yönünde üzerinde durduğu hususlardan bence en kayda değer olanı (güzel ülkem de bundan muzdarip) gelir eşitsizliği. Daha çok girişimcilere ve mühendislere hitap eden bir kitap olduğundan ben çok da keyifli okuyamadım onun için herkesin ilgisini çekeceğini düşünmüyorum. Bir de gelecekte bize neden ihtiyaç yok başlığı ile ele alınmış ve karamsar bir bakış açısıyla yazılmış bir kitap olduğu için ben sevemedim. Keyifli okumalar.
Robotların Yükselişi
Okuyacaklarıma Ekle
336 syf.
"Yapay zeka ve işsiz bir gelecek tehlikesi" Martın Ford'un kaleminden olan kitapta; robotların yükselişi, gelişen teknolojiyle birlikte bizi bekleyen gelecek, abartılı bir boyutta insanlık adına karamsar bakış açısıyla ele alınmış. Kitap daha çok girişimcilere ve mühendislere yönelik bir dille ve sayısal girdilerin ve detayların çok fazla yer aldığı kitap. Konuya ilgili olmama rağmen kitabı akıcı olarak okumakta zorluk çektiğimi dile getirmeliyim. Okuyacak arkadaşlar bunu göz önünde bulundurularak tercihlerini yapabilirler. :) Kitaptan bir kesit: İşçilere daha iyi eğitim vermek gibi eskiden teknolojik yıkıma deva olmuş çözümler de bundan böylr işe yaramayacak. Gelecek büyük çaplı refah mı, yoksa korkunç bir eşitsizlik ve ekonomik güvensizlik mi getirecek? Bu sorunun cevabını bugün verip rotamızı belirlemek zorundayız. Okuyacak arkadaşlara şimdiden keyifli okumalar..
Robotların Yükselişi
Okuyacaklarıma Ekle
336 syf.
·
9/10 puan
Dunyanin onemli futuristkerinden biri olan Martin Ford'un best seller olan kitabi. Gelecegi merak edenler icin mutlaka okunmali. Yazar robot konusunu gecmis ve gelecek olarak detayli inceliyor. Robot calismalarinda bugune kadar gelinen noktayı, farkli endüstrilerde ki durumunu anlatıyor. Bugüne kadar birçok farkli sektörde robotların ve yapay zekanın kullanılmaya başlanarak nasil insanlari issiz bıraktığını gösteriyor. Gelecekte olacakları hayal bile edemiyoruz. Hayal edebildiklerimiz ile şaşırtıcı, işçi, üretici sinifin ortadan kalktığı bir dünya bizi bekliyor. Hatta yaratıcı sanat calismalari yapan robotlar yapılmış. Robotun yazdığı senfoni çalınmış. Yaratıcı resimler yapan robotlar var. Bu sanat çalışmalarının gelecekte ne kadar değer göreceğini beraber yaşayacağız. 3 boyutlu yazıcılar hastanin kendi kök hücresinden organlar basmaya başladılar. Gelecekte uzay yolundaki gibi sadece ne yemek istediğimizi söylediğimiz mutfak yazicilari olacak ve bize istediğimiz yiyeceği sunacak. Otonom araclar şoför ve tamirci kadrosunu da yok edecek. Üniversiteler şimdiden lise ayarında oldu. Seçkin üniversiteler size orta sınıf olma biletini garanti edecek diyor. Bir cok arastirma ve fikir adamının da görüşlerine yer vermis. İsci sınıfı yok olacak ancak beyaz yakalılar da tehdit altinda diyor. Avukatlık, doktorluk, pilotluk, öğretmenlik herşeyi robotlar yapabilir diyor. Anlayacağınız gelecekte herşeyi robotlar yapacak. Su anda sınırlı bir yapay zeka ile karsi karsiyayiz. Ancak gelecekte geniş düşünen, insan beyni gibi bir yapay zeka oldugunda More yasasına gore katlanarak artacak ve hayal dahi edemeyeceğimiz zekaya ve tekillige dönüşecek. Yazar çarpıcı bir benzetme alintilamis. Tekillikten sonrasini gormeye calismak gokbilimcinin kara deligin icini gormeye calismasi gibi diyor. Hatta gelecekte insanlarin da beynine takviye yapacaklarını daha akıllı olacaklarını ve ongorulemez belki de sonumuz olacak bir gelecek bizi bekliyor diyor. En tehlikeli senaryo işsizlik, çevre sorunlari gibi farkli belalar birlikte kapimizda olursa diyor. Ancak gelişen teknolojinin avantajlarını kullanarak istihdam ve gelir dağılımını adaletli yaparsak, geleceği iyi anlayarak onlemlerimizi alırsak gelecek daha guzel olabilir diyor.
Robotların Yükselişi
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.