Rol Çalan Ceset

7,4/10  (11 Oy) · 
17 okunma  · 
6 beğeni  · 
690 gösterim
Silahla oyun olmaz!

Başkalarının hayatını değiştirmekten mustarip Dedektif Remzi Ünal, bundan böyle üstüne vazife olmayan işlere burnunu sokmamaya karar vermiştir. Aldığı iş her ne ise yalnızca onu yapacak, daha fazlasına karışmayacaktır. Bir akşamüzeri, başının belada olduğunu söyleyerek kendisinden yardım isteyen tiyatrocu bir genç kızı arabasına alır, ancak aldığı karar gereği bu isteği geri çevirir. Arabadan aceleyle inerek şehrin karanlık sokaklarına karışan kızın o gece bir cinayete kurban gittiğini öğrendiğinde ise hiçbir şey yapmamanın doğru olmadığına kanaat getirerek cinayeti çözmek için işe koyulur.

Rol Çalan Ceset'te Remzi Ünal'ı bu kez kendi kendisinin patronu olarak görüyoruz. Alışılmış bütün polisiye kalıplarını yıkan bu romandan büyük bir keyif alacaksınız.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2015
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9789752119420
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Cem 
 14 Tem 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Celil Oker'in dedektif Remzi Ünal serisini ağır ağır okuyorum. Polisiyeye duyduğum sevgi ve bir yandan da hep benzer ve yavan şeyler okuyor olmanın getirdiği bir bıkkınlıkla okuyorum, diyebilirim. Psikolojik gerilim eserlerinin hep birbirini andıran, benzerliğin ötesine dahi geçebilen bir tarzı var, sanki kurgu dünyasının çok bilindik, çok benzer olmasından kaynaklı bir gerçek bu. Sanki yazarlar sürekli aynı evrende dolaşarak, birbirine yakın yerlerde işlenen cinayetler ve suçlar aracılığıyla sürekli aynı insanı anlatıyor gibiler. Polisiye klasiklerini okumadığım için, bu yorum belki abartılı da olabilir, ama en azından benim polisiye seçimlerim bana sürekli aynı yerlerde geziniyorum duygusu veriyor. Suçu işleyenin beklenmedik birisi olması gibi klişe ötelerine ulaşmış kurgular bezginlik veriyor. Ancak John Katzenbach'ın suçla ilgili farklı bir dünya kurmaya çalıştığını düşünüyorum: Katzenbach suçun insan psikolojisine bıraktığı izler kadar topluma verdiği zararı da merak ederek önümüze düşünmek için fırsatlar sunuyor. Yazarın Türkçeye çevrilen son eseri "Sıradaki Sensin" sırf bu anlamda bile ilginç bir örnek. Henüz okumadığım, daha doğrusu yüz kez başlayıp on yirmi sayfa sonra bıraktığım "Şizofren" adlı kitabını da bu anlamda merak ediyorum açıkçası.

Celil Oker'de klasik katil kim? sorusu yavan bir üslûpla soruluyor. Bazı okur yorumlarında Remzi Ünal kitapları çoğaldıkça yazarın dilinin daha güzel bir hâl aldığı, hatta Ateş Etme İstanbul adlı en hacimli eserinde tepe noktalara kadar çıkabildiğini okudum. Remzi Ünal kitaplarındaki en büyük eksiklik anlatımdaki yavanlık. Belki bu gerçekçiliği sağlamak için bilinçli olarak seçilmiş bir yöntemdir, ama okuduğum üçüncü ya da dördüncü kitabında bile yazara has bir renk bulamadığımı farkettim. Fazlasıyla sade, fazlasıyla olaysız, heyecansız eserler bunlar. Gerçeklik hissi evet güzel, ama sadece gerçeği anlatmak tek başına edebiyat için yeterli mi bilmiyorum. Bu anlamda en önemli özellik karakterin ya da karakterlerin içinin doldurulması,gerçeklik hissi kazanması, okurun karakteri ya da karakterleri umursamaya başlaması olabilir. Örneğin İnge Löchnig'in Komiser Dühnfort karakterini hâlâ merak ediyorum, çünkü üçüncü kitap henüz çevrilmedi...ama karakteri hatırlıyorum, psikolojisi hakkında bildiğim şeyler var ve bu onu umursamamı sağlıyor. Celil Oker'de bu eksik bence, ya da eksik değilse bile beni çekmediği için bir türlü dahil olamıyorum. Sue Grafton'ın Kinsey Millhone adlı dedektifi bana çok daha gerçek geliyor örneğin... Bu eleştirime rağmen Remzi Ünal'ın diğer hikâyelerini de ara ara okuma niyetindeyim.

Serdar Poirot 
07 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Oldukça güzel bir Remzi Ünal polisiyesi. Remzi, önce bir doğum gününde bir ailenin aradığı bir mektubu bulur ve bu mektup yüzünden kendisine saldıran Aysu camdan düşerek ölür. Sonrasında aikido çalışmasına gider. Burada yeni başlayan bir kız ile tanışır ve arabasına alır. Tuğçen takip edildiğini iddia eder ve yardım ister. Remzi onu bir yerde bırakır ancak ertesi gün öldürüldüğünü öğrenir. Aikido hocası sayesinde Rıza diye bir adama ulaşır. Onun da oğlu Orhan kayıptır. Böylece işe giren Remzi Ünal Kıbrıslı, Hakan Şükür, Gamze, Tuğçen'in ablası avukat Tuğçe Yavaş, tiyatro yönetmeni Ali ile tanışır. Katil hiç beklenmedik bir isimdir ve bunu bize aikikoda bir üst seviyeye geçme sınavında oldukça güzel bir şekilde gösterir. Keyifle bir solukta okunan bir roman.

ESRA KADIOGLU 
 01 May 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Merhaba 1K Dostlarım :) Normalde iki kitabı bir arada okumam ama yatılı misafirliğe gidip, kitabımı da götürmeyi unutunca Celil Öker ve Rol Çalan Ceset ile tanıştım. Uzun zamandır merak ettiğim bir yazardı. Güzel ve kısa bir cinayet romanı. Güzel bir şekilde kurgulanmış. Kısa, öz; sıkmadan cinayet işlendi, araştırıldı ve çözüldü. Dedektifimiz Remzi Ünal başarılı, diğer kitaplarını da rahatlıkla okuyabilirim. Agatha Christie romanları kadar detaylı değil ama tavsiye de ederim. Sevgiyle kalın :))

Kitaptan 15 Alıntı

Yaren 
16 Tem 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

İnsan parasıyla ne yaptığını az çok bilir, toplama işleminin sonucudur şaşırtıcı olan.

Rol Çalan Ceset, Celil Oker (Altın Kitap)Rol Çalan Ceset, Celil Oker (Altın Kitap)
Yaren 
16 Tem 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

... aynada kendime baktım.

Beğensem de beğenmesem de, bu bendim işte.

Rol Çalan Ceset, Celil Oker (Altın Kitap)Rol Çalan Ceset, Celil Oker (Altın Kitap)
Yaren 
16 Tem 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

İnsan ayaklarının üstünde durabilirse kendine güveni geliyor.

Rol Çalan Ceset, Celil Oker (Altın Kitap)Rol Çalan Ceset, Celil Oker (Altın Kitap)
Yaren 
17 Tem 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Her konuşma, her eylem, kendi sırasında, kendi mantık dizisinin içinde, bir ötekini tetikliyordu.

Tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi.

Rol Çalan Ceset, Celil Oker (Altın Kitap)Rol Çalan Ceset, Celil Oker (Altın Kitap)
Yaren 
17 Tem 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

İnsan bir yere nereden girdiyse oradan çıkmalıydı.

Rol Çalan Ceset, Celil Oker (Altın Kutap)Rol Çalan Ceset, Celil Oker (Altın Kutap)
2 /