Rölativitenin A B C'si

7,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
3 beğeni  · 
517 gösterim
Yirminci yüzyılın savaş karşıtı ve eylemci filozofu Russell'ın önemli bir fizik kuramına matematiksel olmayan bir açıklama getirmiş olması, kuşkusuz çok büyük bir saygıyı hak ediyor. O kurama kusursuz bir kılavuz olma özelliğini hâlâ koruyan, olağanüstü bir yorum ve yazın gücüyle kaleme alınmış bu eser, sunumu ve biçemiyle, bugün bilimin halk yığınlarınca anlaşılmasını olanaklı kılmak adına heyecan verici anlatımlarla süslenen kitaplardan, ölçülü ve yalın fikirleriyle net bir biçimde ayrılmaktadır. Russell'ın kitabını okuyan herkes, esprili, duru ve zekice yazılmış metinden keyif alacak, rölativite kuramının özüne nüfuz edecek ve temel fizik ilkelerini anlayabilecektir. Matematiksel bir anlatım içermeyen bu kitap, 1925 yılında ilk kez basıldığında ne denli değerli ise, şimdi de o kadar değerlidir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2013
 • Sayfa Sayısı:
  184
 • ISBN:
  9786050202588
 • Orijinal Adı:
  The Abc Of Relativity
 • Çeviri:
  Vahap Erdoğudu
 • Yayınevi:
  Say Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

Ferman Mamedov 
09 Eyl 13:08 · Kitabı okudu · Beğendi

Kütle:
...Kütle "maddenin niceliği" olarak görülüyordu ve oldukça değişmez olarak düşünülüyordu. Şimdi ise, kütlenin uzunluk ve zaman gibi gözlemciye rölatif (göreli) olduğu ve hareketle tam aynı oranda değiştiği görülmüştür.
... ...
[K]ütle kavramı, enerji kavramı içinde özümlenmiş olmaktadır, deyim yerinde ise kütle kavramı, dış dünyaya sergilenen enerjiye karşıt olarak, cismin içinde harcadığı enerjiyi temsil eder.
... ...
Ölçülen kütlenin korunumu, enerjinin korunumu ile aynı şeydir. Enerji ve kütle farklı şeyler olduklarına göre ilk bakışta bu şaşırtıcı gelebilir. Ama enerjinin ölçülen kütle ile aynı şey olduğu ortaya koyulmuştur. Bunun nasıl olduğunu anlatmak o kadar kolay değildir...

Rölativitenin A B C'si, Bertrand Russell (Sayfa 124 - Say Yayıncılık (124-127 sayfalar))Rölativitenin A B C'si, Bertrand Russell (Sayfa 124 - Say Yayıncılık (124-127 sayfalar))
Ali Desidero 
02 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Yer" fikri, sadece kaba bir pratik yaklaşıklıktır: mantıksal bir gereklilik değildir ve kesinleştirilemez

Rölativitenin A B C'si, Bertrand Russell (Sayfa 26)Rölativitenin A B C'si, Bertrand Russell (Sayfa 26)