Roma Kulübü İstanbul'da Bir İtalyan Masalı

9,5/10  (4 Oy) · 
3 okunma  · 
4 beğeni  · 
218 gösterim
Mütareke İstanbul'unda kocasını arayan İtalyan bir kadın, hiç ummadığı bir aşkla, insanın vatanına duyduğu aşkla tanışacaktı...

Savaş ve barış arasındaki en büyük fark şudur: savaşmak budalaların işidir, barış akıllıların. İşte o yüzden barış, savaştan daha zordur.

Allecra, I. Dünya Savaşı'nda kazanılan zaferin sarhoşluğunu yaşayan Roma'da, İstanbul'daki kocasının dönüşünü hasretle bekleyen sıradan bir öğretmendi. Ta ki bir akşam kapısı çalınıp da eline iki satırlık, mühürsüz bir mektup tutuşturulana dek.

İstanbul'a, kocasının yanına çağrılan Allecra, barış ve aşk rüyalarıyla uçarak gittiği bu paylaşılamayan şehirde, beklediğinden çok daha fazlasını bulacak, kavuşmak istediği tek kişiyi, kocasını ise bir süre daha beklemek zorunda kalacaktı. Pera'da âdeta baştan inşa edilmiş bir Roma keşfetmiş, Roma Kulübü'nün aranılan yüzü olmuştu. Ve İstanbul'daki İtalyan Yüksek Komiseri Kont Sforza'nın barış çabalarında, onun en büyük yardımcısı olacaktı.

Güzelliğiyle herkesi büyüleyen bir şehirdi İstanbul. Güzelliğiyle her göreni büyüleyen Allecra, daha önce hiç bilmediği bir dünya bulacaktı İstanbul'da. Kimler yoktu ki bu dünyada?

Can çekişen bir milletin üzerinde uçuşan akbabalar, vatanını işgal eden düşmanlarla kol kola gezen hainler, savaş yaşanmamışçasına ışıltılı hayatlarını sürdüren yüksek sosyete, gözlerinde şimşekler çakan Sarı Paşa ve hürriyet uğruna nice sevdiğini ardında bırakan isimsiz kahramanlar...Çevresinde akıp giden yaşam, onu yeniden şekillendirecek, sadakat ve ihanet üzerine bir daha düşünmesine neden olacaktı. Allecra, romantik barış rüyalarıyla ayak bastığı Mütareke dönemi İstanbul'unda gördükleri ve yaşadıklarıyla baştan ayağa değişirken, bir milletin küllerinden doğuşuna da şahit olacaktı.
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2016
 • Sayfa Sayısı:
  750
 • ISBN:
  9786053041023
 • Yayınevi:
  Artemis Yayınları
 • Kitabın Türü:
Zeynep Öğüt 
02 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Akıcı bir anlatımla kurtuluş mücadelemize dışardan bir gözle bakış gayet güzel gitmiş. Roma'yı görmemiş Romalıların İstanbul'daki hayatları, Mustafa Kemal'in etkileyici yanları... İyi okumalar dilerim.

Yağmur 
02 Oca 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Demet Altınyeleklioğlu'na bayılıyorum.Çünkü akıcı,sürükleyici ve güzel bir dili var.Spoi içerir.

1918-1922 yılları arasında geçiyor.Her milletten,her ülke coğrafyasından,ve her ülkenin insanından bir parça taşıyor,kitap.İtilaf Devletleri'nin işgalindeki İstanbul'da birçok ülkenin insanı bir arada yaşıyordu,bildiğiniz gibi.İstanbulda doğan ama İtalya'yı görmemiş İtalyanlar.İtalyanlar,İtalya özlemini gidermek için "Roma Kulübü" kurarlar.Hem İtalya'yı görmeyen İtalyanlar hemde İtalya'da doğmuş büyümüş ve İstanbul'a gelenlerin katıldığı bir kulüp,bu.Bu kulüp her soydan,her milletten insanın paylaştıkları kaderi paylaşmaları anlatılmakta.İmkansız aşklar,yürek burkan yalnızlar,hainler,kahramanlar,entrikalar,ihanetler ve acılar...Mustafa Kemal'in başlattığı milli direniş,İtalyan bir adamın savaş için İstanbul'a gelişi ve bu adamın peşine eşinin İstanbul'a gelişi anlatılıyor.

Tarihi kurgu olarak anlatmış yazar,diğer kitaplarında olduğu gibi.Mübadele sürecini en güzel anlatan bir kitap olduğunu düşünüyorum.Tavsiye ederim.Keyifli okumalar.