Romalıların Yükselişi ve Çöküşü

8,0/10  (1 Oy) · 
5 okunma  · 
0 beğeni  · 
469 gösterim
Yazara göre Roma yükselişini önce kralların kişisel değerlerine sonra da imparatorluğun ve cumhuriyetin erdemlerine (disiplin, kanunlara saygı, yurdunu sevme, eşitlik duygusu, senatonun ölçülü davranması ve sözünü geçirmeyi bilmesine) borçludur. Çöküşü de imparatorluğun gelişigüzel bir şekilde büyümesinin, uzak ülkelerde yapılan savaşların, imparatorluğun savunmasında barbarlara güvenilmesinin ve törenlerin bozulmasının bir sonucudur.
İlgili okuyucu kitabı okurken Montesquieu'nun içinde bulunduğu dönemin koşullarını göz önünde bulundurmalı, aydınlanma düşüncesinin sahip olduğu genellemeci ve yer yer nükseden indirgemeci yaklaşımları değerlendirmelidir. Diğer bir önemli nokta ise her ne kadar doğrudan bu kitapta muşahede edilen bir fenomen olmasa da Montesquieu'nun Türkler ve doğu toplumlarıyla ilgili değerlendirmelerinde oryantalistik bakışın izlerinin görülmesidir. Ancak saydığımız bu hususlar ne Montesguieu'nun ne de bu eserinin Batı düşünce tarihi içerisindeki önemini azaltmaz. Ancak bu kitabı okuyan okuyucularımız kitapla ilgili kararını bağımsızca verecektir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2014
 • Sayfa Sayısı:
  186
 • ISBN:
  9786056378454
 • Çeviri:
  Ahmet Saki
 • Yayınevi:
  Köprü Kitapları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 3 Alıntı

BİROL COŞKUN 
04 Oca 00:06 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Onuruna düşkün şahsiyetli ve cesur fakat esaret altında yaşayan bir millet esaretten kurtulmak veya karakterini yumuşatmak zorundadır.

Romalıların Yükselişi ve Çöküşü, MontesquieuRomalıların Yükselişi ve Çöküşü, Montesquieu
BİROL COŞKUN 
07 Oca 08:19 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Gerçek birlik, müzikte genel ahengin olmasına yardım eden zıt sesler gibi bize ne kadar aykırı görünürse görünsün farklı fikirleri toplumun yararı için hizmete sevk eden ahenktir.

Romalıların Yükselişi ve Çöküşü, MontesquieuRomalıların Yükselişi ve Çöküşü, Montesquieu
BİROL COŞKUN 
03 Oca 23:51 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Dikkatten kaçmaması gereken bir nokta var ki o da, sürekli olarak bütün milletlerle savaş halinde olan Romalıların daha mükemmeli bulur bulmaz derhal kendi adetlerinden vazgeçmeleridir. Bu ise dünya hâkimiyetlerinin en büyük nedeni olmuştur.

Romalıların Yükselişi ve Çöküşü, MontesquieuRomalıların Yükselişi ve Çöküşü, Montesquieu