Adı:
Roman Teorisi
Baskı tarihi:
2004
Sayfa sayısı:
363
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753385954
Çeviri:
Sevim Kantarcıoğlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Akçağ Yayınları
363 syf.
·14 günde·Puan vermedi
Yazmak isteyenler için tavsiye ederim. Ancak sabırlı olmak gerekir. Roman teorisini temel alan, yazmak için gerekli konuları içermesine karşın, edebiyat öğrencisi değilseniz biraz zorlanmanız mümkün.
Roman, uzun bir yolda taşınan bir ayna gibidir. Bu ayna, bir an için mavi gökyüzünü yansıtırken, bir an sonra ayaklarımızın altındaki çamur ve su birikintilerini yansıtır. Çantasında böyle bir ayna taşıyan adamı ahlâksızlıkla itham etmek yerine, üzerinde çamurlu su birikintileri bulunan yolu veya yolda suyun birikip çukurların oluşmasına izin veren sorumlu kişileri suçlayınız.

Stendhal, Kırmızı ve Siyah
Philip Stevick
Sayfa 326 - Akçağ Yayınları, 2. Baskı
Son yıllarda "estetik uzaklık" denilen bir kavram çok yaygındır. Estetik uzaklık, okuyucunun eserde ifade bulan normları benimsemesinden doğar. Şüphesiz ki, bu faydalı terimi, okuyucu veya seyircinin bir sanat eserinde yaratılan dünya içinde koybolma derecesi olarak tanımlamak yerinde olur.
Philip Stevick
Sayfa 90 - Akçağ Yayınları
Vasat bir yazar, içinde yaşadığı çağın kusurlarını taşıdığı ve perspektifini ifade ettiği halde, büyük bir yazar, çağının çok üstünde noktada yer alır ve onun insan ve olaylarını bu noktadan seyreder. Çünkü büyük bir yazar, daima, zannettiğinden daha çok gerçeği yansıtır. Onun işlediği konuların altında, kullandığı dil ortamının ve üslubun sınırlılıklarına rağmen, insanın evrensel tecrübesi parıldar.
Philip Stevick
Sayfa 219 - Akçağ Yayınları, 2. Baskı
Her romancının eseri, ister kendi zamanının meselelerini ele alsın, isterse bu meselelerden fildişi bir kuleye kaçışı temsil etsin, açıkça veya imâ yoluyla yazıldığı zamanın sosyal olaylarının bir yorumudur. Hatta ütopyalar bile, esasta yaşayan gerçeğin negatifini verirler ve yazarın kendi zamanında kötü olarak nitelediği şeyleri yansıtırlar. En bağımsız bir yazar bile, çelik kancalarla yaşadığı devrin ruhuna bağlıdır.
Philip Stevick
Sayfa 220 - Akçağ Yayınları, 2. Baskı
Sempati duyduğumuz bir roman başkişisi, kendisini değiştirebilme güç ve potansiyeline ve sağlam iradeye sahip olduğu halde, yaptıklarından ve sebep olduklarından sorumludur. Eğer böyle bir kişi, talihsizliğe uğrarsa, verdiği yanlış bir karar ve ciddi bir hatadan dolayı, bu talihsizliğin bir kısmından kendisi de mesuldür. Sonuçta bu kişi, yaptığı hatayı düzeltemeyecek kadar geç bir sürede anlarsa trajik yapıya sahip bir eserle karşı karşıyayız. Trajik hikâyelerde de, acıklı hikâyelerde olduğu gibu, roman başkişisinin kötü talihi karşısında uzun süre korku içinde kalırız ve hatasını anlamasına rağmen, korktuklarımızın başına gelmesinden dolayı ona acırız.
...
Başarılı trajik yapıya sahip olan eserler, tek elimizin parmakları kadar sayıca azdır: Oedipus Rex, Antigone, Othello, Hamlet, Lear, Jullius Caesar, bunlar arasında sayabileceğimiz eserlerdir.
Philip Stevick
Sayfa 142 - Akçağ Yayınları, 2. Baskı
Romancı ise, yeryüzünde insanların kurduğu krallığın içinde yer alan insanın yaşadığı bütün maceraların tarihçisidir. Romancının yarattığı bu yeryüzü krallığı, onun karakterlerinin ayakta durabildiği, tökezlediği ve öldüğü bu âlem, gerçeğe sadık kalınarak yazılan bu tarih içinde yer almalıdır. Bütün bunların ahenkli bir bütün içinde yer alması, gerçekten büyük bir başarıdır. Hatta insanı tanımayan bir yüreğin aptalca hevesinden kaynaklanmıyorsa, ciddi bir niyet ve dikkatle başlatılan böyle bir teşebbüs bile, çok şerefli bir istektir. Çünkü aptalların düşüncesizce hücum ettikleri bu yere sükûnetle adım atmak bile, cesaret ister. Çok ünlü ve başarılı bir Fransız romancısının söylediği gibi, "Bu, çok zor bir sanattır."
Philip Stevick
Sayfa 34 - Akçağ Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Roman Teorisi
Baskı tarihi:
2004
Sayfa sayısı:
363
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753385954
Çeviri:
Sevim Kantarcıoğlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Akçağ Yayınları

Kitabı okuyanlar 15 okur

  • selçuk kudret
  • Seyfi Bozçelik
  • Berrak
  • nimet
  • Gizem Doruk
  • Aybüke Şeyma Kozan
  • Ayşenur
  • Büşra Boyar
  • Fatma Nur Kayıkcı
  • Avni Okan

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%60 (3)
9
%20 (1)
8
%0
7
%20 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0