Romantik Bir Viyana Yazı

7,5/10  (2 Oy) · 
11 okunma  · 
2 beğeni  · 
603 gösterim
Romantik Bir Viyana Yazı (1993), Adalet Ağaoğlu'nun 1997 Aydın Doğan Vakfı Roman Ödülü'ne değer görülen -şimdilik- son romanı.

Evlenmeye fırsat bulamamış, kendini kaptırdığı dersleriyle öğrencilerinin "hayalci hoca" lakabını taktığı tarih öğretmeni Kamil Kaya kişiliğinde, "tarih ve bugün" ya da "anlatılan ve hayat" sarkacında salınan roman, Kaya'nın emekliliğinde hep görmek istediği Viyana'da bir anlamda hep ıskaladığı hayatın kuşatmasına uğrayışına da odaklanıyor...

Adalet Ağaoğlu (1929); '50'li yıllarda başlayan oyun yazarlığından '70 sonrasında hız alan roman, öykü, deneme ve günce yazarlığına, Cumhuriyet yazınımızın en önde gelen modern klasiklerindendir.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2011
 • Sayfa Sayısı:
  203
 • ISBN:
  9789754589993
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
siyal 
06 Haz 06:20 · Kitabı okudu · 9 günde

Adale Ağaoğlu'ndan okuduğum ilk kitap. Akıcı, zekice kurgulanmış ve ince ince işlenmiş bir roman. Yine özellikle ilk kısımları çok zor geçti kitabın. Bu anlamda, kitap tam bir bütün oluştururken biraz zorlanmış gibi. Bir sarmal oluşturarak üst üste örülmeye çalışılmış konu. Ben pek başarılı bulamadım yine de.

Kitaptan 7 Alıntı

siyal 
06 Haz 06:15 · Kitabı okudu · İnceledi

Beni dinle Zülfü kardeş, Vatan, uğrunda ölmek için sevilmez, üstünde adam gibi yaşayabilmek için sevilir. Otur.

Romantik Bir Viyana Yazı, Adalet Ağaoğlu (Sayfa 58)Romantik Bir Viyana Yazı, Adalet Ağaoğlu (Sayfa 58)
siyal 
31 May 07:00 · Kitabı okudu · İnceledi

Memleketini sevmek kellesini kılıca, göğsünü kurşuna bağışlamakla olsaaa... Bir şeyi bilmeden o şey sevilir mi kardeşler?

Romantik Bir Viyana Yazı, Adalet Ağaoğlu (Sayfa 37)Romantik Bir Viyana Yazı, Adalet Ağaoğlu (Sayfa 37)
siyal 
31 May 07:00 · Kitabı okudu · İnceledi

Tarih göçebedir. İnsanlar, aklınızın almadığı yerlerden kalkıp yaya, at, deve, ne buldularsa öyle akın akın aklınızın almadığı yerlere konmuşlardır. Akınlar, saldırılar hiç bitmez. Merak ve ihtiyaç gibi iki ana nedenle kimse durduğu yerde durmaz. Durunca da kıtlık başlar. Bu ne iştir, akınlar, kıyımlar bugün de bitmemiştir. Yalnız usuller değişmiştir.

Romantik Bir Viyana Yazı, Adalet Ağaoğlu (Sayfa 52)Romantik Bir Viyana Yazı, Adalet Ağaoğlu (Sayfa 52)
siyal 
29 May 14:36 · Kitabı okudu · İnceledi

Tarih, sakalını kesmiş, saçını sıfır numara traş etmiş, sonra da kanlı hançerini Tuna'ya atıp, eline bir elektrogitar alarak en işlek metro geçidinde Get Together şarkısını çalıp söylemeye durmuştur. Önünde, Venüs gezegeninde işlenmiş, uzay mavisi, ağırlıksız bir mendil serili. Gelip geçen bu mendile öpülüp koklanmış, sevilip okşanmış çok eski, çok değerli birer gözyaşı damlası bırakmalı, damlalar nehir olup insanlığın öldürgen silahlarının ateşini söndürmeli.

Romantik Bir Viyana Yazı, Adalet Ağaoğlu (Sayfa 9)Romantik Bir Viyana Yazı, Adalet Ağaoğlu (Sayfa 9)
siyal 
29 May 14:34 · Kitabı okudu · İnceledi

Önsöz niyetine
Bu sayfalardaki bütün kişi, yer, kitap adlarının, tarihlerin, coğrafyaların 'gerçektekilerle' her türlü ilişkisi vardır. Sadece, kitabın okunup üflenmiş roman kategorilerinden hiçbiriyle hiçbir ilişkisi yoktur.
Yazarın özlemi, bu romanın kafalarda önden hazır herhangi bir kalıba sokulmadan okunmasıdır.

Romantik Bir Viyana Yazı, Adalet AğaoğluRomantik Bir Viyana Yazı, Adalet Ağaoğlu
siyal 
05 Haz 07:06 · Kitabı okudu · İnceledi

Montecuccoli'ye göre de işte, hiçbir şey buharlaşmaz. Yine ona göre, can çekişmeye başlayan her çağ, saraylar, hanlar, hamamlar, kiliseler ve camiler kurmaya hız verirmiş. Bir halkı, tükenmediklerine inandırmak gerekirmiş. Bir ülkenin zenginlerini o derece gösterişe, tantanaya iten tek şey, ölüm duygusuymuş.

Romantik Bir Viyana Yazı, Adalet Ağaoğlu (Sayfa 133)Romantik Bir Viyana Yazı, Adalet Ağaoğlu (Sayfa 133)
siyal 
06 Haz 06:14 · Kitabı okudu · İnceledi

Yüz elli metre uzunlukta şiş kebaplar, kuzu etinden gökdelenler, duvarları zeytinyağlı yaprak sarmalarından örülü villalar, ıssızlıklarda da, kalabalıklarda da durmadan patlayan silahlar, düşen uçaklar, çarpışan arabalar, onu,yirmisi,doksanı birden devrilen, sönen canlar?..

Romantik Bir Viyana Yazı, Adalet Ağaoğlu (Sayfa 132)Romantik Bir Viyana Yazı, Adalet Ağaoğlu (Sayfa 132)