Romeo ve Juliet (Manga)

6,2/10  (5 Oy) · 
18 okunma  · 
3 beğeni  · 
414 gösterim
"Tek aşkım tek nefretimden doğdu," diyerek üzüntüsünü dile getirir, en ünlü aşk öykülerinden biri olan Romeo ve Juliet'in kahramanı Juliet. Klasik Shakespeare'in manga çizimiyle kaynaşması olan bu çarpıcı uyarlama, okurlara heyecan verecektir. Günümüzün modern Japonya'sında yaşayan iki genç aşık, birbirine düşman Yakuza aileleri olan Montague ve Capulet aileleri arasındaki tatsız kan davasının ortasında kalmıştır. Tokyo sokaklarında yaşanan şiddet, ihanet ve trajediye rağmen yasak aşklarını sürdürebilirler mi?
Romeo ve Juliet, William Shakespeare'in tiyatro oyunlarının çizgi uyarlamaları olan Manga Shakespeare dizisinde yer almaktadır. Japon çizgilerinden esinlenen ve Shakespeare'in özgün metinlerinden Richard Appignanesi tarafından uyarlanan bu dizi, usta mangacıların çizimleriyle bu büyük yaratıcının sözlerini öğrenciler, Shakespeare okurları ve manga hayranları için canlandırıyor.

"Manganın dinamik akışının Shakespeare'in olay örgüleriyle birleşmesi sayfaları bir solukta okumaya yol açıyor."

Independent, Pazar EkiTanıtım Yazısı'ndan
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2009
 • Sayfa Sayısı:
  196
 • ISBN:
  9789752896253
 • Çeviri:
  Derleyici: Sonia Leong
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Meyrem KARADENİZ 
25 May 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

Shakespeare'in kahramanlarını tanımayan yoktur sanıyorum. Malum hikayenin etkisini yoğunlukla olmasa da çizgi roman sayesinde de hissedebiliyor insan. Kısa sürede okunabilecek bir kitap. En büyük sıkıntım şu oldu : Everest yayınlarının hazırlamış olduğu baskı kalitesinin kötü olması. Cilt haline getirme işlemi iyi yapılmamış ve sayfalar okurken tek tek koptu ve kitaplarımın derli toplu olmasına azami dikkat eden biri olarak hoşuma gitmeyen bir durum ortaya çıktı. Kitabı yeniden ciltlettirmem gerekecek maalesef.
Konu ve anlatım etkileyici, hikaye malumunuz ;) Kitaplarla kalınız...

Elif 
22 Ara 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · 3/10 puan

Günümüzün Japonya'sında iki düşman aile; Capuletler ve Montagueler. Capuletlerin kızı Juliet ile Montaguelerin oğlu Romeo birbirine aşık olur. Ailelerinden gizlice evlenirler. Romeo bir cinayet işler ve sürgüne gönderilir. Juliet'in evli olduğundan bîhaber olan babası onu başka biriyle evlendirmek ister. Peki Juliet, içine düştüğü bu çıkmazdan kurtulup Romeo'ya kavuşabilecek midir? Sorunun cevabını pek çok kişinin bildiğini tahmin ediyorum, bilmeyenler de kendileri okuyup öğrenmeleri için itina ile spoilerdan kaçınıyorum.
Ben Shakespeare'in orijinal Romeo ve Juliet metnini okumadım. Daha önce birkaç defa temsilini izlemişliğim var tabi. Bu mangada ise 1500lü yıllarda yazılan hikaye günümüze uyarlanmış. Açıkçası sevemedim. Aralara serpiştirilen 500 yıl öncesinin replikleri bu çizimlere gitmemiş bence. Oturmamış, eğreti durmuş. Zaten herkes samuray gibi koca koca kılıçlarla dolaşıyor etrafta. Hikayenin dramatik bir aşk hikayesi olduğu düşünülürse o duyguyu hiç yaşatamadı. Gerçi benim buradaki eleştirim hikayenin aslına değil, manga uyarlamasına. Yani kitabını da alıp okumam gerekiyor. Ama çizimleri güzeldi. Manga Shakespeare serisinden bir de Hamlet var elimde. Romeo ve Juliet hayal kırıklığı olunca Hamlet'i okumak için pek de acele etmeyeceğim gibi görünüyor...

Kitaptan 44 Alıntı

JULIET
Ah, Romeo,Romeo, neden Romeo'sun ki?
Babanı inkar etsen, adından vazgeçsen;
Ya da, hiç olmazsa, aşk yemini etsen bana,
Capulet olmayı bırakırdım hemen.

Romeo ve Juliet (Manga), William ShakespeareRomeo ve Juliet (Manga), William Shakespeare
Meyrem KARADENİZ 
25 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Nefretle yapılacak şeyler var, ama aşkla yapılacak daha çok şey var.

Romeo ve Juliet (Manga), William Shakespeare (Sayfa 13 - Everest)Romeo ve Juliet (Manga), William Shakespeare (Sayfa 13 - Everest)

Juliet:
Benim düşmanım olan adındır yalnızca
Sen sensin, Montague olmasan da.
...
N'olur başka bir ad bul kendine.
Adın ne değeri var? Şu gülün adı değişse bile
Kokmaz mı aynı güzellikte?
Romeo'nun da adı Romeo olmasaydı,
Kusursuzluğundan hiçbir şey kaybolmazdı.

Romeo ve Juliet (Manga), William Shakespeare (Sayfa 39 - Türkiye iş bankası kültür yayınları)Romeo ve Juliet (Manga), William Shakespeare (Sayfa 39 - Türkiye iş bankası kültür yayınları)

Fakat o , akıl hocası kendi duygularının .
Öyle kapalı, öyle saklıyor ki sırrını ,
Sondalardan, araştırmalardan öyle uzak ki ..
Bir tomurcuğu hain bir kurt nasıl kemirirse,
Hani tatlı yapraklarını havaya açamadan,
Güzelliğini güneşe sunmadan, o da öyle işte .

Romeo ve Juliet (Manga), William Shakespeare (Sayfa 20 - Lacivert yayıncılık)Romeo ve Juliet (Manga), William Shakespeare (Sayfa 20 - Lacivert yayıncılık)

Nefretten neler doğuyor , ama daha çoktur sevgiden doğan .
Ey kavgacı sevgi !
Ey sevilen nefret !
Ey hiçten yaratılan şeyler !
Ey ağır hafiflik !
Ciddi hoppalık !
Güzel şekillerin biçimsiz kargaşası !
Kurşun tüy , parlak duman , soğuk ateş , hasta sağlık !
Hep uyanık uyku !
Ey kendisi olmayan !

Romeo ve Juliet (Manga), William Shakespeare (Sayfa 22 - Lacivert yayıncılık)Romeo ve Juliet (Manga), William Shakespeare (Sayfa 22 - Lacivert yayıncılık)

Koro ...
Söylediklerimizi dinlerseniz sabırla
Söylemediklerimizi de görürsünüz oyunda.

Romeo ve Juliet (Manga), William Shakespeare (Sayfa 1 - Türkiye iş bankası kültür yayınları)Romeo ve Juliet (Manga), William Shakespeare (Sayfa 1 - Türkiye iş bankası kültür yayınları)
5 /