Rotasız Seyyah (Yol Hikayeleri)

·
Okunma
·
Beğeni
·
4597
Gösterim
Adı:
Rotasız Seyyah
Alt başlık:
Yol Hikayeleri
Baskı tarihi:
Ekim 2016
Sayfa sayısı:
400
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059232609
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ephesus Yayınları
Dünyayı köşe bucak gezen, maceralarını internette yüz binlerin takip ettiği ve kısa zamanda bir internet fenomenine dönüşen Rotasız Seyyah Mehmet Genç, birbirinden ilginç, hüzünlü, komik ve yer yer gerilimli anılarını şimdi bir kitapta topluyor.
Son altı yıldır dünyayı gezmeye çalışıyorum. Eğer dokuz canım varsa, muhtemelen yollarda gelenler yüzünden birkaçını kaybettim. Ama gidilmeyen yerlere gitme ve gittiğim yerlerde yaşayan insanların fotoğraflarını çekme arzum hiç tükenmedi. Bu süre içinde yaşadığım iyi kötü olaylardan hep bir sebep sonuç ilişkisi çıkarttım. Hostellerde karşılaştığım, evlerine misafir olduğum, beraber gezdiğim yahut yolda tanıştığım insanlardan, elimden geldiğince bir şeyler öğrenmeye çabaladım. Rotasız seyahatlerim sırasında karşılaştığım, 1992 yılında her şeyini bırakıp Honduras'ın ufacık bir adasına yerleşen Alman gezgin Reiner'dan da hayata dair çok şey öğrendim. Cep telefonu, bilgisayarı ve televizyonu olmayan, interneti ise hiç kullanmayan Reiner'ın şu sözünü zihnime kazıdım:
"Parayla sağlığı, arkadaşlığı, gerçek bir gülüşü, mutluluğu ve iyi bir uykuyu satın alamazsın…"
(Tanıtım Bülteninden)
400 syf.
·8/10
Kitabı şimdi bitirdim. Ne desem bilemiyorum dünyayı gezme hayalim olmadı araştırmadım da ama bu kadar riskli zor olacağını düşünmezdim. Senin yazılarını okurken ufak çaplı şaşkınlıklar ve büyük çaplı üzüntüler yaşadım. Bu kadar korkutucu olaylardan sonra nasıl gezmeye devam edebiliyorsun diye düşünmedim değil çoğu yerde. Ama yaptığın iyilikler güzellikler sayesinde hissettiğin huzur ve mutluluk senin yakıtın oluyordur tabi gezmenin sana yaşattığı o tarifsiz his de var.Burda konforlu evlerimizde oturup güzel bir işe sahip olup ne küçük şeyler için üzülüyoruz tekrar gördüm kitabında. Devam et! Sana ne derlerse desinler, moralini bozmaya çalışsalar, aklınca dalga geçmeye çalışsalar da durma. Hayallerinin peşinden gidemeyen ve bunu yapanlara çamur yapıştıranlara inat benim umudumu da yanına al ve devam et.
Bu kitapta sıradan gezi kitaplarındaki şeyleri bulamazsınız. Bu ülkede burası gezilir, burda güzel yemekler yenilir, en ucuz yer burasıdır. Bunların hiçbiri yok. Ne mi var? Hayatlara dokunan güzel eller, adrenalinden patlayan yürekler, güzel dostluklar, doğanın kalbinde sıradan yaşamlar... Ben çok keyif alarak okudum ve kitapla birlikte gezdim sanki. Keyifli bir dünya turuna çıkmak isterseniz bu kitap birebir.
400 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
U.T.C.deki MERVENİN DEDİĞİ GİBİ:ŞA HA NE!!

Bu enfes kitabı 2.siyle beraber fuardan almistim.tabi yazarımiz mehmet genc de gelmis fuara imzalatmadan olur muydu :)

Gelelim kitaba...gercekten emek verilmis bir eser.bir gezi kitabi. eglenceliydi.her bir hikaye ayri guzel.insanin hayata bakis acisini degistirecek pek cok mesaj mevcut.kuru kuru şurda şu oldu burda bu var şurada şunu yedim saçmalıkları yok! En iyi yönü de buydu sanirim.olaylara seyyahın gözünden bakip o anda oradaki o degil de sizmişsiniz gibi anlatmasi hele coookk iyiydi.eline ve de ayağina saglik sarı oğlan :)
400 syf.
·10/10
Ufkunuzu genişletecek kendinizi bulunduğunuz dar kalıplardan çıkaracak ve ülkeleri enine boyuna harika bir şekilde sanki oradaymis gibi keşfedecgniz harika ötesi bir kitap
Dünyayı gezmek yada dünya turu yapmak istiyorsanız
Yerli kabilelerı keşfetmek istiyorsanız önce bu kitabı okuyup sonra dünya turuna çıkın derim
Ayrıca yazarın facebook ve instagram hesaplarında da harika fotoğraflar ve bilgiler paylaşılıyor
İlgililere duyurulur :)
400 syf.
·Beğendi·8/10
Kitabı çok beğendim. İnternette ünlenen birisi olarak biraz ön yargı ile başladım. Facebook ve İnstagram sayfalarını takip ediyordum yazarın. Dünyayı gezmek gibi bir hayalim var ve bana ilham kaynağı oldu. Kitabın içindeki hikayelerin her biri birbirinden güzel ve orijinal sade bir dil kullanmış. Fakat kitap gereğinden fazla pahalı. Evet çok kaliteli bir kitap ona bir şey diyemem ama Türkiye şartlarında çok pahalı bir kitap olduğunu düşünüyorum.
400 syf.
·19 günde·8/10
Kendi çabalarıyla dünyayı hakkıyla gezen, gezgin Mehmet Genç’in başından geçen yol hikayelerinin kısa kısa anlatıldığı güzel bir kitap. Kitapta yer alan QR kodları telefondan okutarak video ve fotoğraflarla anlatılan hikayelerin görsel detaylarına da ulaşabiliyorsunuz. Kitapta geçen yerleri ayrıca internetten de araştırarak oturduğum yerden bilgi sahibi oldum. Birçoğumuzun cesaret edemediği dünyayı gezme olayını zevkle ve büyük cesaretle yapmış, bize de okumak düştü :)))
.
.
.
Keyifli okumalar..
400 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
Öncelikle şunu söylemeliyimki gezmek benim çocukluğumdan beri hayalim diyebilirim. Gezmek benim lügatımdaki anlamı öyle para harcamak gezip tozmak değil. Farklı insanlarla tanışıp onların yaşayışlarini,cografyalarını kültürlerini ve en sevdiğim yemeklerini öğrenmek.Hayatim boyunca her zaman bende yollardan öğrenilecek bir şey olduğuna inandım.
Bunun en büyük kanıtı Batı Antalya Yolunda tanıştığım yabancı turistler oldu . Tanıştığım Alman ve Romanyali kızla hala konuşmayı sürdüyoruz.Ve bazen postahane den birbirimize posta gönderiyoruz. Dediğim gibi onlardan birçok şey öğrendim. Öğrendiğim en güzel bilgi de hayallerime nasıl daha fazla dört elle sarılmak gerektiğim oldu.
Bu hayalimin başlangıç noktası aslında Likya yoluna bizim evin oralardan geçtiği için kocaman sırt çantalı yabancı insanlar çocukken gözümde güzel gelirdi.
Burada konuyu yazarı nasıl tanıdığıma getirmek istiyorum. İnternette gezgin bloglarını ararken bir yıl önce Rotasiz seyyahla karşılaştım. O zamandan beri bloglarını okuyup videolarını izliyordum.İnstagramdan hep anılarını okuyordum.
Kısmeti bugüneymis.Anıların kitap sayfalarında görmekte varmış. Kitap elimde gelelden beri sevgili gibiyiz. Okurken bazen durup gülüyorum. Sonra kitaba sarılıyorum. Sonra kapağını öpüyorum. Açıkçası kitap gönlümün tahtını kaptı..Daha hiçbir kitapla bu kadar yakın ve içli dışlı olmadım.Kitabin her yerinde sevdiğim yerlerin çizilmiş hali ve yanına hissetiklerimi duygularimı yazdım . Masal diyarında olur ya hani böyle fantastik yerlerde ya da bazen filmlerde korkulu dolu anlar. Ya da yine filmlerde gördüğümüz iğrenç ötesi fareli odalar falan gezginimiz işte bu saydığım bütün anlarda bulunmuş.. Ben içimde yaşadıklarımı tarif edemiyorum şu an Bence gezme hayali olan kişilerin kesinlikle okuması gereken bir kitap . En sonunda beni üzen ve ağlatan tek şey imza gününün geçmiş ve kaçırmam olmam. Ne kadar üzüldüm bilemezsiniz. Dibime kadar gelmiş. Ama ben hiç duymadım.Kendime çok kızdım.Onunla konuşup iki çift konuşmayı ne kadar çok isterdim. Umarım birgün Rotasiz Seyyahla karşılaşırız.
Belli mi olur birgün yolda karşılaşırız.
400 syf.
·8 günde·Beğendi·7/10
öncelikle kitabın ciltli olması güzel ancak fotoğraflı kapağı kılıf gibi yapmaları hoş olmamış. cildi o fotoğrafla oluştursalar daha güzel olacağını düşünüyorum. kitabın içeriğine gelirsek mehmet bey sosyal medyada takip ettiğim bir seyyahtı.. kitap yazması heyecanımı oldukça yükseltti. ancak atladığım birşey vardı mehmet bey yazar değil bir gezgindi. bu yüzden kurulan basit cümleleri hoşgörü ile karşıladım.bir gezginden sabahattin ali üslubu bekleyemezsiniz.. ama yaşanılan anılar ve kare kod okurken çok eğlenmemi sağladı... tutunamayanlar gibi ağır bir roman okurken dinlendirici etki yaptı. videolar resimler gerçekten güzel.. emeğine sağlık rotasız seyyah..
not: sosyal medyadan takip etmenizi öneririm :)
400 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Kitap dünya turuna çıkmak isteyenlere göre. İçindeki bazı hikayeler güldürdü bazı hikayeler ağlattı tıpkı hayat gibi.
Hani bir gemiye binersiniz de dalgalara bırakırsınız kendinizi işte öyle his bırakıyor kitap. Kıtadan kıtaya, diyardan diyara harika bir keşfe çıkartıyor.
Normalde olay olmayan kitapları beğenmezdim bu kitap bakış açımı değiştirdi. Belki ileride hala okunmaya değer yapıtlardan biri olabilir( Amacım büyük yazarlarla kıyaslamak değil).
Rotasız Seyyah Mehmet Genç
400 syf.
Bazen bir kitap okumak bir top kağıda, bir şişe mürekkeple yazılmış cümleleri okumaktan çok ötedir. Bu kitap gibi...Yolu içinde taşıyanlar, meselenin sadece ağustos böceği gibi gezelim-görelim olmadığını bilirler. Önemli olanın yolun sonu değil, yolun kendisi olduğunu da... Rotasız Seyyah Mehmet Genç işte bu yol arzusunu içinde en derin hücrelerine kadar taşıyan ve bol paralı, rahat işinden istifa edip bir rota belirlemeden yola çıkan bir gezgin. Gittiği yerlerin özelliklerini betimlemenin yanında yol felsefesini de yapıyor. Neden yola çıkılır? Klasik toplumlar nasıl yenilir? Nelerden vazgeçilebilir? Paraya olan tutkudan nasıl sıyrılır insan? Sahici mutluluk nedir? Uzak yerlerdeki insanlarla dil bilmeden nasıl anlaşılır? gibi birçok soruya cevap bulabilinen bir metin. Genellikle Güney Amerika yerlilerinin arasında geçen bir seyahat onunki. Yerlilerin yaşama bakışlarına hayran bırakıyor anlattıkları. Halk dışında onun gibi yola düşmüş ve orada yollarının kesiştiği gezginleri de tanıyor, onlardan da çok şey öğreniyorsunuz. Yerlilerden veya modern hayat yaşayan Güney Amerikalılardan ihtiyaç sahibi birçoğuna da yardım etmiş Mehmet Genç. En önemlisi de burası. Bir seyahatten çok ötesi... Örneğin yürüme yetisini kaybeden Zulma'nın, takipçilerinin de desteğiyle yeniden yürümesini sağlamış. Zulma'nın ona teşekkürü de yaşam dolu bir gülüş ve umut dolu bakışlar olmuş. Zulma hayatına dokunduğu insanlardan sadece bir tanesi. Kitapta yer alan QR kodları herhangi bir uygulamada okutarak yaşanılanlara dair fotoğraf ve videoya da ulaşabiliyorsunuz. Ulaşınca da bütün okuduklarınızı izlemiş gibi oluyorsunuz. Metnin dili basit, edebi değil. Edebi olsaydı da bu samimiyeti yakalayıp iç ısıtamazdı diye düşünüyorum. En azından bu kitapta edebi bir dil yapmacık kalırdı. Zaten Mehmet Genç de bir yazar olmadığını söylüyor. Buna rağmen okunmalı. Hem de tekrar tekrar...
400 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Efenim, #rotasızseyyah #mehmetgenç.. O kadar sürükleyici, o kadar bağlayıcı, o kadar biz ki, nerden başlayacağımı bilemiyorum... Zeynep aslan samsun da yaşamıs eğitimini orda tamamlamıs, hepimizin istediği gibi bi işe girmiş ve yükselmiş.... Buraya kadar normal... Çünkü hepimizin hayatı böyle... Macera bundan sorma başlıyo... İşinde yülseldiği bi noktada bırakıp, dünyayı gezmeye karar veren bi adam... Dünyanın dört bi yanını geziyor... Olayları bütün çıplaklığıyla anlatıyo, zor yanlarını, ders aldığı durumları, karşılaştığı kültürler bizden coookkk uzak medeniyetler...Bu kitabı okuyunca sizde evdeki sırt cantanıza birkac parca kıyafet alıp, hemen yola koyulmak isteyeceksiniz...
400 syf.
·Beğendi·8/10
Öncelikle şunu söylemek isterim: Kitabın yazarı Mehmet Genç efendi ve mütevazı bir insan. Bunu yazdıklarından siz de anlayacaksınız. Kitabı okurken o.ülkeleri, şehirleri ben de geziyordum adeta. Gezgin olmayı, düşünen biri olmamama rağmen bu kitabı okuduktan sonra düşünmedim degil. İyi okumalar dilerim:)
Yani şuan burada, bu otobüsün içinde olmamalıydım. Ne bileyim ben... Dünyayı gezmek, gidip köylerde fotoğraf çekmek istiyorum.
Ne yapayım, ne edeyim derken sonuçta burası bir mezardı ve her ne kadar Maya Kralı da olsa içinde yatanın da insan olduğunu düşünerek üç Kulhuvallah bir Elham okudum.
“Senin gibi geziye çıkmak isteyenlere ne söylersin?”
“Genelde herkes okul bitsin, ondan sonra giderim ya da önce bir çalışayım giderim gibi şeyler söylüyor. İmkan ve böyle bir istek varsa ertelemesinler derim.”
Biliyorum aranızda başka Barbaroslar da var!
Yolda nice Barbaroslarla karşılaşmak ümidiyle...
''...Zenginlik parayla olmuyor. Mesela düşün... Buraya bir Hollywood yıldızı gelemez. Gelse de şu an bizim gibi sahildeki bu sohbeti yapamaz. Çünkü yanında korumaları vardır ve rahat değildir. Özel botla açılır,denize öyle girer. Buradaki sahilin tadını alamaz. Yani zengin olan onlar değil, bizleriz.''

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Rotasız Seyyah
Alt başlık:
Yol Hikayeleri
Baskı tarihi:
Ekim 2016
Sayfa sayısı:
400
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059232609
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ephesus Yayınları
Dünyayı köşe bucak gezen, maceralarını internette yüz binlerin takip ettiği ve kısa zamanda bir internet fenomenine dönüşen Rotasız Seyyah Mehmet Genç, birbirinden ilginç, hüzünlü, komik ve yer yer gerilimli anılarını şimdi bir kitapta topluyor.
Son altı yıldır dünyayı gezmeye çalışıyorum. Eğer dokuz canım varsa, muhtemelen yollarda gelenler yüzünden birkaçını kaybettim. Ama gidilmeyen yerlere gitme ve gittiğim yerlerde yaşayan insanların fotoğraflarını çekme arzum hiç tükenmedi. Bu süre içinde yaşadığım iyi kötü olaylardan hep bir sebep sonuç ilişkisi çıkarttım. Hostellerde karşılaştığım, evlerine misafir olduğum, beraber gezdiğim yahut yolda tanıştığım insanlardan, elimden geldiğince bir şeyler öğrenmeye çabaladım. Rotasız seyahatlerim sırasında karşılaştığım, 1992 yılında her şeyini bırakıp Honduras'ın ufacık bir adasına yerleşen Alman gezgin Reiner'dan da hayata dair çok şey öğrendim. Cep telefonu, bilgisayarı ve televizyonu olmayan, interneti ise hiç kullanmayan Reiner'ın şu sözünü zihnime kazıdım:
"Parayla sağlığı, arkadaşlığı, gerçek bir gülüşü, mutluluğu ve iyi bir uykuyu satın alamazsın…"
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 833 okur

  • Yusuf
  • Jamal Esenkanova
  • Umut Ekici
  • YAĞMUR K
  • Gkhn Kitapsever
  • Zeynal Abidin kısacık
  • Deniz
  • Fotodemlik
  • Oğuzhan İşcan
  • Göknur

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%7.8
14-17 Yaş
%11.8
18-24 Yaş
%23.5
25-34 Yaş
%33.3
35-44 Yaş
%19.6
45-54 Yaş
%3.9
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%73.5
Erkek
%26.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%42 (129)
9
%20.8 (64)
8
%23.5 (72)
7
%9.8 (30)
6
%3.3 (10)
5
%0
4
%0
3
%0.3 (1)
2
%0
1
%0.3 (1)

Kitabın sıralamaları