Rotasız Seyyah 2 (Yol Hikayeleri 2)

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.159
Gösterim
Adı:
Rotasız Seyyah 2
Alt başlık:
Yol Hikayeleri 2
Baskı tarihi:
Ekim 2017
Sayfa sayısı:
384
Format:
Karton kapak
ISBN:
2789788611394
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ephesus Yayınları
Dünyayı karış karış gezmeye başlayıp, kısa sürede Rotasız Seyyah adıyla internette fenomen haline gelen, fotoğraf projeleriyle gerek yurt içinde, gerekse BBC, The Telegraph ve Der Spiegel gibi gazete ve dergilerde adından söz ettiren Mehmet Genç, büyük beğeni toplayan ilk kitabının ardından yeni maceralarıyla bir kez daha okurların karşısına çıkıyor.

Sizler de bu kitabı okurken Tacikistan’ın Pamir Dağları’nda yaşayan Pamir Kırgızı Türklerinin çadırlarına misafir olup, Kırgızistan’daki 7134 metre rakımlı Lenin Zirvesi’ne tırmanacak; Afganistan’daki bir Taliban karargâhına girip, belki en az Mehmet kadar korkup heyecanlanacaksınız. İran polisleri tarafından ajan olduğu düşünülerek sorguya çekildiğinde şaşkınlığınızı gizleyemeyecek, çadırlarda yaşayan Kaşkay Türkleriyle yaptığı Türkçe sohbetlere dâhil olduğunuzda ise yüzünüzün güldüğünü fark edeceksiniz.

Ve öyle umuyoruz ki Mehmet'le beraber siz de gezecek, bolca görecek ve çok şey öğreneceksiniz…(Tanıtım Bülteninden)
384 syf.
Türk gezginleri arasında samimiyetine en çok güvendiğim kişidir. İlk kitabının bölüm sonlarında barkod numaraları bulunuyordu. Telefondan okutunca anısına ait video, fotoğraflar çıkıyordu. İkinci kitabında görsellerle doyurmuş. Zannedersem internet kullanmayan okuyuculardan dolayı oldu. O gezdikçe bende geziyorum sanki. Sosyal hesaplarını takip eden arkadaşların beni anlayabileceğini düşünüyorum.
384 syf.
·Beğendi·10/10
Mehmet Genç uzun zamandır sosyal medyada takip ettiğim bir fotoğrafçı gezgindi. İlk kitabını okumak nasip olmadı ama ikinci kitabı imzalı olarak hediye edilince okumak için heveslendim diyebilirim.
İran, Afganistan, Tacikistan ve Kırgızistan gezisinden notlar aynı zamanda fotoğraflar paylaştığı Yol Hikayeleri 2 kitabını okumak çok keyifliydi. İlk kitabını da okumak için sabırsızlanıyorum. Ülkeler hakkında fikir sahibi olacağınız az çok kültürlerini öğreneceğiniz, km uzakta olan insanların yaşamlarına bir parça ortak olacağınız harika bir kitap.
384 syf.
·Beğendi·10/10
Sosyal mecralardan ilgiyle takip ettiğim bir gezginimiz kendisi fakat onu bir çok gezginden farklı kılan yanları var. Yapılmayanları yapıyor,gidilmeyen yerlere gidiyor ve mükemmel hikayelerle buluşturuyor takipçilerini. İlk kitabını o kadar keyifle okumuştumki bittikten 4 gün sonra tekrardan okudum. Sonra kitabından 3 tane alıp kuzenlerime hediye etmiştim. Neyse gelelim Yol Hikayeleri 2 kitabına. Yine alışılmışın dışında güzel ve bazı hüzünlü olaylarla dolu. İran,Afganistan,Tacikistan gezilerini o kadar iyi kaleme almışki bu ülkelerin kültürü,tarihi ve insanları hakkında bir çok bilgi ediniyorsunuz. Mutlaka okuyun :)
384 syf.
·23 günde·Puan vermedi
Kişisel kitap okuma defterimden: Rotasız Seyyah Mehmet Genç’in ülkeye dönmeden 1000 gün boyunca dünyayı gezdiği ve bu gezilerini takipçilerine/okurlarına anlattığı 2. kitabı. Bu kitapta gittiği ülkeler: İran, Afganistan, Tacikistan ve Kırgızistan. Ancak gördüğüm kadarıyla asıl dolu dolu geçen ve daha hevesle anlattığı yerler İran ve Afganistan. Her şeyden önce Mehmet Genç’in bir yazar olmadığını göz önünde bulundurarak okumak gerekiyor bu kitabı, çok fazla edebi bir üslup beklememek, daha samimi bir anlatı sunuşunu sohbet eder gibi okumak gerekiyor. Öte yandan, hadi Mehmet Genç bir yazar değil ama kitabı yayınlayan Ephesus yayınevinde hiç mi editör yoktu be kardeşim? Kitabın sonlarına geldiğimde oturup gönüllü editörlük hizmeti vermeyi falan geçirmeye başlamıştım artık aklımdan. Hatalı yazılan kelimeleri, bağlaçları falan geçtim, aynı sayfada bir isim 3 kere geçiyor ve üçünde de farklı şekilde yazılmış. Doğru yazılışı anlamak için birkaç kere daha “nasıl yazmışlar” diye okuyup en çok kullanılan yazılışı baz almak gerekiyor. Bunun gibi göz kanatan detayları bir kenara bırakıp içeriğe dönecek olursak... Bahsettiğim gibi samimi bir üslubu var rotasızın, her şeyi içinden geldiği gibi, gördüğü haliyle ve empati de kurmaya çalışarak aktarıyor, bu da hoşuma gidiyor. Epeyce takipçisi, seveni, yardım edeni de var, sponsorları da var, yaptığı şey hiç kolay değil ama mümkün mertebe kolaylaştırma imkanına da sahip. İran ve Afganistan kültürüne dair bildiğim/bilmediğim çok fazla detay vermiş, baya eğlenceli ve ilginç anekdotlarla doldurmuş sayfaları. Asıl heves kaynağı ve odaklandığı yer gördüğüm kadarıyla Afganistan olduğu için ora da bittikten sonra artık geziyi 1000 gün olsun da eve döneyim düşüncesini kafasında atamayarak tamamlamış. Bu yüzden Tacikistan ve Kırgızistan’la ilgili çok detay olmamasına rağmen bu 4 ülkeden hangilerine gitmek istediğimi biri soracak olsa İran ve Tacikistan cevabını verirdim büyük ihtimalle. Afganistan’a göre daha ilgi çekici geldi bana. Keyifle, çerez niyetine okunan, kültür öğreten ve gezme hevesi aşılayan, seyyahlığa dair fikir de veren hem hikayelerle hem bilgiyle dolu, ilkine göre daha “deneyimli” bir kitap.
384 syf.
·Puan vermedi
Efenim merhaba, Zeynep aslan müthiş bi gezgin, yazar.. Samimi ve İçten diyaloglarıyla kültürleri, yaşam şekillerini en güzel anlatan yazan... Birinci kitabını okumuştum onu büyük bi hayranlıkla okudum birinci eserinde, Avrupa yı anlatmıştı ama bu ikinci eserinde dünyanın kanayan yarası doğu yu afganistanı okurken inanın şok üzerine şok yaşadım kaşgar türklerinin göçebe çadır yaşantılarını anlattı uzun uzun... Beni en cok etkileyen diyalog aklıma Afganistan denince ilk gelecek diyalog şudur ki, #mehmetgenç Afgan gence sorar nişanlınla nası gidiyo deevgenc ise gecen kavga ettik ama bufun gönlünü alcam der 4 kilo elma elcam gidicem cunku gecen cok dövdüm nişanlım dayanıklı bayılmadı dedi ö Bu satırları okurken o kadar üzüldüm ki birde taliban askeri ile görüşmesi dağa cıkıp, beni cok etkiledi tabiki kitap da bunların fotoğrafları da var
384 syf.
·Puan vermedi
Ahhh ahhh Afganistan yaktın içimi. Bu dünya üzerinde yaşıyoruz. Aynı gökyüzüne bakıyoruz ama nitelikler çok farklı... Bu kitapla öğrendim ki ne kadar sükürsüz bir hayatım varmış elimdekilere ne kadar nankörmusum.. yolda yürürken serbest olmak bile bir nimetmis.
384 syf.
·Beğendi·8/10
2018/1-2
Yol Hikayeleri 1-2
Mehmet Genç / Rotasız Seyyah
Dünyayı bucak bucak gezen bir insan düşünün . 1000 gün boyunca ülkesinden , evinden , ailesinden ayrı. Ve bu tutkusu İçin işimden istifa ediyor. Sizce de çok çılgınca değil mi?
384 syf.
·Beğendi·10/10
Kitabı okuduğumda kendimi oralara gitmiş gibi hissediyorum.Gezmeyi sevenlerin mutlaka okuması gereken bir kitap.Özellikle Afganistan'da ki hikayeler çok etkileyiciydi.
384 syf.
·Puan vermedi
Kendileri gezi yazısını samimi bir şekilde bize sunan, o gezdikçe bize okumaya daha çok merak uyandıran birisi. Şu anda tren yolculuğunda. Kitabı geçen sene okumuştum ancak buraya övgü dolu bir şeyler yazmak istedim. Önce 2 yi okuyup sonra 1 i okuyacak olsamda. 3. Kitabı merakla bekliyorum. Umarım bu yolculuğunda yazmaya değer şeyler bulur 🤗 Yolu açık olsun!
384 syf.
·Beğendi·10/10
Mükemmel Bir Kitap . Kesinlikle Okumanızı Tavsiye Ediyorum . Anlatımı Ve Kitap'ın Sürükleyiciliği Mükemmel Teşekkürler Mehmet Genç Eğer Yazarın 1.Kitap'ını okumadıysanız onu da okumanızı tavsiye ederim
384 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
Muhteşem bi kitap.yazarin 2.kitabi.gezdikce yaziyor.ilk kitabi da muazzam.degisik kulturlerle ilgileniyorsaniz hemen sarıyor insani.sayesinde pek cok bilgi edindim.kendisiyle gezmis kadar oldum.fuarda da sahsen tanismis olmak ayri bi mutluluk.

Gelelim kitaba.Beni en cok etkileyen daha dogrusu uzense Afganistandaki Bacha Bazi gelenegi oldu.yerin dibine batsin bu insanlar. Aklimin ucundan bile gecmeyecek seyler nasil bu kadar aleni ve hatta sozde İslam devleti icinde olabilir.dehsete kapıldım resmen. Senden ogrenecegimiz daha cok sey var mehmet kaptan 3.kitabini bekliyorum..
384 syf.
·31 günde·Beğendi·8/10
Mehmet Genç'i iyi ki tanmışım. Hayatına gıptayla baktığım nadir insanlardan biri. Kitaptaki dil ve akıcılık birkaç sayfadan oluşması her bir hikayecik de gayet kararında :)
İran gezim süresince unutamayacağım tuaf bir kaç an yaşattı. Şöför iki dakikada bir yoldan geçen kadınları bana gösterip "Of çok güzel. Şunlara baksana!" gibi şeyler söylüyordu. Hatta kimisine camdan laf atıyordu. Gösterdiği kadınlar ise komple siyah çarşaf içindeydi ve sadece yüzleri görünüyordu. Üstelik arabadan çoğunun yüzlerini bile seçemiyorduk. Taksici ise dönüp kadınlara bakmaya devam ediyordu. O an anladım ki kadını değil siyah çarşafa, kocaman bir buzdolabı kutusunun içine koyup, o kutuyu sokakta yürütseniz, erkekler içinde bir kadın olduğunu bildikleri taktirde yine dönüp dönüp kutuya bakar, hatta belki laf bile atarlardı. Kadın olmak dünyanın her yerinde zordu.
" - E sen yakın zamanda bomba patlamadı dedin?
- O patlamada en fazla on beş kişi öldü. Biz iki yüz, üç yüz kişi ölmezse, o terör eylemini önemsemiyoruz ki."
Mehmet Genç
Sayfa 148 - Afganistanlı Shoaib
Afgan kadın Havagül Nigar: "Ben on bir yaşımdayken evlendim. Bana çok eziyet ettiler. Ben ona etmeyeceğim (10 yaşındaki kızından bahsediyor.) Kaç yaşında isterse, o zaman evlenecek. İster on sekiz, ister yirmi."
Mehmet Genç
Sayfa 174 - Ephesus
Belki hayatımda en iyi insanlarla Afganistan'da tanışmıştım ama bunun yanı sıra ülkede öyle kara cahil bir kesim vardı ki, sanırım onları eğitmek asla mümkün değildi. İşte onlar Farkhunda'yı katletmiş ve katletmeye devam ediyordu. Bir ay boyunca ülkede gördüklerimden sonra Afganistan'ın kadınların dünyadaki cehennemi olduğuna kanaat getirdim.
Mehmet Genç
Sayfa 235 - Ephesus
Yaklaşık yedi yıldır yollardayım. Meksika'da ki Tarahumara ve Maya Yala yerlilerini, Kolombiya'daki Wayuu, Amazon'da sekiz gün ufak bir teknede nehir yolculuğu yaparak Marubo yerlilerini ziyaret etmiştim. Bunların üstüne Antarktika'ya da gitmiştim. Her yerli topluluğunda kadınlar ya vücutlarına dövme yaparak ya saçlarını, yüzlerini boyayarak ya da değişik aksesuarları elbiselerine uyarlayarak güzelleşmeye çalışıyorlardı. Hatta Antarktika seferimde penguenleri görmek için karaya inerken bile kadınların makyaj yapıp süslendiğini görmüştüm. Anladım ki dinin, rengin, ırkın, zenginliğin, fakirliğin ya da nerede olduğunun hiçbir önemi yoktu. Kadınlar hep daha güzel görünmek istiyordu. İster 20 yaşında olsun ister 90..

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Rotasız Seyyah 2
Alt başlık:
Yol Hikayeleri 2
Baskı tarihi:
Ekim 2017
Sayfa sayısı:
384
Format:
Karton kapak
ISBN:
2789788611394
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ephesus Yayınları
Dünyayı karış karış gezmeye başlayıp, kısa sürede Rotasız Seyyah adıyla internette fenomen haline gelen, fotoğraf projeleriyle gerek yurt içinde, gerekse BBC, The Telegraph ve Der Spiegel gibi gazete ve dergilerde adından söz ettiren Mehmet Genç, büyük beğeni toplayan ilk kitabının ardından yeni maceralarıyla bir kez daha okurların karşısına çıkıyor.

Sizler de bu kitabı okurken Tacikistan’ın Pamir Dağları’nda yaşayan Pamir Kırgızı Türklerinin çadırlarına misafir olup, Kırgızistan’daki 7134 metre rakımlı Lenin Zirvesi’ne tırmanacak; Afganistan’daki bir Taliban karargâhına girip, belki en az Mehmet kadar korkup heyecanlanacaksınız. İran polisleri tarafından ajan olduğu düşünülerek sorguya çekildiğinde şaşkınlığınızı gizleyemeyecek, çadırlarda yaşayan Kaşkay Türkleriyle yaptığı Türkçe sohbetlere dâhil olduğunuzda ise yüzünüzün güldüğünü fark edeceksiniz.

Ve öyle umuyoruz ki Mehmet'le beraber siz de gezecek, bolca görecek ve çok şey öğreneceksiniz…(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 159 okur

  • Ali Kaan Akay
  • Emre Ağaoğlu
  • Rabia Sayış
  • Feyza öztürk
  • Uğur Çoban
  • melike kesen
  • MD
  • Yusuf ŞAHİN
  • Ays
  • Rabia vural

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%47.1 (40)
9
%21.2 (18)
8
%18.8 (16)
7
%5.9 (5)
6
%0
5
%1.2 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%5.9 (5)