Ruh Eczanesi Fiziksel ve Ruhsal Sağlık İçin Meditasyon Rehberi

7,8/10  (4 Oy) · 
20 okunma  · 
3 beğeni  · 
800 gösterim
Ruh Eczanesi pek çok rahatsızlığa holistik çareler öneriyor. Kitabı oluşturan her bir bölüm duygusal ya da fiziksel bir rahatsızlığın tanımlanması ve teşhis edilmesiyle başlayıp, okura ayrıntılı bir reçete sunulmasıyla devam ediyor.


Osho rahatsızlıkların giderilmesi için germe ve esnetme teknikleri, meditasyonlar, gülme ve soluk alıp verme egzersizleri, ses egzersizleri, görsel egzersizler, şarkılar, masajlar öneriyor. Bu tedavi yöntemlerini tırnak kemirmeden uykusuzluğa ve depresyona dek pek çok soruna çözüm olarak sunuyor. Rahatsızlıklarla ilgili tanımlama, teşhis ve reçeteler, kişiye fiziksel ve duygusal bakımdan kendisiyle nasıl barışık biçimde yaşayabileceğini gösteren şiirsel, mizahi ve aydınlatıcı materyallerle de süsleniyor.

Ruh Eczanesi, yeni bir arayış içinde olan kişilerin ve daha fazla esin almak isteyen deneyimli holistik okurların sağlıklı, sakin ve neşeli bir hayat yaşamak amacıyla kullanabilecekleri bir ecza dolabı...

Meditasyon egzersizleri içeren Ruh Eczanesi,

Stres ve fiziksel gerginlikten kurtulmak
Özgüven inşa etmek
Duygusal ve fiziksel direnci artırmak
Ruh hali değişimleri
Cinsellik
Beslenme
gibi konulara değiniyor.

Kitaba eşlik eden DVD ise Osho`nun bu konularla ilgili konuşmalarını içeriyor.

(Tanıtım Bülteninden)
Döngüsel 
05 Eki 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Aklınıza gelebilecek bir çok şey ile ilgili reçeteler var kitapta. Bedensel hastalıkların ruhsal kökenlerine dikkat çekerek bu yönde pratik uygulama önerileri içeriyor.

Peyroux 
11 Şub 17:53 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

İnsan, bedenini keşfettiği ölçüde ona hükmetmeye başlar. Zihninizin açılması onu nasıl çalıştırdığınıza, nelere takıldığınıza, bedensel hakimiyeti ne kadar kurabildiğinize bağlı. Meditasyon bunu sağlayan araçlardan diyor Osho ve Doğu felsefesiyle meditasyon tekniklerini anlatıyor. Bedeninizi canlı tutmanın doğru nefes almakla ilintisini öncelikle vurguluyor ki, en çok ilgilendiğim bölümlerden biriydi. Negatif düşünmenin insanda yarattığı eksi bilincin mutsuzluğa etkisi , uyku terapisi, iletişim teknikleri, kalben düşünebilmek de öne çıkan diğer konulardı bana göre...

Kitapta kişinin kendisine uygun olanı seçebileceği birbirinden farklı meditasyon teknikleri yer almaktadır. Herkes kendine uygun olanı bulabilir.

Kitaptan 13 Alıntı

Peyroux 
10 Şub 09:27 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Beden, tüm varoluşun en büyük gizemidir. Bu gizemi sevmek gerek onun sırlarını ve işlevlerini samimiyetle araştırmak gerek.

Ruh Eczanesi, OshoRuh Eczanesi, Osho
Peyroux 
11 Şub 09:59 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Tüm toplumunun sözel olarak ifadesi kuvvetli insanlar tarafından yönetildiği çok ender olarak kayda geçilir. Hiçbir şey bilmiyor, her türlü bilgelikten yoksun, hatta zeki bile olmuyor olabilirler. Ama kesin olan bir şey varsa o da sözcüklerle oynamayı iyi biliyor oldukları. Bu bir oyun ve onlar bunu öğrenmişler. Ve bu onlara her şekilde saygı, para ve güç kazandırıyor.

Ruh Eczanesi, OshoRuh Eczanesi, Osho

Enerji fazlan varsa ve bunu nereye akıtacağını bilemiyorsan, tırnaklarını yemeye veya sigara içmeye başlarsın. Tırnak yemekle sigara içmek aynı şeydir....../...Sadece biraz daha enerji dolu bir şekilde yaşamayı öğrenmen gerekiyor, hepsi bu. O zaman tüm bu
alışkanlıklar kaybolacaktır. Daha fazla dans et, daha fazla şarkı söyle, daha çok yüz ve uzun yürüyüşlere çık.

Ruh Eczanesi, OshoRuh Eczanesi, Osho
Peyroux 
11 Şub 10:44 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Boşluk hissi
Bir ülke ne kadar uygar olursa, anlamsızlık hissi o kadar fazla olacaktır. Gelişmemiş ülkeler henüz bu hisse sahip değildir- olamazlar da. O içsel boşluk, anlamsızlık, saçmalık hissine sahip olmak için kişinin son derece uygarlaşmış olması gerekir.

Ruh Eczanesi, OshoRuh Eczanesi, Osho
Peyroux 
 11 Şub 10:23 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Bugünde yaşamak
Beden ve zihin arasında bir bölünme mevcuttur. Beden şimdiki zamandayken, zihin asla orada olmadığı için bu ikisi birbirleriyle hiç buluşamaz, hiç denk gelemezler. Bu bölünme endişe, acı ve gerginliğe neden olur; kişi gergindir ve bu gerginlik endişeden kaynaklanır.
Zihnin şimdiki zamana getirilmesi gerekir çünkü bundan başka bir zaman yoktur.

Ruh Eczanesi, OshoRuh Eczanesi, Osho
Peyroux 
11 Şub 09:40 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Doğru Nefes
Gün boyunca, gün doğumu ve batımı arasında-asla gece değil- alabildiğin kadar derin nefes alıp bunu yapabildiğin kadar tekrarla. Ne kadar çok nefes alırsan o kadar iyi, ne kadar derin nefes alırsan o kadar iyi. Ama tek bir şeyi unutma: nefes göğüsten değil göbekten alınmalı. Yani nefes aldığında göbeğin yukarı doğru kalkacak, göğsün değil. Nefes aldığında göbeğin dışarıya çıkıp, nefes verdiğinde içeri girecek. Göğsü sanki olup bitenle hiçbir ilgisi yokmuşçasına, bu eylemin dışında bırak. Yalnızca göbeğinden nefes al ki, bütün gün boyunca bu hafif bir masaj görevi görsün.

Ruh Eczanesi, OshoRuh Eczanesi, Osho
Peyroux 
11 Şub 10:32 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Kalbi geri getirmek zorunda kalacaksın.
İnsanoğlu şairane, yaratıcı dürtülerini ya kaybetti ya da bunlar öldürüldü. Artık mallarla, aletlerle, git gide daha da çok şey üretmekle fazla ilgiliyiz. Üretim niceliğe, yaratım ise niteliğe bakar.
Kalbi geri getirmek zorunda kalacaksın. Doğanın yeniden farkına varman gerekecek. Yeniden gülleri, nilüferleri izlemeyi öğrenmen gerekecek. Ağaçlarla, kayalarla ve nehirlerle bir kaç temasın olması gerekecek. Yıldızlarla yeniden sohbete başlaman gerekecek.

Ruh Eczanesi, OshoRuh Eczanesi, Osho
Döngüsel 
24 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Bilinç bedenin karşısında yer alamaz. Bilincin bedeninin içinde yaşarken bu ikisi birbirine nasıl düşman olabilir? Onlar birbirlerine her yönden destek olmaktadır. Sana bir şey söylüyorum ve elim ben ona komut vermeden söylediğim şeye uygun bir hareket yapıyor. Benimle elim arasında derin bir eşzamanlılık söz konusu.

Ruh Eczanesi, Osho (Sayfa 2)Ruh Eczanesi, Osho (Sayfa 2)
Peyroux 
11 Şub 12:59 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Çok tuhaf bir dünya bu
Acı sana saygınlık kazandırıyor, insanlar sana karşı daha dostça, daha iyi hissediyor. Acı içindeysen daha çok dostun olur. Çok tuhaf bir dünya bu; temelinde ters giden bir şeyler var. Böyle olmamalı; mutlu insanın daha çok dostu olmalı. Ama mutlu olduğunda insanlar seni kıskanmaya başlıyor; artık dostça davranmıyorlar. Aldatılmış hissediyorlar; sende onların sahip olmadığı bir şey var.

Ruh Eczanesi, OshoRuh Eczanesi, Osho
Peyroux 
11 Şub 11:29 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Tüm etrafını saran uygarlık, aşırı gelişmiş kişilik bir mahkumiyete dönüşmüştür. Bu entellektüelleri öldürür. Uygarlığın yükü başlı başına çok fazla ve dayanılmazdır. Onlar boğuluyormuş gibi hisseder; adeta nefes alamazlar.

Ruh Eczanesi, OshoRuh Eczanesi, Osho
2 /