Ruh Koleksiyoncusu (Rizzoli & Isles Serisi 7)

·
Okunma
·
Beğeni
·
5.601
Gösterim
Adı:
Ruh Koleksiyoncusu
Alt başlık:
Rizzoli & Isles Serisi 7
Baskı tarihi:
Şubat 2018
Sayfa sayısı:
376
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050950083
Orijinal adı:
The Keepsake
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Baskılar:
Ruh Koleksiyoncusu
Ruh Koleksiyoncusu
Boston'da bir müzenin bodrumunda iki bin yaşında olduğu sanılan bir mumyanın keşfi kamuoyunda büyük ilgi uyandırır. Ancak bilgisayarlı tomografi taraması, mumyanın bacağında iki bin yıl öncesine ait olamayacak bir cisim ortaya çıkarır: Bir kurşun.

Dedektif Jane Rizzoli ile adli tıp uzmanı Maura Isles'ın yolları bir kez daha kesişiyor. Arkeoloji Katili'ni yakalayamazlarsa vahşi cinayetler son bulmayacak.

"Ruh Koleksiyoncusu ani virajlarla ustaca kurgulanmış muhteşem bir gerilim romanı."
- The Globe and Mail

"Günümüz gerilim edebiyatının en yaratıcı yazarından çarpıcı bir dehşet hikâyesi."
- The Providence Journal

"Sağlam kurgusu ve tam ayarındaki bilimsel ayrıntılarıyla Ruh Koleksiyoncusu Gerritsen'in en iyi eserlerinden biri."
- Chicago Sun-Times
298 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Tess Gerritsen'den heyecanın hiç düşmediği, meraklandıran, yaşanan diyaloglarla güldüren bir roman daha. Rizzoli&Isles Serisi 12 kitaptan oluşan bir seri. Ruh Koleksiyoncusu ise serinin 7. kitabı. Bir taraftan seriyi bir an önce bitirmek isterken bir yandan da her kitabından ayrı ayrı zevk aldığım, karakterlerine fazlasıyla ısındığım serinin bitmemesini istiyorum. Tess Gerritsen'in ilk sayfalardan okuru içine çeken üslubu ve olayları ustaca kurgulayışı Ruh Koleksiyoncusu'nda da kendisini hissettiriyor. Bölüm sonlarının neredeyse tamamında okuyucuyu şaşırtacak bir şey ortaya çıkıyor.

Tess Gerritsen alanının en iyi isimlerinden biri ve ne yazarsa yazsın okurum diyeceğim yazarlardan. Kendisine, üslubunu ustalığına, hayranım. Ruh Koleksiyoncusu'nda Jane Rizzoli, Maura Isles, Frost gibi karakterler aracılığıyla bize olayları adeta yaşatıyor. Şahsen ben yazarın diğer kitaplarını okurken olduğu gibi Ruh Koleksiyoncusu'nda da yaşanan olaylar nedeniyle son derece gerildim.

Rizzoli&Isles Serisi'nin kitaplarını okurken bir taraftan da dizisini izliyorum. Dizisini de izlediğim için karakterlerle aramda bir bağ oluştu diyebilirim. Jane Rizzoli'nin cesur, sert, kendinden emin tavırlarını; Maura Isles'ın mesleğini icra ederken gösterdiği özveriyi, ılımlığını; Frost'un, Jane'e yardımcı olarak olayları ele alış şeklini çok seviyorum. Ruh Koleksiyoncusu da bu birbirinden değerli karakterlerle birlikte oldukça ilginç bir konuyu ele alıyor.

Arkeolojik ögeleri, mumyaları, kazıları da içinde barındıran kitabın konusundan kısaca bahsedecek olursam; Boston'da bulunan Crispin Müzesi'nin bodrumunda iki bin yaşında olduğu sanılan bir mumya bulunmuştur. Basının da dahil olduğu birçok kesimin yoğun ilgisine maruz kalan mumya, üzerinde incelemeler yapılması için hastaneye getirilir. Bilgisayarlı tomografi sırasında mumyanın bacağında 2000 yıl öncesine ait olamayacak bir cisim görülür: Bir kurşun. 12 yıl öncesinden bugüne uzanan sırların okuyucuyu şaşırtığı, olayların sonuna gelindiği düşünülen son 10 sayfada bile okuru hayrete düşürecek yeni gelişmelerin yaşandığı Ruh Koleksiyoncusu mükemmel bir polisiye-gerilim kitabı.
298 syf.
Kitap polisiye okumayı sevenler için çok güzel bir kitap. Cinayetleri, hikayesiyle etkiliyici sürükleyiciydi. Kitap beni sıkmadı. Gençken severiz geleceği düşünmeden, ama hata olduğunu anladığımızda iş işten geçmiş ve çoktan hayat çığrından çıkmıştır. Kitapta buna yoğunlaşıyor. Işlenen cinayetler gerçekten çok ilgi çekici. Bu tarz kitapları seven arkadaşlara tavsiye ede
 • Buz Gibi Soğuk
  8.8/10 (277 Oy)275 beğeni888 okunma75 alıntı5.005 gösterim
 • Mefisto Kulübü
  8.5/10 (216 Oy)208 beğeni825 okunma111 alıntı4.296 gösterim
 • Sona Kalan
  8.6/10 (261 Oy)242 beğeni827 okunma88 alıntı4.353 gösterim
 • Siliniş
  8.8/10 (466 Oy)443 beğeni1.608 okunma128 alıntı7.703 gösterim
 • İkiz Bedenler
  8.8/10 (510 Oy)477 beğeni1.976 okunma166 alıntı7.249 gösterim
 • Diriliş
  8.8/10 (289 Oy)263 beğeni782 okunma117 alıntı6.415 gösterim
 • Bıçak Sırtı
  8.3/10 (371 Oy)357 beğeni1.504 okunma47 alıntı6.168 gösterim
 • Asla Arkana Bakma
  7.8/10 (312 Oy)255 beğeni1.292 okunma64 alıntı6.992 gösterim
 • Günahkâr
  8.6/10 (548 Oy)521 beğeni2.205 okunma246 alıntı8.298 gösterim
 • Kan Gölü
  8.3/10 (427 Oy)395 beğeni1.719 okunma75 alıntı5.417 gösterim
298 syf.
·6 günde·8/10
İlginç bir konu, muhteşem bir kurgu..her sayfasını heyacan içinde çevirdim, merak ettim, araştırdım.. polisiyeden hoşlanan arkadaşlara tavsiye ederim.. keyifli okumalar.
298 syf.
·7/10
Kitap başlangıçta beni çok heyecanlandırdı. Diğer cinayet romanlarındaki seri katillerin aksine ilginç ve özgün cinayetler işleniyordu. Mumyalanan kurbanlar, özel yöntemler, arkeolojiye dair bilgiler heyecan vericiydi. Sadece sonunu beğenmedim. Sonunda hayal kırıklığı yaratan bir hikaye çıktı karşıma. Benim için önemli olan kitabın son bölümüdür. Asıl mesaj da burada verilir. Kitabın sonunda alacağım hiçbir mesaj yoktu karşımda. Yine de cinayet romanı severlere tavsiye edilir...
298 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
En az mefisto klübu kadar beni etkiledi. Ama sonu mefisto klubune göre daha tahmin edilebilir geldi bana. Müzede mumya bulunmasıyla başlayan ve yakın döneme ait birinin öldürülüp eski yöntemler kullanılarak mumyalandigini gösteren cinayetler serisi. Eski mısırlıların Afrika kabilelerinin ve cinayeti ört bas etmek için kullanılan birçok yöntemin anlatıldığı müthiş bir kurgu. Ve müthiş bir son. Seride ki mefisto kulübü ve ruh koleksiyoncusu beklentinin üzerinde kitaplardı. Heyecanı hep doruklarda yaşattı bana okurken. Kendimi kitaba hapsolmuş ince dokunuşlar da buldum. Okurken verdiği haz kalp atışlarımın hızlanması beni en mutlu olduğum anlara götürüp geri getirdi. Polisiye okurken aldığım haz beni bu kitaplarda doruklara ulaştırdı . Mutlaka okunması gerektiğini düşünüyorum bu serinin polisiye severler tarafından .
298 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Konusunu güzel, ilerleyişini ise oldukça yavaş bulduğum kitaptır. Tess Gerritsen'in diğer kitaplarında olduğu gibi Ruh Koleksiyoncusu'nda da dikkat çeken, nefes kesen bir konu hakim. Fakat olayların ilerleyiş şekli bakımından incelenirse yavaş, çokça yavaş ve hatta bazen okumayı zorlaştıracak kadar ağır olduğu söylenebilir. Rizzoli and Isles serisinin kitabıdır. Polisiye severlere ve sıkılmama konusunda kendine güvenenlere rahatlıkla önerilebilir.
298 syf.
·7 günde·Beğendi·8/10
Rizzoli&Isles serisinin 7. kitabı.

İlginç bir koleksiyona sahip olan Crispin Müzesinde bulunan mumyalanmış bir ceset: Bayan X. (Kimliği bilinmeyen cesetlere Bay ya da Bayan X deniyor) Önce 2 bin yıllık olduğu düşünülüyor ancak yapılan taramalar ve araştırmalar sonucu bulgular değişiyor. Cesedin en tuhaf yanı ise "tsantsa" olması. Tsantsa, kesilen insan kafasının küçültülmesi işlemi. (Benim gibi meraklılar arama motorundan nasıl bir şey olduğuna bakabilir) Dedektifimiz Rizzoli bu defa bir “arkeoloji katilinin” peşinde. Her cinayetin her bulgunun ucu arkeolojiye çıkıyor.

Mısır tarihi ve arkeolojiye ilgi duyan biri olarak beğendim kitabı. İlginç birkaç bilgi de öğrenmiş oldum.
298 syf.
·Puan vermedi
RUH KOLEKSİYONCUSU
Okurken keyif alacağınız bir solukta okuyup bitireceğiniz bir Tess Gerritsen romanı daha... Her sayfasında sizi düşündüren polisiye ve tıbbi gerilim türünün kraliçesi olan Tess, Bu kitabında bizi 2000 yıl geriye götürüyor. Karakterlerimiz ise dedektif Jane Rizzoli ve ölüler kraliçesi olarak adlandırdığımız Maura Isles.
Caprin müzesinde baldırında kurşun izine rastlanan mumyamız Bayan X'in izini sürmekte olan ekibimizin arkeoloji katilini yakalaması sandıkları kadar kolay değil. Bu romanda Tess Gerritsen'in en sevdiğim özelliği olan iki olayı harmanlayıp harika şekilde kesiştirmesiyle bu kitap ustaca bir polisiye/gerilim örneği olmuş. Okurken dedektif Frost'un araştırmalarını büyük bir dikkatle okuyacağınız bir gerçek. Neden mi öyle dedim? Çünkü dedektif Frost, hâlâ günümüzde devam ettiği iddia edilen "tsantsa"(kafa küçültme geleneği) nden bahsediyor. Jivaro kabilesi bu geleneği halen devam ettirmektedir bu gelenek ne mi ? Detaylar eşsiz bi güzellikte olan bu kitapta... " Her mumya ilk kez ziyaret ettiğiniz keşfedilmemiş bir kıta yepyeni bir buluştur"
298 syf.
·9/10
Otopsi sonucu bacakta çıkan bir kurşun mumyanın geçmişini ve günümüzde ki katilin nasıl birleştiğini anlatan ,temposu yüksek bir polisiye gerilim.
298 syf.
·8/10
Tess Gerritsen eğitimini aldığı antropoliji bilgisine dayanarak yazdığı kitapta arkeoloji ve özellikle insanların mumyalama sanatı ,ölü gömme ,insan kafasını kurutma bataklıklarda korunmuş olarak bulunan insanlar gibi tekniklerin geçmişte nasıl uygulandığı cinayetlerle birlikte anlatılmıştır.Mısır uygarlığını da meraklı bir yapınız varsa sürükleyici bir kitabı okumanızı tavsiye ederim
298 syf.
·18 günde·Puan vermedi
Mumyalar , Tsantsalar ve bataklık cesetleri ile tanıştığımız bu kitabımızda yine beklenmedik olaylar ve beklenmedik bir katil ile serimiz hızla devam ediyor.
Demek ki bazen, insana en büyük mutluluğu verebilecek kişi hiç dikkat etmediği biri oluyor, belli bir mesafede, sabırla bekleyen biri.
Tess Gerritsen
Sayfa 287 - Doğan Kitap
"Bazı insanlar nerede durmaları gerektiğini bilemiyorlar işte" diye devam etti Jane, "ve hayatlarını sahip olamadıkları birini bekleyerek heba ediyorlar..."
"Bazen, diye düşündü Jane, insana en büyük mutluluğu verebilecek kişi hiç dikkat etmediği biri oluyor, belli bir mesafede, sabırla bekleyen biri."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ruh Koleksiyoncusu
Alt başlık:
Rizzoli & Isles Serisi 7
Baskı tarihi:
Şubat 2018
Sayfa sayısı:
376
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050950083
Orijinal adı:
The Keepsake
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Baskılar:
Ruh Koleksiyoncusu
Ruh Koleksiyoncusu
Boston'da bir müzenin bodrumunda iki bin yaşında olduğu sanılan bir mumyanın keşfi kamuoyunda büyük ilgi uyandırır. Ancak bilgisayarlı tomografi taraması, mumyanın bacağında iki bin yıl öncesine ait olamayacak bir cisim ortaya çıkarır: Bir kurşun.

Dedektif Jane Rizzoli ile adli tıp uzmanı Maura Isles'ın yolları bir kez daha kesişiyor. Arkeoloji Katili'ni yakalayamazlarsa vahşi cinayetler son bulmayacak.

"Ruh Koleksiyoncusu ani virajlarla ustaca kurgulanmış muhteşem bir gerilim romanı."
- The Globe and Mail

"Günümüz gerilim edebiyatının en yaratıcı yazarından çarpıcı bir dehşet hikâyesi."
- The Providence Journal

"Sağlam kurgusu ve tam ayarındaki bilimsel ayrıntılarıyla Ruh Koleksiyoncusu Gerritsen'in en iyi eserlerinden biri."
- Chicago Sun-Times

Kitabı okuyanlar 993 okur

 • Hüseyin aras
 • Betül çelik
 • Melek
 • Gülcan Çak

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0.4 (1)
8
%0.4 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları