Ruh Koleksiyoncusu (Rizzoli & Isles Serisi 7)

·
Okunma
·
Beğeni
·
4.665
Gösterim
Adı:
Ruh Koleksiyoncusu
Alt başlık:
Rizzoli & Isles Serisi 7
Baskı tarihi:
Temmuz 2011
Sayfa sayısı:
298
Format:
Karton kapak
ISBN:
978-605-09-0190-0
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Keepsake
Çeviri:
Boğaç Erkan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Boston’da bir müzenin bodrumunda iki bin yaşında olduğu sanılan bir mumyanın keşfi kamuoyunda büyük ilgi uyandırır. Ancak bilgisayarlı tomografi taraması, mumyanın bacağında iki bin yıl öncesine ait olamayacak bir cisim ortaya çıkarır: Bir kurşun. Dedektif Jane Rizzoli ile adli tıp uzmanı Maura Isles’ın yolları bir kez daha kesişiyor. Arkeoloji Katili’ni yakalayamazlarsa vahşi cinayetler son bulmayacak.

“Ruh Koleksiyoncusu ani virajlarla ustaca kurgulanmış muhteşem bir gerilim romanı.”

-The Globe and Mail

“Günümüz gerilim edebiyatının en yaratıcı yazarından çarpıcı bir dehşet hikâyesi.”

-The Providence Journal

“Sağlam kurgusu ve tam ayarındaki bilimsel ayrıntılarıyla Ruh Koleksiyoncusu Gerritsen’in en iyi eserlerinden biri.”

-Chicago Sun-Times
Tess Gerritsen'den heyecanın hiç düşmediği, meraklandıran, yaşanan diyaloglarla güldüren bir roman daha. Rizzoli&Isles Serisi 12 kitaptan oluşan bir seri. Ruh Koleksiyoncusu ise serinin 7. kitabı. Bir taraftan seriyi bir an önce bitirmek isterken bir yandan da her kitabından ayrı ayrı zevk aldığım, karakterlerine fazlasıyla ısındığım serinin bitmemesini istiyorum. Tess Gerritsen'in ilk sayfalardan okuru içine çeken üslubu ve olayları ustaca kurgulayışı Ruh Koleksiyoncusu'nda da kendisini hissettiriyor. Bölüm sonlarının neredeyse tamamında okuyucuyu şaşırtacak bir şey ortaya çıkıyor.

Tess Gerritsen alanının en iyi isimlerinden biri ve ne yazarsa yazsın okurum diyeceğim yazarlardan. Kendisine, üslubunu ustalığına, hayranım. Ruh Koleksiyoncusu'nda Jane Rizzoli, Maura Isles, Frost gibi karakterler aracılığıyla bize olayları adeta yaşatıyor. Şahsen ben yazarın diğer kitaplarını okurken olduğu gibi Ruh Koleksiyoncusu'nda da yaşanan olaylar nedeniyle son derece gerildim.

Rizzoli&Isles Serisi'nin kitaplarını okurken bir taraftan da dizisini izliyorum. Dizisini de izlediğim için karakterlerle aramda bir bağ oluştu diyebilirim. Jane Rizzoli'nin cesur, sert, kendinden emin tavırlarını; Maura Isles'ın mesleğini icra ederken gösterdiği özveriyi, ılımlığını; Frost'un, Jane'e yardımcı olarak olayları ele alış şeklini çok seviyorum. Ruh Koleksiyoncusu da bu birbirinden değerli karakterlerle birlikte oldukça ilginç bir konuyu ele alıyor.

Arkeolojik ögeleri, mumyaları, kazıları da içinde barındıran kitabın konusundan kısaca bahsedecek olursam; Boston'da bulunan Crispin Müzesi'nin bodrumunda iki bin yaşında olduğu sanılan bir mumya bulunmuştur. Basının da dahil olduğu birçok kesimin yoğun ilgisine maruz kalan mumya, üzerinde incelemeler yapılması için hastaneye getirilir. Bilgisayarlı tomografi sırasında mumyanın bacağında 2000 yıl öncesine ait olamayacak bir cisim görülür: Bir kurşun. 12 yıl öncesinden bugüne uzanan sırların okuyucuyu şaşırtığı, olayların sonuna gelindiği düşünülen son 10 sayfada bile okuru hayrete düşürecek yeni gelişmelerin yaşandığı Ruh Koleksiyoncusu mükemmel bir polisiye-gerilim kitabı.
Kitap polisiye okumayı sevenler için çok güzel bir kitap. Cinayetleri, hikayesiyle etkiliyici sürükleyiciydi. Kitap beni sıkmadı. Gençken severiz geleceği düşünmeden, ama hata olduğunu anladığımızda iş işten geçmiş ve çoktan hayat çığrından çıkmıştır. Kitapta buna yoğunlaşıyor. Işlenen cinayetler gerçekten çok ilgi çekici. Bu tarz kitapları seven arkadaşlara tavsiye ede
 • Buz Gibi Soğuk
  8.9/10 (217 Oy)212 beğeni690 okunma34 alıntı4.301 gösterim
 • Mefisto Kulübü
  8.5/10 (168 Oy)154 beğeni638 okunma68 alıntı3.677 gösterim
 • Siliniş
  8.7/10 (379 Oy)351 beğeni1.247 okunma97 alıntı6.727 gösterim
 • Sona Kalan
  8.6/10 (220 Oy)207 beğeni648 okunma35 alıntı3.764 gösterim
 • İkiz Bedenler
  8.8/10 (416 Oy)385 beğeni1.561 okunma99 alıntı6.211 gösterim
 • Bıçak Sırtı
  8.3/10 (307 Oy)293 beğeni1.215 okunma36 alıntı5.452 gösterim
 • Asla Arkana Bakma
  7.7/10 (267 Oy)213 beğeni1.068 okunma63 alıntı6.170 gösterim
 • Kan Gölü
  8.3/10 (340 Oy)314 beğeni1.344 okunma46 alıntı4.514 gösterim
 • Günahkâr
  8.6/10 (464 Oy)431 beğeni1.773 okunma86 alıntı6.794 gösterim
 • Diriliş
  8.9/10 (242 Oy)211 beğeni595 okunma68 alıntı5.655 gösterim
İlginç bir konu, muhteşem bir kurgu..her sayfasını heyacan içinde çevirdim, merak ettim, araştırdım.. polisiyeden hoşlanan arkadaşlara tavsiye ederim.. keyifli okumalar.
En az mefisto klübu kadar beni etkiledi. Ama sonu mefisto klubune göre daha tahmin edilebilir geldi bana. Müzede mumya bulunmasıyla başlayan ve yakın döneme ait birinin öldürülüp eski yöntemler kullanılarak mumyalandigini gösteren cinayetler serisi. Eski mısırlıların Afrika kabilelerinin ve cinayeti ört bas etmek için kullanılan birçok yöntemin anlatıldığı müthiş bir kurgu. Ve müthiş bir son. Seride ki mefisto kulübü ve ruh koleksiyoncusu beklentinin üzerinde kitaplardı. Heyecanı hep doruklarda yaşattı bana okurken. Kendimi kitaba hapsolmuş ince dokunuşlar da buldum. Okurken verdiği haz kalp atışlarımın hızlanması beni en mutlu olduğum anlara götürüp geri getirdi. Polisiye okurken aldığım haz beni bu kitaplarda doruklara ulaştırdı . Mutlaka okunması gerektiğini düşünüyorum bu serinin polisiye severler tarafından .
Konusunu güzel, ilerleyişini ise oldukça yavaş bulduğum kitaptır. Tess Gerritsen'in diğer kitaplarında olduğu gibi Ruh Koleksiyoncusu'nda da dikkat çeken, nefes kesen bir konu hakim. Fakat olayların ilerleyiş şekli bakımından incelenirse yavaş, çokça yavaş ve hatta bazen okumayı zorlaştıracak kadar ağır olduğu söylenebilir. Rizzoli and Isles serisinin kitabıdır. Polisiye severlere ve sıkılmama konusunda kendine güvenenlere rahatlıkla önerilebilir.
Rizzoli&Isles serisinin 7. kitabı.

İlginç bir koleksiyona sahip olan Crispin Müzesinde bulunan mumyalanmış bir ceset: Bayan X. (Kimliği bilinmeyen cesetlere Bay ya da Bayan X deniyor) Önce 2 bin yıllık olduğu düşünülüyor ancak yapılan taramalar ve araştırmalar sonucu bulgular değişiyor. Cesedin en tuhaf yanı ise "tsantsa" olması. Tsantsa, kesilen insan kafasının küçültülmesi işlemi. (Benim gibi meraklılar arama motorundan nasıl bir şey olduğuna bakabilir) Dedektifimiz Rizzoli bu defa bir “arkeoloji katilinin” peşinde. Her cinayetin her bulgunun ucu arkeolojiye çıkıyor.

Mısır tarihi ve arkeolojiye ilgi duyan biri olarak beğendim kitabı. İlginç birkaç bilgi de öğrenmiş oldum.
RUH KOLEKSİYONCUSU
Okurken keyif alacağınız bir solukta okuyup bitireceğiniz bir Tess Gerritsen romanı daha... Her sayfasında sizi düşündüren polisiye ve tıbbi gerilim türünün kraliçesi olan Tess, Bu kitabında bizi 2000 yıl geriye götürüyor. Karakterlerimiz ise dedektif Jane Rizzoli ve ölüler kraliçesi olarak adlandırdığımız Maura Isles.
Caprin müzesinde baldırında kurşun izine rastlanan mumyamız Bayan X'in izini sürmekte olan ekibimizin arkeoloji katilini yakalaması sandıkları kadar kolay değil. Bu romanda Tess Gerritsen'in en sevdiğim özelliği olan iki olayı harmanlayıp harika şekilde kesiştirmesiyle bu kitap ustaca bir polisiye/gerilim örneği olmuş. Okurken dedektif Frost'un araştırmalarını büyük bir dikkatle okuyacağınız bir gerçek. Neden mi öyle dedim? Çünkü dedektif Frost, hâlâ günümüzde devam ettiği iddia edilen "tsantsa"(kafa küçültme geleneği) nden bahsediyor. Jivaro kabilesi bu geleneği halen devam ettirmektedir bu gelenek ne mi ? Detaylar eşsiz bi güzellikte olan bu kitapta... " Her mumya ilk kez ziyaret ettiğiniz keşfedilmemiş bir kıta yepyeni bir buluştur"
Otopsi sonucu bacakta çıkan bir kurşun mumyanın geçmişini ve günümüzde ki katilin nasıl birleştiğini anlatan ,temposu yüksek bir polisiye gerilim.
Tess Gerritsen eğitimini aldığı antropoliji bilgisine dayanarak yazdığı kitapta arkeoloji ve özellikle insanların mumyalama sanatı ,ölü gömme ,insan kafasını kurutma bataklıklarda korunmuş olarak bulunan insanlar gibi tekniklerin geçmişte nasıl uygulandığı cinayetlerle birlikte anlatılmıştır.Mısır uygarlığını da meraklı bir yapınız varsa sürükleyici bir kitabı okumanızı tavsiye ederim
10'da 10'luk mukemmel bir kitapti. Fazla soze gerek yok. Adi ustunde Tess Gerritsen. Yine mukemmel yine mukemmel. Polisiye/gerilim seven kisilerin mutlaka kutuphanelerinde bulunmasi gereken bir kitap.
Fazla detaya inmeyecegim. Herkese tavsiyemdir. Siddetle okumanizi tavsiye ederim.
Seri katillerin dünyasında antik zaman takıntıları olan değişik bir türün varlığının anlatıldığı bu kitap serinin güzel örneklerinden. Seri bitince 12. yazmama yetecek kadar karakterlere aşina oldum. Bu ikili bir gün kapımı çalarsa hemen çay ikram edecek kadar arkadaşız artık. :))))))
İyi okumalar.
Tess Gerritsen okumaktan keyif aldığım yazarlardan... Kendisini İstanbul'a geldiğinde görüp, kitaplarını imzalatabildiğim için de çok mutluyum...
Rizzoli&Isles serisinin 7. kitabı olan Ruh Koleksiyoncusu da temposu yüksek polisiye kitaplarından... Kitaba gelecek olursak, 2000 yaşında olduğu tahmin edilen bir mumya bulunuyor ancak incelemeler sonucunda bu işte bir tuhaflık olduğu cesedin daha yakın bir zamanda öldüğü, hatta cinayet olduğu anlaşılıyor... Ve devreye Rizzoli giriyor...
Tıp bilgisi ve yazma yeteneği birleşince ortaya tadından yenmeyecek bir tıbbi gerilim çıkıyor...
Bir Tess hayranı olarak kitaplarını öneriyorum...
Demek ki bazen, insana en büyük mutluluğu verebilecek kişi hiç dikkat etmediği biri oluyor, belli bir mesafede, sabırla bekleyen biri.
Tess Gerritsen
Sayfa 287 - Doğan Kitap
"Bazı insanlar nerede durmaları gerektiğini bilemiyorlar işte" diye devam etti Jane, "ve hayatlarını sahip olamadıkları birini bekleyerek heba ediyorlar..."
"Bazen, diye düşündü Jane, insana en büyük mutluluğu verebilecek kişi hiç dikkat etmediği biri oluyor, belli bir mesafede, sabırla bekleyen biri."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ruh Koleksiyoncusu
Alt başlık:
Rizzoli & Isles Serisi 7
Baskı tarihi:
Temmuz 2011
Sayfa sayısı:
298
Format:
Karton kapak
ISBN:
978-605-09-0190-0
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Keepsake
Çeviri:
Boğaç Erkan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Boston’da bir müzenin bodrumunda iki bin yaşında olduğu sanılan bir mumyanın keşfi kamuoyunda büyük ilgi uyandırır. Ancak bilgisayarlı tomografi taraması, mumyanın bacağında iki bin yıl öncesine ait olamayacak bir cisim ortaya çıkarır: Bir kurşun. Dedektif Jane Rizzoli ile adli tıp uzmanı Maura Isles’ın yolları bir kez daha kesişiyor. Arkeoloji Katili’ni yakalayamazlarsa vahşi cinayetler son bulmayacak.

“Ruh Koleksiyoncusu ani virajlarla ustaca kurgulanmış muhteşem bir gerilim romanı.”

-The Globe and Mail

“Günümüz gerilim edebiyatının en yaratıcı yazarından çarpıcı bir dehşet hikâyesi.”

-The Providence Journal

“Sağlam kurgusu ve tam ayarındaki bilimsel ayrıntılarıyla Ruh Koleksiyoncusu Gerritsen’in en iyi eserlerinden biri.”

-Chicago Sun-Times

Kitabı okuyanlar 773 okur

 • Merve KALKAN
 • Tuğçe Nur Doğru
 • Gökçe Köseoğlu
 • F Ceren İ
 • Gamze
 • Hatice Trgn
 • Arzu
 • Gizem ÜSTÜN
 • Pınar K.
 • ozden

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.6
14-17 Yaş
%3.7
18-24 Yaş
%25.4
25-34 Yaş
%30.1
35-44 Yaş
%27.2
45-54 Yaş
%10.7
55-64 Yaş
%0.4
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%80
Erkek
%20

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%36.2 (79)
9
%22 (48)
8
%23.4 (51)
7
%12.4 (27)
6
%3.2 (7)
5
%1.4 (3)
4
%0.9 (2)
3
%0.5 (1)
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları