Ruh Koleksiyoncusu Rizzoli & Isles Serisi 7

8,7/10  (146 Oy) · 
510 okunma  · 
140 beğeni  · 
3.405 gösterim
Boston’da bir müzenin bodrumunda iki bin yaşında olduğu sanılan bir mumyanın keşfi kamuoyunda büyük ilgi uyandırır. Ancak bilgisayarlı tomografi taraması, mumyanın bacağında iki bin yıl öncesine ait olamayacak bir cisim ortaya çıkarır: Bir kurşun. Dedektif Jane Rizzoli ile adli tıp uzmanı Maura Isles’ın yolları bir kez daha kesişiyor. Arkeoloji Katili’ni yakalayamazlarsa vahşi cinayetler son bulmayacak.

“Ruh Koleksiyoncusu ani virajlarla ustaca kurgulanmış muhteşem bir gerilim romanı.”

-The Globe and Mail

“Günümüz gerilim edebiyatının en yaratıcı yazarından çarpıcı bir dehşet hikâyesi.”

-The Providence Journal

“Sağlam kurgusu ve tam ayarındaki bilimsel ayrıntılarıyla Ruh Koleksiyoncusu Gerritsen’in en iyi eserlerinden biri.”

-Chicago Sun-Times
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2011
 • Sayfa Sayısı:
  298
 • ISBN:
  978-605-09-0190-0
 • Orijinal Adı:
  The Keepsake
 • Çeviri:
  Boğaç Erkan
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
DERYA... 
22 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Böcekten,fareden,gök gürültüsünden,asansörden bile korkan ben,söz konusu korku-gerilim filmiyse ya da kitabıysa benden cesuru olamaz...Cinayet mahalinde ip ucu arasam,otopsilerde organları incelesem,katili koşa koşa kovalasam...Eğer tıbbi gerilim de varsa işin içinde aman değmesinler keyfime...
Sevgili Tess Gerritsen bu işi öyle güzel yapıyor ki bana sadece olayın akışına kendimi kaptırmak kalıyor...

"Ruh Koleksiyoncusu" Mısır,mumyalama,arkeoloji,arkeolojik kazılar,müzeler arasında geçen müthiş bir kurgulama...Mumyalama teknikleri en ince ayrıntısına kadar anlatılırken gerilim,tempo hiç düşmüyor...Tess Gerrıtsen hem anatomi hem de genel kültür konusunda harikalar yaratmış...Film tadında bir gerilim arayanlar Tess Gerritsen kitapları tam size göre...

Damla Köseoğlu 
23 Oca 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Tess Gerritsen'den heyecanın hiç düşmediği, meraklandıran, yaşanan diyaloglarla güldüren bir roman daha. Rizzoli&Isles Serisi 12 kitaptan oluşan bir seri. Ruh Koleksiyoncusu ise serinin 7. kitabı. Bir taraftan seriyi bir an önce bitirmek isterken bir yandan da her kitabından ayrı ayrı zevk aldığım, karakterlerine fazlasıyla ısındığım serinin bitmemesini istiyorum. Tess Gerritsen'in ilk sayfalardan okuru içine çeken üslubu ve olayları ustaca kurgulayışı Ruh Koleksiyoncusu'nda da kendisini hissettiriyor. Bölüm sonlarının neredeyse tamamında okuyucuyu şaşırtacak bir şey ortaya çıkıyor.

Tess Gerritsen alanının en iyi isimlerinden biri ve ne yazarsa yazsın okurum diyeceğim yazarlardan. Kendisine, üslubunu ustalığına, hayranım. Ruh Koleksiyoncusu'nda Jane Rizzoli, Maura Isles, Frost gibi karakterler aracılığıyla bize olayları adeta yaşatıyor. Şahsen ben yazarın diğer kitaplarını okurken olduğu gibi Ruh Koleksiyoncusu'nda da yaşanan olaylar nedeniyle son derece gerildim.

Rizzoli&Isles Serisi'nin kitaplarını okurken bir taraftan da dizisini izliyorum. Dizisini de izlediğim için karakterlerle aramda bir bağ oluştu diyebilirim. Jane Rizzoli'nin cesur, sert, kendinden emin tavırlarını; Maura Isles'ın mesleğini icra ederken gösterdiği özveriyi, ılımlığını; Frost'un, Jane'e yardımcı olarak olayları ele alış şeklini çok seviyorum. Ruh Koleksiyoncusu da bu birbirinden değerli karakterlerle birlikte oldukça ilginç bir konuyu ele alıyor.

Arkeolojik ögeleri, mumyaları, kazıları da içinde barındıran kitabın konusundan kısaca bahsedecek olursam; Boston'da bulunan Crispin Müzesi'nin bodrumunda iki bin yaşında olduğu sanılan bir mumya bulunmuştur. Basının da dahil olduğu birçok kesimin yoğun ilgisine maruz kalan mumya, üzerinde incelemeler yapılması için hastaneye getirilir. Bilgisayarlı tomografi sırasında mumyanın bacağında 2000 yıl öncesine ait olamayacak bir cisim görülür: Bir kurşun. 12 yıl öncesinden bugüne uzanan sırların okuyucuyu şaşırtığı, olayların sonuna gelindiği düşünülen son 10 sayfada bile okuru hayrete düşürecek yeni gelişmelerin yaşandığı Ruh Koleksiyoncusu mükemmel bir polisiye-gerilim kitabı.

Ruh Koleksiyoncusu benzeri kitaplar

Emre AYDOĞAN 
07 May 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · Puan vermedi

Gerçekten şu ana kadar okuduğum en heyecan verici Rizzoli İsles serisi kitabı diyebilirim. Tess, bu kitapta o kadar çok şaşırtıyor o kadar çok ters köşe yapıyor ki...Bazı şeyleri sindirmek için tekrar tekrar okunduğum yerler oldu.. Tabir etmek gerekirse "sağ gösterip sol nasıl vurulur" sorusuna en mükemmel cevap bu kitapta verilmiş :))

Mehtappp 
 26 Kas 2015 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 8/10 puan

Rizzoli&Isles serisinin 7. kitabı.

İlginç bir koleksiyona sahip olan Crispin Müzesinde bulunan mumyalanmış bir ceset: Bayan X. (Kimliği bilinmeyen cesetlere Bay ya da Bayan X deniyor) Önce 2 bin yıllık olduğu düşünülüyor ancak yapılan taramalar ve araştırmalar sonucu bulgular değişiyor. Cesedin en tuhaf yanı ise "tsantsa" olması. Tsantsa, kesilen insan kafasının küçültülmesi işlemi. (Benim gibi meraklılar arama motorundan nasıl bir şey olduğuna bakabilir) Dedektifimiz Rizzoli bu defa bir “arkeoloji katilinin” peşinde. Her cinayetin her bulgunun ucu arkeolojiye çıkıyor.

Mısır tarihi ve arkeolojiye ilgi duyan biri olarak beğendim kitabı. İlginç birkaç bilgi de öğrenmiş oldum.

Ceren 
24 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · Puan vermedi

Konusunu güzel, ilerleyişini ise oldukça yavaş bulduğum kitaptır. Tess Gerritsen'in diğer kitaplarında olduğu gibi Ruh Koleksiyoncusu'nda da dikkat çeken, nefes kesen bir konu hakim. Fakat olayların ilerleyiş şekli bakımından incelenirse yavaş, çokça yavaş ve hatta bazen okumayı zorlaştıracak kadar ağır olduğu söylenebilir. Rizzoli and Isles serisinin kitabıdır. Polisiye severlere ve sıkılmama konusunda kendine güvenenlere rahatlıkla önerilebilir.

seher 
15 Haz 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Tess Gerritsen eğitimini aldığı antropoliji bilgisine dayanarak yazdığı kitapta arkeoloji ve özellikle insanların mumyalama sanatı ,ölü gömme ,insan kafasını kurutma bataklıklarda korunmuş olarak bulunan insanlar gibi tekniklerin geçmişte nasıl uygulandığı cinayetlerle birlikte anlatılmıştır.Mısır uygarlığını da meraklı bir yapınız varsa sürükleyici bir kitabı okumanızı tavsiye ederim

ilayda |슈가이다 
02 Eki 2017 · Kitabı okudu · 68 günde · 10/10 puan

10'da 10'luk mukemmel bir kitapti. Fazla soze gerek yok. Adi ustunde Tess Gerritsen. Yine mukemmel yine mukemmel. Polisiye/gerilim seven kisilerin mutlaka kutuphanelerinde bulunmasi gereken bir kitap.
Fazla detaya inmeyecegim. Herkese tavsiyemdir. Siddetle okumanizi tavsiye ederim.

Nurhan Işkın 
22 May 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Otopsi sonucu bacakta çıkan bir kurşun mumyanın geçmişini ve günümüzde ki katilin nasıl birleştiğini anlatan ,temposu yüksek bir polisiye gerilim.

MONSTER 
26 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

''Hayatta bedenine zarar verenler ölünce ruhuna bakınca bedenindeki yaralarında ruhunda görünce hiç şaşırma.
Ruh o kadar birleşmiş ki bedenle sanki bir bütündü.''
Bu cümle tam da kitabı altını çizecek birşeyler bulmazken sonuna kadar okutturan harika bir o kadarda göz torbalarımın belirgin olmasına neden olan bir kitap.
tavsiye ederim okunması yönünde.

Esma Saatçı 
24 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Seri katillerin dünyasında antik zaman takıntıları olan değişik bir türün varlığının anlatıldığı bu kitap serinin güzel örneklerinden. Seri bitince 12. yazmama yetecek kadar karakterlere aşina oldum. Bu ikili bir gün kapımı çalarsa hemen çay ikram edecek kadar arkadaşız artık. :))))))
İyi okumalar.

3 /

Kitaptan 61 Alıntı

Damla Köseoğlu 
22 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Demek ki bazen, insana en büyük mutluluğu verebilecek kişi hiç dikkat etmediği biri oluyor, belli bir mesafede, sabırla bekleyen biri.

Ruh Koleksiyoncusu, Tess Gerritsen (Sayfa 287 - Doğan Kitap)Ruh Koleksiyoncusu, Tess Gerritsen (Sayfa 287 - Doğan Kitap)
Damla Köseoğlu 
22 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İnsanın babası zengin olunca, fazladan birkaç "kodesten çık" kartı oluyor elinde.

Ruh Koleksiyoncusu, Tess Gerritsen (Sayfa 168 - Doğan Kitap)Ruh Koleksiyoncusu, Tess Gerritsen (Sayfa 168 - Doğan Kitap)
Aysel 
01 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

"Bazı insanlar nerede durmaları gerektiğini bilemiyorlar işte" diye devam etti Jane, "ve hayatlarını sahip olamadıkları birini bekleyerek heba ediyorlar..."

Ruh Koleksiyoncusu, Tess Gerritsen (Sayfa 286)Ruh Koleksiyoncusu, Tess Gerritsen (Sayfa 286)
Emre AYDOĞAN 
 05 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Her zaman rüyalarını dikkate al." diye tembihlemişti annesi ona. "Rüyalar zaten bildiğin şeyleri sana söyleyen seslerdir. Henüz önemsemediğin tavsiyeleri fısıldayan sesler."...

Ruh Koleksiyoncusu, Tess GerritsenRuh Koleksiyoncusu, Tess Gerritsen
Emre AYDOĞAN 
05 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Öyle uzun süredir gerçekle hayal arasında gidip geliyordu ki, zaman zaman hayatıyla ilgili hangi detayların gerçek, hangilerinin hayal ürünü olduğunu karıştırmaya başlamıştı...

Ruh Koleksiyoncusu, Tess GerritsenRuh Koleksiyoncusu, Tess Gerritsen
Emre AYDOĞAN 
06 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"O benim annemdi ve ben onu seviyordum."
"Oysa o sana suç işlemeni söylüyordu."
"Bazı suçlar haklı nedenlere dayanır. Bazen elinizde başka bir seçenek olmaz. Annem her ne yaptıysa eminim ki iyi bir sebebi vardır. O iyi bir insandı."
"Kanundan kaçan iyi bir insan ?"
"O zaman kanun yanlış olmalı"...

Ruh Koleksiyoncusu, Tess GerritsenRuh Koleksiyoncusu, Tess Gerritsen
Aysel 
01 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

"Bazen, diye düşündü Jane, insana en büyük mutluluğu verebilecek kişi hiç dikkat etmediği biri oluyor, belli bir mesafede, sabırla bekleyen biri."

Ruh Koleksiyoncusu, Tess Gerritsen (Sayfa 287)Ruh Koleksiyoncusu, Tess Gerritsen (Sayfa 287)
Emre AYDOĞAN 
04 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Ölüm insanı daha kırılgan yapıyor ve onun sizden çalabileceklerinden daha fazla korkmanıza neden oluyordu...

Ruh Koleksiyoncusu, Tess Gerritsen (Jane Rizzoli)Ruh Koleksiyoncusu, Tess Gerritsen (Jane Rizzoli)
Mehtappp 
20 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Kalpler, sonuçlarını pek fazla değerlendirmeden seçimlerini yapar.

Ruh Koleksiyoncusu, Tess Gerritsen (Sayfa 17 - Doğan Kitap)Ruh Koleksiyoncusu, Tess Gerritsen (Sayfa 17 - Doğan Kitap)