Ruh & Zaman (Şizofren Hikayeler)

·
Okunma
·
Beğeni
·
284
Gösterim
Adı:
Ruh & Zaman
Alt başlık:
Şizofren Hikayeler
Baskı tarihi:
Aralık 2017
Sayfa sayısı:
156
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052964248
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Cinius Yayınları
“Hapis gibi bir şey yaşadığımız sahte zamansızlık. Kaybettiklerimizi çok önceden kendi elimizle kaybettiğimizde, gerçek zamansızlığı yok saydık. Göz ardı edilen değerler, gözyaşı olarak yanaklarımızdan özlemle akar gider değersizce. Uzaklara doğru süzülen kuşları garipçe selamlıyorum ve uçsuz bucaksız mekânda kalbimin sıkıştığını hissediyorum yeniden. Gösteremediğim sevgiler, benliğimi içten hançerleyerek ağır bir yenilgiye uğratıyor. Susuyorum, nefes alamıyorum, özlüyorum… İçime çektiğim dumanlar, tuzlu gözyaşlarım üzerinden süzülürken sizi anıyorum. Ne nefes alabiliyorum ne de boğulabiliyorum… Maddi ve manevi sıkışmışlık hissi günbegün artıyor ve aklımı kontrol etmeye başlıyor. Kokunuzu, benliğime kanat gerişinizi, gülüşünüzü ve nice hatırayı şişelerin dibinde arayıp duruyorum.”Birbirinden bağımsız ve sürükleyici 11 hikâye içerisinde felsefe, sosyoloji, psikoloji, tarih, matematik kırıntılarını bulacak; zaman, ruh, evren, bilim, aşk gibi konularda kendinizle tartışırken ufkunuzun açıldığını hissedeceksiniz. Tüm duyularınızı akan sözcüklerin gizemli ahengine bıraktığınızda, melodinin ritmi ile zamansızlık yolcuğunda kaybolacaksınız.
156 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Sadece seri kitaplarda yaptığım bir eylemdir yazarın iki kitabını art arda okumak. Bir yazarın farklı kitaplarında ise öylesi okuma yapmam hiç olmadı. Yani şimdiye kadar...
Deniz Kenan Kılıç 'ın romanı Anlamsızlığa Tutunmak ' tan hemen sonra öykü kitabı Ruh & Zaman 'ı da yutmuş bulunmaktayım. Sanki bir denizin içinde bazen sakin sakin yüzdüm, bazen dalgalar oradan oraya savurdu, bazen dibe kadar dalıp nefessiz kalınca çıktım, bazen sırt üstü kendimi akıntıya bıraktım. Bazen de türlü balık cinsi etrafımı sardı da, hem onları izlemenin tadına vardım hem de aralarında sıkışıp kaldım. Ama her bir eylemden sonra sanki denizin içinde durgun, tatlı su alanı var da oraya ulaşıp hem kana kana su içmişim hem öylece kalıp dinlenmişim gibi hissettim. Sonra yine her bir hikâyede öykü Deniz'ine çekilip yeni bir maceraya daha başlamışım gibi oldum. Hem de ne macera!..
Anlamadınız mı? Peki ben dilim döndüğünce anlattım. Bundan sonrası için, sizin yazarın kalemi ile tanışmanız gerekiyor. O zaman ne dediğimi kavrarsınız. Hatta ve hatta az bile bulabilirsiniz bu yazdıklarımı. Benden söylemesi!..
Kitapta 11 tane birbirinden sarsıcı ve her birinde derin tahlillerle bezeli öykü bulunmakta. Ama bildiğiniz en sıradışı öyküler. Şunları yazarken bile hepsi ayrı ayrı zihnimde geçiyor ve sizin yerinizde olmak istiyorum. Hiç bilmeden o öyküleri yeniden okumak...
Yalnız burada naçizane bir tavsiyede bulunmak istiyorum. Kitaptaki öykülerin hepsi de farklı tür konuları barındırıyor. Kiminde psikoloji, kiminde astroloji, kiminde felsefe söylem ve bilgilerinden katmış genç yazarımız olay örgüsüne. Ki bu da bir öykü kitabının başarısının anahtarlarından biridir bana göre. Ama romanlarda bu bilimlerin hepsi aynı kurguda işlenebilir. İşte tam da yazarın Anlamsızlığa Tutunmak kitabı tüm bilgi birikimi ile kurgunun zirveye çıktığı bir kitap. Ve önerim şu sizlere; ilk önce yazarın Anlamsızlığa Tutunmak kitabını okuyun. Ve tamamen sürprizlerle dolu bir kitapla karşılaşın. Zaten sonrasında Ruh & Zaman okumak için can atacaksınız. Ve kitapta da bir çok şizofrenik vaka ve insanla tanışacaksınız. Ve de etrafınızdaki insanlara, olaylara bambaşka bir perspektiften bakmaya başlayacaksınız. Hatta aynaya bile...
156 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10 puan
“Hapis gibi bir şey yaşadığımız sahte zamansızlık. Kaybettiklerimizi çok önceden kendi elimizle kaybettiğimizde, gerçek zamansızlığı yok saydık. Göz ardı edilen değerler, gözyaşı olarak yanaklarımızdan özlemle akar gider değersizce. Uzaklara doğru süzülen kuşları garipçe selamlıyorum ve uçsuz bucaksız mekânda kalbimin sıkıştığını hissediyorum yeniden. Gösteremediğim sevgiler, benliğimi içten hançerleyerek ağır bir yenilgiye uğratıyor. Susuyorum, nefes alamıyorum, özlüyorum… İçime çektiğim dumanlar, tuzlu gözyaşlarım üzerinden süzülürken sizi anıyorum. Ne nefes alabiliyorum ne de boğulabiliyorum… Maddi ve manevi sıkışmışlık hissi günbegün artıyor ve aklımı kontrol etmeye başlıyor. Kokunuzu, benliğime kanat gerişinizi, gülüşünüzü ve nice hatırayı şişelerin dibinde arayıp duruyorum.”

Birbirinden bağımsız ve sürükleyici 11 hikâye içerisinde felsefe, sosyoloji, psikoloji, tarih, matematik kırıntılarını bulacak; zaman, ruh, evren, bilim, aşk gibi konularda kendinizle tartışırken ufkunuzun açıldığını hissedeceksiniz. Tüm duyularınızı akan sözcüklerin gizemli ahengine bıraktığınızda, melodinin ritmi ile zamansızlık yolcuğunda kaybolacaksınız.
156 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10 puan
"Dumanlar içinde gözlerimi kısıp, kendimi huzur dolu bir melodiye bırakıyorum. Her bir taneciğimi saran melodi, buzlarla çevrili yanan ruhum ile ahenkli bir dansa başlıyor. Dokuz kez uzun sessizliğe gömülen kalbimi avuçlarıma alıp hayat öpücüğü veriyorum. Masum bir nankörlük, sahte bir içtenlik, boş bir yokluk, huzur veren bir acı, sessiz bir metropol, çığlıkları yürekleri tırmalayan dilsiz bir insan ve ruhları soğuran sevimli gülümsemeler arıyorum. Ve soruyorum... Hani hep çocuk olarak kalacaktık biz?" diyor yazarimiz.:) İçimizdeki kaostan bahsediyor ve bu kaosun ürünü hikayeleriyle bizleri buluşturuyor. Kaostan düzene giden yoldaki çatlaklardan sızan belki de düzenin bizzat içinde barındırdığı delilikten beslenmişe benzeyen bu sıradışı hikayelerin her birini okurken büyük keyif aldım. Okumanızı tavsiye ederim.
156 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Ruh & Zaman || Deniz Kenan Kılıç
°
Kitabımız 11 hikayeden oluşuyor. Birbirinden bağımsız bu 11 hikayede her konudan bir parça okuyoruz.
Bu sefer yapacağım! ve Yaşayan Ölüler hikayelerini çok sevdim!
Hatta tüm hikayeleri çok sevdim. Her hikayenin içersindeki olayların yanında betimlemeler ve psikolojik tahlilleri okumak bana çok zevk verdi.
Aslında 11 hikayenin hepsinden bahsetmek istiyorum ama o tadı okuyacak olanlara bırakmak istiyorum
Kitabın en güzel kısmı ise Bir delinin tespitleri kısmı Bencil insanlar, kıskanç insanlar ve üçkağıtçı ve vicdansız insan tiplerinin oluşumundan bahseden kısımdı. O kadar güzel ve haklı cümlelerdi ki bayıldım.
Hatta okurken bazen yeniden Mutlu Prens’i okuyor gibi hissettim. Nedendir bilinmez ya da kısa ama güzel hikayelerden oluştuğu için olabilir ama sevdiğim bir kitabı okuyormuş gibi hissettiren kitapları seviyorum️
Sürekli benzer kitaplar, romanlar okuyan biri olarak arada böyle farklı şeyler okumak çok hoşuma gitti ve bu birbirinden güzel hikayeler barındıran kitabı herkese tavsiye ediyorum.
156 syf.
·10/10 puan
Okurken çok büyük keyif aldığım Ruh ve Zaman birbirinden bağımsız farklı hikayelerde şizofrenik düşünceler ve yaklaşımlar sergileyen karakterlerin yaşamlarından konu alınmış.... bazı hikayelerde çok hüzünlendim bazıların da ise kahkaha bile attım çıldırmışsın sen dedim... şu sorunun cevabını kitap ta aldım Deliler dış etkenlerden dolayı devirebilir mi????
Çok severek okuyacağınıza eminim...
156 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Kitap Yorumu// Ruh ve Zaman(Şizofren Hikayeler)-Deniz Kenan Kılıç
.
Deniz Kenan Kılıç 'ın kleminden çıkan kitap hem hikayelerin kurgusuyla hem de yazım dili ile sizi içine çekiyor. İçeriğinde 11 tane hikaye var. Her birinde ayrı bir dünya, her birinde ayrı bir bilinmezlik. Karekterler resmen kafayı sıyırmış. Ama her karakterde, her öyküde kendinizden bir şeyler bulma ihtimaliniz var aman dikkat. "Oha bu yazarın kafası nasıl çalışıyor" diyebilirsiniz. Zira hem güldüren hem de insanın içini acıtan o kadar güzel detaylarla donatılmış ki.
.
Kitapta yayınevinin editöründen ve basımından kaynaklı baya hata var. Her hatayı tek tek fotoğraflayarak Deniz'e ilettim. Hepsini tek tek not alarak, bir mesajıma da yeter demeyerek, darlanmayarak üstüne bir de teşekkür ederek dönüş yaptı. Hem naif kişiliğiyle hem de güzel kalemiyle tanıştığım için çok memnunum. Deniz Kenan Kılıç kitap için teşekkür ederim. Yazın hayatında başarılar canım arkadaşım. Ham kaleminle hem de seninle iyi ki tanılmışım. Yeni kitabınla buluşmayı sabırsızlıkla bekliyorum.
156 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10 puan
Farklı hikayelerden oluşan güzel bir kitap. Düşünsel ögeler barındıran tarzını gerçekten çok sevdim. İlk iki hikaye kısa yazılardı ancak sonraki bölümlerdeki hikayelerin kurgusu gerçekten başarılıydı. Karakterler beklenenin dışında kişilerden oluşuyor. Sürükleyici hikayelerden oluştuğu için kitabı kısa sürede bitirebilirsiniz.
Uykusuz bedenim kaldırım taşlarından geçerken korkuyorum, heyecanlanıyorum, üzülüyorum ve yalvarıyorum. Tanrı beni duysun diye...
Hiçbir şey bu kadar acıtmamışken canımı, şimdi can çekişiyor gibiyim. İlerideki bir camiden gelen selaya kulak kabartıyorum. Selası verilen AŞK! İnanamıyorum! İnanmak istemiyorum! Ve inanmıyorum... Hayır, gerçekten inanmıyorum...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ruh & Zaman
Alt başlık:
Şizofren Hikayeler
Baskı tarihi:
Aralık 2017
Sayfa sayısı:
156
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052964248
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Cinius Yayınları
“Hapis gibi bir şey yaşadığımız sahte zamansızlık. Kaybettiklerimizi çok önceden kendi elimizle kaybettiğimizde, gerçek zamansızlığı yok saydık. Göz ardı edilen değerler, gözyaşı olarak yanaklarımızdan özlemle akar gider değersizce. Uzaklara doğru süzülen kuşları garipçe selamlıyorum ve uçsuz bucaksız mekânda kalbimin sıkıştığını hissediyorum yeniden. Gösteremediğim sevgiler, benliğimi içten hançerleyerek ağır bir yenilgiye uğratıyor. Susuyorum, nefes alamıyorum, özlüyorum… İçime çektiğim dumanlar, tuzlu gözyaşlarım üzerinden süzülürken sizi anıyorum. Ne nefes alabiliyorum ne de boğulabiliyorum… Maddi ve manevi sıkışmışlık hissi günbegün artıyor ve aklımı kontrol etmeye başlıyor. Kokunuzu, benliğime kanat gerişinizi, gülüşünüzü ve nice hatırayı şişelerin dibinde arayıp duruyorum.”Birbirinden bağımsız ve sürükleyici 11 hikâye içerisinde felsefe, sosyoloji, psikoloji, tarih, matematik kırıntılarını bulacak; zaman, ruh, evren, bilim, aşk gibi konularda kendinizle tartışırken ufkunuzun açıldığını hissedeceksiniz. Tüm duyularınızı akan sözcüklerin gizemli ahengine bıraktığınızda, melodinin ritmi ile zamansızlık yolcuğunda kaybolacaksınız.

Kitabı okuyanlar 12 okur

  • Şehla Bağırova
  • Activist
  • Huzursuz Kitap
  • Merve P.
  • Erdoğan Keskin
  • Ece Ceren
  • Kemal Karaca
  • yuanfensiir
  • Suyun_kitaplari
  • Zeynep Şimşek

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%70 (7)
9
%10 (1)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%20 (2)