Ruhlar Dükkanı

·
Okunma
·
Beğeni
·
11,5bin
Gösterim
Adı:
Ruhlar Dükkanı
Baskı tarihi:
1992
Sayfa sayısı:
524
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar Yayınevi
Baskılar:
Ruhlar Dükkanı
Ruhlar Dükkanı
567 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
*SPOİLER İÇERMEMEKTEDİR.

Gün gelsin ki Stephen King’in hayali kasabasının başına bir şey gelmesin.Kujo ve Hayatı Emen Karanlıkta’da bu kasabanın üzerine bir kabus çökmüştü.Hatta kitapta bolca Kujo ve Hayatı Emen Karanlık’a bolca göndermeler var.O kitapta bulunan karakterlerin o kitaptan sonra ne olduğunu öğreniyoruz.

DİKKAT! Kujo ve Hayatı Emen Karanlık kitabını okumamışsanız ve okumak gibi bir isteğiniz varsa bu kitabı pas geçmenizi öneriyorum üzülerek.

Girişte de söylediğim gibi Castle Rock’ı kabuslar ülkesine sokacak yepyeni bir dükkan açılıyor.Adı “Gerekli Şeyler” olan bu yeni dükkanda gizli arzularınız,kişiliğinizin hiç bilmediğiniz yönleri,hayallerinizi süsleyen hatta hayatınız boyunca sahip olmak isteyip sahip olamadığınız spiritüel objeler satılıyor.

Aklınızdan geçen soruyu duyar gibiyim.Bu objelerin fiyatları ne kadar ? Ödeme iki kısımdan oluşuyor.Birinci kısmı cüzdanınızdaki para ve ikinci kısımsa kasabadaki bir sakine zararsız bir şaka yakmak.Tabiki Castle Rock sakinlerinin gözlerini döndüren bu objeler iş ruhunu satmaya geldiğinde bile bizim küçük kasabamızın sakinlerinin gözlerini döndürmeye devam ediyor ve kasabamızın sakinleri ellerini ceplerine atmaktan çekinmiyor.

Şaka yaparak hayallerimi süsleyen objeye sahip mi oluyorum ? Kısmen evet.Komşunuzun çarşaflarına çamur atarak,bahçesini mahvederek veya bu basit şeylerin uç noktası olacak şekilde komşunuzun kişisel sınırlarını belirli bir ahlak çerçevesinin dışına iterek veya özel hakların gizliliğini ihlal ederek o değerli objelere sahip olabiliyorsunuz.

Peki bundan dükkan sahibinin çıkarı ne ? Bu şakalar onarılmaz boyutlara geldiğinde dükkan sahibi Leland Gaunt oturduğu yerden kasabada çıkan kıyametin tadını dükkanından izleyip gülme şerefine nail olacaktır.

LELAND GAUNT,madem bütün insanların arzularını ve gizli sırlarını biliyor o zaman kim buna dur diyebilecek ? Hepimizin arzuları ve gizli istekleri yok mu ? Hangimiz nefsimize hakim olabiliyoruz ? Kasabada ruhunu bu şeytana satmamış olan ve bütün yaşama arzusunu kaybetmiş biri tabiki.

Kasaba sahipleri ucuza aldıkları,gözlerini döndüren bu objeleri aslında ne kadar büyük bir bedel ödeyerek aldıklarını gördüklerinde üstünden fazlasıyla zaman geçmiş ve kasaba kıyamet yerine dönmüş olacaktır.

Kitabın okunuşu,akıcılığı,konusu ve karakterleri oldukça harikaydı.

Stephen King bu kitap ile bize öyle unutulmayacak bir kasaba hediye etmiş ki ben bu kitabın etkisinden uzun bir süre kurtulabileceğimi düşünmüyorum.

Herkesin birbirini tanıdığını,herkesin birbiriyle kaynaşık olduğu bir kasaba.Bu kasabada herkesin bir zayıf noktası var.Herkesin sevmediği insanlar ve bu insanların birbirleriyle onarılamayacak geçmişleri var.Ve Leland Gaunt denen adam bu insanları öyle bir birbirlerine düşürüyor ki kasaba yeryüzünden silinecek boyuta geliyor.

Kitabın karakterlerine de bir o kadar bayıldım.Özellikle Polly Chalmers’a.Sırf kendi ayakları üzerinde durabilmek için yaptıkları gözü kara bir kadın Polly.Sevdiği adam için gözünü kırpmadan canını verebilecek kadar fedakar olan bir kadın.BAYILDIM POLLY’e!

Kitapta öyle uç karakterler vardı ki başka bir kitapta görebileceğinizi düşünmüyorum.Bunlar hakkında detay verirsem spoiler olacağını düşünüyorum.

Hatta King’in her kitapta dine yer vermesi de şaşırılacak bir şey değil.Bu kasaba da katolikler ve baptistler var.En ufak bir konudan tartışmalar kavgalar yaşıyorlar.Leland Gaunt bu iki dini topluluğu öyle bir birbirlerine düşürüyor ki bırakın skolastik düşünce çarpışmasını adeta Haçlı Seferleri ortaya çıkıyor.

2020 de okuduğum üçüncü kitap olmasına rağmen bu yılın okuduğum ve okuyacağım en harika kitapları listesinde yerini aldı.En başında yaptığım uyarıyı dikkate alarak gözünüzü kırpmadan bu kitabı alabilirsiniz.Herkese de öneriyorum,bu kitaptan öğrenebileceğiniz ve öğretebileceğiniz bir sürü ders var.Okuyun okutun diyorum. :)

Bu incelememi bana şiddetle bu kitabı okumamı öneren ve ağzından bir sürü spoiler kaçıran -_- Roland Deschain abime ithaf ediyorum.
524 syf.
·20 günde·Puan vermedi
Ruhlar Dükkânı, gerçek adıyla Gerekli Şeyler, Leland Gaunt adında bir adamın Castle Rock'ta açtığı bir dükkânı ve müşterilerini anlatıyor. Gaunt iyi bir pazarlamacı: insanların en çok istediği şeyleri çok uygun bir fiyata onlara satıyor, ama karşılığında kasabadaki bir kişiye bir şaka yapmalarını istiyor. Kitap, bu şakaların bir araya gelerek sebep olduğu "şeyleri" anlatıyor.

Tipik bir Stephen King kitabı olarak: bol karakter, bol detay, finale doğru yükselen gerilim, ve hiç fena olmayan bir son. Bol karakter demek bu karakterlerin derinleşememesi demek, evet, ama yine de yazar belirgin çizgilerle bu karakterleri dikkat çekici hâle getiriyor. Yine de diğer eserlerindeki karakterleri düşündüğümüzde acaba hangisi hangi kitaba ait ve birbirinden farkları nedir, diye sorsak bilemeyiz, ya da ben bilemem, en sevdiğim eseri olan Mahşer'den bile karakter hatırlamıyorum. Bunun sebebi King evreninde çok fazla insan olması. Belki bu çok sayıdaki karakter fazla derinliğe sahip değil, ama bu kalabalıklar kesinlikle keyif veriyor, okumaya da doyum olmuyor. Ruhlar Dükkânı'nı okurken yine iyiler ve kötüler arasındaki savaşa tanık oluyoruz. Mahşer'de anlatılan buydu. O'da anlatılan buydu. Kujo'da anlatılan buydu. Falcı'da anlatılan buydu. Tekrar tekrar okuduğumuz hikâyeyi bir kez daha okuyoruz: daha kalabalık, daha eğlenceli. Bu sefer kurgu daha da keyif verici, eğlendirici, düşündürücü.

Sonuç olarak; başarılı bir Stephen King kitabı Ruhlar Dükkânı. Yazarı seven herkese öneririm.
 • Karanlık Öyküler
  8.5/10 (264 Oy)180 beğeni831 okunma313 alıntı4.858 gösterim
 • Kemik Torbası
  8.5/10 (374 Oy)269 beğeni1.242 okunma289 alıntı7,3bin gösterim
 • Cep
  8.1/10 (311 Oy)180 beğeni869 okunma146 alıntı3.776 gösterim
 • Çağrı
  8.9/10 (341 Oy)190 beğeni838 okunma360 alıntı4.987 gösterim
 • Tepki
  8.4/10 (362 Oy)283 beğeni1.111 okunma292 alıntı5,4bin gösterim
 • Gece Yarısını Dört Geçe
  8.6/10 (238 Oy)175 beğeni733 okunma132 alıntı9,2bin gösterim
 • Çorak Topraklar
  9.0/10 (380 Oy)232 beğeni929 okunma202 alıntı5,3bin gösterim
 • Üç'ün Çekilişi
  8.8/10 (347 Oy)234 beğeni914 okunma187 alıntı3.835 gösterim
 • Kujo
  8.4/10 (459 Oy)304 beğeni1.120 okunma405 alıntı6,5bin gösterim
 • Sis
  8.3/10 (486 Oy)361 beğeni1.637 okunma498 alıntı11,6bin gösterim
524 syf.
·Ne Okusam'dan
Gerekli Şeyler...
Castle Rock...

Ruhlar Dükkanı en iyi King romanlarından biridir. Bir kasaba düşünün çok sessiz ve huzur dolu ama bir gün bir dükkan açılıyor ve kasabada her şey kabusa dönüşüyor. Dükkanın sahibi çok uzaklardan gelen bir yabancı. İsmi ''Gaunt'' her şeyi değiştirecek olan, insanlara bir şeyler satan ve bir şeyler yapmaya zorlayan bir karakter. Aslında zorlama derken insanları sanki hipnotize ediyor ve olaylar başlıyor.

Çok fazla karakter olmasına rağmen çok iyi anlatmış yine Usta King. Ve yine eski kitaplara selam çakmış daha kitabın başında Çağrı ve Kujo'ya selam gönderiyor. Sonradan sayfalar ilerledikçe bi baktım Hayatı Emen Karanlık'ın ana karakteri karşımda ve en büyük şoku da burada yaşadım. Şok üstüne şok yani... Detay vermeyeceğim tabii ki :)

Dükkanda hayatta en çok istediğiniz şeyler karşınıza çıkıyor ya da geçmişte yaşadığınız en güzel anılardan kalma eşyalar tekrar karşınıza çıkıyor ve bunların fiyatı cüzdandaki paralar değil. Sadece Gaunt'un dediklerini yapmak olacak. Bedel ödemek zorundalar.

Gerilim, heyecan dolu bir aksiyon kitabı. Kanunları çiğnemek adeta normal bir hayata dönüşmüştü. Herkes birbirinden şüpheleniyor ve geçmişteki aralarındaki kavgalar en büyük olayların fitilini ateşlemişti bile. Kitap çok akıcı ve karakterleri tanıdıktan sonra su gibi akacak sayfalar.

Şeytan her zaman aramızda!
Kasabanın zayıflığından ve öfkesinden beslenen Yalnız Adam olan Gaunt ile tanışmaya hazır mısınız?
Ruhlar Dükkanı'na girmeye hazır mısınız?

Acele Edin...
567 syf.
·10/10 puan
ON YÜZ BİN MİLYON TANE YILDIZ

Ruhlar Dükkanı'nın ve Castle Rock kasabasının ne kadar güzel olduğunu nasıl anlatabileceğimi bilemiyorum. Müthiş ötesi bir hayal gücü ile yazılmış ve nakış nakış işlenmiş bir kitap! 80'ler Amerikasında beni büyüleyen ne varsa hepsi konulmuş kitabın içine, okurken film şeridi gibi her şey geçti gözümün önünden, bu incelemeyi sadece duygularımı baz alarak yazacağım varsın kitabı eleştirmenler eleştirsin. Bir kasabaya insanların ruhları karşılığında "gerekli şeyleri" satmak ve onları kendine köle yapıp kasabayı birbirine düşürmek için gelen insan görünümlü bir şeytan, illüzyon ile herkesin en hassas noktasına dokunup, eksikliklerini tek tek bulup onları bir kukla gibi oynatan şeytan ve o şeytanın önünü keserek kasabadan cehenneme ait kapkara atlarıyla gökyüzüne defolmasını sağlayan Polly, Alan.....!!

Sadist kitabından Annie yine göz kırpıyor bize, o kadar etkilediki bu beni anlatamam. Sanki Annie ölümsüz ve sürekli dirilip dirilip karşımıza çıkıyor. Polly, Bay Gaunt, Alan, Brian, Nattie, Norris, Nan, Keeton, Ace, pederler ve adını hatırlayamadığım (sanırım Myrtle'dı) kocasından gördüğü şiddeti ve psikolojik baskıyı oyuncak bebeklerine sarılaray ağlayan kadın. Hepsi! Hepsi benim için vazgeçilmez en güzel karakterler oldular. Funkoları olsa hepsini tek tek toplardım. Koşa koşa filmini izleyeceğim şimdi. Filminin ne kadar kötü yapıldığı umrumda bile değil çünkü işin profesyonel boyutundan çok bana dokunduğu kısmıyla ilgileneceğim.

Ben zihnimde Polly'i, çok sevdiğim Rosemarynin Bebeği filmindeki Mia Farrow olarak, Alan'ı Jack Carter olarak, Nan'i ve Nattie'yi Kathy Bates olarak canlandırdım. Kathy Bates sanırım Stephen King kitaplarında karakterleri zihnimde canlandırmak için vazgeçecemeyeceğim bir aktör.

Koşun ve okuyun! Tekrar tekrar soluksuz okuyacağım bir kitap olacak Ruhlar Dükkanı, Tanrı Castle Rock'ı ve Stephen King'in kalemini tekrar tekrar kutsasın, bambaşka! Bambaşka bir dünyaydı! Ne kadar övsem az, artık benim için çok önemli bir eser ve etkisinden kolay kolay çıkamayacağım.

"DEFOLUP GİT İFRİT KASABAMIZDAN! KOVULUYORSUN!" Polly bu esnada başını Alan'ın omzuna gömmüş ağlarken ve Norris şerif arabasında baygın bir şekilde olanları izleyip şeytan bağırarak gökyüzüne doğru cehennem atını sürerken Castle Rock cayır cayır yanıyordu.
524 syf.
·12 günde·Beğendi·9/10 puan
Çok iyi kurgusu olan bir Stephen Kıng romanı okuyorum. Romanın çok fazla karaktere sahip olduğu doğru fakat bu kesinlikle sizi yoracak ya da size karakterlerin yüzeysel geçildiğini hissetirecek türden değil.Okurken her bir karakterini rahatlıkla sindirebiliyorsunuz ve bunun yanında da sık sık kendi zaaflarınızı sorguluyorsunuz. Örneğin ben Gaunt’un Gerekli Şeyler Dükkanına uğramış olsam bir şey satın almadan çıkamazdım sanırım. Bunu hala düşünüyorum. Kitabın bir filmi olup olmadığını bilmiyorum. Yoksa da kesinlikle uyarlama yapılabilecek kadar güzel bir konuydu.
Stephen Kıng romanlarının en sevdiğim özelliği karakterlerinin histerik bir şekilde ölen bir yakınının ya da birinin sesiyle kendi iç dünyalarında konuşmaları. Ve bu romanda bu fazlasıyla mevcuttu.
Tek kelimeyle “Harika!”
524 syf.
·2 günde·10/10 puan
Alışveriş yapmayı sever misiniz? Aldığınız ürünlere gerçekten ihtiyacınız var mı yoksa sadece beğendiğiniz için mi bir şeyler alırsınız? Bu kitabı okuyunca alışveriş yapmak pek de zevkli gelmeyebilir.

Leland Gaunt adında bir adamın Castle Rock'ta açtığı bir dükkânı ve müşterilerini anlatıyor. Gaunt iyi bir pazarlamacı: insanların en çok istediği şeyleri çok uygun bir fiyata onlara satıyor, ama karşılığında kasabadaki bir kişiye bir şaka yapmalarını istiyor. Kitap, bu şakaların bir araya gelerek sebep olduğu "şeyleri" anlatıyor.

Bu mağazayı gerçekten merak ediyor musunuz? Bir alışveriş yapmak ister misiniz? O zaman bedelini ödeyin ve zamanınızı harcayın. Sizi Castle Rock kentine davet ediyorum.

Kitapta beni en çok etkileyen olay Castle Rock insanlarının satın aldıkları çöpleri en çok istedikleri şeymiş gibi görmeleri. Bu biraz şimdinin insanlarının internet üzerinden veya büyük avmlerden alışveriş yaparken gördüklerine benziyor. Alana dek bu dünyada ihtiyacımız olan tek şey gibi görünüyor, satıcılar öyle inanmamızı istiyor. Aldıktan sonra bu büyü biraz daha sürse de en sonunda faydasız bir şey aldığımızı fark ediyoruz.

Uzun zamandır bir King kitabı okumuyordum. Agatha Christie’den sonra dedim bir okuyayım. Aslında yeni baskısını alıp okumak gibi bir hayalim vardı fakat fiyatlar sağ olsun...

Ben her zamanki gibi Stephen King'in o küçük kasaba yaşamını ve ilişkilerini anlatışını çok seviyorum, onun en karanlık romanlarında bile sıcak bir taraf var, bu romanda bana çok keyif verdi. Leland Gaunt'un insanları "gerekli şeyleri" ile avlayışlarını okumak çok eğlenceliydi. Kitabın konusu kesinlikle dahice. Filmini izlemediyseniz onu da tavsiye ederim.

Ha! Şunu da söylemeden geçmeyeyim, hayalimdeki Gaunt daha yuvarlak yüzlü ve tontoştu ama olsundu. :) Onun dışında yine iyiydi yani.

Özellikle son yüz sayfada elinizden bırakamayacaksınız. Olaylar yaşanırken yerinizde duramıyorsunuz sanki kasabada yaşananları oradaymış ve izliyorsunuz gibi geliyor.


Keyifli okumalar dilerim. :)
524 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Bilenler bilir; dünya üzerinde gerilim- korku edebiyatı denildiğinde en popüler yazarlardan biri olan King'in kitaplarında gerilim ve korku unsuru düşük dozdadır ve genellikle konu ağır ve geniş bir şekilde ilerler. Konuyu anlatırken yazarın kalemi yavaş oynar. 11 22 63 bunun en iyi örneklerindendir bence... Yaratık gibi kitaplarında ise, gerçekle harmanlanmış fantastik öğeler biraz daha ön plana çıkar. 50'nin üzerinde eseri olan yazara her ne kadar edebi yönünün zayıf olduğu ve popüler unsurlara ağırlık verdiği eleştirileri getirilse de ben bunları acımasızca buluyorum. Gelelim Ruhlar Dükkanı'na;
Yazar ile tanışma kitabı arıyorsanız fantastik ve korku öğelerini ustaca harmanladığı son derece akıcı olan ve oldukça merak uyandıran, sade anlatım dili ile bu kitabı kesinlikle tavsiye ederim. Elde etmek istediklerimiz için neleri feda edebileceğimizi ve bunun sonuçlarında ortaya neler çıkabileceğini abarta abarta kurgulanmış yazar, ama nasıl ustaca bir abartı ve kurgu... Ayrıntı vermeyim de, kitabın büyüsü bozulmasın. Bence yazarın orta uzunluktaki eserleri arasında en iyisi. Keyifle okuyun:))
524 syf.
·20 günde·Beğendi·8/10 puan
sayfa 300 den sonra beynim fena karıştı çünkü olay ve kişiler sürekli değişti e tabi daha heyecanlı oldu . kendini vererek okuduğunda anlamaman imkansız olaylar bağlantılar dehşet güzel sadece böyle harika başlayan bir kitabın sonunun daha etkileyici olmasını isterdim süpriz bir son mesela.
567 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10 puan
#okudumbitti
#kitapyorum #stephenking #ruhlardukkani

Castle Rock adındaki sakin bir kasabada yeni bir mağaza açılır ve ismi Gerekli Şeyler'dir.
Dükkanın sahibi Lelan Gaunt'un kasabadaki herkese satabileceği uygun bir sey mutlaka var.
Bu bir bazun olta olabilir,ya da bir beyzbol kartı.Belki de bir karnaval camı,hatta ağrılarınızı geçirebilecek bir kolye.
En çok neyi istiyorsanız Leland Gaunt sizin için cok uygun bir fiyat ve kasabadaki söyledigi kişiye küçük,zararsız bir şaka yapma karşılığında onu size verir.

PEKİ ALIŞVERİŞ BU KADAR MI???

Alıcı istediği eşyayı alır,satıcı parasını!!!
Normalin böyle olması gerekiyor tabi fakat Castle Rock kasabasındaki bu satıcının farklı bir alış-veriş anlayışı var.Onu da okuyun,öğrenin derim

ISLER COK KARIŞACAK !!!!

Kitap oldukça sürükleyici ve King'in kalemini konuşturduğu bir eser.
Evet,cok fazla karakter var yine,zaten King okuyanlar buna cok aşina.Baslarda biraz yorabilir fakat her bir karakter yine önemli ve yazarın karakterleri okuyucuya anlatış tarzı yine olağanüstü.
Siz kim kimdir çözmeye çalışırken bir bakmışsınız her bir karakteri özümsemiş,hatta Castle Rock kasabasının müdavimlerinden olmuşsunuz bile.Bu da King sihiri sanırım.

🖍🖍🖍NOT🖍🖍🖍

Yazarın Kujo ve Hayatı Emen Karanlık kitaplarını okumadan,okunmaması tavsiye ediliyor.Iki kitaba da göndermeler varmış.Ben sıradan saptım ama arayı soğutmamak adına şimdi onlara geçiş yapicam.Siz doğru sırayla okuyabilirsiniz dilerseniz.

KEYIFLE OKUYUN VE KITAPLA KALIN
524 syf.
·14 günde·Beğendi·8/10 puan
#kitapyorum
#ruhlardükkanı
#king
#2020
-36.kitap
#sayfasayısı 568
#gönülsuveren çevirmen
Merhabalar derken yine bir king klasiği ile sizlerleyiz.İnce bir kitap olarak gördüğümü itiraf etmeliyim.Kitabımızda maine eyaleti ve castle rock kasabası bazılarımıza tanıdık gelebilir.Kurgusu tek kelimeyle harika bir kitaptı diyebilirim.Bazı eserleri birlikte okuduğumuz ve bize bu sefer büyük sabırlar gösteren değerli okurdaşım TC Fadime Aslan ada ayrıca teşekkurler ederim.Birlikte kitap okumaların keyfini sürmeye devam edeceğiz.
Gerekli şeyler dükkanı açmaya karar veresim geldi birden.Kimin neye ihtayacı varsa bay gaunt' un açtığı paranın geçmediği bir yerpeki ne geçiyor burada aldığınız ürüne karşılık birilerine ufak şakalar (cinayet ) yapmanız gerekebilir.Bizim beklentilerimizi karakter sayiları biraz zorlasa da okurken her bir birey yerini buluyor.Yorumu bizde biraz karıştirmış olabiliriz affola.Malum kitabı istanbul aydin arasinda gezdirmişizdir.Tü arkadaşlara keyifli okumalar sağlıcakla kalınız.
524 syf.
·3 günde
Yazarı okudukça daha da sevmeye başladım.Akıcı ve sürükleyici bir kitap idi.Yazarın okuduğum kitapları içindeki en iyisi idi.Kendi dükkanını açan adamın müşterilerinin yaşadıkları Ve daha sonra kendi yaşadıkları anlatılıyor.Ayrıca bloğumdan da yorumumu okuyabilirsiniz.(https://sadeceyagmurr.blogspot.com/...hlar-dukkan.html?m=1) okumalar.
Bunu gülünç ve tembel küçük bir fahişe olduğun için yapıyorsun. Burası Amerika ve yalnızca fahişeler yatakta iş yaparlar.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ruhlar Dükkanı
Baskı tarihi:
1992
Sayfa sayısı:
524
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar Yayınevi
Baskılar:
Ruhlar Dükkanı
Ruhlar Dükkanı

Kitabı okuyanlar 903 okur

 • Sadık Kocak
 • Barış Altay
 • montechristo
 • Eren
 • Uğur ALTUNBEY
 • Erva
 • Can Çakır
 • Merve K.
 • Cengizhan Koçyiğit

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.6 (2)
9
%0
8
%0.3 (1)
7
%0
6
%0.3 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları