Ruhları İyileştirenler - Nietzsche

·
Okunma
·
Beğeni
·
10,2bin
Gösterim
Adı:
Ruhları İyileştirenler - Nietzsche
Baskı tarihi:
Ekim 2019
Sayfa sayısı:
112
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057608420
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tutku Yayınevi
Baskılar:
Nietzsche
Nietzsche
Nietzsche
Ruhları İyileştirenler - Nietzsche
Nietzsche
Ruhları İyileştirenler Nietzsche Stefan Zweig Tutku Yayınevi  Nietzsche, Böyle Buyurdu Zerdüşt, Ecce Homo ve Deccal gibi kitaplarıyla felsefe dünyasını halen sarsmaktadır. Bu eserle 19. yüzyılın en büyük düşünürlerinden Nietzsche'nin iç dünyası ve Batı'daki değerlerin yıkılmasıyla meydana gelen kriz sonrası Batı dünyasına eleştirileri, 20. yüzyıla dair öngörüleri ve esrarengiz yaşam öyküsü Stefan Zweig'ın usta kalemiyle okuyucuya sunuluyor. Müziğe dair fikirlerinden İtalya gezisine, hastalığından sağlığına Nietzsche'nin tüm hayatı bu eserle gün yüzüne çıkacak.
149 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10 puan
Zweig'dan bir biyografi hem de Nietzsche'nin.. Genelde biyografik eserler sıkıcı olur, pek de okunmazlar. Ama bu farklı bir tarz. Biyografiyi Zweig normal seyirinden ve tekdüzelikten çıkartarak akademik dili ortadan kaldırmış ve roman akıcılığında, kurgusal, dopdolu bir anlatım ortaya koymuştur. Nietzsche anlamak isteyen biri için bulunmaz bir eser diyebilirim. Nietzcshe'nin derin anlam arayışına ince ince dokunmuş, mecburiyetten yalnızlaşmasının üzerinde durmuş, varoluşsal kaygılarının derinliklerine inerek hayatının en değerli anlarını okuyucusunun önüne sunmuşmuştur.

Nietzsche’nin hayat hikâyesi değil okuduğumuz. Yani falanca yerde doğdu, filanca okulu okudu gibi bilgiler bulamıyoruz. Gerek de yok zaten, internetten bir iki saniye içinde bulmak mümkün bunları. Nietzsche’nin felsefi düşüncelerini de anlatmıyor Zweig. Onun yerine Nietzsche’nin ruh hallerinin, arka kapakta da dediği üzere “…zaaflarının, alışkanlıklarının, tutkularının ve saplantılarının peşine düşüyor…” ve onun “…varoluş acısına, insanlardan uzaklaşmasına ve mecburi inziva hayatına…” ışık tutuyor.

Nietzsche
Stefan Zweig
170 syf.
Bence Stefan Zweig öncelikli olarak okunması gereken bir yazar. Onun en büyük şanssızlığı onun biyografisini kendisi gibi yazabilecek birisinin çıkmamış olması.
Onun edebi dehasını değerlendirecek konumda hissetmiyorum kendimi ama bence kendisi dostoyevski'den bile daha edebi ve daha yaratıcı değerli ilham verici bir insan ne yazsa okurum tıpkı Oscar Wilde gibi..
140 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10 puan
İlber Ortaylı bir röportajında Stefan Zweig'in biyografilerini okumamızı tavsiye etmişti. Bu vesileyle okuduğum bu kitap Nietzsche'nin yaşayışını,düşüncelerini kısa ama derinlemesine anlatıyor.
Bir filozofu anlamak istiyorsak onun yapılarını mutlaka hayat hikayesiyle beraber okumamız gerekiyor. "Derisini değiştirmeyen yılan, telef olur. Görüşlerinin değişmesine engel olunan zihinler de öyle: Zihin olmayı bırakırlar." Bu cümlede de anlatıldığı üzere başımıza gelenler, okuduğumuz kitaplar, tanıştığımız insanlar düşüncelerimizi etkiler. Hayat hikayesinden bağımsız bir filozofu okumak, filozofun düşüncelerinde sürekli bir tezatlık bulmamızı sağlar.
170 syf.
Ecce Homo’dan sonra okuduğum için olabilir, ancak kitabın aldığı yorumlara bakıp durdum. Çok enteresan buldum açıkçası.

Bu kesinlikle bir başlangıç kitabı. Okurken kasveti hoşuma gitti ve insanı içine çeken bir dili var ama hayran mektubu okuyormuşum gibi hissettim. Zweig’a sürekli içimden sordum; konu senin bakış açın mı yoksa Nietzsche mi?

Edebi yanı çok mükemmel, o noktada hakkı asla yenilmez. Ama kitap belli bilgisi olan için sadece bir konu olsun ben edebiyatımı konuşturayım olmuş. Biyografi okuyamayan gençlere hitâp ediyor kesinlikle.

Benim gibi Nietzsche’i daha çok arayanlara asla yeterli gelmez, hayalkırıklığı bile hissettirir...
140 syf.
·2 günde
Zweig, Nietzsche' nin biyografisini yazarken falan yerde doğdu, filanca yerde okudu gibi bilgilere değinmeden, onun ruh hallerini bize tanıtmış. Sağlık durumunu özetlemiş. Neden yalnız olduğunu, kendi yalnızlığında nasıl yandığını, dürüstlük tutkusunu, neleri sevdiğini, nelerden nefret ettiğini, Don Juan'lığını bize aktarmış.
Müziğe ve hakikate olan aşkını, dostluk özlemini, iç dünyasını anlatmış.
Ünlü yazar, kitabın son bölümünde; "Önümüzdeki Avrupa Savaşı'ndan sonra beni anlayacaklar" sözünden yola çıkarak, Nietzsche, Avrupanın toplumsal yapısındaki çöküşü, bir çağın yaşanmış ve ölmek üzere olduğunu bize haber verdi ama engelleyemedi, sonrasında zihni çöktü, düşüncesini okuyucuyla paylaşmış.
Eğer Nietzsche'nin yaşam amacını, inançlarında ve duygularinda ki dönüşümü öğrenmek istiyorsanız Zweig'in güçlü kaleminden okunmalı diye düşünüyorum.
İyi okumalar dilerim.
170 syf.
·1 günde·9/10 puan
Bu kitaba hakettiği gibi iyi bir inceleme yazısı yazmak istiyorum ama zihnimdekileri hangi kelimelerle ifade edeceğimi bilmiyorum. Nietzsche’ye saygım sevgim o kadar büyük ki tarifini bulamıyorum. Yazmak istediğim bir şeyler var ama toparlayamıyorum. Martin Eden ile aynı hissiyatı paylaşıyorum yine:

“İçimde söylemek istediğim çok şey var gibi geliyor. Ama öyle çoklar ki gerçekte içimde olanı söylemenin yollarını bulamıyorum. Bazen bütün dünya, bütün yaşam her şey içimde yerleşmiş ve sözcüleri olmam için baskı yapıyorlar gibi geliyor bana. Öyle hissediyorum ki -ah işte bunu anlatamıyorum- onun büyüklüğünü hissediyorum ama konuştuğumda küçük bir çocuk gibi anlamsız şeyler mırıldanıyorum, duyguları ve heyecanları yazıya, söze dökebilmek büyük bir iş, onları okuyanın içinde aynı duygu ve heyecana dönüşmeleri gerekiyor. Bu muhteşem bir iş. Bak, yüzümü otların içine gömüyorum ve burun deliklerimden çektiğim soluk binlerce düşünce ve düşle ürpertiyor beni. Bu soluduğum, evrenin soluğu. Şarkıyı ve kahkahayı, başarıyı ve acıyı, mücadeleyi ve ölümü tanıyorum; beynimin içinde çimenlerin kokusundan yükselen düşler görüyorum, bu düşleri sana, dünyaya anlatabilmeyi isterdim. Ama nasıl yapabilirim ki bunu? Dilim bağlı. O çimenlerin kokusunun üzerimdeki etkisini sana sözlerle anlatmaya çabaladım. Ama başarılı olamadım. Acemice konuşmalarımda verdiğim ipuçları dışında hiçbir şey yok elimde. Kendi sözcüklerim bana anlaşılmaz geliyor, yine de söylemek isteğiyle kıvranıyorum.”

Kitaba dönersem, ana konumuz Nietzsche ama bu kitap Stefan Zweig’la ilgili düşüncelerimi 180 derece değiştirdi. Önceden okuduğum bir kitabı sade geldiğinden sanırım, Zweig’ı düz, basit bir yazar olarak görüyordum. Yanılmışım. Gözlerim dola dola okuduğum o kadar çok yer oldu ki, Nietzsche’yi o kadar güzel anlatmış ki Nietzsche’ye ayrı kendisine ayrı hayran oldum. Nietzsche gibi bir insanın zihnine yolculuk etme fırsatına nail olduğum için çok şanslı hissediyorum. Ben daha önce feksefesini, düşüncelerini yüzeysel olarak bilsem de hiç Nietzsche okumadım. Bu kitabı Nietzsche’yle ilgili genel bir fikre sahip olmadan okumak çok doğru değil sanırım. Görüşlerini tam olarak bilmediğim için kitapta bazı anektotları kavrayamadım. Nietzsche’yi okuyup, düşüncelerini her yönüyle öğrendikten sonra bu kitabı okumak daha isabetli bir karar olur zannımca.
140 syf.
·2 günde
O kadar dikkatle ve keyifle okudum ki, son sayfaya geldiğimde şöyle dedim "Hiç bir cümlesi boşa kurulmamış ya hu ! 🤔 İşte Zweig farkı..." Acı çeken insanın ruh halini belki de en iyi anlamış- özüne katmış da kalemine aktarmış olan yazar, hatta en iyi biyografi yazarı Zweig dır." desem, sanırım abartmış olmam. ("Hayır, abartmıyorsun." dediğinizi duyar gibiyim )
170 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Merhaba;
Nietzsche hakkında genel fikir sahibi olmak için uygun bir kitap. Biyografiden ziyade onun düşünsel hayatına bir pencere açıyor bu kitap.
Ve eserin sonuna geldiğinizde Nietzsche'yi daha fazla merak ederken buluyorsunuz kendinizi.
Zweig'in biyografileri zaten oldukça etkileyicidir , bu eserdeki kendine has tarzı da sizi etkiliyor ve esere akıcılık katıyor. Bu sayede bir solukta kolayca okuyabiliyorsunuz.
Beni özellikle Nietzsche'nin yalnızlığı ve kensini herşeysen soyutlaması oldukça etkiledi.
Fakat dediğim gibi bu eserle ben Nietzsche'yi tabımadım onu daha fazla merak ettim.
Mutlaka O'nu tanımak adına okuyacağın başka kitaplar olacaktır.
Herkese keyifli okumalar dilerim.
Youtube kanalım için;
https://www.youtube.com/...YAdpca9gSpXaa33F04Cw
140 syf.
Benim için çok ayrıcalıklı bir filozof olan Nietzsche 'nin yaşamını, hastalıklarını, zaaflarını, hayata bakışını, yalnızlığını, düşüncelerini, müziğe olan tutkusunu, yaşadığı zorluklara ıstırap veren ağrılarına rağmen düşüncelerine nasıl güçlü sarıldığını , dostlukları, hayal kırıklıklarını çok güzel anlatmış Zweig zaten Stefan Zweig, 'de çok sevdiğim bir yazar akıcı bir dille anlatmış ben çok beğendim herkese tavsiye ederim.
170 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Zweig eşsiz anlatımı ile Nietzsche'nin aslında çokta hakim olmadığımız karanlık yönünü gösteriyor bize. Ruhundaki karanlık yerleri aydınlatarak okura sunuyor. Zweig'dan bahsettiğimiz için dilinin akıcı olduğuna söylememe gerek yok.
112 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Nietzsche'yi bu kadar olağanüstü güzellikte bir uslupla anlatan başka bir kitap olamaz, misyonu, vizyonunu ve yaşam felsefesini harika anlatmış. Adeta o dönemde onlarla hareket ediyorsun gittiğe ülkeye gidiyor, bindiği trene biniyor, hep ensesinde bitiyorsun adete. Nietzsche'yi okumadan bunu okumalısınız.
Derisini değiştirmeyen yılan telef olur.
Görüşlerinin değişmesine engel olunan zihinler de öyle: Zihin olmayı bırakırlar.
Gökyüzünden yoksun gözü pek bir manzara, seyircisiz devasa bir oyun, ruhsal yalnızlığın en dehşet verici çığlığı etrafında giderek şiddetlenen bir suskunluk
...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ruhları İyileştirenler - Nietzsche
Baskı tarihi:
Ekim 2019
Sayfa sayısı:
112
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057608420
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tutku Yayınevi
Baskılar:
Nietzsche
Nietzsche
Nietzsche
Ruhları İyileştirenler - Nietzsche
Nietzsche
Ruhları İyileştirenler Nietzsche Stefan Zweig Tutku Yayınevi  Nietzsche, Böyle Buyurdu Zerdüşt, Ecce Homo ve Deccal gibi kitaplarıyla felsefe dünyasını halen sarsmaktadır. Bu eserle 19. yüzyılın en büyük düşünürlerinden Nietzsche'nin iç dünyası ve Batı'daki değerlerin yıkılmasıyla meydana gelen kriz sonrası Batı dünyasına eleştirileri, 20. yüzyıla dair öngörüleri ve esrarengiz yaşam öyküsü Stefan Zweig'ın usta kalemiyle okuyucuya sunuluyor. Müziğe dair fikirlerinden İtalya gezisine, hastalığından sağlığına Nietzsche'nin tüm hayatı bu eserle gün yüzüne çıkacak.

Kitabı okuyanlar 744 okur

  • Meltem Özdemir
  • Savaş Demir
  • Banu sarı
  • Aysu Yüzücü
  • Senorita
  • Rıdvan AKDEMİR

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.5 (1)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0