Ruhsal Zeka ( S Q )

7,6/10  (66 Oy) · 
325 okunma  · 
53 beğeni  · 
1.918 gösterim
Maddi güzelliğinizin arkasında gizlenen muhteşem mananızı keşfettiniz mi? Görünmez bir El'in, şans, kaza, içgüdü, ilham görüntüsüyle hayatınızı yönlendirdiğinin farkında mısınız? Neler oluyor?

Evrene hükmeden gizli bir El, damlalardan bebekler, kelebekler, çiçekler, dağlar, denizler, gözler, gönüller tasarlıyor. O'nu tanıdınız mı? Hayata gülümsediğiniz günden beri kalbinizle konuşan o gizli El size ne diyor olabilir?

Ruhsal Zekâ'yı okudukça, kalbinizde yükselen bir güneş, çevrenizde gülümseyen siluetleri gecenin karanlığından kurtaracak. Çalışkan, ümitli, heyecanlı, huzurlu, kanaatkâr, ısrarlı, zeki, sevimli bir sonsuzluk yolcusu olduğunuzu hatırlayacaksınız.
İnancın, iyi niyetin, olumlu duygunun, ısrarın, kanaatkârlığın, ruhsal etkileşimin gücünü ve ilahî iradeyi keşfetmeye hazır mısınız? Ruhsal Zekâ, gizli bir El'in görünmez planının, maddeci bilimin göremediği sırrını açıklıyor. O gizli El'e dost olmayı seçerseniz, evrenin kalbine girersiniz.

İşte bazı okuyucu yorumları:
- "Hiçbir kitabı bu kadar meraklanarak okuduğumu hatırlamıyorum."
- "Başarı yolcularının aklına kıvılcımdan öte bir ateş bırakıyor."
- "İnsanı öyle anlatıyorsunuz ki kendime hayran kaldım."
- "Bir kitaba böylesine bağlanacağımı düşünemezdim."

Hayat bilgeliği sizi bekliyor. Bu kitaba, basıldığından beri gösterilen muhteşem ilginin sırlarını siz de keşfedin. Engelleriniz merdivenleriniz olsun. Kale gibi bir nur çevrenizi kuşatsın. İnanıp direnin ki, ıssız çölün sessiz kuyusuna da düşseniz, ilahî yardım size gönderilsin.
(Tanıtım Bülteninden)
Esma Tezgi 
04 Nis 21:46 · Kitabı okudu · 3 günde · 6/10 puan

Kitap Ruhsal Zeka'yı, bizim Yaratıcı ile olan bağlantımızı irdeliyor ve 7 maddede onu nasıl verimli kullanacağımızı açıklıyor. İçindekilerin çoğu zaten gündelik hayattan bildiğimiz şeyler, yazar bunların ruhsal zeka ile olan bağlantısını açıklıyor. Geri kalanı da yine bildiğimiz ama çoğunlukla gözden kaçırdığımız bilgilerdi.

Bu konularda, daha önce çok fazla şey okumuş olduğum için kitap beni okurken baya sıktı diyebilirim. Ruhsal Zeka başlığı altında olmadan içindeki yazılara benzer kitaplar ve makalelerden bolca okuduğum için bu kitabı okurken neredeyse hiç yeni bir şeyle karşılaşamadım, hem bu durum hemde yazarın dili yüzünden kitabı sevemedim. Bir an önce bitse isteğiyle okuduğumu da itiraf etmeliyim. Sanırım kitaptan daha fazla bilimsel araştırma verisi bekliyordum ama hiç böyle bir şeyle karşılaşmadım, bu da etkileyiciliğini azaltıyor ne yazık ki.

Bugün olsa bu kitabı muhtemelen almazdım ama daha önce aldığım için okumuş oldum. Kitap kötü değil ve insana ilham verecek çok fazla noktaya parmak basıyor, kitaba kulak verirseniz oldukça faydalı sonuçlar alınabilir. Ancak ben yazarın dilinden hoşlanmadım, neden bilmiyorum ama rahatsız etti beni, belki de sürekli kendinden örnekler vermesinden dolayıdır. Yazarın başka kitabını okumayı düşünmüyorum.

http://yorumatolyesi.blogspot.com/2017/04/ruhsal-zeka.html

Ruhsal Zekâ ile birlikte kalbimizin dilini ve ruhunu gücünü keşfediyoruz. Hayatımızdaki en büyük olayların zihinsel ve duygusal zekâmızın derinlerinde gizlenen ruhsal zekânızla ilişkisini keşfediyoruz. Karşımıza kaderin gizemi çıkıyor. Hayatta zerre tesadüfler yoksa bu şanslar,kazalar da neyin nesiydi diyoruz?
Bu kitapta inancınızın,niyetlerinizin, duygularınızın, ısrarınızın, ruhsal enerjinizin ilahî irade çerçevesinde hayatınızı nasıl şekillendirdiğini anlatıyor.
Okunması gereken bir kitap.

insan_okur 
17 Nis 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · 8/10 puan

Şu yazarı ve kitaplarını o kadar çok merak ettim ki.... Merakımın nedeni ise sitemizde an fazla alıntı yapılan kitabın bu yazara ait olmasıydı.

Kitaba geçersek; diğer okuduğum kişisel gelişim kitapların çok çok farklı bir eser. İçerisinde 7 bölüme oluşuyor kitap. İnanma, Niyet, Duygu, Israr, Kanaat, Ruhani Etkileşim ve İlahi İrade Gücü olarak. Her bölümde kendi başlığına göre örnekler, sınıflamalardan oluşuyor. 286 Sayfalık bir eser. Elimdeki baskı 254. Baskı. Gitgide güncellenmiş kitap.

İçeriğine bakarsak başta dediğim gibi çok çok farklı bir kişisel gelişim kitabı. Daha doğrusu gelişim değil de gelişmiş insanlar da okuyabilir. Çünkü içerdiği bilgileri unutmuş olmaları muhtemel. Tazelenmek isteyenler mutlaka okumalı. Ayetlerle, hadislerle ve alıntılarla tüm konular örneklendirilmiş. Bölüm sonlarında ise tekrar mahiyetinde eylem planı ve özet sözler bölümü var.

Yazarın çok farklı bir dili var. Bir bakıma ilmihal gibi bir kitap Dini açıdan yaklaşmış yazar bilimsel açıdan değil. Diğer kişisel gelişim kitapları bilimsel veriler ve istatistiklere dayanır genelde. Ama bu kitap ruha hitap ediyor. Günlük yaşamdan örneklerle ilerlemiş yazar.

Eleştirim ise bazı bölümlerde öyle cümleler var ki aynı sözleri farklı cümleler kurarak uzatmış. O kısımları okuyunca biraz sıkıldım ama genel olarak ruha hitap eden, her kesimin okuması gereken bir kitap. Konuları ve içeriği harika bir kitap. İnsanın yapacaklarına inanması, duygularını kullanması, bilmediklerini öğrenmesi ve bildiklerini tazelemesi açısından kesinlikle önerebilirim.

Çok çok etkilenmesem de beğendiğim bir eser oldu. Yazarın diğer iki kitabı daha var elimde okumayı düşünüyorum. Sürçü lisan ettiysem affola.

İyi okumalar. Mutlu günler...

Bekir İstanbul 
27 Mar 17:57 · Kitabı okudu · 7 günde · 9/10 puan

Ruhsal Zeka kitabı yedi bölümden oluşan batı kaynak ve kültürlerinden ziyade bir müslümana göre, İslami müktesebat ile yazılmış bir kişisel gelişim kitabıdır. Bu yedi bölüm şunlardır; inanma gücü, niyet gücü, duygu gücü, ısrar gücü, kanaat gücü, ruhsal etkileşim gücü ve İlahi İrade gücü.

Kişisel gelişime bu açıdan bakmak için yazarın değinmediği bir çok nokta var. Kişisel gelişim bir yolculuktur, kötü huylardan iyi huylara bir yolculuk. Tasavvufta bu yolculuğa seyri sülûk denir. Yani kişinin nefis mertebelerinde yükselmesi, kalb ve ruhun derinlemesine anlaşılması ve iradenin güçlenmesidir. Ve seyri sülûk'un nihai hedefi kişiyi insanı kamil mertebesine yükseltmektir. Bunlardan kitapta hiç bahsedilmemiş...

Yazar çok okumuş, bilgili ve kendini geliştirmiş biri olabilir ama yazarlık başka bir şey. Tam olarak ifade etmekte zorlanıyorum ama yazarın üslubunda eksiklikler var. Bazı ifadeler fazla abartılmış ve bazı konular birbirini tekrar etmiş. Yinede kişisel gelişime farklı bir bakış açısıyla bakmak için okunması gereken bir kitap diye düşünüyorum.

mütereddit 
11 Kas 2015 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 10/10 puan

أَيَحْسَبُ الْإِنسَانُ أَن يُتْرَكَ سُدًى
İnsan, kendisinin başıboş bırakılacağını mı zanneder.(Kıyamet-36)

*****
Diğer okurların ne düşündüğünü bilmem ama bu kitabı okurken aklıma sürekli yukarıdaki ayet geldi. Bence kitap insanoğlunun ne kadar önemli olduğunu hatırlatıyor. Yani evet koskoca bir evren var. Her gün Güneş doğuyor, vakti geldiğinde yağmur yağıyor. Çeşit çeşit sebze ve meyveler her yıl belli mevsimde yetişiyor, sofralarımıza geliyor. Peki niçin ?
Bu tarz düşününce tüm kainat insanoğlu için çalışıyor diyebiliriz. Ve bu da insanın önemini bir kez daha vurguluyor bence.
Gelelim esas konuya. Kiişisel gelişim kitapları genelde insanları plana, programa itekler. İnsanı sadece maddi bir varlık olarak görüp aslında 24 saate her şeyi sığdırabileceğimizi sadece planla çalışmamızdan bahseder. Oysa bu kitapta insanın ruhani yapısını da incelemiş yazar. Ve bu açıdan kendi kulvarındaki diğer kitapları açık ara geride bırakmış diyebilirim.
Yeri gelmişken söyleyeyim bu kitap öyle 1 haftada okunup bırakılacak bir kitap değil. Hayatınızın hemen her safhasında yanınızda bulunması gereken bir kitap. Gönül rahatlığıyla tavsiye ederim.Şimdiden iyi okumalar...

Ali 
29 Tem 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

IQ ve EQ nun dışında insanların başarı konusunda en güçlü anahtarı olan SQ (Ruhsal Zeka) üzerine yazılmış muhteşem bi kitap. Ruhsal zekanızın farkına varanlara güzel bir klavuz varamayana da ayri tat veren bir kitap.

Serpil Ağ 
03 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

''Başarabileceğinize ne kadar inanıyorsanız, başarma ihtimaliniz o kadar fazladır'' demiş yazar. Nasıl doğru bir kelam. Hepimiz, öğretim hayatımızda telkin edilmek maksadıyla, bu sözleri mutlaka duymuşuzdur. ''İnanmak başarmanın yarısıdır'' yada ''İstemek başarmanın yarısıdır'' gibi...Eğer kendinizi, bir aymazın içerisinde boğuluyor gibi hissediyorsanız mutlaka bu kitabı okuyun derim. Sıra dışı olayların sırlarını keşfetmekle kalmaz, olayları irdelediğinizde gizli ve hikmetli bir planın varlığını hissedersiniz. Yazar; başımıza gelen iyi yada kötü bütün olayların, ilahi emirlerden kaynaklandığını, İçtenlikle yapılan dualar ile de olayların akışını değiştirebildiğimizi kısaca , ''hayata hikmetin hükmettiğini'' mükemmel kalemi ile biz okurlara armağan etmiştir.

Gizem YALÇIN 
 20 May 21:11 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · Puan vermedi

Eser 7 bölümden oluşuyor.Bunlar;
İnanma gücü,niyet gücü,duygu gücü,ısrar gücü,kanaat gücü,ruhani etkileşim gücü ve İlahi irade gücü...Yazar bu bölümler adı altında nasıl daha huzurlu olabileceğimizi,nasıl daha iyi ve başarılı bir hayat yaşayabileceğimizi müthiş bir teslimiyet ve tefekkürle açıklamaya çalışmış.Geçtiğimiz ay ve bu ay boyunca okuduğum Muhammed Bozdağ eserlerinde ortak temalar genel olarak tefekkür,başarı,teslimiyet,niyet adı altındaydı.Okuduğumuz yazarların ruh hallerinin ve duygu dünyalarının bizlere tesir ettiği kanaatindeyimdir her daim.Bundan olacak ki Muhammed Bozdağ'ı okuduğumda daha dingin daha huzurlu hissettim kendimi.

Hüseyin ŞAHİN 
13 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Eşsiz bir kitap ve tekrar tekrar okunmalı

Muhammet Çelik 
02 Şub 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · 6/10 puan

Aynı konu ve örnekleri tekrar edip duruyor kitapta. Aynı kitap çok daha ince basılabilirdi.
Ancak konunun içeriği önemli. İnsanın yapacaklarına inanması, duygularını kullanması önemli bir husus.

2 /

Kitaptan 113 Alıntı

Afra 
31 Mar 00:43 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hz. Ali'nin(ra) sözünü hatırlıyorum: "insanlarla öyle iyi geçininiz ki, düşmanlarınız bile ölümünüze ağlasınlar."

Ruhsal Zeka ( S Q ), Muhammed BozdağRuhsal Zeka ( S Q ), Muhammed Bozdağ
Bekir İstanbul 
23 Mar 21:30 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Olumsuz duygu enerjimizi tüketir. Uzun sürerse vücudumuz zararını tamir edemez ve hastalıklar başlar.

Ruhsal Zeka ( S Q ), Muhammed BozdağRuhsal Zeka ( S Q ), Muhammed Bozdağ
insan_okur 
10 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Öğrenmek
Çocuklar yüksek not için değil, öğrenmek için çalışın. Öğrenmek niyetiyle çalışırsanız, hem sınavınızı geçersiniz hem de öğrendikleriniz hayatınızda işinize yarar. "Öğrenmek amacıyla okuyan, bilginin özünü keşfeder."

Ruhsal Zeka ( S Q ), Muhammed Bozdağ (Sayfa 83 - Yediveren Yayınları)Ruhsal Zeka ( S Q ), Muhammed Bozdağ (Sayfa 83 - Yediveren Yayınları)
Gizem YALÇIN 
15 May 23:14 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Biz çoğu zaman,sonuca ulaşmak üzereyken vazgeçen,geriye dönen insanlarız.

Ruhsal Zeka ( S Q ), Muhammed Bozdağ (Sayfa 51)Ruhsal Zeka ( S Q ), Muhammed Bozdağ (Sayfa 51)
Afra 
30 Mar 23:30 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İslam Peygamberi der ki: "Kalbiniz incelip duygulandığında dua etmeyi ganimet bilin."

Ruhsal Zeka ( S Q ), Muhammed BozdağRuhsal Zeka ( S Q ), Muhammed Bozdağ
Gizem YALÇIN 
15 May 23:16 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Sorun damlalarını,sorun okyanusuna dönüştürmeyelim.

Ruhsal Zeka ( S Q ), Muhammed Bozdağ (Sayfa 53)Ruhsal Zeka ( S Q ), Muhammed Bozdağ (Sayfa 53)
insan_okur 
15 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Şükür
Şükür başkalarına sunduğumuz bir hediye değil, kendimize sunduğumuz bir onurdur. Şükürsüzlükler, porblemin büyümesine, acıların artmasına neden olurlar. Bu çok önemli !

Ruhsal Zeka ( S Q ), Muhammed Bozdağ (Sayfa 193 - Yediveren Yayınları)Ruhsal Zeka ( S Q ), Muhammed Bozdağ (Sayfa 193 - Yediveren Yayınları)
Afra 
01 Nis 15:42 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kötülükleri yayanlar geceleri bile uyumuyorlar; iyiliklere inananların akşama kadar uyumaya ne hakları var?

Ruhsal Zeka ( S Q ), Muhammed BozdağRuhsal Zeka ( S Q ), Muhammed Bozdağ
Hüseyin Alagöz 
15 Oca 23:00 · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

Saf bir insanı tuzağa düşüren, ölümcül bir belaya hazırlansın

Ruhsal Zeka ( S Q ), Muhammed Bozdağ (Sayfa 96)Ruhsal Zeka ( S Q ), Muhammed Bozdağ (Sayfa 96)