Ruhsal Zeka ( S Q )

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.941
Gösterim
Adı:
Ruhsal Zeka ( S Q )
Baskı tarihi:
Mayıs 2009
Sayfa sayısı:
292
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053840558
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yakamoz Yayınevi
Maddi güzelliğinizin arkasında gizlenen muhteşem mananızı keşfettiniz mi? Görünmez bir El'in, şans, kaza, içgüdü, ilham görüntüsüyle hayatınızı yönlendirdiğinin farkında mısınız? Neler oluyor?

Evrene hükmeden gizli bir El, damlalardan bebekler, kelebekler, çiçekler, dağlar, denizler, gözler, gönüller tasarlıyor. O'nu tanıdınız mı? Hayata gülümsediğiniz günden beri kalbinizle konuşan o gizli El size ne diyor olabilir?

Ruhsal Zekâ'yı okudukça, kalbinizde yükselen bir güneş, çevrenizde gülümseyen siluetleri gecenin karanlığından kurtaracak. Çalışkan, ümitli, heyecanlı, huzurlu, kanaatkâr, ısrarlı, zeki, sevimli bir sonsuzluk yolcusu olduğunuzu hatırlayacaksınız.
İnancın, iyi niyetin, olumlu duygunun, ısrarın, kanaatkârlığın, ruhsal etkileşimin gücünü ve ilahî iradeyi keşfetmeye hazır mısınız? Ruhsal Zekâ, gizli bir El'in görünmez planının, maddeci bilimin göremediği sırrını açıklıyor. O gizli El'e dost olmayı seçerseniz, evrenin kalbine girersiniz.

İşte bazı okuyucu yorumları:
- "Hiçbir kitabı bu kadar meraklanarak okuduğumu hatırlamıyorum."
- "Başarı yolcularının aklına kıvılcımdan öte bir ateş bırakıyor."
- "İnsanı öyle anlatıyorsunuz ki kendime hayran kaldım."
- "Bir kitaba böylesine bağlanacağımı düşünemezdim."

Hayat bilgeliği sizi bekliyor. Bu kitaba, basıldığından beri gösterilen muhteşem ilginin sırlarını siz de keşfedin. Engelleriniz merdivenleriniz olsun. Kale gibi bir nur çevrenizi kuşatsın. İnanıp direnin ki, ıssız çölün sessiz kuyusuna da düşseniz, ilahî yardım size gönderilsin.
(Tanıtım Bülteninden)
Ruhsal Zekâ ile birlikte kalbimizin dilini ve ruhunu gücünü keşfediyoruz. Hayatımızdaki en büyük olayların zihinsel ve duygusal zekâmızın derinlerinde gizlenen ruhsal zekânızla ilişkisini keşfediyoruz. Karşımıza kaderin gizemi çıkıyor. Hayatta zerre tesadüfler yoksa bu şanslar,kazalar da neyin nesiydi diyoruz?
Bu kitapta inancınızın,niyetlerinizin, duygularınızın, ısrarınızın, ruhsal enerjinizin ilahî irade çerçevesinde hayatınızı nasıl şekillendirdiğini anlatıyor.
Okunması gereken bir kitap.
Şu yazarı ve kitaplarını o kadar çok merak ettim ki.... Merakımın nedeni ise sitemizde an fazla alıntı yapılan kitabın bu yazara ait olmasıydı.

Kitaba geçersek; diğer okuduğum kişisel gelişim kitapların çok çok farklı bir eser. İçerisinde 7 bölüme oluşuyor kitap. İnanma, Niyet, Duygu, Israr, Kanaat, Ruhani Etkileşim ve İlahi İrade Gücü olarak. Her bölümde kendi başlığına göre örnekler, sınıflamalardan oluşuyor. 286 Sayfalık bir eser. Elimdeki baskı 254. Baskı. Gitgide güncellenmiş kitap.

İçeriğine bakarsak başta dediğim gibi çok çok farklı bir kişisel gelişim kitabı. Daha doğrusu gelişim değil de gelişmiş insanlar da okuyabilir. Çünkü içerdiği bilgileri unutmuş olmaları muhtemel. Tazelenmek isteyenler mutlaka okumalı. Ayetlerle, hadislerle ve alıntılarla tüm konular örneklendirilmiş. Bölüm sonlarında ise tekrar mahiyetinde eylem planı ve özet sözler bölümü var.

Yazarın çok farklı bir dili var. Bir bakıma ilmihal gibi bir kitap Dini açıdan yaklaşmış yazar bilimsel açıdan değil. Diğer kişisel gelişim kitapları bilimsel veriler ve istatistiklere dayanır genelde. Ama bu kitap ruha hitap ediyor. Günlük yaşamdan örneklerle ilerlemiş yazar.

Eleştirim ise bazı bölümlerde öyle cümleler var ki aynı sözleri farklı cümleler kurarak uzatmış. O kısımları okuyunca biraz sıkıldım ama genel olarak ruha hitap eden, her kesimin okuması gereken bir kitap. Konuları ve içeriği harika bir kitap. İnsanın yapacaklarına inanması, duygularını kullanması, bilmediklerini öğrenmesi ve bildiklerini tazelemesi açısından kesinlikle önerebilirim.

Çok çok etkilenmesem de beğendiğim bir eser oldu. Yazarın diğer iki kitabı daha var elimde okumayı düşünüyorum. Sürçü lisan ettiysem affola.

İyi okumalar. Mutlu günler...
 • Simyacı
  8.6/10 (8.220 Oy)9.208 beğeni27.492 okunma2.921 alıntı121.143 gösterim
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.920 Oy)19.837 beğeni45.424 okunma3.469 alıntı191.967 gösterim
 • Aşk
  7.7/10 (5.041 Oy)5.712 beğeni18.996 okunma963 alıntı95.582 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.883 Oy)9.422 beğeni26.499 okunma1.791 alıntı135.303 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (11.097 Oy)13.909 beğeni36.029 okunma3.754 alıntı153.085 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.712 Oy)8.173 beğeni22.238 okunma4.392 alıntı136.418 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.1/10 (9.980 Oy)11.767 beğeni29.529 okunma1.681 alıntı154.503 gösterim
 • Çalıkuşu
  8.8/10 (4.416 Oy)5.278 beğeni19.419 okunma873 alıntı80.587 gösterim
 • Olasılıksız
  8.6/10 (6.360 Oy)7.090 beğeni20.788 okunma786 alıntı116.878 gösterim
 • Sefiller
  9.1/10 (4.446 Oy)5.259 beğeni17.532 okunma3.786 alıntı112.876 gösterim
Ruhsal Zeka kitabı yedi bölümden oluşan batı kaynak ve kültürlerinden ziyade bir müslümana göre, İslami müktesebat ile yazılmış bir kişisel gelişim kitabıdır. Bu yedi bölüm şunlardır; inanma gücü, niyet gücü, duygu gücü, ısrar gücü, kanaat gücü, ruhsal etkileşim gücü ve İlahi İrade gücü.

Kişisel gelişime bu açıdan bakmak için yazarın değinmediği bir çok nokta var. Kişisel gelişim bir yolculuktur, kötü huylardan iyi huylara bir yolculuk. Tasavvufta bu yolculuğa seyri sülûk denir. Yani kişinin nefis mertebelerinde yükselmesi, kalb ve ruhun derinlemesine anlaşılması ve iradenin güçlenmesidir. Ve seyri sülûk'un nihai hedefi kişiyi insanı kamil mertebesine yükseltmektir. Bunlardan kitapta hiç bahsedilmemiş...

Yazar çok okumuş, bilgili ve kendini geliştirmiş biri olabilir ama yazarlık başka bir şey. Tam olarak ifade etmekte zorlanıyorum ama yazarın üslubunda eksiklikler var. Bazı ifadeler fazla abartılmış ve bazı konular birbirini tekrar etmiş. Yinede kişisel gelişime farklı bir bakış açısıyla bakmak için okunması gereken bir kitap diye düşünüyorum.
Kitap Ruhsal Zeka'yı, bizim Yaratıcı ile olan bağlantımızı irdeliyor ve 7 maddede onu nasıl verimli kullanacağımızı açıklıyor. İçindekilerin çoğu zaten gündelik hayattan bildiğimiz şeyler, yazar bunların ruhsal zeka ile olan bağlantısını açıklıyor. Geri kalanı da yine bildiğimiz ama çoğunlukla gözden kaçırdığımız bilgilerdi.

Bu konularda, daha önce çok fazla şey okumuş olduğum için kitap beni okurken baya sıktı diyebilirim. Ruhsal Zeka başlığı altında olmadan içindeki yazılara benzer kitaplar ve makalelerden bolca okuduğum için bu kitabı okurken neredeyse hiç yeni bir şeyle karşılaşamadım, hem bu durum hemde yazarın dili yüzünden kitabı sevemedim. Bir an önce bitse isteğiyle okuduğumu da itiraf etmeliyim. Sanırım kitaptan daha fazla bilimsel araştırma verisi bekliyordum ama hiç böyle bir şeyle karşılaşmadım, bu da etkileyiciliğini azaltıyor ne yazık ki.

Bugün olsa bu kitabı muhtemelen almazdım ama daha önce aldığım için okumuş oldum. Kitap kötü değil ve insana ilham verecek çok fazla noktaya parmak basıyor, kitaba kulak verirseniz oldukça faydalı sonuçlar alınabilir. Ancak ben yazarın dilinden hoşlanmadım, neden bilmiyorum ama rahatsız etti beni, belki de sürekli kendinden örnekler vermesinden dolayıdır. Yazarın başka kitabını okumayı düşünmüyorum.

http://yorumatolyesi.blogspot.com/2017/04/ruhsal-zeka.html
Evet uzun bir süreden sonra kitabımızı bitirmiş bulunmaktayım :))
başka kitaplarda sıra bakalım .. Ne olacak :)) güzel bir kitaptı anlaya anlaya okumaya çalıştım bir şey değişir umarım ...
أَيَحْسَبُ الْإِنسَانُ أَن يُتْرَكَ سُدًى
İnsan, kendisinin başıboş bırakılacağını mı zanneder.(Kıyamet-36)

*****
Diğer okurların ne düşündüğünü bilmem ama bu kitabı okurken aklıma sürekli yukarıdaki ayet geldi. Bence kitap insanoğlunun ne kadar önemli olduğunu hatırlatıyor. Yani evet koskoca bir evren var. Her gün Güneş doğuyor, vakti geldiğinde yağmur yağıyor. Çeşit çeşit sebze ve meyveler her yıl belli mevsimde yetişiyor, sofralarımıza geliyor. Peki niçin ?
Bu tarz düşününce tüm kainat insanoğlu için çalışıyor diyebiliriz. Ve bu da insanın önemini bir kez daha vurguluyor bence.
Gelelim esas konuya. Kiişisel gelişim kitapları genelde insanları plana, programa itekler. İnsanı sadece maddi bir varlık olarak görüp aslında 24 saate her şeyi sığdırabileceğimizi sadece planla çalışmamızdan bahseder. Oysa bu kitapta insanın ruhani yapısını da incelemiş yazar. Ve bu açıdan kendi kulvarındaki diğer kitapları açık ara geride bırakmış diyebilirim.
Yeri gelmişken söyleyeyim bu kitap öyle 1 haftada okunup bırakılacak bir kitap değil. Hayatınızın hemen her safhasında yanınızda bulunması gereken bir kitap. Gönül rahatlığıyla tavsiye ederim.Şimdiden iyi okumalar...
IQ ve EQ nun dışında insanların başarı konusunda en güçlü anahtarı olan SQ (Ruhsal Zeka) üzerine yazılmış muhteşem bi kitap. Ruhsal zekanızın farkına varanlara güzel bir klavuz varamayana da ayri tat veren bir kitap.
Üç temel zekâ türü olan,
-Ruhsal zeka
-Duygusal zekâ
-Zihinsel zekâ yı açıklayarak kendi zekâ türümüzü öğrenmemize vesile olan harikulâde bir eser.hayatımızın gidişatında pozitif değişimlere kapı açan eser asla ve asla okunup kitaplıkta duracak kitaplardan değil.her an acaba şu nasıldı,bunun için ne demişti gibi pekçok durumda tekrar okumayı,incelemeyi gerektirecek bir baş ucu kitabı.
Öyle ki bazan sırf kuvvetli bir desteğe ihtiyaç duyduğumuzda kendimizi yeniden keşfetme ve içimizde yenilenme arzusu doğduğu anlarda başvurabileceğimiz nadide bir rehber.

Bazı bölümleri var ki yemek yemenin damağımıza bıraktığı haz gibi ruhumuma haz bıraktı.en mühimide kapasitemi keşfetmemi ve kendimi tanımama vesile kitaplar güruhundan biri oldu.

Zekâ türlerini şöyle birkaç cümle ile özetlemem gerekirse;

Zihinsel zekâ şimdiki nesnelerden alacağımız cisimsel zevke odaklanır.BEN ne istiyorum şeklinde sorular sorar.mutluluğu zenginlik,şöhret,eğlencede bulur,bilincimize sonlu bir hedef koyar.

Duygusal zekada hedef konusunda bilinci sınırlar zihinsel zekâ gibi.bunun yanında duyguları analiz eder, duygusal cesaret ve güveni kontrolde tutar,,korku salar,coşkuyu duygusal anlam ve derinliklerde arar,"Insanlar nasıl sevmemi isterler"şeklinde sorularla bir sınır çizer.

Oysa ruhsal zekâ evreni sürekli sürükleyen Sınırsız kuvvete dayanır,bu zekâ türünde sınır yoktur,muhteşem bir inançla donanmıştır ruhu.
Mutluluğu evren ötesi zamanlarda ve meleklerle yoğrularak anlamlandırır.mutluluk ister acılarda, ister zevklerde olsun sürekli ilerlemenin gelişmenin basamakları olarak algılar yaşananları ve hissettirdiklerini.

Ruhsal zekâ güçlü ruh,zenginlikte ne kadar sevinçli ise fakirlikte de o kadar mutludur.ona göre yaşamak, dünya cennetinde koşmaktır;ölmek ahiret cennetine uçmaktır.

Sinerjisi müthiş eseri okursanız bir daha vazgeçemeyeceksiniz,özellikle ruhsal zekaya sahip olanlar ba yı la cak lar kanaatindeyim.
Hayatınızı daha anlamlı, kaliteli ve bilinçli yaşamak niyetiyle yürüyorsanız bu dünyads mutlaka okumalısınız.
Bu kitap sayesinde gözardı ettiğim yanlışları fark ettim. Güzel bir zamanda hayatıma girdi. Gerçekten silkelenmek isteyenler özellikle okumalı. Kaleminize sağlık
''Başarabileceğinize ne kadar inanıyorsanız, başarma ihtimaliniz o kadar fazladır'' demiş yazar. Nasıl doğru bir kelam. Hepimiz, öğretim hayatımızda telkin edilmek maksadıyla, bu sözleri mutlaka duymuşuzdur. ''İnanmak başarmanın yarısıdır'' yada ''İstemek başarmanın yarısıdır'' gibi...Eğer kendinizi, bir aymazın içerisinde boğuluyor gibi hissediyorsanız mutlaka bu kitabı okuyun derim. Sıra dışı olayların sırlarını keşfetmekle kalmaz, olayları irdelediğinizde gizli ve hikmetli bir planın varlığını hissedersiniz. Yazar; başımıza gelen iyi yada kötü bütün olayların, ilahi emirlerden kaynaklandığını, İçtenlikle yapılan dualar ile de olayların akışını değiştirebildiğimizi kısaca , ''hayata hikmetin hükmettiğini'' mükemmel kalemi ile biz okurlara armağan etmiştir.
Eser 7 bölümden oluşuyor.Bunlar;
İnanma gücü,niyet gücü,duygu gücü,ısrar gücü,kanaat gücü,ruhani etkileşim gücü ve İlahi irade gücü...Yazar bu bölümler adı altında nasıl daha huzurlu olabileceğimizi,nasıl daha iyi ve başarılı bir hayat yaşayabileceğimizi müthiş bir teslimiyet ve tefekkürle açıklamaya çalışmış.Geçtiğimiz ay ve bu ay boyunca okuduğum Muhammed Bozdağ eserlerinde ortak temalar genel olarak tefekkür,başarı,teslimiyet,niyet adı altındaydı.Okuduğumuz yazarların ruh hallerinin ve duygu dünyalarının bizlere tesir ettiği kanaatindeyimdir her daim.Bundan olacak ki Muhammed Bozdağ'ı okuduğumda daha dingin daha huzurlu hissettim kendimi.
Okuduğum kitaplar arasında en beğendiklerimden bir tanesidir . Okumaya değer ve okunması gereken bir kitaptır . Hayatınızda kesinlikle karşılaşacağınız şeyleri anlatmıştır . Tabii anlayana . :) Tavsiye ediyorum .
Hz. Ali'nin(ra) sözünü hatırlıyorum: "insanlarla öyle iyi geçininiz ki, düşmanlarınız bile ölümünüze ağlasınlar."
Çocuklar yüksek not için değil, öğrenmek için çalışın. Öğrenmek niyetiyle çalışırsanız, hem sınavınızı geçersiniz hem de öğrendikleriniz hayatınızda işinize yarar. "Öğrenmek amacıyla okuyan, bilginin özünü keşfeder."
Muhammed Bozdağ
Sayfa 83 - Yediveren Yayınları
Burunlarını gökyüzüne kaldırıp " ben biliyorum " diyen insanlara ilim kapıları açılmıyor ...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ruhsal Zeka ( S Q )
Baskı tarihi:
Mayıs 2009
Sayfa sayısı:
292
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053840558
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yakamoz Yayınevi
Maddi güzelliğinizin arkasında gizlenen muhteşem mananızı keşfettiniz mi? Görünmez bir El'in, şans, kaza, içgüdü, ilham görüntüsüyle hayatınızı yönlendirdiğinin farkında mısınız? Neler oluyor?

Evrene hükmeden gizli bir El, damlalardan bebekler, kelebekler, çiçekler, dağlar, denizler, gözler, gönüller tasarlıyor. O'nu tanıdınız mı? Hayata gülümsediğiniz günden beri kalbinizle konuşan o gizli El size ne diyor olabilir?

Ruhsal Zekâ'yı okudukça, kalbinizde yükselen bir güneş, çevrenizde gülümseyen siluetleri gecenin karanlığından kurtaracak. Çalışkan, ümitli, heyecanlı, huzurlu, kanaatkâr, ısrarlı, zeki, sevimli bir sonsuzluk yolcusu olduğunuzu hatırlayacaksınız.
İnancın, iyi niyetin, olumlu duygunun, ısrarın, kanaatkârlığın, ruhsal etkileşimin gücünü ve ilahî iradeyi keşfetmeye hazır mısınız? Ruhsal Zekâ, gizli bir El'in görünmez planının, maddeci bilimin göremediği sırrını açıklıyor. O gizli El'e dost olmayı seçerseniz, evrenin kalbine girersiniz.

İşte bazı okuyucu yorumları:
- "Hiçbir kitabı bu kadar meraklanarak okuduğumu hatırlamıyorum."
- "Başarı yolcularının aklına kıvılcımdan öte bir ateş bırakıyor."
- "İnsanı öyle anlatıyorsunuz ki kendime hayran kaldım."
- "Bir kitaba böylesine bağlanacağımı düşünemezdim."

Hayat bilgeliği sizi bekliyor. Bu kitaba, basıldığından beri gösterilen muhteşem ilginin sırlarını siz de keşfedin. Engelleriniz merdivenleriniz olsun. Kale gibi bir nur çevrenizi kuşatsın. İnanıp direnin ki, ıssız çölün sessiz kuyusuna da düşseniz, ilahî yardım size gönderilsin.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 529 okur

 • Fatih ~
 • İsmail Çakmak
 • Akile Taşköy
 • bilgen taş
 • Rohirrim
 • semih karahanlı
 • Leyla Okşanca
 • Ömer Delikkaya
 • z.g.
 • Ebruli

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.6
14-17 Yaş
%3.1
18-24 Yaş
%17.5
25-34 Yaş
%32
35-44 Yaş
%26.8
45-54 Yaş
%13.6
55-64 Yaş
%2.2
65+ Yaş
%2.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%68.1
Erkek
%31.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%31.5 (35)
9
%9.9 (11)
8
%17.1 (19)
7
%22.5 (25)
6
%8.1 (9)
5
%4.5 (5)
4
%1.8 (2)
3
%1.8 (2)
2
%0.9 (1)
1
%1.8 (2)

Kitabın sıralamaları