Ruhun Deşifresi İnsan Ruhunun Şifresi Çözüldü

8,5/10  (4 Oy) · 
13 okunma  · 
4 beğeni  · 
612 gösterim
Bizim medeniyetimizde "başarı"ya fazla vurgu yapılmamıştır. Bunun yerine toplum içinde "ve faydalı insan" olabilme üzerinde durulmuş ve bu tip üretilmeye çalışılmıştır. Ve bu "iyi ve faydalı tip"e de genel anlamda insan-ı kâmil (olgun insan) adı verilmiştir. İnsanın eşref-i mahlûkat oluşu, yani "yaratılmışlar içindeki en şerefli varlık"olma makamı vurgulanmıştır. Ama insanın bu tanımları nasıl, hangi yönleri ve vasıflarıyla hak ettiği üzerinde fazlaca durulmamıştır.

Bu çalışma, bir anlamda, bu kavramın içeriğini bugünün değerleri ve verileri ile yeniden doldurma çabasıdır.

Bizim medeniyetimizin ürettiği bir kavram olan "insan-ı kamil" tarifini doğrudan, Peygamber`in "insanların en hayırlısı, insanlara en çok faydası olandır" (Hıyaru`n-nas, men yenfau`n-nas) hâdisinden alır. Asıl başarı da budur. Yani kendisini kurtarmış, istediği yeterliliğe ulaşmış ama bundan dolayı çevresine zarar vermek şöyle dursun; o nimetleri çevresiyle de paylaşma olgunluğuna sahiptir bu tip insanlar.

Bu kitapta sık sık vurgu yaptığımız başarı, daha çok böyle bir insan modelini tarif ediyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2012
 • Sayfa Sayısı:
  336
 • ISBN:
  9789759019419
 • Yayınevi:
  Popüler Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Nurten Ulaba 
01 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Harika bir kitap , elimden bırakmadan okudum. Ne kadar çok hatalar yapıyoruz .Hayattaki basit olayların veya bizim irademiz dışında gelişen olayların bizi üzmesine müsaade ediyoruz. Allahın bize lütfettiği (zihin) silahı düşmanlara karşı kullanmayı bilmiyoruz. Mutlaka zihnimizin nasıl kullanıldığını öğrenmeliyiz. Geçmişteki yanlış kodlamaları doğrular ile değiştirerek zihnimizi güncellemeliyiz.

İnsanın eşref-i mahlûkat oluşu, yani “yaratılmışlar içindeki en şerefli varlık” olma makamı vurgulanmıştır.Ama insanın bu tanımları nasıl, hangi yönleri ve vasıflarıyla hak ettiği üzerinde fazlaca durulmamıştır.

Halit KÜÇÜK 
10 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Mehmet Ali Bulut'un kitaplarından çok istifade ediyorum.Ruhun Deifresi'de onlardan biridir.İnsanın bedenini ve ruhunu tanımasını sağlıyor.Hayatımızda kavrayamadığımız birçok şeye açıklık getirmiş.

havva 
15 Eki 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

mehmet ali bulut'un ruhun deşifresi adlı kitabını farklı beklentiler içinde almıştım; daha mistik bi havası olacağını ümit etmiştim, ancak sıradan bir NLP kitabından pek bir farkı yoktu, üzüldüm:(((