Ruhun Deşifresi İnsan Ruhunun Şifresi Çözüldü

8,8/10  (8 Oy) · 
26 okunma  · 
12 beğeni  · 
675 gösterim
Bizim medeniyetimizde "başarı"ya fazla vurgu yapılmamıştır. Bunun yerine toplum içinde "ve faydalı insan" olabilme üzerinde durulmuş ve bu tip üretilmeye çalışılmıştır. Ve bu "iyi ve faydalı tip"e de genel anlamda insan-ı kâmil (olgun insan) adı verilmiştir. İnsanın eşref-i mahlûkat oluşu, yani "yaratılmışlar içindeki en şerefli varlık"olma makamı vurgulanmıştır. Ama insanın bu tanımları nasıl, hangi yönleri ve vasıflarıyla hak ettiği üzerinde fazlaca durulmamıştır.

Bu çalışma, bir anlamda, bu kavramın içeriğini bugünün değerleri ve verileri ile yeniden doldurma çabasıdır.

Bizim medeniyetimizin ürettiği bir kavram olan "insan-ı kamil" tarifini doğrudan, Peygamber`in "insanların en hayırlısı, insanlara en çok faydası olandır" (Hıyaru`n-nas, men yenfau`n-nas) hâdisinden alır. Asıl başarı da budur. Yani kendisini kurtarmış, istediği yeterliliğe ulaşmış ama bundan dolayı çevresine zarar vermek şöyle dursun; o nimetleri çevresiyle de paylaşma olgunluğuna sahiptir bu tip insanlar.

Bu kitapta sık sık vurgu yaptığımız başarı, daha çok böyle bir insan modelini tarif ediyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2012
 • Sayfa Sayısı:
  336
 • ISBN:
  9789759019419
 • Yayınevi:
  Popüler Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Oğuz Aktürk 
04 Mar 00:11 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

İnsanı oluşturan manevi bileşenlerin üzerine detaylı bir şekilde eğilen bir kitap olmuş. İnsan olmanın değeri kavratılmaya çalışılmış. Bize verilen emanetlerin boşuna verilmediği ve bunlara hıyanet etmemek için de onları nasıl kullanmamız gerektiği detaylı bir biçimde anlatılmış.

Kader kelimesini kendi başarısızlıkları için bir bahane olarak kullanan insanların kendilerini geliştirmeyi bırakmaları çok kez haklı bir biçimde eleştirilmiş. Bu sayede ne iş kazaları fıtrat dahilinde oluyor ne de başımıza gelen musibetleri kaderimize yükleyebiliyoruz.

Özellikle eskiden benim de farkında olduğum Batı kültürünün maddi yönü ve Doğu kültürünün manevi yönünün, beyin loblarından sol lobun analitik ve mantık bazlı düşünmeyle, sağ lobun da duygusal ve manevi yönleriyle bağdaştırılmasını epey sevdim. Gerçekten coğrafyaya göre değişen dinlerde de bu maddi ve manevi ayrımları net bir biçimde görmekteyiz.

Başka bir ayrıntı olarak Bediüzzaman Said Nursi'den yapılan alıntılarla zeka, beyin, hafıza, zihin, ruh, kader, ezel, tefekkür, ruh, vesvese, sezgi gibi konulara yardımcı metinler oluşturulması edebi bakımdan hoşuma gitti. Kitaba renk katmış.

Yazarın yapmış olduğu bir eleştiri olarak olarak din adamlarının "Allah'ın dediği şey zaten doğrudur." diyerek bilime yönelmemeleri ve kendini kapamaları güzel bir eleştiri bence. Bu sayede bilim adamlarının değerini anlayabiliyoruz.

Kitabın esas amacı bize verilmiş olan emanete saygı duymamız ve kendimizdeki muhteşem bir şekilde tanzim edilmiş iç dünyamızın biraz da olsa farkındalığına varmamız. "Neden?" sorusunu hakikati aramak için doğru ve yerinde sorduğumuz sürece bize verilmiş olan bu emanetin de boşuna verilmediğini anlayabiliyoruz.

Fatih Abalı 
03 Nis 05:39 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir gün bildiğim, okuduğum herşeyi unutsam ve dünyayı, hayata dair herşeyi öğrenebilmek için tek bir kitap okuma şansım olsa tercihim bu kitap olurdu.

melda 
12 Haz 16:10 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanoğlunun sahip olduğu beyin, zihin, ruh, zeka, hafıza, düşünce üzerine yazılmış, sahip olduğumuz bu toprağın zenginliğinin farkına varmamıza ışık tutan bilinçli bir eser. 'Ne varsa alemde hepsi Adem'de' sözünü net bir şekilde idrak etmemize vesile olacak bir kitap..

İnsanın eşref-i mahlûkat oluşu, yani “yaratılmışlar içindeki en şerefli varlık” olma makamı vurgulanmıştır.Ama insanın bu tanımları nasıl, hangi yönleri ve vasıflarıyla hak ettiği üzerinde fazlaca durulmamıştır.

Nurten Ulaba 
01 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Harika bir kitap , elimden bırakmadan okudum. Ne kadar çok hatalar yapıyoruz .Hayattaki basit olayların veya bizim irademiz dışında gelişen olayların bizi üzmesine müsaade ediyoruz. Allahın bize lütfettiği (zihin) silahı düşmanlara karşı kullanmayı bilmiyoruz. Mutlaka zihnimizin nasıl kullanıldığını öğrenmeliyiz. Geçmişteki yanlış kodlamaları doğrular ile değiştirerek zihnimizi güncellemeliyiz.

Halit KÜÇÜK 
10 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Mehmet Ali Bulut'un kitaplarından çok istifade ediyorum.Ruhun Deifresi'de onlardan biridir.İnsanın bedenini ve ruhunu tanımasını sağlıyor.Hayatımızda kavrayamadığımız birçok şeye açıklık getirmiş.

havva 
15 Eki 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

mehmet ali bulut'un ruhun deşifresi adlı kitabını farklı beklentiler içinde almıştım; daha mistik bi havası olacağını ümit etmiştim, ancak sıradan bir NLP kitabından pek bir farkı yoktu, üzüldüm:(((

Kitaptan 9 Alıntı

Oğuz Aktürk 
01 Mar 18:16 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Trajikomik.
İnsanın yeryüzündeki en trajikomik özelliği, beş dakika sonra onu bekleyen şeyin ne olduğunu bilemediği halde gülebilmesidir.

Ruhun Deşifresi, Mehmet Ali Bulut (Sayfa 69 - Hayat Yayınları)Ruhun Deşifresi, Mehmet Ali Bulut (Sayfa 69 - Hayat Yayınları)
Oğuz Aktürk 
 01 Mar 18:19 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Betonlaştıramadıklarımızdan mıydınız?
Hayat enerjisi o kadar güçlüdür ki, fani olduğunu ve bir gün ölüp gideceğini bile bile insan, büyük umutlarla yeryüzüne gökdelenler diker ve bu dünyayı imara devam eder.

Ruhun Deşifresi, Mehmet Ali Bulut (Sayfa 69 - Hayat Yayınları)Ruhun Deşifresi, Mehmet Ali Bulut (Sayfa 69 - Hayat Yayınları)
Oğuz Aktürk 
02 Mar 16:56 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Neden
...Oysa bilim ve teknoloji alanında gerçekleşen her muhteşem buluş sonrası bize hep aynı cümleyi söylemek düşüyor: "Bu Kur'an'da var!"
Sormak lazım: Peki Kur'an'da vardı da sen neden yapamadın?

Ruhun Deşifresi, Mehmet Ali Bulut (Sayfa 167 - Hayat Yayınları)Ruhun Deşifresi, Mehmet Ali Bulut (Sayfa 167 - Hayat Yayınları)
Oğuz Aktürk 
02 Mar 14:15 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ama her şey tesadüftü onlara göre.
Proteinlerin yapısını inceleyenler için bu maddelerin kendiliklerinden bir araya gelmiş olmaları, Romalı şair Virgil'in ünlü "Aeneid" şiirinin etrafa saçılmış harflerden rastgele meydana gelmiş olması kadar ihtimal dışı gözükmektedir. Alexander I. Oparin - Origin of Life

Ruhun Deşifresi, Mehmet Ali Bulut (Sayfa 141 - Hayat Yayınları)Ruhun Deşifresi, Mehmet Ali Bulut (Sayfa 141 - Hayat Yayınları)
Oğuz Aktürk 
02 Mar 17:29 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Din adamları vs bilim adamları
Din adamlarının birçoğu maalesef böyle durumlarda "Allah'ın bir hikmetidir" deyip geçerler. Çok şükür ki bilim adamları "Allah'ın hikmeti" demekle yetinmiyor, bu hikmetin altındaki gerçeği bulmak için de çabalıyorlar.

Ruhun Deşifresi, Mehmet Ali Bulut (Sayfa 186 - Hayat Yayınları)Ruhun Deşifresi, Mehmet Ali Bulut (Sayfa 186 - Hayat Yayınları)
Oğuz Aktürk 
01 Mar 18:06 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Çünkü biz O'nu görmediğimiz halde sadece O'na inanırdık.
Jeolojik takvim, milyar yılları birer saat gibi sayarken onun üzerinde denizler yaratıldı, kıtalar oluşturuldu, dağlar dikildi, nehirler ve vadiler açıldı. Görünmez bir sanatkarın elinde şekillenen yeryüzünün simasında özel hatlar ve kıvrımlar belirmeye başladı.

Ruhun Deşifresi, Mehmet Ali Bulut (Sayfa 48 - Hayat Yayınları)Ruhun Deşifresi, Mehmet Ali Bulut (Sayfa 48 - Hayat Yayınları)
Oğuz Aktürk 
02 Mar 17:30 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

TARDIS misali.
Beyin öyle bir sihirli kutu ki, içine bilgi aldıkça, kapasitesi genişliyor ve her yeni bilgi aldıkça yeni bir çekmece karşımıza çıkartıyor ama dış hacmi daima bir buçuk metreye iki metre ebadında bir dolap gibi kalıyor!

Ruhun Deşifresi, Mehmet Ali Bulut (Sayfa 189 - Hayat Yayınları)Ruhun Deşifresi, Mehmet Ali Bulut (Sayfa 189 - Hayat Yayınları)
Oğuz Aktürk 
03 Mar 15:10 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Zamanını boşa harcama.
Galiba insanoğlunun Yaratıcı'sına vereceği en zor cevap, kendisine verilen imkan ve kabiliyetleri neden kullanmadığı olacaktır!

Ruhun Deşifresi, Mehmet Ali Bulut (Sayfa 221 - Hayat Yayınları)Ruhun Deşifresi, Mehmet Ali Bulut (Sayfa 221 - Hayat Yayınları)