Ruhun Gökkuşağı

Mehmed Uzun

Ruhun Gökkuşağı Gönderileri

Ruhun Gökkuşağı kitaplarını, Ruhun Gökkuşağı sözleri ve alıntılarını, Ruhun Gökkuşağı yazarlarını, Ruhun Gökkuşağı yorumları ve incelemelerini 1000Kitap'ta bulabilirsiniz.
Geçmiş geleceği aydınlatmaya son verdiği için insan aklı karanlıkta yolunu kaybediyordu.
Hayat bu işte; hiç bitmeyecekmiş gibi düşünülen, yaşanan o yoğun duygular, bir süre sonra insafsız zamanın gadrine uğrayarak sadece birer anı, giderek soluklaşan, silikleşen birer deneyim olarak kalıyor.
Oysa bu özellikler, istesem de istemesem de, benim doğal varlığımdı ve gerçekten bu doğal varlığımı savunmaktan başka bir şey yapmıyordum ama rejimin kati, bırakalım tartışılmasını, konuşulmasını bile asla kabul etmediği kuralları vardı ve bu kurallar devletin sayısız organıyla korunuyordu; hukukun görevi de bir Demokles kılıcı gibi bunları insanlara hep hatırlatmak ve bunlara uymayanları cezalandırmaktı.
Non Serviam
Bir yabancıyım bu ülkede Fakat bu ülke herhangi bir yabancı değil içimde! Kendimi evde hissetmiyorum bu ülkede Fakat bu ülke evindeymiş gibi davranıyor içimde!
Sayfa 77
Ama her halükârda onun benden daha şanslı olduğuna da neredeyse eminim, hiç olmazsa yaşlı adam özgür bir dünyaya doğmuştur, kimliğinden, dilinden, içinde doğduğu kültür ve tarih mirasından dolayı ezilmemiştir, baskı görmemiştir, kendisini, kendi özellikleriyle ifade ettiğinde cezaevine tıkılmamıştır, dili yasaklanmamıştır ve kendi diliyle bir roman yazdığı için yargılanmamıştır; yaşlı adamın yerinde olmayı arzuluyorum.
Derin bir sükûnetin yine derin bir depremin habercisi olmadığını kim iddia edebilir?
Benim 'kendim' olarak hayatımı sürdürmeme yardımcı olabilecek her şey bana yasaktı; ben, bir başkası olmak için doğdum.
250 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.