Kitap
Ruhun İnşası

Ruhun İnşası

Sıra Dışı Psikoterapi Vakaları

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.6
40 Kişi
74
Okunma
34
Beğeni
528
Gösterim
208 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 5 sa. 54 dk.
Adı
Ruhun İnşası (Sıra Dışı Psikoterapi Vakaları)
Basım
Türkçe · Türkiye · Kanon Kitap · 16 Eylül 2019 · Karton kapak · 9786058051041
Bu kitapta farklı problemlerle psikoterapiye başvuran beş ayrı vakanın terapi süreçleri incelenmiştir. Bu beş vaka seçilirken ruh sağlığı çalışanlarının en çok karşılaştığı problemler ve psikoterapiye başvuran bireylerin benzer ruhsal dinamikleri dikkate alınmıştır. Bu bağlamda; madde bağımlılığı, öfke kontrol problemi, sosyal fobi, tırnak yeme, depresyon, obsesif kompulsif bozukluk, panik atak gibi şikayet ve semptomlara sahip bireyler analiz edilmiştir. Bu şikayet ve semptomların kökeninde hangi psikolojik nedenlerin yer aldığı, bunlara nasıl müdahale edildiği ve yapılan müdahaleler neticesinde gerçekleşen değişim, gerçek vakalar üzerinden anlatılmaya çalışılmıştır. Klinik Psikolog Mustafa Gödeş’in kaleme aldığı bu kitap, insan zihninin ve psikoterapi dünyasının ilginç yönlerine kapı aralıyor…
5 mağazanın 5 ürününün ortalama fiyatı: ₺19,9
8.6
10 üzerinden
40 Puan · 10 İnceleme
Muhammet Görpüz
Ruhun İnşası'ı inceledi.
208 syf.
·
116 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Kitapta beş ayrı vakayı inceleyen doktor, belli başlı takıntılı olan insanların durumunu anlatıyor. Kolay ve anlaşılır bir kalem ile yazılmış. Zorlanmadan akıcı şekilde anlıyorsunuz. Kendinizden de bir şeyler bulacağınıza inanıyorum. Tavsiye ederim.
Ruhun İnşası
8.6/10
· 74 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
Cemil KAYA
Ruhun İnşası'ı inceledi.
208 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Ruhun “ -derinliklerde- “ İnşası
Yazar Mustafa GÖDEŞ; Psikoterapist kimliğini derinlemesine yansıttığı bu eserinde, bizlere 5 farklı hayatın neden/sonuç eksenini incelikle ve sıkmadan gösteriyor. Psikoterapi hakkında herhangi bir bilginiz olmasa bile rahatça okuyabileceğiniz söyleyebilirim. Akademik kavramlar kısaca anlatılmış ve sizi sıkmıyor. Kitabı okurken mutlaka “…aa işte bu aynı ben “ diyeceğiniz çok fazlaca kısım olacaktır muhakkak, üzülmeyin çözüm süreci de anlatılmış kitapta ( elbette terapi havası vermiyor ) çıkarımlarıma gelecek olursak; geçmişinizde önemsiz olarak düşünüp, farkında olmadan bastırdığınız duygularınızın aslında nasılda sizi çebe çevre sardığını ve ruhunuzu inşia ettiğini görünce, benim gibi çok şaşıracaksınız. 1 gecede biten eserler arasında yerini aldı. Keyifli okumalar.
Ruhun İnşası
8.6/10
· 74 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
Yahya
Ruhun İnşası'ı inceledi.
208 syf.
·
6 günde
·
Beğendi
·
7/10 puan
Psikanalitik yaklaşımı kullanan terapist vakalarda bu yaklaşımı nasıl kullandığını vakalar üzerinden anlatıyor. Beş farklı vaka var kitapta ama en önemlisi ilk vaka. Kitabın yarısı o vaka ile ilerliyor. Hem vakaların yaşadığı problemler ile ilgili hem de kullandığı tekniklerle ilgili gerekli bilgiler verildiği için okumakta zorlanmayacaksınız. Ben bir fikrim olmadan almıştım açıkçası ama beğendim. Kendi meslektaşım olduğu için de mutlu oldum.
Ruhun İnşası
8.6/10
· 74 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
10
H.tugce
Ruhun İnşası'ı inceledi.
208 syf.
KENDİSİNE BÜYÜ YAPILDIĞINI DÜŞÜNEN BİR DANIŞANIN PSİKOLOGLA OLAN DİYALOĞU Deniz, 33 yaşında üniversite mezunu, zengin bir ailenin kızıydı. Babasının maddi durumu iyi olduğu için şimdiye kadar hiç çalışmak zorunda kalmamıştı. Kendisinden 10 yaş büyük olan Arif ise lise ikinci sınıfta okuldan atılmıştı. Tanıştıklarında işsiz olan Arif, denizin babasının iş yerlerinden birinde müdür olarak çalışmaya başlamıştı. Sosyo-kültürel açıdan iki farklı dünyanın insanı olan bu çiftin evliliğine başta herkes karşı çıkmış, ancak Deniz’ in itirazları karşısında boyun eğmişlerdi. Arif iş yerine nadiren uğruyor, eve geç geliyor ve her ay kasada ciddi anlamda açık çıkmasına neden oluyordu. Kadınlarla olan aşırı samimi yazışmalarını başta görmezden gelen Deniz, en son kocasını başka bir kadınla yakalaması üzerine boşanma kararı vermiş ve ayrılmışlardı. Bir taraftan acı çekmesine rağmen Arif’ i zaman zaman özlediği oluyordu. Bu durumu ise kendilerine büyü yapıldığı şeklinde açıklıyordu. Bir gün seansta psikoloğuna bir çocukluk anısını anlattı. -7-8 yaşlarındaydım. Bizim mahallede Cem diye biri vardı. Ben bu çocuktan hoşlanıyordum. O benden 5 yaş falan büyük olduğu için beni çocuk olarak görüyor, pek umursamıyordu. Ben sürekli ilgisini çekmeye çalışırken o daha çok kendi yaşıtı olan kızlarla ilgileniyordu. Bizim evimiz yüksek bir tepenin en başındaydı. Aşağı doğru inen bir yol ve yolun sonunda da kurumuş bir dere vardı. Babam arabasını evin önüne park ederdi. Kapıları da çoğu zaman kilitlemezdi. Bir gün Cem’ in ilgisini çekebilmek için, “Gel babamın arabasında oynayalım dedim. O şoför mahalline ben de yanına oturmuştum. Oyun sırasında Cem arabanın el frenini indirince araba yokuştan aşağıya doğru hızla inmeye başladı. Tam dereye uçacakken ilk önce ben atladım, ardından da Cem atladı. Bu anının oldukça enterasan olduğunu söyleyen psikoloğuna “Nedir enteresan olan?” diye sordu. Psikoloğu yanıtladı: Çocukken yaşadığın bu olay: Aynısını bu gün yine yaşamışsın, farkında mısın? Yine çocukluğunda olduğu gibi senden büyük birinden hoşlanıyorsun. Seni sevsin diye uğraşıp duruyorsun. Çocukken Cem’ i arabaya bindirdiğin gibi Arif’ i de evlilik arabasına bindirmişsin. Her iki araba da babanın. Mesela Arif babanın iş yerinde çalışmış. Aynı çocukluğunda arabanın bayır aşağı gitmesi gibi evliliğin de hep bayır aşağı gitmiş. Ne zaman ki dereye uçacağını anlamışsın, arabayı ilk terk eden sen olmuşsun. Ardından da Arif atlamış arabadan. Fakat nedense hep arabayı bayırdan uçuran adamlardan hoşlanmışsın. Olaya böyle baktığın zaman Arif’ ten ayrılmanın büyü olduğuna da inanabilirsin, bütün bunların tesadüf olmadığına da. Bu yorumun ardından oturduğu koltuğa çivilenmiş, şok geçirircesine psikoloğuna bakıyordu. Ruhun İnşası
Ruhun İnşası
8.6/10
· 74 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
7