Rusların Gümüşhane İlini İşgali

·
Okunma
·
Beğeni
·
9
Gösterim
Adı:
Rusların Gümüşhane İlini İşgali
Baskı tarihi:
1987
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Gümüşhane Belediyesi Yayınları
130 syf.
Dün bu kitabı kütüphanede masanın üzerine bırakıp bir çay ocağına uğradım.Yarım saatlik mola vermek niyetiyle gitmiştim ancak arkadaşlara rastlayınca muhabbet hayli uzadı.Nihayet veda edip kütüphaneye döndüm.Bir de baktım.İki tane genç kardeşimiz masada bıraktığım kitabı okuyorlar.Okurken mest olmuşlar."Abi nereden buldun bu kitabı.Senden sonra okuduk çok hoşumuza gitti" dediler.Sonrasında kitabı nasıl temin edebileklerine dair fikir sordular ancak elimdeki kitabın emanet olduğunu halk kütüphanesinde mevcut olup olmadığını bilmediğimi söyledim.Kütüphane ortamı olması nedeniyle sözü fazla uzatamadık ancak ilk kez karşılaştığım bu gençlere yardımcı olamamanın burukluğuyla kaldığım yerden okumaya devam ettim.Kitap üç bölümden oluşuyor.1. bölümde Gümüşhane tarihi hakkında bilgiler veriyor.O zaman ilçesi olduğumuzdan haliyle Bayburt'la da alâkalı.Bayburt'ta yaşanan Ermeni mezalimi hakkında bilgiler veriyor.Bu bölümün sonunda gazeteci ve yazarların köşe yazıları var.Bu yazılar içinde her gün matbaaya uğrayıp torunlarının çayını içtiğimiz,miras bıraktığı kıymetli kitaplarını karıştırdığımız Bayburt Postası gazetesinin sahibi merhum Osman Okutmuş'un "Kılıçların Ucu İle" adlı yazısı beni çok şaşırttı.Bu kadar tesirli bir kalemi olacağını beklemiyordum.
2. bölümde işgal günlerine dair anılar yer almaktadır.Anlatılanların ortak noktası işgalci Rusların halka iyi davrandığı ancak Ermenilerin acımasız oldukları ve hatta Rusların çoğu zaman Ermenilerin zulmünden halkı korudukları hususudur.Hatta anıların çoğunda Ruslar çekilirken geride bırakacağı erzakları Ermeni ve Rumların değil Türklerin almasına ön ayak olmuşlardır.Ruslara ne iyi ettin işgal ettin diyecek değiliz elbette ancak onları bu kadar merhamete getiren yerli halkın kıtlıkla, çaresizlikle mücadelesi olsa gerek.Üç dört tane hatırada halkın yiyecek bulamadığından ot yediklerine değinilir.Elde avuçta hiç bir şey yok.Ahali olanı ya Ruslara ya Ermenilere kaptırıyor.Ya da bizim askerimiz çaresiz isteyip alıyor.Yokluk,sefalet birbirinden acı hayat hikâyeleri. Bayburt'la ilgili anılar daha çok Ermeni mezalimi ile alakalı.Ermeniler yüzlerce Bayburtluyu taş mağazalara kapatıp yüzlerce insanı kurşuna diziyor.Şehit olanlar içerisinde kabri Ulu Cami'nin bahçesinde bulunan Bayburt Belediye başkanı Hafız Süleyman Efendi gibi isimler de var.Herkesi teker teker öldürüyorlar.Ancak Dağıstanlı Abdullah isminde bir genç yerdeki döşemelerden taşları sökerek kapının ağzına yığıyor.Ermeniler çok uğraşıyorlar ancak kapıları açamıyorlar. Kapıyı kurşun yağmuruna tutuyorlar ancak işe yaramıyor.Binanın yukarısına çıkıp yağ döküyorlar.Tam bu esnada büyük bir patlama oluyor.Bir vatandaşımız Ermenilerin cephanesini havaya uçuruyor.Ermeniler Türk askerinin geldiğini sanarak kaçıyorlar.Bu patlama halk arasında "Lütf-ü İlahi"olarak yâd ediliyor.Abdullah'ın bu dahiyane çabası 60 kişinin hayatını kurtarıyor.Anılardan birinde ise döşemelerdeki taşları söken bu kahramanın Demirci Hüseyin Usta adında başka birisi olduğu rivayet ediliyor. Mezalimin en hazin yerlerinden birisi Yukarı Kırzı Köyü'nde tecavüze uğrayan yaklaşık 15 tane kadının utançlarından kendilerini su kuyularına atması.İlk kez bu kitaptan öğrendiğim husus ise Ermenilerin kendilerini su kuyusuna atan kadınları kurşun yağmuruna tutması.Şu linkteki videoyu da dinlemenizi tavsiye ederim.Kitapta anlatılan anıların benzerini canlı bir şahidinden dinleyin isterim.Daha nice ibretlik olaylar var.3. bölümdeki kahramanlık şiirleriyle kitap son buluyor.
https://youtu.be/9qU4dyBQFg0
250 syf.
·Beğendi·10/10
Her yurttaşın okuması gereken dolu dolu bir kitap olduğunu söyleyerek başlamak en doğrusu.
Başarılı araştırmalarla vücut bulan bu kitabın; tarihçe, yaşanılmış anılar-savaş hikayeleri ve şiirler olmak üzere üç bölümden oluştuğunu söyleyebiliriz.
Kitapta özellikle seferberlik yıllarının, savaş çilelerinin, açlığın, yokluğun ve vatan sevgisinin birinci ağızdan anlatılması, bu sefalet yıllarını ve acıyı yaşayanların anlatılarına olduğu gibi yer verilmesi bizleri yüz yıl, iki yüz yıl öncesine götürebiliyor.
Osman Okutmuş, Sabahattin Kömürcüoğlu gibi önemli kalemlerin de yazılarına yer verilen kitapta, Gümüşhane ve Bayburt'ta yaşanan olaylar tüm gerçekliğiyle okurlarına sunulmuş durumda.
1987 yılı basımı olan bu kitabın, tarihi bir kaynak ve kazanç olduğu aşikardır.
Böylesi değerli bir eseri bizlere kazandıran kitabın yazarı merhum Sabri Özcan San'a,
Katkı sunan yazarlara, Osman Okutmuş'lara
Ve anılarından başka hiçbirinin günümüzde yaşamadığı gazilerimize,
Ve tabi ki de bugünlerin mimarı tüm geçmişimize, şehitlerimize rahmet dilemek boynumuzun borcudur. Ruhunuz şad, mekanınız cennet olsun!
Teşekkürler Sabri Özcan San
Kitaba henüz alıntı eklenmedi.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Rusların Gümüşhane İlini İşgali
Baskı tarihi:
1987
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Gümüşhane Belediyesi Yayınları

Kitabı okuyanlar 5 okur

  • Salur Kazan
  • Bey Böyrek
  • Murat Okutmuş
  • Fatih Dündar
  • Kitabî

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%100 (3)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0