Russell'dan Seçme Yazılar

9,0/10  (1 Oy) · 
5 okunma  · 
1 beğeni  · 
505 gösterim
Russell'ın yazdığı hemen hemen tüm eserlerde ayrıntılı olarak işlenen temel konuların ve başlıca hareket noktalarının özlü makaleler halinde bir araya getirildiği bir seçki. Din, cinsellik, evlilik, siyaset, toplum, aile, sanat gibi genel başlıkların, Russell'ın mutlak bir gerçeklik arayışından bağışık ve analitik bakış açısıyla çözümlendiği bir derleme. Russell, filozofun kahin ve bilici gibi bir işlevi üstlenmekten ziyade, zamanın gerçeklerini tarihsel bir geri plan ve geleceğe dair olası içerimlemeler dahilinde irdeleyen bir gözlemci olması gerektiği yolundaki inancını burada bir araya gelen denemelerle kuvvetlendiriyor. Dünyaca tanınmış bir düşünürün yapıtından derlenmiş aykırı ve sarsıcı yazılar.
(Arka Kapak'tan)

Kitaptan 4 Alıntı

“Üç tutku, basit ama ezici kuvvetle hayatımı ellerinde tutmuştur; sevgiye olan özlemim, bilgiyi araştırma merakım ve insanlığın çektiği acı için duyduğum tanımlanmayacak kadar büyük bir merhamet.”

Russell'dan Seçme Yazılar, Bertrand RussellRussell'dan Seçme Yazılar, Bertrand Russell
Ali Desidero 
14 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Çok yakın bir geçmişe dek, dünya genelinde erkeklerin doğuştan kadınlardan daha zeki olduklarına inanılırdı; Spinoza gibi aydın bir adam bile bu konuda kadınlar aleyhine karar vermiştir. Beyaz erkekler kendi aralarında diğer ırklardan gelen erkeklerden, özellikle de siyahlardan daha üstün olduklarına inanırlar, Japonya'da ise sarının en üstün renk olduğu kabul edilir. Haiti'de İsa ile şeytanın heykellerini yaptıklarında İsa'yı siyah, şeytanı ise beyaz tasvir ederler. Aristoteles ve Platon, Yunanlıların barbarlara oranla doğuştan öyle üstün olduklarını düşünürlerdi ki kölelik dahi, efendi Yunanlı, köle ise barbar olduğu sürece doğru kabul edilirdi

Russell'dan Seçme Yazılar, Bertrand Russell (Sayfa 73)Russell'dan Seçme Yazılar, Bertrand Russell (Sayfa 73)
Ali Desidero 
15 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Şayet politika bilimsel bir nitelik kazanacaksa ve bu durum sürekli bir şaşkınlık yaratmayacaksa, politik düşüncelerimizin insan davranışlarının özüne daha çok yaklaşması gerekmektedir. Açlığın sloganlar üzerindeki etkisi nedir? Adamın biri size demokrasi, bir diğeri de bir çuval buğday teklif ederse, buğdayı oy verme hakkına tercih etmeniz için açlığınızın hangi seviyeye erişmiş olması gerekir?

Russell'dan Seçme Yazılar, Bertrand Russell (Sayfa 89)Russell'dan Seçme Yazılar, Bertrand Russell (Sayfa 89)